nasiona marihuany

Ziemiórka - ziemiurki (sciaridae)

Wyszukiwarka Forumowa:

OldMan

And The Sea Of Green
Weteran
Rejestracja
Sty 10, 2011
Postów
1,793
Buchów
2,621
Odznaki
7


Ziemiórki często można zastać w kupnych substratach glebowych,
w formie larw ,które nieubłaganie obgryzają system korzeniowy roślin.
Przez to ,że na tym stadium rozwoju żyją w substracie , są bardzo trudne do wykrycia.
Na szczęście larwy przekształcają się w muszki , które opuszczają substrat i wracają do niego tylko w celu
ponownego złożenia jaj, z których wylęgną się kolejne generacje szkodliwych larw.





Dorosłe muszki mają przezroczyste skrzydełka i długość od 2 do 4 mm.
Są barwy czarnej lub czarno-szarej.



WYKRYWANIE ZIEMIÓREK:

Powyższe owady mogą ukryć swoją obecność w szklarni dość długi okres.
Muszki nie latają przez cały czas , dlatego wcale nie musisz ich zauważyć w boxie - mimo to mogą tam być.
Najprostszym sposobem kontroli na ich obecność są żółte tabliczki lepne .
Kiedy owad się z nią zetknie , przyklei się i już nie będzie dla niego ratunku.
Będziesz mógł skontrolować czy coś udało się złapać .
Jeśli przyklei się ziemiórka lub jakikolwiek inny gatunek owada możesz natychmiast podjąć
odpowiednie działania.

Tabliczki lepne są dużą pomocą ponieważ pozwalają dokładnie obejżeć i zidentyfikować szkodnika.

USUWANIE ZIEMIÓREK:

Dorosłe muszki można usuwać właśnie za pomocą tabliczek lepnych.
Jednak jest to mniej lub bardziej bezużyteczne.
Musisz się skupić na larwach , w przeciwnym razie muszek będzie wciąż przybywać i nigdy
wszystkich nie złapiesz.
Jeśli jednak wyeliminujesz larwy , usuniesz całą populację.





ATAK BIOLOGICZNY:

Absolutnie niezawodne pasożytnicze nicienie Steinernema feltiae ,
które należy wymieszać z wodą i podlać nimi każda roslinę.
Ten gatunek nicieni atakuje bezpośrednio larwy ziemiórek i nie pozwala im na rozwinięcie się do postaci dorosłej,
w której mogłyby składać kolejne jaja.
Nicienie w żaden sposób nie szkodzą roślinom, a kiedy ich pożywienie się skończy ,
po prostu znikną.

Dla tego śmiało można je stosować również w ramach zapobiegania.

Jeżeli w Twoim podłożu uprawowym znajdują się larwy ziemiórek ,
nicienie się ich pozbędą.

Dla zwiększenia efektu uzupełnij terapię tabliczkami lepnymi,
na które złapiesz dojrzałe już muchy.

USUWANIE CHEMICZNE:

Sprawdzony produkt DURSBAN zabije larwy i znaczna część dorosłych jednostek,
dosłownie w ciągu kilku minut.

Uzupełnij go tabliczkami lepnymi i po problemie.


źródło – Mr. José
 
Ostatnia edycja:
D

delete

Guest
O, ziemiórki - toczyłem z nimi ciężkie boje i wszystkie przegrałem :) O tych nicieniach pierwszo słyszę - stosowałem wszelkie inne dostępne środki, ale na niewiele się zdały. Obiektywnie rzecz biorąc, to mimo posiadania 5 miliardów ziemiórek, jakiegoś negatywnego skutku na roślinach nie zaobserwowałem.

Znalazłem fotki moich łapek, co kilka dni zmieniałem na nowe, do tego żółta miska z wodą, w której topiły się grube tysiące, lol.



 

z3r0

Well-known member
Rejestracja
Wrz 23, 2012
Postów
476
Buchów
0
Ja pie***le tyle to ja nie mialem. Wyglada jakbys tym lepem bawil sie w piaskownicy.
 
G

Gejseusz

Guest
Ja stosuję Decis i też działa, ale niestety tylko na larwy i co jakiś czas muszę powtarzać...
A gdzie te nicienie można dostać/kupić?

edit

Zapomniałeś też dodać, że nasze kochane biedronki też mogą pomóc, niestety zjadają tylko dorosłe osobniki.
 

OldMan

And The Sea Of Green
Weteran
Rejestracja
Sty 10, 2011
Postów
1,793
Buchów
2,621
Odznaki
7
O, ziemiórki - toczyłem z nimi ciężkie boje i wszystkie przegrałem :) O tych nicieniach pierwszo słyszę - stosowałem wszelkie inne dostępne środki, ale na niewiele się zdały. Obiektywnie rzecz biorąc, to mimo posiadania 5 miliardów ziemiórek, jakiegoś negatywnego skutku na roślinach nie zaobserwowałem.

Znalazłem fotki moich łapek, co kilka dni zmieniałem na nowe, do tego żółta miska z wodą, w której topiły się grube tysiące, lol.





takiego czegoś w szklarni nie widziałem KOCIE jak żyje , fakt dla starszych roślinek owady te nie są już tak bardzo niebezpieczne
jak dla młodych , w moim przypadku ziemiórki połączyły siły z przędziorkami łamiąc pakt o nieagresji.
skutki było widać gołym okiem.





nicieni nie udało się pozyskać.
z chemii zastosowałem takie środki :



za ich pomocą udało się zaledwie zmniejszyć liczebność szkodników choć opryski były robione co dwa dni.
najgorszy jest w tym wszystkim fakt , że i przędziorki i ziemiórki po czasie uodparniają się całkowicie na stosowane przeciw nim chemikalia.

A gdzie te nicienie można dostać/kupić?


jest ratunek przy następnej sposobności (odpukać) zastosuję.



Nicienie w nowych mniejszych opakowaniach

Od dnia 16 marca tego roku, mniejsze opakowania preparatów Larvanem, Entonem i Capsanem (50 milionów nicieni w jednostce opakowaniowej) dostępne będą w nowej formie. Teraz mniejsze ilości nicieni dostarczane będą w półprzepuszczalnych woreczkach plastikowych, podobnie jak w przypadku dużych opakowań. Opakowanie zewnętrzne pozostanie niezmienione. Opakowanie starego typu Nowe opakowanie.

W porównaniu z wytłoczkami starego typu, nowy sposób opakowania ma zdecydowanie więcej zalet:

• lepszą przepuszczalność, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko „uduszenia się” nicieni;

• udoskonalone zamknięcie, dzięki modyfikacji materiału opakowania;

• mniej odpadów w efekcie redukcji ilości użytych materiałów.

Firma Koppert od wielu lat dostarcza na rynek różne gatunki entomopatogenicznych nicieni. Są to pożyteczne mikroorganizmy skutecznie zwalczające larwy wielu szkodliwych owadów.


Nicienie od wielu lat z powodzeniem stosowane są do zwalczania takich szkodników, jak:


Entonem -> ziemiórek i wciornastek

Larvanem -> różnego rodzaju chrząszczy, w tym opuchlaka truskawkowca

Capsanem -> różnych gąsienic i koziułkowatych



www.koppert.mobi
 

TheS0n

Well-known member
Rejestracja
Paź 5, 2013
Postów
190
Buchów
0
za ich pomocą udało się zaledwie zmniejszyć liczebność szkodników choć opryski były robione co dwa dni.
najgorszy jest w tym wszystkim fakt , że i przędziorki i ziemiórki po czasie uodparniają się całkowicie na stosowane przeciw nim chemikalia.
Ja po 2-3 opryskach Magnus'a 200 cs kompletnie pozbylem sie przedziorkow
 

OldMan

And The Sea Of Green
Weteran
Rejestracja
Sty 10, 2011
Postów
1,793
Buchów
2,621
Odznaki
7
Ja po 2-3 opryskach Magnus'a 200 cs kompletnie pozbylem sie przedziorkow

na ziemiórki nie podziałało
jakie stężenie stosowałeś?
może dawałem za mało mocy<palacz>

-------------------------------------------------------------------------------------------
edit:
Nie,te kur***wo nadal lata
Dalem 0,5ml na pol litra :)

to dawałem takie same proporcje , niezniszczalne gnoje
 
Ostatnia edycja:

z3r0

Well-known member
Rejestracja
Wrz 23, 2012
Postów
476
Buchów
0
U mnie rumianek dziala calkiem sprawnie
 
A

Andy Botwin

Guest
Polecam w miare możliwości wyłączyc Wentylacje po oprysku, nie lubią wilgoci.

---------- Post Zaktualizowany at 23:53 ---------- Data pierwszego postu at 23:51 ----------

Myślałem ze dyskusja jest o przedziorkach, sorry.
Wy***ax post jak coś.
 
G

Gejseusz

Guest
a jak stosować rumianek na ziemiórki?

Ja kilka dni temu kupiłem w Ikei Kapturnicę (sarracenia), na pewno nie zaszkodzi, a zawsze może choć kilka latających muszek zjeść:D
 

z3r0

Well-known member
Rejestracja
Wrz 23, 2012
Postów
476
Buchów
0
a jak stosować rumianek na ziemiórki?

Ja kilka dni temu kupiłem w Ikei Kapturnicę (sarracenia), na pewno nie zaszkodzi, a zawsze może choć kilka latających muszek zjeść:D

Zaparzasz rumianek 8-10 torebek na 0,5l i podlewasz. Tylko nie zapomnij poczekac az ostygnie;)
 

White Dragon

Well-known member
Rejestracja
Lis 17, 2013
Postów
364
Buchów
1
Mam pytanie. Znajomy teraz zaszedl do sklepu w jakims centrum i pytal o preparat na ziemiurke. Spotkal tam ekspedienta ktory byl tak ze ogrodnikiem i powiedzial mu ze preparat zostal wycofany w calej uni. Nie podam przy tym jego nazwy bo nie pamietam jej ale nie o to chodzi.
Gosciu poradzil mojemu koledze zeby zastosowal wywar z tytoniu. Mowil tez ze sam to stosuje bo nie ma nic lepszego.

Czy ktos na forum moze juz tego probowal a jezeli tak to ile tego tytoniu dawac do wody i czy to nie zaszkodzi?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół