nasiona marihuany

Najlepszy sposób na stworzenie stabilnego pokolenia F1

Wyszukiwarka Forumowa:
M

Magliabechiano

Guest
Witam. Zastanawiam się jaki jest najlepszy sposób na odtworzenie pokolenia najbardziej zbliżonego do F1. Kompletnie nie jestem biegły w tym temacie, będę wdzięczny za naprowadzenie na dobrą drogę :) Operacje odbywają się jedynie na osobnikach żeńskich poddawanych samozapyleniu. Nie mam pojęcia czy ma jakiś sens w tworzeniu linii wsobnych z jednego pokolenia F1, czyli dwa pierwsze sposoby. Trzeci opiera się na dwóch różnych odmianach, czyli dwóch różnych pokolenia F1.

Jedna odmiana
  1. Wysiew jednego pokolenia F1,
  2. Selekcja czterech osobników, zapylenie każdego osobnika swoim własnym pyłkiem,
  3. Wysiew czterech pokoleń S1,
  4. Selekcja po jednym osobniku z każdej z czterech linii S1,
  5. Krzyżowanie S1xS1 i S1xS1,
  6. Krzyżowanie (S1xS1)x(S1xS1) = Pokolenie F1.


Jedna odmiana
  1. Wysiew jednego pokolenia F1,
  2. Selekcja czterech osobników i skrzyżowanie ich F1xF1 i F1xF1,
  3. Wysiew dwóch pokoleń F2,
  4. Selekcja dwóch osobników, zapylenie ich swoim własnym pyłkiem,
  5. Wysiew dwóch pokoleń S1,
  6. Skrzyżowanie S1xS1 = Pokolenie F1.

Dwie odmiany
  1. Wysiew dwóch różnych pokoleń F1,
  2. Selekcja po dwa osobniki z każdej odmiany i zapylenie ich własnym pyłkiem,
  3. Wysiew 2x2 pokoleń S1,
  4. Selekcja po jednym osobniku z każdego pokolenia S1,
    1. Skrzyżowanie S1xS1 jednej odmiany i S1xS1 drugiej odmiany,
    2. Skrzyżowanie (S1xS1)jednej odmiany x (S1xS1)drugiej odmiany = F1,
  5. Lub,
    1. 3.2 Skrzyżowanie S1xS1 dwóch różnych odmian i S1xS1 dwóch różnych odmian,
    2. Skrzyżowanie (S1xS1)dwóch róznych x (S1xS1) dwóch różnych = F1,
 
S

sub

Guest
Coś dla trolla :)
Nakazu karmienia niestety nie ma.

The Codex Magliabechiano is a pictorial Aztec codex created during the mid-16th century, in the early Spanish colonial period. It is representative of a set of codices known collectively as the Magliabechiano Group. Others in the group include the Codex Tudelaand the Codex Ixtlilxochitl.
The Codex Magliabechiano is primarily a religious document. Its 92 pages are almost a glossary of cosmological and religious elements. They depict in turn the 20 day-names of the tonalpohualli the 18 monthly feasts, and the 52-year cycle. They also show various deities, indigenous religious rites, costumes, and cosmological beliefs.

Witam. Zastanawiam się jaki jest najlepszy sposób na odtworzenie pokolenia najbardziej zbliżonego do F1.

F1 - w rozumieniu idealnie wyrównane rośliny rosnące jak klony?
Czy F1 -w szerokiej definicji | wbardzo szerokiej definicji - F1 można nazwać niemalże wszystko|

Nie będę się za bardzo odnosił do rozpisanego planu w żaden sposób.
Pojawia się w tym:

Plan nr1:
Coś zalatującego selekcją cykliczną. -> https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?30870-Selekcja-cykliczna
Tu nie tworzy się F1 – a populacje. I to nieco inaczej |skala np|

Plan nr2
Nie pasuje do niczego co mi się w tej chwili przypomina.
I jednolite rośliny z tego nie wyrosną.
Ale z uwagi na bardzo szeroką definicje tego co mozna nazwać F1 ....

Plan 3 ..
Robisz S1 z dwu odmian.
A potem jakoś krzyżujesz to miedzy sobą .. nie wiem jaki to ma sens.


Teraz popisze sobie…

W wypadku jeśli chodzi Ci o rośliny F1 - w rozumieniu - Pierwsze pokolenie pokrzyżowaniu - wszystkie identyczne / lub bardzo bliskie temu : pod względem mocy - plonu - wyglądu | oczywiście pod warunkiem, że wszystkie znajdują się w identycznych warunkach i ..można te identyczność - zaobserwować|

Musisz mieć wyjściowe rośliny
Oznaczmy je sobie P1, P2 - które są bardzo silnie homozygotyczne – im bardziej tym lepiej - a to możliwe jest do otrzymania poprzez długotrwały chów wsobny:

Do wyboru masz:

1.Selfing.
2.Siostrzany z męskimi.
3.Siostrzany jedynie na żeńskich | viwat STS/srebro|

- selfing jest najszybszą metodą.
Dwie pozostałe są zdecydowanie wolniejsze. A w wypadku używania męskich – masz problem z oceną feno – bo albo poprzez ocenę potomstwa i cofanie się do klonów – albo próby zmiany płci męskich – tak aby np.: zobaczyć jaki zapach ma – jaki jest skład żywicy | profilowanie tego w labie :] i inne takie tam|

Patrz obrazek: Selfing – w momencie uzyskania S4 daje coś.. co jest prawie zupełnie … tak statystycznie - w wypadku siostrzanego - po powiedzmy 15 pokoleniach to samo - poza tym widać ile daje ciągłekrzyżowanie wsteczne do.

selfing.jpg


Teraz jeśli byś chciał mieć F1 – nie tak bardzo wyłudzane – i wystarczy Ci jakieś wzajemne podobieństwo – wyrównanie pod względem jednaj czy kilku cech – rośliny wyjściowe – które krzyżujesz powinny być homozygotyczne pod tym względem i wiernie to przekazywać potomstwu.
W momencie gdy np.: wiesz, że jedna linia/odmiana/klon np.: ma czerwone szczyty i to dominuje – i zawsze takie są – czy się zapyli to samo ze sobą – czy z czymkolwiek – pierwsze pokolenie będzie to miało.
I chcesz machnąć jakieś seedy na opych – z których wszystkie wyrosną –takie.. jesteś doma – bierzesz drugą –krzyżujesz ..i masz F1.

W Każdym wypadku gdy się cokolwiek robi – prowadzi się selekcje :
I każdym wypadku – wypada to robić – zawsze – w pewnym momencie można rozbić jedną linie na 2-3 – choć w wypadku selfingu sens tego powyżej S3 raczej mały.
Różnica miedzy selfingiem a siostrzanym jest przede wszystkim taka – drugi długo trwa – i umożliwia lepszy przegląd – tego co się dzieje i co wyłazi : bo w wypadku selfingu cholernie szybko się kasuje zmienność.

Teraz z tego co widzę pojawiają się w tym schematy krzyżowania z rynku kukurydzy.

A wygląda to na nim tak:

Hybryda dwuliniowa – zwana pojedynczą:
AxB – gdzie A i B to linie wsobne.
(AxB)xC – trójliniowa
(AxB)x(CxD)

Teraz: Najsilniejsza heterozja zawsze dotyczy – odmian dwuliniowych AxB –sa najbardziej wyrównane – i w wypadku gdy konieczne jest aby całe pole dojrzewało w jednym momencie – oraz kolby były tak identyczne jak to tylko możliwe | np.: odmiany kukurydzy słodkiej – na kuku w puszkach |Sadzi się jedynie takie.

Trójliniowa – tworzy się to dlatego, że uzyskiwanie nasion F1 dwuliniowych jest drogie – przede wszystkim dlatego, że linie wsobne dają niskie plony – W wypadku gdy na „matkę nasion” bierze się mieszańca heterozyjnego – uzyskuje się ich - ..zdecydowanie więcej.
Podobnie jest z mieszańcami 4 liniowymi.

Te hybrydy – dalej poprzez dobór właściwych linii wsobnych – mają heterozje – i są jako tako jednolite – ale tworzone są jedynie po to aby ograniczyć koszty produkcji nasion.

Problem kosztów - przy zachowaniu lepszym lub gorszym jednolitości – obchodzi się czasem – tworząc hybrydy modyfikowane w rodzaju (AxA1)xB gdzie A1 jest linią wsobną bardzo blisko spokrewnioną z A – np.: pochodzi z rozbicia linii a w trakcie – tworzenia – etc.
Pozwala to w jakimś stopniu pozbyć się depresji wsobnej.

O co się pytałeś?

Magliabechiano napisał:
Nie mam pojęcia czy ma jakiś sens w tworzeniu linii wsobnych z jednego pokolenia F1, czyli dwa pierwsze sposoby.

Z jednej odmiany – będącej hybrydą?
Z klonika o jakieś sławnej nazwie?

A czemu nie?
Masz coś co jest ok.
I chcesz z tego uzyskać np.: bardzo szybko – nasiona których wyrosną rośliny jednolite tak tylko jak się da – mające przy okazji jakieś cechy tej odmiany – rośliny klona.
Selfing –kilka lini – rozbicie S1 na kilka – do S4.
Krzyżowanie 2 linii S4 – F1.

Sens może to mieć.
Bo można by się pokusić o otrzymanie czegoś co będzie podobnie wyglądało jak wyjściowa sztuka - niemalże identyczny feno – nie będzie osłabione przez depresje wsobną - która w jakimś tam stopniu u konopi występuje - i pojawi sie w wypadku prób robienia z tego Sx..

Po namnożeniu przez kogoś tam –przy pomocy STS – da wiele różnych feno.
Da się pociągnąć kilka linii wsobnych z jednego klona tak aby się różniły pokrojem – wyciąganiem – i innymi cechami – w końcu one mają po skrzyżowaniu dać cos –co wygląda tak a nie inaczej – a nie same tak wyglądać.

| ciekawe czy ktoś to takrobi ? ;)|

ps: jakby coś było bez sera sry -alenie chcemi sie teraz tego czytaći patrzeć czy czegoś nie palnołem.
 
Ostatnia edycja:
M

Magliabechiano

Guest
@sub: Dzięki za mały wykład tu i tam. Dużo rzeczy mi wyjaśniłeś. Od nowego roku będę miał bardzo dużo miejsca, dlatego tyle pytań, z chęcią wtedy pobawię się w odtworzenie jakiejś ciekawej seedbankowej odmiany. Do tej pory robiłem tylko nasiona S1, które po wysianiu były zazwyczaj bardzo zróżnicowane. Masz może do polecenia jakieś polskie książki o chowie wsobnym?
 

raslutaa

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 24, 2012
Postów
3,143
Buchów
3
Ja tylko czekam aż SUB znajdzie temat tego typu i się zaczyna ...... . Chyba tylko klony ze stabilnej matki zapewnią Ci identyczne rośliny.
 
S

sub

Guest
pobawię się w odtworzenie jakiejś ciekawej seedbankowej odmiany.

?? Ale po co ?? I co chcesz odtwarzać?
Masz zakupionego z krocie klona - o super nazwie jak.. greenhouse - i chesz zrobić - trainwreck F1 ;)
Może jak Rezerwuar seeds - klony - nazwy .. i ibl.. stabilne odmiany.. ekchm z nich.?

Do tej pory robiłem tylko nasiona S1, które po wysianiu były zazwyczaj bardzo zróżnicowane. Masz może do polecenia jakieś polskie książki o chowie wsobnym?

O hodowli roślin?

ta jest najnowsza:

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/64193/hodowla-roslin-z-elementami-genetyki-i-biotechnologii.html

http://www.matras.pl/hodowla-roslin-z-elementami-genetyki-i-biotechnologii.html

o..może to: OGÓLNA HODOWLA ROŚLIN Hoffmann, Mudra, Plarre na allegro pełno.
albo:
Ogólna hodowla roślin .. wystarczy wpisać - sa tanie jak barszcz.
 
M

Magliabechiano

Guest
Po zdaniu
?? Ale po co ?? I co chcesz odtwarzać?
Nic więcej nie rozumiem, oprócz poleconych książek, dzięki za nie. Pisz pełnymi zdaniami. No offence.

Chcę bo mam dużo wolnego czasu, miejsca i podjarałem się sprawami hodowli, choć wiedzy jeszcze brak. Co jakiś czas trafiają mi się w pestkach wyjątkowe osobniki, które chciałbym aby pozostały ze mną na dłużej. Chciałbym ich użyć za rok lub dwa w ilościach 200 - 300 sztuk. Trzymanie matki i produkcja klonów odpada. Teraz trafił mi się wyjątkowy Space z World of Seeds - tylko 1/12 roślin z tych pestek miała bardziej indicowy fenotyp od reszty i była szybsza od sióstr o około 7 dni bez żadnej różnicy w plonach. Nigdy wcześniej nie udało mi się zebrać plonów z rośliny, która kwitła 40 dni. Mam od niej klona, ale przecież nie będą go trzymał w nieskończoność.
 
S

sub

Guest
Po zdaniu Nic więcej nie rozumiem, oprócz poleconych książek. Pisz pełnymi zdaniami. No offence.

Oj przepraszam. Taka natura. A to up: to takie cos o tym jak pewni złośliwcy widzą rynek nasion konopek.
Pijar - szukanie sławnych i znanych legendarnych - tworzenieznich linii nasiennych - wolna amerykanka + szum:

Chcę bo mam dużo wolnego czasu, miejsca i podjarałem się sprawami hodowli, choć wiedzy jeszcze brak.

Z tym nie bedzie trudno. Jest bardzo dużo podręczników.
Jak ognia moim zdaniem należy unikać tego co piszą o hodowli w sieci - Jeśłi już to nadeser po tych pierwszych.

To jest fajne - historyczne :) GENETYKA EDMUND MALINOWSKI - na allegro za kilka zeta do dostania.

oj.. a te to wypas: http://www.razib.com/books/2011/02/introduction-to-quantitative-genetics-genetics-and-analysis-of-quantitative-traits/

jest podgląd: http://books.google.pl/books?id=9GdvJJnt3CgC&printsec=frontcover&dq=Introduction+to+Quantitative+Genetics&hl=pl&sa=X&ei=WZNtUqzdKqml0QXX9IDACg&ved=0CEMQ6AEwAg#v=onepage&q=Introduction%20to%20Quantitative%20Genetics&f=false

i tej:http://books.google.pl/books?id=hMBY_MvS39AC&printsec=frontcover&dq=plant+breeding+and+genetics&hl=pl&sa=X&ei=BpRtUvPtM8Tt0gW16oCoCw&ved=0CEMQ6AEwAg#v=onepage&q=plant%20breeding%20and%20genetics&f=false

ta jest chyba niezła: http://books.google.pl/books?id=x_K3QmPAiGEC&printsec=frontcover&dq=principles+of+plant+breeding&hl=pl&sa=X&ei=F5RtUqKsKanA0QWoloCACQ&ved=0CE8Q6AEwBA#v=onepage&q=principles%20of%20plant%20breeding&f=false

Co jakiś czas trafiają mi się w pestkach wyjątkowe osobniki, które chciałbym aby pozostały ze mną na dłużej.

To niekoniecznie jest odtwarzalne.
Można próbować tworzyć - odmiany które - będą takie.

Ale łatwo to jest co najwyżej zrobić F1 miedzy liniami - takie, że wszystkie sztuki są na tyle podobne do siebie, że wzasadzie nie odróżnialne.

| Jak u kukurydzy - albo jak w testach Gw pharma - gdzie w wypadku plony np: uzyskano wiekszą jednolitosć z nasion F1 - uzyskanych z linii S4 - niż z klonów -> niejednolita wielkosć klonów - miaławiekszy wpływ na to - od pozostałej niezerowej zmienności genetycznej obudwu lini S4 użytych do tworzenia hybrydy F1|
Program hodowlany GW pharma:

http://books.google.pl/books?id=AznCzOxvrtwC&pg=PA56&dq=gw+pharma+breeding&hl=pl&sa=X&ei=iIxtUtf3KOW04AT3vYGYDA&redir_esc=y#v=onepage&q=gw%20pharma%20breeding&f=false

wypisz wymaluj - połączenie techik używanych w hodowli ogórka i kukurydzy :)

Mam od niej klona, ale przecież nie będą go trzymał w nieskończoność.

;) Najlepiej by było.

Możesz próbować stworzyć z tego - kilka lini wsobnych - a potem : .. liczyć na to,że z nich odtworzysz - rosliny o podobnym potencjale - i terminie kwitnienia. Ale czy sie da - i naile się uda do tego zbliżyć wyjdzie w praniu.

Hodowla jest "nauką" doświadczalną - w podrecznikach sa stosowane techniki - i pewne zasady.

ps: IBL - rodem z rynku nasion konopi nie chcesz z tego robić ? Zazwyczaj tak sie ludziska do tego zabierają. Przynajmniej takie sie odnosi wrażenie czytająć toco piszą - jesli w ogóle cokolwiek piszą. Zachowują sie jak gildia ? kto ich tam wie.

Czasem jak coś piszą to.. sie człek dziwi - czy ten bełkot to na serio.. czy dla reklamy. Nieważne -i nie na temat.

btw: takie pytanko - czemu F1?
Dlaczego nastawiasz sie na tworzenie - hybrydy - miedzy liniowej?
 
Ostatnia edycja:
M

Magliabechiano

Guest
Dzięki za linki. Kupiłem sobie już ten podręcznik B. Michalik o hodowli roślin. Co do Twoich pytań, to jak najbardziej chcę się bawić w chów wsobny. Tak jak pisałem, mam jednego klona i będę z niego tworzył linie wsobne, które na samym końcu procesu stworzą F1, po drodze przez kolejne Sx będę chciał jak najwięcej krzyżować i testować. Z tego co do tej pory się naczytałem jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na stworzenie stabilnego pokolenia. Wysiew pokolenia S1 - jedyny breeding jakiego doświadczyłem to zagadka tego co wyrośnie. Co innego proponujesz?

Piszesz, że GW Pharma otrzymała rezultaty ze skrzyżowanych S4 lepsze niż z klonów. To też jest dla mnie bardzo ważne - mieć swoje nasiona, które bez obawy mógłbym wkładać do systemu zamiast klonów. Dziwne, że mieli tak dobre wyniki, a ja z pestek, które sam kupuję, wysiewam zazwyczaj 10 - 20 sztuk jednej odmiany nigdy nie widziałem, żeby więcej niż 70% były w miarę "takie same".

Do całej tej zabawy przydałby się jeszcze jakiś chromatograf do określania stężenia kanabinoidów, ale to już mokry sen :d
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
Dzięki za linki. Kupiłem sobie już ten podręcznik B. Michalik o hodowli roślin. Co do Twoich pytań, to jak najbardziej chcę się bawić w chów wsobny.

Ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami tego. Możesz się spodziewać nie tylko osłabienia wzrostu roślin wyższych pokoleń S, ale i obniżonej kiełkowalności nasion.

Tak jak pisałem, mam jednego klona i będę z niego tworzył linie wsobne, które na samym końcu procesu stworzą F1, po drodze przez kolejne Sx będę chciał jak najwięcej krzyżować i testować.

Czyli sprawdzać czy hybryda miedzy liniami na które go rozbiłeś jest podobna do org?
To nie daje Ci żadnej gwarancji sukcesu. Jedynie potencjalna możliwość. Jakaś niezerowa szansa – otrzymania F1 – przypominającego bardzo wyjściowego klona. Czy plon zostanie? Czy da się np.: jedynie uzyskać super jednolite – szybko dojrzewające coś?
Tego się w żaden sposób przewidzieć nie da.
Chyba nawet taką metodą nikt tego nie próbował robić.
Jest jeszcze problem skali, bo im więcej się linii zrobi – z większej ilości sztuk S1 tym lepiej. 20 – 30 raczej nie pociągniesz.

Z tego co do tej pory się naczytałem jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na stworzenie stabilnego pokolenia.

Jednolitej hybrydy F1 – stabilne? co to znaczy stabilne? F1 – rosnące równo – odtwarzalne jedynie poprzez krzyżowanie linii wyjściowych.

Wysiew pokolenia S1 - jedyny breeding jakiego doświadczyłem to zagadka tego co wyrośnie. Co innego proponujesz?

Twoje zabawki ;). Czego byś nie robił wymaga to lat zabawy najlepiej na dużą skalę. Nie ma szybkiej prostej metody „jak pstrykniecie palcami”.
Zawsze w grę wchodzi selekcja i testy. Sprawdzenie tego co wyszło – testy czy się nie hermi – testy.. testy testy.

To jest – po tak zwanej linii najmniejszego oporu. Daje Ci jedynie gwarancje uzyskania czegoś co będzie super jednolite – żadnej innej.

S1 – pokazuje Ci po prostu co siedzi w roślinie – masz przegląd kombinacji alleli obecnych w tej sztuce. Im więcej tego sadzisz tym lepiej jesteś zorientowany jak duży zakres zmienności w tym siedzi.
W wypadku cech ilościowych – będziesz miał płynną zmienność – w wypadku tych co zależą od jednego – czy ledwie 2 –3 genów – kilka wyraźnych feno.

Btw: a może selekcja cykliczna ? Wzajemna selekcja cykliczna?

Piszesz, że GW Pharma otrzymała rezultaty ze skrzyżowanych S4 lepsze niż z klonów.

Oni tworzyli alternatywę dla klonów. Coś co pozwoli uzyskać materiał o określonym chemotypie |w końcu to odmiany farmaceutyczne do pozyskiwania THC – CBD, THCV etc|, wysokowydajny – i wyrównany.

Nakład pracy.
Taniej łatwiej z nasion.

Dziwne, że mieli tak dobre wyniki, a ja z pestek, które sam kupuję, wysiewam zazwyczaj 10 - 20 sztuk jednej odmiany nigdy nie widziałem, żeby więcej niż 70% były w miarę "takie same".

Czemu dziwne? Kukurydza .. i cała reszta – mieszańcowe odmiany heterozyjne idealnie wyrównane. Żaden cud – po prostu standardowe techniki stosowane w hodowli roślin. -> heterozyjnych odmian mieszańcowych.

Do całej tej zabawy przydałby się jeszcze jakiś chromatograf do określania stężenia kanabinoidów, ale to już mokry sen :d

;) Całość to SEN.
I kolejny wątek na forum.
A szukanie heterozji - to chyba?? troche jak - szukanie igły w stogu siana, jesli sie nie jest instytutem hodowli roslin.

PS: Można liczyć na zdjęcia?
Np.: tej sztuki na dobry początek?
 
M

Magliabechiano

Guest
Postanowiłem, że nie będę tutaj już wrzucał żadnych zdjęć. Podeślę Ci na PW jakoś, albo nie. Przecież wszystko co piszę to kłamstwa.

Może od tyłu.
Dziwię się, że mieli tak dobre wyniki(GW Pharma) a breederzy z dużych seedbanków tego nie stosują aby dostarczyć nam równiutkie kwiatuszki.

Fajna ta selekcja cykliczna, dopiero teraz o tym przeczytałem. Wiesz, nie znam jeszcze wszystkich technik, stąd moje zainteresowanie i pytania. Oprócz #.com to nie znalazłem żadnej wiedzy w polskim internecie o takich sprawach. Stąd pytania o książki. Od jakiegoś czasu nie mogę latać na paralotni, trzeba znaleźć sobie nowe zajęcie ;)
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
Postanowiłem, że nie będę tutaj już wrzucał żadnych zdjęć. Podeślę Ci na PW jakoś, albo nie. Przecież wszystko co piszę to kłamstwa.

Szkoda.
Zdjecia roslin pokolenia S4 - opis - procesu - pojawiajace sie problemy - dziwne fenotypy wychodzace w trakcie. .. Nic.. Bedzie trzeba sobie wyobrazić.

Może od tyłu.
Dziwię się, że mieli tak dobre wyniki(GW Pharma) a breederzy z dużych seedbanków tego nie stosują aby dostarczyć nam równiutkie kwiatuszki.

Oni produkują nasiona - nie wiadomo jak.
To nie jest rynek kukurydzy - tu sie nie rejestruje odmian :)
Nie ma zasad.
Jest Rynek. I produkty.
Kupujesz i oceniasz.
Albo jesteś trollem i jedziesz dla zasady po wszystkim ;)

Fajna ta selekcja cykliczna, dopiero teraz o tym przeczytałem. Wiesz, nie znam jeszcze wszystkich technik, stąd moje zainteresowanie i pytania. Oprócz #.com to nie znalazłem żadnej wiedzy w polskim internecie o takich sprawach.

To chyba nie jest szczególnie popularny temat. ;)
Ludzie hobbystycznie zajmujący się hodowlą - grzebiacy w ksiażkach rodem z uniwerków.
Zawzyczaj zanim sie coś chce zrobić - dobrze jest wiedzieć - jak ? Chyba ?
Pytanie dlaczego? Dlaczego TAK?

temat w necie, zazwyczaj wygląda tak:
http://www.cannabis.info/PL/encyklopedia/3011-jak-feminizowa263-konopie/

wiadro STS na 6 sztuk:

Proces

„Wybieramy pomiędzy cztery, a sześć roślin i przestawiamy je z fazy wegetatywnej na kwitnienie. Po wyłączeniu światła spryskujemy nasze rośliny dużymi dawkami preparatu STS. Pięć mililitrów na każdy litr wody destylowanej. Po jednym oprysku odczekujemy około 15 minut i ponawiamy oprysk. W zależności od wielkości roślin na sześć roślin zużywamy około 4 litrów preparatu STS. Po rozpuszczeniu go w wodzie powinien być on przechowywany w lodówce, aby nie uległ dezaktywacji.

Po indukcji kwitnienia i pierwszym oprysku hormony w roślinie zaczynają pracować już w nieco inny sposób i proces kwitnienia powoli rozpoczyna się. W pięć do siedmiu dni od momentu pierwszego oprysku (w zależności od odmiany i tempa jej rozwoju) opryskujemy je po raz drugi około 3,5 litrami roztworu preparatu STS, po piętnastu minutach ponawiamy oprysk. Po kolejnym tygodniu następuje trzeci i ostatni oprysk bardzo dużą dawką STS. My używamy około sześciu litrów roztworu. Przez te trzy tygodnie rośliny są już w pełni kwitnienia i zaczynają pojawiać się osobniki hermafrodytyczne

http://www.cannabis.info/PL/encyklopedia/2552-domowe-krzy380owanie-konopi/

albo tak.
Widziałem gdzieś tłumaczenie tego - złe - nie oddajace prawdziwej treści.
Czy z tego coś wynika?
Art jakich wiele.
.. co z tego wynika?

http://www.strainhunters.com/site/index.php/index.html/_/articles/grow-articles/francos-tricks-on-breeding-your-own-genetics-r50

This is the tenth article in a series where I present selected tricks and advanced growing
techniques. My name is Franco, and I work at Green House Seed Company, in
Amsterdam, since the year 2000. Over the last 10 years I have learned from Arjan
countless tricks and advanced techniques, and I developed a few of my own as well. And
now it’s time to share some of this knowledge with growers worldwide. If we share the
knowledge, everybody wins.
Last month I explained some of the best tricks for hunting landraces. This month, I give
you...

Franco's tricks on: breeding your own genetics

A long time ago I started smoking cannabis, then soon after I started growing it. And that's when I realised, like many do at that stage, the simple truth that breeding is to growing what driving is to walking. Ever since I started growing cannabis back in 1989 i begun dreaming of breeding my own strains, of creating my own crossings. And thanks to Arjan and my work at Green House Seed Company, one day that dream become a reality. Now I want to share a few secrets about this magical art, a science that goes beyond measurable data and into the realm of feelings, perception and sixth sense.

Breeding is the process of creating and stabilizing new strains, and it all starts from sourcing good genetics to start with. There are many ways of breeding, from simple selection of traits all the way up to cannabinoid, terpens and DNA profiling. But the basic principles are the same. For the home-breeder, the point is to find great starting genetics, cross them, and then to select until the desired traits are found. After this, the more tricky step is a matter of reproducing the selected individuals, by making a stable strain out of them.
The starting material for breeding should be anything with great qualities that are easily identifiable. If possible, it is best to use regular seeds for home-breeding, but it is also possible to do it with feminized, although it requires more selection. Breeding should be targeting a single main train, or a selected number of traits. The larger the number, the higher the risk of overlooking something in the process. The rule of thumb is: keep it as simple as possible.

There are many ways of home-breding: some do it for resin, others for flavor, others for production. Some for more than one trait, in which case it is best to do it by selecting and breeding for a single trait at the time. For example, if I would wanna take Super Lemon Haze seeds and cross them with a heavy-producing indica to increase yield without losing the typical lemon flavor, the best way would be to first cross the two, then select individuals for production, stabilize that trait, and then search for the specific flavor.

Stabilizing can be done with back-crossing technique, where selected individuals carrying desired traits are crossed back with the original parent carrying the same similar traits. For example, if a Super Lemon Haze is crossed with a White Rhino for increasing production while keeping the lemon scent, the selected off-springs that are most producing will be back-crossed to the original Super Lemon Haze plant for boosting lemon flavor.
The stabilization process of a selected crossing is a more complicated process, requiring large spaces to be able to check large number of individuals, and this is the reason why few seed companies actually stabilize their strains. Planting a crop of F1 hybrid seeds to select individuals carrying desired traits is one thing. Backing up several selected individuals to stabilize the lines is another. It requires space, to be able to verify the entire gamma of genetic combinations of the population (in cannabis this means planting over 10000 units of F1 to find the few individuals that carry desired expression of traits, then use them for the back-crossing to original parents).

Depending on the strain and the cross, it is usually necessary to back-cross or inbreed 3 to 6 generations before true uniformity is reached. In the case of extreme sativas, for example, it is necessary to go down several generations before any uniformity is achieved, while with indica strains the task is a little easier.

What makes the difference is also the desired level of uniformity: especially for sativas, it is usually very much handy to allow phenotypes to manifest themselves, so growers can select the ones that a best for them and their needs. With more commercial strains, it is usually more appreciated when plats are very uniform, to guarantee an uniform product.

The point of home breeding is that it is rarely possible to plant as many off-springs to actually represent the population. Because of these reduced number of plants in use, finding exceptional individuals becomes also a matter of luck and, in part, “green finger”, or sixth sense.

Let’s not forget that many champion strains were born simply as anomalies in a vast selection of individuals. This is exactly what happened with the Cheese in the UK.

No matter how small the home-breeding operation, in my opinion it is always the most interesting, fun and rewarding way to grow cannabis. Making new flavors and new types of plants keeps mixing the gene-pool, keeps creating diversity, and most of all keeps increasing the number of seeds that go around between smokers and growers. In a few words: it is the best way to keep fighting for the cannabis cause.


Franco – Green House Seed Co.

This content is copyright of Green House Seed Co. © Green House Seed Co. All rights reserved. Any redistribution or reproduction of part or all of the contents in any form is prohibited other than the following:You may not, except with our express written permission, distribute or commercially exploit the content. Nor may you transmit it or store it in any other website or other form of electronic retrieval system.

ups: nie wolno kopiować.Nie wiem czemu ale ja ich nie lubie. Pewnie dla zasady.
Za nic.

jak to było.Wiesz tyle ile Ci powiedzą.
Wierzysz w to co wszyscy mówią? Prawda- wymysły - półprawdy.
Ile z tegoto pijar i forma reklamy?
 
Ostatnia edycja:
M

Magliabechiano

Guest
Jak coś to już prędzej założę bloga i będę go trzymał na swoim hostingu, albo wyprowadzę się z Polski i wtedy wrzucę fotki tutaj. Od nowego roku, albo od lutego zacznę. Do tego czasu odkładam "Pieśń Lodu i Ognia" na rzecz podręczników :D Super będzie jeśli coś się z tego uda. Dzięki tym postom jeszcze bardziej się nakręciłem.

Choć nie wróżę sobie ogromnych sukcesów, patrząc na nasiona z dużych seedbanków, które to na moje oko nie są super stabilne. Mając wystarczający środki seedbanki nie produkują extra stabilnych odmian, pewnie jest to trudna sprawa.
 
S

sub

Guest
Jak coś to już prędzej założę bloga i będę go trzymał na swoim hostingu, albo wyprowadzę się z Polski i wtedy wrzucę fotki tutaj.

Strach ma wielkie oczy?

Choć nie wróżę sobie ogromnych sukcesów, patrząc na nasiona z dużych seedbanków, które to na moje oko nie są super stabilne. Mając wystarczający środki seedbanki nie produkują extra stabilnych odmian, pewnie jest to trudna sprawa.

Nasiona stabilne ?
;) Co kupujesz od nich ? Jak działają - tak jak w jednym z opisów na cannabis info? Tekst reklamowy seedbanku. Producenta nasion. namnażanie na pałę - w zasadzie - ja tak to czytam ;)

kupujesz co?
  • Hybrydę F1 - miedzy liniami wsobnymi?
  • Coś co zwą IBL

Co tak naprawde wiesz o tym? Z opisu wyczytasz to co chcesz w nim widzieć.

nasiona F1 - takie z których wyrosną rosliny podobne do siebie jak "klony" zrobić jest bardzo łatwo.
Problem zaczyna sie wtedy gdy coś poza tą identycznościa chcesz mieć.

Odmianę namnażaną - jakoś tam - mniej lub bardziej populacyjnie - czy linie wsobną siostrzaną - uzyskaną z klona - po wielokrotnym krzyżowaniu wstecznym do niego - z warunkiem idealnej identycznosci.. Oj nie wiem czy to da sie w ogóle zrobić. raczej ni.

ps: Jakiś podręcznik genetyki masz ? Taki bardziej zaawansowany.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół