nasiona marihuany

San Pedro

Wyszukiwarka Forumowa:

Kostek

Przećpana Morda :D
Weteran
Rejestracja
Sty 7, 2006
Postów
3,486
Buchów
17
http://www.sacredcactus.com/

Dość ciekawe artykuły, niestety, po angielsku.
Jeśli by się komuś chciało przetłumaczyć, byłbym wdzięczny (i pewnie nie tylko ja).
 
Ostatnia edycja:

Kwidron

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 2, 2007
Postów
1,335
Buchów
6
Ja mogę przetłumaczyć, ale potem, jak wrócę z melanżyku :D


ps. który dokładnie artykuł mam przetłumaczyć ?? Prosiłbym o jakiś docelowy link, chyba że wszystkie trzeba przetłumaczyć :D
 
Ostatnia edycja:

Kostek

Przećpana Morda :D
Weteran
Rejestracja
Sty 7, 2006
Postów
3,486
Buchów
17
Info od sprzedawcy

A oto info, które dostałem od sprzedawcy na allegro:

Przez zimę (listopad- marzec) zalecam nie podlewać może raz lub 2 niewielką ilością żeby korzenie za bardzo nie przeschły. Nie należy trzymać na pd parapecie bo mogą się wyciągnąć, ja trzymam na zach. Temperatura w zimie najlepiej nie większa niż 15 *C. Oczywiście jeśli nie zależy nam na wyglądzie tylko na jak największym kaktusie można się tego nie trzymać. Jednak takie zimowanie korzystnie wpłynie na roślinę. Na wiosnę trzeba uważać żeby nie przesadzić ze słońcem gdyż roślina ulegnie poparzeniu, trzeba stopniowo ją przyzwyczajać do pełnego słońca. W okresie wegetacji najlepsze warunki uzyskamy w szklarni lub pod chmurką (w pełnym słońcu lub z popołudniowym cieniem). Na zewnątrz wystawiamy gdy temp w nocy nie spadają poniżej 7 *C. Są to bardzo wytrzymałe kaktusy pod każdym względem, nawet na przelanie wody. W czasie upałów podlewamy częściej z dodatkiem nawozu do kaktusów lub do roślin kwitnących (większa zawartość P i K). Ze względu na szybki wzrost nawóz można stosować częściej niż to podane jest na etykiecie. Ziemia do kaktusów dostępna jest w kwiaciarniach, dodać można perlit lub żwirek. Im większa donica tym większe korzenie i przyrost. Jednak zalecam stopniowo zwiększać rozmiar donicy. Wyczytałem w internecie, że stresowanie rośliny wpływa na większy poziom meskaliny. Czyli okresowa susza, trzymanie w cieniu.

Ponoć, jak zaznacza na aukcji, otrzymuje on przyrost ok. 60 cm rocznie.
 
D

delete

Guest
no byłoby super jakby ktoś potłumaczył te poradniki... sam mam małe, wysiane przez siebie san pedro i peruwianusy... i przydałyby się informacje jak go prowadzić, dopieszczać...
 

Farel

Active member
Rejestracja
Cze 10, 2006
Postów
34
Buchów
0
San Pedro to duży kaktus kolumnowy dorastający w naturalnych warunkach do 6m. Nazwa San Pedro odnosi się głównie do T. pachanoi ale T. peruvianus, macrogonus i bridgesii także zawierają psychoaktywne alkaloidy - meskalinę. Największe stężenie meskaliny znajduje się w skórce, którą można ususzyć do konsumpcji.
Tradycyjny sposób przyrządzania to gotowanie pokrojonych na plastry kaktusów przez długi czas. Po schłodzeniu wywar jest gotowy do spożycia.

młode T. macrogonus, T. bridgesii, T. pachanoi

Są to bardzo proste w uprawie kaktusy. Niektórzy nazywają je kaktusowymi chwastami. Oto kilka wskazówek:

Donice
Zasada jest prosta: im większa tym lepsza. Muszą mieć otwory na spodzie.
Ja przesadzam stopniowo do coraz większych i nie zauważyłem negatywnych skutków. Natomiast pozytywne są takie, że można obejrzeć jak sobie radzi system korzeniowy ;)

Ziemia
Najlepszy mix dla tych kaktusów to ziemia ogrodnicza z dodatkiem 40- 50% perlitu lub ewentualnie grubego piasku, drobnego żwirku. Są to szybko rosnące kaktusy dlatego ziemia powinna być żyzna i równocześnie dobrze przepuszczalna.

Woda
Jak wspomniałem San Pedro rosną szybko więc potrzebują więcej wody niż zwykłe kaktusy. Jednak nie należy przesadzać i dostosować ilość wody do warunków pogodowych. Podczas największych upałów podlewam nawet 2x w tyg.

Nawozy
Biohumus 1/2 dawki. Standardowe nawozy do kaktusów z przewagą P i K, dobrze robią na ciernie ;)

Słońce
Chyba najważniejsze. Trzeba zapewnić im maksymalne nasłonecznienie jakie tylko możemy. Dobrze radzą sobie na wolnym powietrzu, a jeszcze lepiej w szklarni. Po zimowaniu stopniowo przyzwyczajać do słońca aby się nie poparzyły. Na zewnątrz wystawiamy, gdy temp. nie spada <7*C

Rozmnażanie
Najczęściej robi się to przez klony. Kaktus musi być na tyle duży, żeby można go było skrócić o ok. 15 cm wierzchołka. Robimy to ostrym, zdezynfekowanym nożem, najlepiej wczesną wiosną lub latem. Odcięty wierzchołek zostawiamy na 2 tyg. w suchym zacienionym miejscu aby rana zaschła. Sproszkowany węgiel drzewny działa na ranę dezynfekująco i przyśpiesza zasychanie ale nie jest konieczny. Roślina mateczna też musi się zagoić ale może stać na słońcu, po jakimś czasie wypuści boczne odrosty i będzie miała 2, 3 lub więcej stożków wzrostu. Wierzchołek po zagojeniu wstawiamy do doniczki na głębokość do 3cm, w której na dnie jest mix ziemi (2/3 doniczki) a na wierzchu bardziej mineralne podłoże (1/3). Klona trzymamy w półcieniu nie podlewamy przez ok 2 tyg. Korzenie powinny pojawić się po 5-6 tyg.
Dla ciekawostki- ja ściąłem dużą sekcję 37cm we wrześniu, podzieliłem ją na 2. Większa wypuściła korzonek dopiero pod koniec stycznia, mniejsza jeszcze nie.

Zimowanie
Pod koniec sierpnia przestajemy nawozić, pod koniec września podlewać, zabezpieczamy kaktusa od deszczu. W zależności od pogody w połowie lub pod koniec października przenosimy kaktusy do pomieszczenia o temp 12- 18*C na zimowanie (może to być parapet byle nie pd). W czasie zimowania kaktusy nie wymagają dużo światła i prawie zero wody. Od października do marca lekko zwilżamy 1 lub 2x ziemie aby korzenie nie przeschły.

Meskalina
W kilku źródłach znalazłem info, że stresowanie rośliny wzmaga produkcję meskaliny. Czyli aby kaktus miał moc trzeba zaserwować mu suszę (w sezonie wegetacyjnym), niedobór słońca, lub nakłuwanie naskórka co symuluje atak insektów.

Trichocereusy są dobrymi podkładkami pod inne kaktusy wolno rosnące, czyli np peyotla. Peyotl szczepiony na san pedro rośnie kilka razy szybciej.
 
Ostatnia edycja:

bialy_mis

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lip 9, 2005
Postów
2,908
Buchów
10
Uprawa jest taka jak większości kaktusów. Wejdźcie na portal dla kaktusiarzy i macie pełne info.
 

eMdeeM

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sty 29, 2008
Postów
1,268
Buchów
15
gdzie można by dostac w Polsce San pedro ? czy tylko z zagranicy zamawiac mozna?
 

eMdeeM

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sty 29, 2008
Postów
1,268
Buchów
15
rzeczywiscie są na allegro ;] i wcale nie tak drogo
 

Kostek

Przećpana Morda :D
Weteran
Rejestracja
Sty 7, 2006
Postów
3,486
Buchów
17
Nasion raczej nie kupujcie, rosną wolno i mają słabą kiełkowalność.
Jak już to sadzonki - i najlepiej wstrzymać się z zakupem do wiosny, bo zimą powinny być w stanie spoczynku.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół