nasiona marihuany

Pollination / Zapylanie

Wyszukiwarka Forumowa:

ericsson

Well-known member
Rejestracja
Mar 27, 2008
Postów
138
Buchów
3
Pollination / Zapylanie

- How do I pollinate / Jak zapytać?


Czysty patyczek do uszu lub pędzel będzie skuteczny. Należy odczekać przynajmniej 3 do 4 dni w celu określenia czy zapłodnienie jest sukcesywne.

Soul poleca, aby oddzielić wybraną do zapylenia roślinę żeńską od pozostałego obszaru plantacji. Po 3 – 4 dniach zapyloną roślinę należy spryskać wodą w celu eliminacji pozostałego pyłku i można ją przywrócić do pomieszczenia docelowego. Soul radzi również, aby zapylanie przeprowadzić 4 tygodnie przez „dojściem” rośliny żeńskiej. Sugeruje także, aby nie usuwać nasion z topów dopóki nie będą one w pełni wysuszone, ponieważ kończą one proces dojrzewania jeszcze po zbiorach.

Tekst: Team GrowFAQ
Tłumaczenie: ericsson
źródło: http://www.drugs-forum.com/growfaq/765.htm

- Lucas' pollination method / Sposób zapylania Lucasa

Aby określić odpowiedni moment do zapylenia, przełącz męski i żeńskie klony w fazę 12/12 jednocześnie. Pozwól na upłynięcie 3 do 4 tygodni na wytworzenie się pyłku roślinnego, po czym zapyl rośliny, ponieważ nasionka potrzebują 4 tygodni aby dojrzeć. Nasionko jest dojrzałe kiedy staje się ciemne i twarde oraz nie pęka gdy je uszczypniemy. Hodowca w lokalnym klubie medycznym wykonał test na Apollo w uprawie aeroponicznej korzystając z powyższego doboru czasu na zapylenie. Posadził 3 wyodrębnione klony żeńskie oraz 1 męski na pokrywie 10 galonowego wiadra, korzystając z 3” doniczko-koszyczków (nie wiem jak to inaczej przetłumaczyć na polski, TU jest fotka gdyby ktoś nie kumał o co chodzi ;) ). Roślina męską została zredukowana do pojedynczego odgałęzienia, upewniając się aby pozostawić duże liście właściwe w celu dostarczania zdrowia i wigoru (jeśli męską roślinę pozostawi się w cieniu może ona umrzeć, trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu). Szczyt 6” męskiego odgałęzienia został okryty używając brązowego worka papierowego z przeźroczystym foliowym „okienkiem”. Dół (czyli de facto góra – przyp. ericsson) worka został szczelnie oklejony wokół łodygi, góra również została zabezpieczona, poza jednym rogiem, w którym wycięto dziurę wielkości około 10cio centówki (mnie więcej wielkości złotówki – przyp. ericsson). Pyłek zbierał się wokół łodygi w dolnej części worka. Nic nie wydostawało się z „otworu tlenowego” u jego szczytu. Hodowca codziennie strząsał pyłek do dolnej części worka, zaciskając jednocześnie górny otwór. Po upływie mnie więcej tygodnia czasu uciął łodygę poniżej poziomu worka i poza pokojem rozciął jego szczyt. Zebrany pyłek został wytrzęsiony do woreczka strunowego, którego zawartość następnie wysypał na szczyt żeńskiej rośliny, obracając ją przy tym i lekko nią potrząsając. Szczyt ten wytworzył wiele nasion. Nie doszło do żadnego niechcianego zapylenia, a korzystając z pędzelka i pozostałości pyłku roślinnego w worku strunowym zapylono także wybrane kwiatostany innych klonów. Raz jeszcze obyło się bez omylnego zapylenia. Oczywiście wszelkie wiatraki / dmuchawy / wyciągi (jeśli z nich korzystacie), powinny być wyłączone podczas zbierania lub rozprowadzania pyłku. Naturalnie nie polecam także zraszania roślin kiedy światła są włączone.

Tekst: Lucas
Tłumaczenie: ericsson
źródło: http://www.drugs-forum.com/growfaq/839.htm

- How long can I store pollen / jak długo mogę przechowywać pyłek roślinny?

Jeśli pyłek jest przechowywany w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, można go bezpiecznie tak trzymać przez 3 do 4 dni. Trudno jest zachować pełne wartości pyłku biorąc pod uwagę jego podatność na pleśnienie.

Tekst: Team GrowFAQ
Tłumaczenie: ericsson
źródło: http://www.drugs-forum.com/growfaq/763.htm

- Kryptonite's pollination method / Sposób zapylania Krytponite’a

Zbieranie pyłku:

Kiedy pierwsze męskie rośliny zaczną wskazywać na prawdopodobieństwo otwarcia kwiatów, przenosimy je oddzielając od reszty plantacji. Można je umieścić w przenośnym box’sie, szafie lub sąsiadującym pokoju. Bardzo ważnym jest dopilnowanie, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone przed żeńskimi kwiatami i aby pył nie miał żadnych możliwości ulatniania się do niechcianych obszarów. Zalecane jest odpowiednie oświetlenie (np. kompaktowe fluorescencyjne), aczkolwiek bezpośrednie promienie słoneczne np. z okna też mogą być wystarczające. Roślina MUSI pozostać w cyklu 12/12.

Zbieranie pyłku można łatwo wykonać podkładając małą szklankę lub coś podobnego pod roślinę z której zamierzamy go pobrać. Lekkie „klepnięcie” w nieotwarty kwiat np. pęsetą często powoduje jego gwałtowne otwarcie i niekiedy wpadniecie otwartego kwiatka do szklanki (taki kwiat należy ową pęsetą usunąć, popukując nim lekko o ścianę szklanki w celu usunięcia pozostałości pyłku). Należy zwrócić uwagę aby nic wilgotnego lub mogącego powodować wilgoć nie znajdowało się w szklance, gdyż cały pyłek po prostu spleśnieje). Podczas ścinania poklepuj kwiatami na tyle delikatnie aby pozostałe się nie pootwierały / poodpadały, co spowoduje stratę wartościowego pyłku.


Męskie kwiaty otwierają się przez okres kilku dni, w tym czasie powinieneś uzbierać tyle pyłku, ile uważasz, że będzie wystarczająco dla realizacji twoich planów, zbierając go wokół rośliny kiedy kwiaty dojrzewają – każdy mały kwiatek się liczy. Pomocnym jest także usuwanie kwiatów z których pyłek został już pobrany, w ten sposób za każdym razem kiedy sprawdzasz swoją roślinę, możesz z łatwością zidentyfikować nowe dojrzewające kwiaty.
Przeważnie aby zabrać wystarczająco dużo pyłku do realizacji jakiegoś mniejszego projektu wystarcza około 5dni zbierania - po tym, jak męskie kwiaty zaczną się otwierać. Po upływie tego czasu takiego faceta można zlikwidować, skonsumować (makumba hukana mattata :D:D), albo pobrać klony na przyszłe potrzeby.

W naturze męskie kwiaty dojrzewają szybciej niż żeńskie aby dać im trochę „przedbiegu” w zapylaniu, więc kiedy skończysz zbierać pyłek, żeńskie rośliny powinny akurat być gotowe do zapylania. Ja bym na ten czas odizolował swoją najlepszą kobietę. Zapylanie należy rozpocząć wcześnie, aby zapewnić wystarczająco dużo czasu na dojrzewanie nasion – większość odmian Indica powinna być zapylona między 10 a 17 dniem od przełączenia w fazę 12/12, zezwalając na przynajmniej 4 tygodniowy okres dojrzewania przez ścięciem. Preferowałbym bym aby zezwolić im na zakończenie dojrzewania w topach – im dłużej pozwolisz swoim nasionkom dojrzewać, tym lepiej dla nich.

Nakładanie zebranego pyłku

Jeśli nie zapylasz roślinki jedynie dla nasion, powinno się unikać zapylania głównego szczytu. Dla przykładu osobiście miałem doskonałe wyniki z zapylania pomniejszych topów, które wyprodukowały sporo nasion do przyszłego użytku, a także wystarczająco aby jeszcze rozdać znajomym.

Weź patyczek do uszu i delikatnie nabierz niewielką ilość pyłku na jego czubek, następnie unieść go nad wybranego do zapylenia topa i poklepując go palcem wskazującym strzep na niego pyłem, uważając by nie dotykać włosków, gdyż to je uszkadza powodując ich usychanie. Możesz kontrolować „lot” pyłku delikatnie podmuchując w kierunku w którym chcesz aby podróżował. Przed umieszczeniem rośliny z powrotem w grow room’ie dopilnuj alby zdmuchnąć nadmiar pyłku (ustami lub suszarką do włosów ustawiając zimne powietrze). Inną dobrą sugestią jest pozostawienie roślinny oddzielonej na kilka godzin, całą ją spryskując przy tym wodą o odpowiednim PH. Spowoduje to, że nadmiar pyłku zwilgotnieje i stanie się bezużytecznym. Pozwól aby roślina wyschła przed powrotem do pozostałości ogródka. Po upływie 24 do 36 godzin powinieneś zacząć dostrzegać, że zapylone „włoski” stają się czerwonawe lub bursztynowe, to ci wskaże gdzie dokładnie szukać nasion w przyszłości. Jest to także dobrym wskaźnikiem do identyfikacji wszelkich szczytów, które zostały niechcianie zapylone.

Nie śpiesz się z ich zbieraniem – daj im dojrzeć!
Nie chciałbym widzieć jak marnujesz sporo dobrych szczytów na niedojrzałe zielone pestki, poprzez nie pozwolenie im w pełni dojrzeć.
Jeszcze jedna rada: odnosząc się do zapylania poniższych odgałęzień, upewnij się, że wystarczająca ilość światła dociera do zapylonych miejsc, ponieważ jeśli szczyty w tych okolicach nie dojrzeją poprawnie, to samo będzie z twoimi nasionami.

Ja zawsze staram się im dać przynajmniej 4.5 – 5 tygodni. Po tym czasie nasionka susze i pozostawiając je w pąkach skrzętnie pakuje do słoików lub woreczków i chowam do lodówki, wyciągając jedynie kiedy są mi potrzebne.

To powinny być łatwe do użycia „podstawy” abyś mógł zacząć, ale proszę kontynuuj naukę poprzez eksperymenty. Robiąc to odkryjesz unikalne sposoby na modyfikację tej techniki, tak aby lepiej pasowała Twoim nasionkom.
Powodzenia w swoich dążeniach hodowlanych, mam nadzieje że pomogłem. OVERGROW THE WORLD!!!!

Tekst: Kryptonite
Tłumaczenie: ericsson
źródło: http://www.drugs-forum.com/growfaq/972.htm
 
Ostatnia edycja:

ericsson

Well-known member
Rejestracja
Mar 27, 2008
Postów
138
Buchów
3
Pollen: How to collect it and use it / Jak zbierać i stosować pyłek kwiatowy


To jest prosty sposób zbierania i stosowania pyłku na żeńskich roślinach w dzielonym środowisku


Zbieranie

Jak widać na zdjęciu, ten męski krzak jest gotowy do zbioru pyłku (moja totalnie prosta metoda zbierania pyłku w akcji). Polecam rozpoczęcie tych działań dopiero po odizolowaniu kobiet już na wieczór. Należy powyłączać wszelkie wiatraki, jako że pyłek jest przenoszony właśnie drogą powietrzną i może przemierzyć spore odległości jeśli damy mu taką szansę.


Miej także na uwadze domowników mogących być wrażliwymi na pyłki





1) Umieść czystą, sterylną siatkę/pojemnik pod otwierające się męskie kwiaty

2)
Delikatnie popukaj w łodygę palcem. Pyłek powoli zacznie się zbierać w pojemniku (jeśli będziesz ostrożny, tylko kilka kwiatów spadnie wraz z pyłkiem)

3)
Usuń wszelki kwiaty / części rośliny które wpadły do pojemnika wraz z pyłkiem. Otrzęś je delikatnie w celu odzyskania pyłku który do nich przywarł

4)
Rozrób pyłek ze sterylizowaną mąką (pierwszy raz spotykam się z tym pojęciem) w proporcjach 4/1. To pozwoli na zwiększone pokrycie jeśli będzie ono wymagane (opcjonalnie)

5) Przechowuj pyłek w lodówce aż do czasu użytku (jego vitalność wynosi między 3-5 dni)

6) Pamiętaj żeby zmienić ubranie i dokładnie się oczyścić przed zbliżeniem się do swoich żeńskich roślin.


Dobrym pomysłem jest także odizolowanie swoich zwierząt na czas działań. Pewnego razu podczas zbierania pyłku do pokoju wbiegł mój kot, a jak do przegoniłem to uciekł do pokoju z kwitnącymi kwiatami i miesiąc później miałem bardzo niezwykłe crossy.



To jest bardzo prosta i praktyczna metoda na małe zbiory



Oświadczenie: Ta medoda nie jest zalecana dla każdego. Krzyżowanie często jest wynikiem zapylania roślin w obecności innych krzaków żeńskich. Działasz na własną odpowiedzialność.
Ze względu na słabe odgałęzienia, ilośc dostępnego miejsca, rozmiary itd. koniecznym może być zapylanie roślin bez oddzielania ich od pozostałych. Jeśli to możliwe, radziłbym na przeniesienie żeńskiej rośliny aby została zapylona wcześniej, jednak jeśli nie będzie to możliwe, to jest dobra alternatywa.

Krok 1
Poczekaj, aż lampy zostaną odłączone zgodnie z ustawieniami i wyłącz wszystkie wiatraki. Dostosuj swoje włączniki czasowe aby nie było niespodzianek. Upewnij się, że nie ma żadnych przeciągów w pomieszczeniu, wyłącz klimatyzację. W pokoju nie powinno być żadnej cyrkulacji powietrza. Włóż mały worek na śmieci do kieszeni, kiedy skończysz będziesz mógł do niego włożyć wszystkie “narzędzia do zapylania”.



Krok 2
Już we wcześniejszej fazie wzrostu strategicznie porozmieszczaj rośliny przeznaczone do zapylenia obok siebie, także żeby były oparte o ścianę. Teraz przygotuj kawałek folii, tak aby odizolować pozostałą część swojego ogródka. Foliowy worek tu przedstawiony ma 4' (122cm – przyp. ericsson) wysokości i 7' (213,5cm – przyp. ericsson) długości (jednak chyba autor był imbecylem i nie wiedział, że symbol ' oznacza stopę, i prawdopodobnie chodziło mu o cale czyli " = 2,54cm, bo wątpię żeby robili woreczki na kanapki długości 2m, choć w USA wszystko możliwe :p).
.

Użyj taśmy aby przykleić górną część folii do ściany i upewnij się że jest to porządnie zrobione, gdyż nie chcemy aby nasza „przedziałka” spadła. Użyj najcieńszej folii jaką uda Ci się znaleźć, aby uniknąć nadmiaru wilgoci i uszkodzenia roślin (nie wiem jaki to niby miałoby mieć wpływ). Uważaj, aby nie uszkodzić folii.


Krok 3 Kiedy już zorganizujesz swoją “przedziałkę” i poukładasz ją między roślinami (jeszcze nie mocuj dolnej części), należy zrosić podłogę, koszyki i doniczki wodą destylowaną. To zneutralizuje niechciany pyłek, który pofrunie lub wyląduje na podłodze. Należy także dokładnie zrosić pozostałe rośliny, których nie zamierzasz zapylić, będą jednocześnie ostrożnym, aby nie zmoczyć tych, które są do tego przeznaczone.

Krok 4 Ja preferuję aby zakładać ciasno przylegającą odzież podczas tego procesu, aby zminimalizować przenoszenie pyłku. Ostrożnie otwórz pojemnik z pyłkiem i włoż do niego pędzelek (patyczek do ucha będzie wystarczający w przypadku mniejszych ilości) i umieść go w większym, czystym worku strunowym. Po jego zamknięciu wytrzyj go wilgotną szmatką w celu usunięcia pozostałości pyłku. To jest bardzo ważne, aby żaden pyłek się nie wydostał podczas podróży do docelowych roślin.



Krok 5
Wybierz odgałęzienia które zamierzasz zapylić i je oznacz. To ułatwi późniejszą identyfikację. Uważaj żeby nie przesadzić – pojedyncza roślina konopi może wytworzyć kilka tysięcy pestek, zapyl tylko kilka w zależności od swoich potrzeb.

Upewnij się, że odgałęzienia przeznaczone do zapylenia będą dobrze oświetlone. Unikaj zapylania niższych odgałęzień, jest sporo szansa, że nie dojrzeją w nich zdrowe nasiona.



Krok 6
Podczas noszenia rękawic, umieść worki niedaleko i poniżej odgałęzienia oraz lekko pokryj pędzelek pyłkiem. Trzymają pędzelek niewiele ponad (3-6" = 7,5–15cm – przyp. ericsson) wybranym kwiatostanem, deliaktnie popukaj w pędzelek, tak oby pyłek opadał na wybrany fragment. Nie zeswalaj na bezpośredni kontakt pędzelka z kwiatostanem. Bądź ostrożny, niewiele pyłku potrafi przemierzyć spory kawałek. W celu zapylenia wewnętrznych kwiatostanów po prostu delikatnie popukaj końcówką pędzelka o łodygi.



Staraj się wybierać te odgałęzienia, które znajdują się najbliżej ściany aby uniknąć kontaktu z tymi pozostałymi - nie zapylonymi. Tak czy inaczej krzyżowe zapylenie będzie miało miejsce, ale przeważnie tylko kilka pestek będzie tego następstwem.

Krok 7
Kiedy jesteś już usatysfakcjonowany z pokrycia pyłkiem, zamknij woreczek, sciągnij rękawiczki i ostrożnie umieść oba przedmioty w większym worku strunowym, po czym go również szczelnie zamknij. Teraz całość umieść w czystym worku na śmieci, który wcześniej włożyłeś do kieszeni. Można także ostrożnie ściągnąć swoją koszulkę, także umieszczając ją w tym worku. Miej pod ręką wilgotną szmatkę aby móc przetrzeć twarz, ręce, nogi i inne miejsce na których mógł osiąść pyłek. Zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu pyłku gdy będziesz opuszczał pomieszczenie. Wynieś worek z pyłkiem z pokoju i wróć po wyczyszczeniu.


Krok 8
Przytwierdź drugą część folii do ściany / podłogi, uważając aby nie wywołać podmuchu wiatru / pyłku. Stronę najbliższą do drzwi można przymocować za pomocą kwadracików z twardego kartonu i pinesek, co zapobiegnie rozrywaniu się folii. Zamknij rośliny na noc, upewniając się że wentylatory nadal są odłączone.



Być może będziesz musiał podnieść światła na ten okres czasu, ponieważ przez brak wentylacji skoczy temperatura. Pozostaw tak całość przez 48h. Trzeciego dnia po automatycznym wyłączeniu świateł należy porządnie zrosić zapylone rośliny i usunąć jakikolwiek zdolny do życia pyłek który mógł pozostać. Rano podłącz wentylatory i przywróć oświetlenie na poprzednią wysokość.


Usuń foliową „przedziałkę” po upływie tygodnia, kiedy będziesz już pewien, że nie istnieje ryzyko niechcianego zapylenia. Pamiętaj aby po zakończonej uprawie dokładnie wyczyścić swój pokój / box wilgotną szmatkę aby usunąć wszelkie pozostałości pyłku. Cztery do pięciu tygodniu później powinieneś mieć masę zdrowych pestek do kolejnej uprawy lub/i podzielenia się z przyjaciółmi i naturą.



Tekst: Aja
Tłumaczenie: ericsson
Źródło: http://www.drugs-forum.com/growfaq/1641.htm
 
Ostatnia edycja:

potoczny

Active member
Rejestracja
Sie 22, 2018
Postów
28
Buchów
0
Pisze w tym wątku bo nie che Zacierowi spamować w fotorelacji

mylisz roślinę pylącą z zapyloną.
bananowca wystawia się z boksa, zebranym z niej pyłkiem posypuje się drugą roślinę i taką można bez problemu wstawić do boksa a bananowiec albo na przerób albo do kibla
Ok, tak dla jasności:
1. Mam 9 roślin w boksie i jedną potraktuje STS, i rozumiem że moge ją trzymać z innymi roślinami w jednym boksie do momentu aż zacznie sypać pyłkiem, to znaczy zanim zacznie sypać sie z niej pyłek, i zanim zacznie sypać pyłek to mam ją przenieś do innego boksa żeby mi nie zapyliła innych roślin, CZY TAK?

2. Gdy mam już pyłek z rośliny pylącej, to posypuje nim rośline którą chce, i według ciebie moge ją trzymać w jednym boksie z innymi roślinami niezapylonymi? ok, rozumiem, Ale czy wiatr który robi wiatrak mieszający nie przeniesie pyłku z rośliny zapylonej na inne rośliny?
 

Śmieszek420

World Wide Weed
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Paź 29, 2013
Postów
7,112
Buchów
7,838
Odznaki
5
1. Tak.

2. Najlepiej to zrobić takim małym pędzelkiem, smarujesz nim po białych włoskach pyłek się przyczepia i gotowe. Może tak się stać że trochę pyłku się przeniesie na inne rośliny, ale nie używasz go tyle żeby wszystko było zapylone, znajdziesz kilka-kilkanaście nasion max. To chyba nic takiego...
 

Śmieszek420

World Wide Weed
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Paź 29, 2013
Postów
7,112
Buchów
7,838
Odznaki
5

potoczny

Active member
Rejestracja
Sie 22, 2018
Postów
28
Buchów
0
Śmieszku, napisałeś że po białych włoskach, ale przecież białe włoski sie nie lepią, a kielichy już tak bo jest na nich żywica, i dlatego dopytałem sie czy lepiej w kielichy wcierać ten pyłek?
?
 

Świeżaczek1

Banned
Rejestracja
Maj 12, 2016
Postów
859
Buchów
0
Tylko wtedy pyłek będzie wszędzie i zapyli inne krzaki, czego on chce uniknąć...
Zawsze najmądrzejszy...
Ja tylko piszę o możliwościach które mogą mu ułatwić pracę z krzakami, czasem ludzie po prostu nie wiedzą takich rzeczy bo albo tego nie widzieli albo nie czytali albo po prostu nie mają wyobrażenia sytuacji.
ale zaraz się przyczepisz, nie-śmieszku że napisałem mu że można trząść nad krzakiem, całe topy itd skoro tyś wszechmądry napisałeś mu o smarowaniu włosków.
zrobi jak uważa i tak, podrzuciłem mu tylko jedną z możliwości
powinieneś zmienić nicka na mędrek, bo śmieszny to Ty w ogóle nie jesteś.
 

Śmieszek420

World Wide Weed
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Paź 29, 2013
Postów
7,112
Buchów
7,838
Odznaki
5
Śmieszku, napisałeś że po białych włoskach, ale przecież białe włoski sie nie lepią, a kielichy już tak bo jest na nich żywica, i dlatego dopytałem sie czy lepiej w kielichy wcierać ten pyłek?
?

Biały włosek - znamię słupka, jeśli pyłek trafi gdzie indziej to nie dojdzie do zapylenia.

Zawsze najmądrzejszy...
Ja tylko piszę o możliwościach które mogą mu ułatwić pracę z krzakami,

I zapylić wszystko w piz*u, jak chcesz się już przypie****ać to naucz się najpierw uprawiać na poziomie. A tymczasem żegnam, bez odbioru.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół