nasiona marihuany

Najlepsze proporcje do dobrej mieszanki - alternatywa dla Compo

Wyszukiwarka Forumowa:

jeffthekiller

Active member
Rejestracja
Lis 5, 2013
Postów
30
Buchów
0
Dotychczas używałem podłoża Compo do roślin doniczkowych i balkonowych.
Ostatnio jak zakupiłem 20 litrowy worek mojej ulubionej ziemi to mocno się rozczarowałem.... perlitu tyle co kot napłakał, ziemia była bardziej mokra niż zawsze i zbita. Pomyślałem sobie, że po jakimś czasie każda firma olewa temat i postanowiłem pierwszy raz zrobić własną mieszankę.
Zrobiłem wywiad po marketach i sklepem który posiadał wszystkie potrzebne produkty (tymbardziej w okresie zimowym, gdzie większość sklepów ma wy***ane na dział ogrodniczy w tym czasie) jest Castorama.
Znalazłem tam ziemię w workach 80 litrowych w cenie 13.50 z odpowiednim pH, chciałbym do tego dokupić oczywiście perlit, torf, dolomit i azofoske.

Proporcje wg. tego co wyczytałem na forumie:

Perlit - 1 litr na 4 litry ziemi.
Dolomit - 1 łyżka na 1 litr ziemi.
Kermazyt - 2 cm dół i ewentualnie góra.
Nie mogłem znaleźć informacji ile powinno się dawać na azofoski i torfu na przykładowe 80 litrów.

Nie wiem jaki dokładnie kupić torf. Znalazłem 2 rodzaje kwaśny i zasadowy. Jestem bardziej za tym by kupić kwaśny by potem wyrównać wszystko dolomitem.

Azofoska czy może coś innego do mieszanki? Oczywiście dostępne w sklepach budowlano-ogrodniczych.
Jaka jest alternatywa dla perlitu? W Casto niestety tylko brakowało tego składnika, swoją drogą ceny są takie, że opłaca się kupować worek 125 litrów/za 60-70 zł. (Ktoś kupował taki worek? Jak duży jest)
Niedługo mam przesadzanie w większe donice, więc muszę się już przygotowywać.

Pzdr i czekam na konkretne odpowiedzi.
 

BigDog

Pies na gambe
Weteran
Rejestracja
Gru 22, 2012
Postów
772
Buchów
1
Dobra sądząc po Twojej wypowiedzi i terminie zapytania twierdzę, że chodzi Ci o indoor :freak: Dolomit sobie odpuść bo to tylko na outdoor warto stosować przy wieloletnich miejscówkach i jak kolega wcześniej napomniał Azofoskę również. Jeżeli masz już te podłoże zakupione to odpuść sobie dodawanie torfu, ponieważ większość takich gotowych produktów jest na bazie torfu. Polecałbym raczej zakup włókna kokosowego i wymieszać 50/50 z ziemią. Warto byłoby oczywiście dodać jakiegoś kompostu i miałbyś uprawę bardziej organiczną.

Tak swoją drogą nie rób tej mieszanki z taką laboratoryjną dokładnością pomyśl o roślinach i ich korzeniach...czego one by chciały? Powietrza, związków odżywczych to jest najważniejsze. Możesz zastosować mikoryzę np. co by mikroorganizmy pomagaly w rozwoju roślinkom :)
 
C

Captain Crazy

Guest
Tak wiec nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji na temat proporcji dla podłoża które by się spodobało moim paniom w boxie.

Czytając forum doszedłem do takich wniosków:

Donice 11L
dno, wypełnione kamieniami ze żwiru lub keramzytem (2-3cm)
Mieszanka ziemi:
(załóżmy ze mamy 20L ziemi ze sklepu ogrodniczego ph 5,5-7)

Ziemia 20L
Włókno kokosowe 20L bądź po prostu na oko pół na pół.

Czy perlitu w takim wypadku powinienem dodać 5L na 20L ziemi czy już liczyć że ziemia to ziemia i włókno kokosowe? Czyli 10L perlitu bo będę już miał około 40L ziemi (ziemia i włókno)

Znowu zapytam jak z dolomitem? Czy dodawać 10g na litr na całość podłoża które już mam czyli 40L podłoża +10L perlitu? czyli na 50L podłoża (ziemia,włókno,perlit) mam dać 500g? czy może do samej ziemi czyli dolomit mieszać najpierw z ziemią czy może już z ziemią i włóknem kokosowym?. Nie chciałbym przesadzić z jakimś składnikiem a proporcje wychodzą różne w zależności co z czym pierwsze bym wymieszał.

Na góre wysypać keramzyt tak aby tylko pokryło ziemie czy lepiej go dać więcej? np 2-3 cm jak na dno?

Jeżeli ktoś uważa że powinienem to dawać w zupełnie innych proporcjach pisać, proszę też o szybką i jasną odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
Perlit w proporcji 1:4 lub1:5 do ziemi.
Coco i torfu nie dodawałem więc się nie wypowiem.
Dolomit 1łyżka na litr mieszanki.
Keramzyt na dno można sobie teoretycznie darować. Dobrze przepuszczalna mieszanka zapewni odpowiedni drenaż. „Ściółkowanie” keramzytem umożliwi rzadsze podlewanie.
Ja lubię również dodać guano, algi, mączkę kostną/rogową w proporcjach takich jak dolomit.
Kompost, koniecznie świeży, dodaje właściwie na oko. Ciężko z nim przesadzić.
Taki soil mix zapewnia mi suplementacje właściwie na cały grow.

Tak przygotowane podłoże fajnie jak by sobie trochę poleżało. Dobrze mieć dwie tury takiego mixu. Jedna w użyciu, druga w recyklingu.
Jeśli czegoś zapomniałem postaram się później uzupełnić.
 
C

Captain Crazy

Guest
Rozumiem ze dolomit dodaje na samym końcu do całości wg proporcji
Keramzyt tylko góra
Perlit 1:4 tylko do ziemi (tylko jeśli z coco to wnioskuje że dodaje perlitu wg proporcji już do mieszanki ziemi z coco?)


guano dajesz peruwiańskie czy zastępujesz innym ptactwem?

Osobiście uważam że sam kompost już by wystarczył a odpady poubojowe jak gotowe mieszanki mączki z krwi czy też mączki kostnej można sobie darować, ale w Twoich proporcjach jest to raczej jako dodatek do kompostu. tylko zastanawiam się jakie stosujesz nawozy? Osobiście mam nawozy canny na veg, flo i dodatki pk13/14, boost i jeden plagron na obniżenie ph na obie fazy jeden płyn.
Zastanawiam się z nawozami czy jednak zbyt bogata/przesadzona mieszanka gleby nie będzie aż nad dobra przy nawożeniu tymi nawozami czy to moja niepotrzebna obawa?

Co do alg to może głupio zapytam ale czy to będzie dobrze gdy na podstawkach w których jest woda i światło powoduje tworzenie mi się tam zielonych glonów to czy takie coś przy wymianie tej wody gdy wleje pod roślinkę w jakiś sposób może wpłynąć na nią? (pytam o dobry wpływ na roślinkę).

A co do całej mieszanki to zamierzam zostawić ją na tydzień , następnym razem będzie już dłużej ale czasu niema. tylko pytanie czy przez ten czas mieszankę przelać wodą?


I jeszcze zastanawiam się jakie proporcje z coco?
 
R

Rivi

Guest
Wg mnie, super mieszanką pod uprawę organiczną było by
- 50% lekkiej ziemi i ubogiej w nawozy np plagron light mix
- 20-30% wormhumusu (odchody dżdżownic kalifornijskich)
- 20-30% perlitu
Na dno donicy można było by jeszcze dać trochę keramzytu. Super opcja z taką ziemią. Nie trzeba sprawdzać ph gleby. Ale trzeba używać do podlewania roślin wody która albo została przepuszczona przez odwróconą osmozę albo jak ja robię, pozostawić w otwartych butelkach czy wiadrach na co najmniej 10-14 dni. Chlor odparuje, substancje które pozostają w wodzie z kranu, osadzą się na ściankach wiadra czy butelki. Więc woda którą będziemy podlewać po takim 'odstaniu' będzie czysta :) Do tego oczywiście organiczne nawozy np biocanna czy green planet dobrze się spiszą.

Izak, super opcja z dodawaniem nawozów które uwalniają się powoli ale długo, przez całe grow. Można było by wyliczyć sobie, ile do mieszanki gleby czego dać, i roślinka sam będzie pobierać to co potrzebuje. Jak wyskoczą jakieś niedobory, to będziemy wiedzieć, co przy następnym mixie ziemi im więcej dać :)
 

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
Rozumiem ze dolomit dodaje na samym końcu do całości wg proporcji
Keramzyt tylko góra
Perlit 1:4 tylko do ziemi (tylko jeśli z coco to wnioskuje że dodaje perlitu wg proporcji już do mieszanki ziemi z coco?)
3xtak.

guano dajesz peruwiańskie czy zastępujesz innym ptactwem?
Zapomniałem.

tylko zastanawiam się jakie stosujesz nawozy?

Te nie dostały prawie nic. Raz je guano podsypałem...

 

leniwiec

Nick Kompostow
Weteran
Rejestracja
Cze 9, 2011
Postów
2,054
Buchów
6
Ten mix 50% kokos / 20% humus / 30% perlit to jest dobra mieszanka - ja się na taką przerzuciłem jakiś czas temu, bo ziemia w sklepach jest z reguły naszpikowana syntetycznymi nawozami i często podłej jakości. Jak ostatnio kupiłem wór ziemi Naturalnej na bazie biohumusu to nie dość, że w polskim opisie było zarzekanie się o naturalności a w opisach po niemiecku i czesku była mowa o zawartości uniwersalnego nawozu NPK, to jeszcze przyniosłem z nią do domu ziemiórki. :albino: Jeszcze jakieś nierozłożone kawałki patyków, nierozdrobnione kłębki torfu, resztki żwiru - chu*nia.

Zrobienie tego miksu jest bardzo proste i powtarzalne, przy czym jest jedno ale: taka ziemia musi sobie poleżeć minimum te 2 tygodnie (a najlepiej z 4), żeby pokarm się rozłożył na postaci przyswajalne dla roślin. Oczywiście jak masz syntetyczne nawozy, to niekoniecznie, ale w tedy traci się sens stosowania humusu w tej mieszance. Ja w moim mam jeszcze suszony kurzak i sumarycznie npk z humusem razem wychodzi mi po równo 4-4-4. Po zmieszaniu spryskałem jeszcze swoją wodą z melasą, żeby namnożyć bakterie.
Kostki kokosowe są bardzo popularne a lepiej toto schować gdzieś do plecaka czy siatki, zamiast iść przez miasto z worem ziemi pod pachą. ;) O sypki biohumus trzeba po ogrodniczych albo kwiaciarniach popytać a perlit w ogrodniczym kosztuje ok. 2zł/litr.
Jak ktoś bardzo dba o organikę to można się szarpnąć i zamówić brykiety z plagronu albo coco-star, bo oni jeszcze trichodermą szczepią ten kokos. W tedy to już szał-pał.
 
Ostatnia edycja:

Majster

...robi swoje...
Weteran
Rejestracja
Gru 1, 2013
Postów
1,028
Buchów
5
Też brałem Compo nawjyższej jakości wczesną jesienią i lipa była. Największy zarzut jest taki, że robi się z czasem twarda jak kamień;/

U mnie już w airpotach 16l stoi mieszanka i dojrzewa od 3 tygodni:)
Na spód keramzyt.
Spodnia warstwa kurzak 2l, wermikulit 2,5l, keramzyt 1,5l, canna terra pro 4l.
Wierzchnia warstwa canna terrapro 4l, keramzyt 1l, wermikulitx 1l.

Do takiego miksu wlewam ~10 zakrętek biohumusa, oprysk z astvitu a na górę koniczyna biała.
Powinno bić git!
 

OriginalGangster

Well-known member
Rejestracja
Cze 15, 2014
Postów
115
Buchów
1
Jutro wypłada ! no i będę zamawiał produkty bo chcę wypróbować mieszankę od Soma Seed's po której całe grow będę podlweał zwykłą wodą !!! Full Organic obliczyłem sobie sam proporcje co do 2 worków ziemi po 20L (mniej więcej bo nie wiem ile dokładnie waży jeden) Wszytko ładnie mieszamy po czym zostawiamy na 30dni na słoncu (w donicy) po czym zapełniamy maksymalnie połowę docelowej donicy taką mieszanką a resztę wysypujemy zwyklą ziemią yoo

MOJE PROPORCJE :
Ziemia 12kg
Biohumus 2.2kg
suszona krew 225g / 32zł za kilosa
Mączka rybna 225g /30zł za kilosa
Bat guano 225g /60zł za kilosa
Sól epsom 17 ml /30zł za kilosa
Mączka bazaltowa 12.5 ml
Mikoryza 35g
Sproszkowany Kawas humusowy 3 ml


Myślę że komuś się przyda !!! :spalony:
 

brylant

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 11, 2009
Postów
976
Buchów
0
Robilem ta mieszanke kokos/perlit/wermi z dolomitem ale nie wyplukalem kokosa i nic nie rosly niestety dlatego pamietajmy zeby wyplukac porzadnie kokos - porzadnie mam na mysli (tak wyczytalem) 3-4 razy ilosc wody najlepiej cieplej lub bardzo cieplej i tak zalewamy i wyciskamy i tak w kolko. Przelac podobno nie wystarczy heh dlatego miesiac stracilem.

Inna sprawa ze ta mieszanka nie koniecznie musi lezec 2 tyg (jesli nie damy dolomitu) bo nie ma tam co rozkladac - wermi juz jest dawno przerobione. Suche nawozy potrzebuja tych minimum 2 tygodni na rozklad.
Pozdr
 

LucjanOG

Tetra Hydro Cannabinol %
Rejestracja
Maj 30, 2019
Postów
3,766
Buchów
9,012
Odznaki
3
Robimy light mix'a

W następnym grow polecę na własnej mieszance z paru podstawowych składników i proporcjach na ok 100 litrów mixa.

80 litrów kompostu do wszelkiego zastosowania.
5 litrów wermikulitu
5 litrów perlitu
5 / 7 litrów czarnoziemu
1 kg mączki kostnej
50 ml mikrozy.

100 litrów koszt ze składników powyzej 45zł. a norlamnych mixów sami wiecie ;) Pozdro Yo.
 
Ostatnia edycja:

Koliber

Well-known member
Rejestracja
Mar 23, 2022
Postów
109
Buchów
76
Robimy light mix'a

W następnym grow polecę na własnej mieszance z paru podstawowych składników i proporcjach na ok 100 litrów mixa.

80 litrów kompostu do wszelkiego zastosowania.
5 litrów wermikulitu
5 litrów perlitu
5 / 7 litrów czarnoziemu
1 kg mączki kostnej
50 ml mikrozy.

100 litrów koszt ze składników powyzej 45zł. a norlamnych mixów sami wiecie ;) Pozdro Yo.
jak się udała uprawa na mieszance twojego pomysłu bo coś nie umiem sie zorientowac?
 

LucjanOG

Tetra Hydro Cannabinol %
Rejestracja
Maj 30, 2019
Postów
3,766
Buchów
9,012
Odznaki
3
Poszukaj foto relacje indoor tam znajdzesz efekty
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół