nasiona marihuany

[DIY] Jak zbudować boks w 3 weekendy ?

Wyszukiwarka Forumowa:
D

delete

Guest
Witam,

Poniżej tutorial jak można od podstaw grow boxa, na moim przykładzie, dla 4 dorodnych pomidorów. Szafka ta pierwotnie była używana w poziomie. Na potrzeby ogródka została postawiona do pionu.


dodatkowe akcesoria:
- klej wikol
- 4 kątowniki - wzmocnienie konstrukcji
- 5 kółek meblowych
- wkręty do drewna 57x20mm SPAX - wzmocnienie ruszającego frontu (32 szt.) + mocowanie kółek (20 szt.) zamykanie pokrywy filtra (5 szt.)
- wkręty do drewna 10x35mm SPAX (mocowanie kantówki jako uszczelnienia drzwiczek
- wkręty do drewna 29x12mm SPAX - mocowanie filtra do boxa (24 szt.) + zakrycie starego zamka (5 szt.)
- uszczelka do okien 3,5-7mm - 2,6 mb
- aktywny węgiel - pewnie z 10 litrów jak nie lepiej
- siatka metalowa/gęsta 0,5mb
- kantówka 20mm 2,6 mb
- biała farba (olejna/akrylowa) dobrze pokrywająca drewno - minimum 0,5l na taka powierzchnię
- lakierobejca do drewna (opcja)
- pędzel do farb olejnych
- rozpuszczalnik
- silikon
- 2x wentylator komputerowy 120-140mm - OUT
- 2x wentylator komputerowy 100mm - IN
- listwa zasilająca - 5 gniazdowa
- 2x zasilacz antenowy z potencjometrem - sterowanie wlotem powietrza - 150 mA/szt.
- 1 x zasilacz - wylot - min 500mA
- 2x gumowe odbojniki
- deseczki zamówione na filtr pod wymiar boksa - wymiary podane zostaną w jednym z kolejnych UP'ów.

niezbędne narzędzia:

- wkrętarka
- wiertła
- wyrzynarka
- młotek
- papier ścierny
- ołówek
- miara

Szafka została nabyta w gratisie (z popularnego serwisu internetowego, z działu pt. "oddam za darmo") w zamian za wyniesienie jej z domu nowego właściciela, który na szybko chciał pozbyć się niechcianych mebli. Oryginalnie była to szafka na pościel. Ma skończone 35 latek - zatem totalny OldBox.:spalony:


Po tuningu stanie się wypaśnym growboxem w cenie...
i tu zobaczymy po finalnym podsumowaniu kosztów.<joint>
Mając już samą szafkę przydałoby się coś z nią zrobić. Pierwsze co to usuwamy fabryczne plecy, by wstawić na ich miejsce nową fabryczną płytę. Ja wybrałem mdf, bo jest to najtańszy materiał. Po usunięciu pleców należy dokładnie obejrzeć tuningowany mebel.


Jest bardzo ciężki, bo zrobiony w całości z 200mm płyty wiórowej -
pierwsze co robimy to sprawiamy, by stał się mobilny. Dokręcamy 5 kółeczek do mebli przy użyciu 20 spaxów 20mm


I finalnie wygląda to tak.


Przewracamy tym razem już na koła i oglądamy dalej.
W moim przypadku okazało się, że front jest nieco zużyty - ruszał się wraz z otwieraniem drzwiczek. Został wzmocniony 4 kątownikami z użyciem 32 spaxów 20 mm.

Po zabiegu.


Pozbywamy się specjalnych zawiasów, które zatrzymywały drzwiczki w określonej pozycji.




Na ich miejsce montujemy gumowe odbojniki. Czas na malowanie...


... oraz uszczelnienie drzwiczek. :smokee:
Potrzebujemy 4 kawałki kantówki 20mm. Grubość odpowiadająca podwójnej uszczelce okiennej.
W moim przypadku potrzebowałem 2,60mb.


Dopatrzyłem się szparki....<sex>


trzeba będzie później coś z nią zrobić.

po drugim malowaniu wygląda tak.



To tyle. Teraz tylko zamówić lampę i w międzyczasie zakupić wentylatory z zasilaczami. Może coś wydłubię ze starego boksa. Jest to efekt weekendowej pracy z doskoku w wolnych chwilach. Całość samej pracy zajęła mi jakieś 4h.

Do kolejnego UP'a, na pewno po weekendzie...

Pzdr,
HJ
:spalony:
 

thampir

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2012
Postów
211
Buchów
0
Ładnie ładnie. Jakie wymiary w środku tej szafeczki? Dajesz tam słonko CFL 250 tak jak planowałeś czy Hps ja bym dał Hps jakoś to żółte światełko ma coś w sobie:jaraczz: . Tez mam boxa z hps 70 a teraz biore sie za szafeczka z 150w prawie wszystko skompletowane oprócz czasu na budowę. Buch za kreatywność i zapał:yeahh:
 

Pinkol

Well-known member
Rejestracja
Kwi 20, 2010
Postów
75
Buchów
0
Takie trochę offtopowe pytanie. Czemu akurat 3 weekendy?
 

Wuja_Ben

Well-known member
Rejestracja
Lip 1, 2012
Postów
1,750
Buchów
2
bo 5 dni rozkminiał przy buchu od czego zacząć a w 1 dzień zbudował <peace>
 
D

delete

Guest
Ładny poradniczek, czekam na upa
Dziękuje, UP'ek będzie po pracowitym weekendzie. Jutro odbieram CFL, odbłyśnik oraz inne duperele;)
Jakie wymiary w środku tej szafeczki?
0,5m x 0,56m = 0,28m2.
Dajesz tam słonko CFL 250 tak jak planowałeś czy Hps ja bym dał Hps jakoś to żółte światełko ma coś w sobie . Tez mam boxa z hps 70 a teraz biore sie za szafeczka z 150w prawie wszystko skompletowane oprócz czasu na budowę.
Wolałbym takiego HPS'ka, bo daje tyle samo lumenów co zakupiona CFL'ka, ale również mocniej grzeje.:freak2: Box stoi na balkonie (balkon jest od strony południowej) zbliżają się upały.:zombi: Zima była przeklęta to i lato może być nie lepsze. Nie chcę mieć gotowanych pomidorów. Już teraz wiem, że świecić w nocy a w dzień będę im robił odpoczynek.
Buch za kreatywność i zapał
Dziękuję.<wodna>
Takie trochę offtopowe pytanie. Czemu akurat 3 weekendy?
bo 5 dni rozkminiał przy buchu od czego zacząć a w 1 dzień zbudował
Tyle przeznaczam na budowę, bo czasu jak na lekarstwo i mogę budować go jedynie praktycznie po nocach.<joint>


Dzisiaj odebrałem sklejki drewniane powycinane pod wymiar na potrzeby budowy filtra. Czas zacząć wiercić dziurki, mnóósstwo dziurek. :yeahh:
 

thampir

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2012
Postów
211
Buchów
0
Było jakieś majsterkowanie przy tej sobocie?<shiza>
 
D

Dundersztyc

Guest
Nie wiem bo dokładnie nie widać, ale chyba pomalowałeś farbą z połyskiem (na zdjęciach tak wygląda). Dla Ciebie to już ta informacja nic nie wnosi bo już "musztarda po obiedzie", ale dla innych korzystających z tego tematu przy budowie boxa:

BOX MALUJEMY ZAWSZE ŚNIEŻNOBIAŁĄ EMALIĄ MATOWĄ (min 2 warstwy :D w dodatku polecam wałek bo jest o niebo poręczniej malować płaską powierzchnię)
 

wooz

Well-known member
Rejestracja
Paź 16, 2010
Postów
115
Buchów
0
ładnie ładnie Panie Jacku. skoro ma stać na balkonie, pomyślałbym o pomalowaniu szafy na biało jeszcze z zewnątrz. będzie odbijała światło słoneczne i w środku będzie chłodniej, myślę że różnica temperatur może być tego warta.
 
D

delete

Guest
Myślę, że takie malowanie nie warte jest zachodu. Pamiętajmy, że Jacek będzie używał lampy CFL, a więc temperatura nie będzie bardzo wysoka. Poza tym w lato wentylatory będą zasysały gorące powietrze do środka, a następnie na zewnątrz. Podejrzewam, że temperatura będzie oscylowała w granicach 30 stopni. Dobrze by było w nasz dzień zrobić noc dla roślin, by lampa dodatkowo nie podnosiła temperatury :)
 
D

delete

Guest
Było jakieś majsterkowanie przy tej sobocie?
Nie bardzo, coś tam było, ale nie warte wrzucania. Cieszę się, że odebrałem paczkę ze sprzętem. Odbłyśnik, lampa już na miejscu. Teraz tylko znaleźć czas na dokończenie filtra oraz samego boksa. Jak zakończę temat boksa to zrobię UP'a. Cierpliwości. Czas pewnie się wydłuży, ale relację dokończę.
Nie wiem bo dokładnie nie widać, ale chyba pomalowałeś farbą z połyskiem (na zdjęciach tak wygląda). Dla Ciebie to już ta informacja nic nie wnosi bo już "musztarda po obiedzie", ale dla innych korzystających z tego tematu przy budowie boxa:
Witaj, masz rację, że już musztarda po obiedzie. Jednak ja te wszystkie wartości i tak wsadzam między bajki. Poprzedni boks miałem wyklejony pomarszczoną folią aluminiową, której odbijalność wg wytycznych z artykulów na #.com wynosiła może z 30%. Z dwóch growów osiągnąłem wynik, który nie odbiegał wcale od normy jeśli chodzi o inne uprawy. Uważam, że i tak najważniejsza jest moc z samej lampy i tu nie ma co oszczędzać a ścianki jak ścianki. Wybrałem taką farbę jaką wybrałem, bo wydaje mi się najsilniejszym/najtrwalszym środkiem na pokrycie drewna;)
skoro ma stać na balkonie, pomyślałbym o pomalowaniu szafy na biało jeszcze z zewnątrz
Pomysł dobry i będzie pomalowana a raczej polakierowana, by drewno była jak najmniejsz narażone na zewnętrzne warunki pogodowe.
Nie bedzie chlodniej - uwierz mi
Też tak myślę - dlatego wybrałem jako nowy kolor boksa - dąb antyczny. Chyba dobrze pamiętam co kupiłem ehhee;)

---------- Aktualizacja posta ---------- Czas poprzedniego posta ----------

Podejrzewam, że temperatura będzie oscylowała w granicach 30 stopni. Dobrze by było w nasz dzień zrobić noc dla roślin, by lampa dodatkowo nie podnosiła temperatury
Też tak myślę, że niestety temperatura będzie wysoka zarówno "w dzień jak i w nocy" roślinki. W wakacje w nocy jest kilkanaście stopni, przy odpalonej lampie może być akurat 27 stopni. Jak zgaszę jej słoneczko na noc to w dzień na zewnątrz może się zwiększyć nawet do 30 stopni. Ktoś wie czy coś takiego może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój pomidorków ?

Pzdr,
HJ:spalony:
 

Chmielnicky

Well-known member
Rejestracja
Kwi 12, 2011
Postów
422
Buchów
0
Też tak myślę, że niestety temperatura będzie wysoka zarówno "w dzień jak i w nocy" roślinki. W wakacje w nocy jest kilkanaście stopni, przy odpalonej lampie może być akurat 27 stopni. Jak zgaszę jej słoneczko na noc to w dzień na zewnątrz może się zwiększyć nawet do 30 stopni. Ktoś wie czy coś takiego może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój pomidorków ?

Pzdr,
HJ:spalony:

Raczej powinno być OK. Na równiku praży, a rośliny jakoś też rosną ;). Zauważyłem, że 30 st. to taki bezpieczny próg. Z wyższą temp. może być różnie.
 

LR#2

Banned
Rejestracja
Paź 16, 2012
Postów
828
Buchów
0
Napisałeś że CFL 250w ma podobną ilość lumenów do HPS 150w
a nie oto tu chodzi bo CFL dają widmo mało wydajne dla roślin
Kiedyś czytałem (chyba w gazecie spliff) że cfl mają nawet do 40% mniej wydajne widmo (w stosunku do HPS i MH) w uprawie roślin co znacznie wpływa na fotosyntezę no i plony (pamiętam że odmiany z auto tracą na tym najbardziej) polecane są żarówki HPS w wersjach GROW są wydajniejsze o 10% i niema co się kierować kalkulatorem forumowym jeśli chodzi o cfl

cfl jest dobrym rozwiązaniem w micro grow ze względu na temperaturę

---------- Aktualizacja posta ---------- Czas poprzedniego posta ----------


Też tak myślę, że niestety temperatura będzie wysoka zarówno "w dzień jak i w nocy" roślinki. W wakacje w nocy jest kilkanaście stopni, przy odpalonej lampie może być akurat 27 stopni. Jak zgaszę jej słoneczko na noc to w dzień na zewnątrz może się zwiększyć nawet do 30 stopni. Ktoś wie czy coś takiego może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój pomidorków ?

Pzdr,
HJ:spalony:

temperatura powyżej 30-31 hamuje fotosyntezę i roślina umiera

ale nie martw się
dokup mały wentylator (biurowy np. 15-30 cm) i niech dmucha między lampą a rośliną
 
D

Dundersztyc

Guest
Witaj, masz rację, że już musztarda po obiedzie. Jednak ja te wszystkie wartości i tak wsadzam między bajki. Poprzedni boks miałem wyklejony pomarszczoną folią aluminiową, której odbijalność wg wytycznych z artykulów na #.com wynosiła może z 30%. Z dwóch growów osiągnąłem wynik, który nie odbiegał wcale od normy jeśli chodzi o inne uprawy. Uważam, że i tak najważniejsza jest moc z samej lampy i tu nie ma co oszczędzać a ścianki jak ścianki. Wybrałem taką farbę jaką wybrałem, bo wydaje mi się najsilniejszym/najtrwalszym środkiem na pokrycie drewna

Spoko, nie chcę Cię przekonywać. Poczytaj to http://www.spliff.com.pl/spliff_pdf/spliff_nr42_growing.pdf

nie ma tam co prawda o malowaniu drewnianego boxa, ale jest dużo o materiałach odbijających światło, ich kolorze i skuteczności, razem z testami.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół