nasiona marihuany

Poziom PH a przyswajalność składników odżywczych

Wyszukiwarka Forumowa:

Smoke Some Bitch

Well-known member
Rejestracja
Sie 19, 2013
Postów
52
Buchów
0
Witam, bardzo nurtuje mnie to zagadnienie, niedawno skończyłem czytać książkę Mr. Jose "Jak uprawiać INDOOR" w której wyczytałem, że PH wody/odżywki w fazie weg. dla roślin rosnących w ziemi powinno być utrzymywane na poziomie 6.5, a w fazie flo. powinno się obniżyć poziom PH bo rośliny lepiej wchłaniają fosfor i potas przy właśnie niższym poziomie PH. Z kolei kilka dni temu na forum natrafiłem na temat "PH - porady Franco z GHSC" i tam jest takie zdanie - "Dlatego wskazane jest, aby utrzymywać pH 5,5-6,0 w trakcie wegetacji oraz jego zwiększenie do 6,1-6,5 podczas kwitnienia. W ten sposób roślina przyswaja dużo azotu w trakcie weg a fosfor, potas i mikroelementy najlepiej pochłania w trakcie flo." Czyli jak widać jest tu zupełne odwrócenie, Mr Jose w swojej książce pisze o wyższym PH podczas weg. i zmniejszeniu PH podczas flo. a Franco z GreenHouse piszę zupełnie odwrotnie o niższym PH podczas wzrostu i zwiększeniu PH podczas kwitnienia...
Teraz mam zupełny mętlik w głowie, oczywiście Franco jako kozak z GreenHouse wydaje mi się bardziej doświadczonym i wiarogodnym wyjadaczem w uprawie, a kim jest tak naprawdę Mr Jose nie wiem i nie wiem czyich rad słuchać...
Gdzieś na początku książki napisał o sobie że jest osobą z wieloletnim doświadczeniem w uprawie chyba coś około 14 lat, więc pewnie też nie jest pierwszym lepszym amatorem, ale jak dla mnie jest nieznany nigdy wcześniej o nim nie słyszałem, co też nie oznacza że nie warto mu wierzyć, ale nie wiem teraz kogo rad posłuchać? Jedno jest pewne jeśli obaj mają zupełnie odwrotne zdanie w tym temacie, to jeden z nich ma rację a drugi musi się mylić.
I teraz moje pytanie, który sposób utrzymywania poziomu PH jest lepszy według was? Dobrze by było gdyby wypowiedzieli się w szczególności bardziej doświadczeni, dzięki.
;)
 

OldMan

And The Sea Of Green
Weteran
Rejestracja
Sty 10, 2011
Postów
1,793
Buchów
2,622
Odznaki
7
Startowałem zawsze od 5.8 - stopniowo zbliżając się do 6.5 - a nawet 6.7 przy roślinach dłużej kwitnących i wszystko było w porządku.
Tym razem wystartowałem z Ph 6.2 od pestki dochodząc do 6.7 i pozostanę już przy tym schemacie.

Jutro zgłębię jeszcze raz księgę Mr.Jose - z niej właśnie zaczerpnąłem info o starcie z Ph 6.2
musiałeś coś źle zinterpretować - nie natknąłem się w/w poradniku na takie info.
 

Smoke Some Bitch

Well-known member
Rejestracja
Sie 19, 2013
Postów
52
Buchów
0
Startowałem zawsze od 5.8 - stopniowo zbliżając się do 6.5 - a nawet 6.7 przy roślinach dłużej kwitnących i wszystko było w porządku.
Tym razem wystartowałem z Ph 6.2 od pestki dochodząc do 6.7 i pozostanę już przy tym schemacie.

Jutro zgłębię jeszcze raz księgę Mr.Jose - z niej właśnie zaczerpnąłem info o starcie z Ph 6.2
musiałeś coś źle zinterpretować - nie natknąłem się w/w poradniku na takie info.

Aha czyli rozumiem że stosujesz sposób o jakim pisał Franco z GreenHouse: niższe PH podczas wzrostu i podwyższenie PH przy kwitnieniu.
Co do książki Mr. Jose, dobrze zinterpretowałem to Tobie się pomyliło;)
Obczaj stronę 213-214, Uprawa - Nawadnianie:

"CO OZNACZA PH
Wartość pH oznacza kwasowość i skrót pochodzi z języka angielskiego -
potential of Hydrogen = "potencjał wodoru". Wartość pH pożywki i pod-
łoża uprawowego znacząco wpływa na zdolność roślin do wchłaniania
składników odżywczych. W przypadku konopi pH powinno mieścić się w
granicach 5,8-6,8. W tym zakresie zdolność do wchłaniania wszystkich
niezbędnych składników odżywczych jest najbardziej wyrównana. W
przypadku niższego zakresu pH u roślin można zauważyć lepszą zdol-
ność do wchłaniania fosforu i potasu. Dlatego warto obniżać wartość pH
w fazie kwitnienia w stosunku do wartości, którą utrzymujemy w fazie wzrostu
."

No więc tutaj wyraźnie widać, że Mr. Jose ma zupełnie przeciwne zdanie na ten temat jak Franco z GreenHouse, ciekawe który z nich ma rację a który się myli, bo niemożliwe by obaj się nie mylili podczas gdy twierdzą zupełnie coś odwrotnego, co Ty na to? ;)



Nikt więcej się nie wypowie???
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół