nasiona marihuany

Akwarystyka - czyli ryby w domu inaczej, niż na talerzu ;)

Wyszukiwarka Forumowa:

Raf_rk

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 14, 2010
Postów
2,888
Buchów
1
Są samochody, wykrywacze metalu, łucznictwo, kolej, itd. itp.
A nie ma akwarystyki - dodaję więc temat :D
No to Panie i Panowie - kto ma w domu akwarium? Jakie? Ile litrów, jakiego rodzaju (towarzyskie, tanganika, malawi, "czarne wody", morskie, itd. itp.), jakie oświetlenie (tu uprawa i akwarystyka są bardzo podobne!!!), jaka woda (kranówa, RO, mieszana, jakie ph, zakwaszana torfem, z dodatkiem szyszek czarnej olchy, itd. itp.), jaka obsada, jaka roślinność, filtracja - i w ogóle wszystko, co się da.
Zdjęcia nie obowiązkowe, ale BARDZO MILE WIDZIANE !!!

A żeby nie było, że zakładam temat, a sam nic nie dodam, to zaczynam:
Obecnie 2 akwaria:
Jedno 240 litrów profilowane (120x40x50h) z fabryczną pokrywą (ale nie plastikowa wydmuszka, tylko porządna, aluminiowa pokrywa), oświetlenie CHWILOWO tylko 2x40W: aqua glo 16000K i sun glo (6500K), filtr kubełkowy Tetra Tec EX-700 (trochę słaby, ale wystarczy - NO2 nie ma, NO3 ok. 10, max 25 przed podmianą wody, woda z kranu (nie mam RO).
Towarzyskie, nie jest to żaden biotop, ryby trochę przypadkowo dobrane, bo z różnych źródeł podostawane (nie roślinne - tu są chwilowo duże braki, jakiś bidny nurzaniec tylko rośnie, obecnie szukam roślin - kabomby, rzęsy, ludwigii, mchu, pistii, moczarki, itp.). Podłoże - drobny piasek z nadmorskiej plaży, porządnie wypłukany, nie sterylizowany ani nie przygotowywany w żaden inny sposób.
Pływa w nim stadko kirysków pstrych, dwa kiryski panda (wiem, powinno być więcej, ale tyle dostałem i przygarnąłem), 7 bocji wspaniałych (największa ma z 15 cm), kiryśnik, pielęgnice miodowe sztuk 8 (4 z nich też całkiem spore, ponad 10 cm), 1 bocja siatkowana, 1 bocja pręgowana, kilka zbrojników niebieskich.

Bocje wspaniałe i pielęgnice są niesamowite - rozpoznają domowników, witają się, pozwalają się dotknąć, jedzą z ręki. A niech tylko ktoś obcy przyjdzie - akwarium wygląda jakby było prawie puste :D Od razu się chowają za korzeniami i roślinami :D Skubańce... nie wiem, jak to rozpoznają, ale jednak.

Drugie akwa założone dopiero co, dla dziecka, 60-litrowe profilowane ze standardowa plastikową pokrywą ("cholerna "wydmuszka"). Oświetlenie tylko 15W sun glo 6500K, niedługo pokrywa będzie zmodernizowana.
Podłoże takie samo, jak w dużym, roślin chwilowo brak (będą niedługo, po modernizacji oświetlenia), jakiś filtr wewnętrzny Tetry.
Obecnie pływa w nim bojownik, 3 żałobniczki, kirysek spiżowy, 2 młode brzanki sumatrzańskie. Obsada też przypadkowa i bez rewelacji, ale również rybki "przygarnięte". Boję się trochę, czy jak brzanki podrosną, nie będą podżerać płetw bojownika - no ale zobaczymy, w razie czego będą "do wydania".

Zdjęcia dorzucę później w tym temacie, gdy już mi się uda trochę roślin zdobyć.
Na razie tylko jedno akwa "w tle" bonga (to miało ok. 150 litrów, całość została jakiś czas temu przeniesiona do profilowanej 240-ki):




 

Raf_rk

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 14, 2010
Postów
2,888
Buchów
1
Jeszcze jedno uzupełnienie - nie chodzi tylko o "chwalenie się" - ten temat jest przede wszystkim do pomagania sobie, wymieniania się doświadczeniami, opisywania jakichś ciekawych zachowań naszych podopiecznych, itd. itp.
Czyli - wszystko o akwariach piszcie tu :)

ps. marzę o nie za dużym morskim, ale to już "level expert"...
 

Janek Tofty

Well-known member
Rejestracja
Lis 15, 2012
Postów
97
Buchów
1
mam 240 litrowe o identycznych wymiarach jak w pierwszym poście, oświetlam listwą led cool white. w środku mieszkają 2 skalary z Manacapuru, jeden Koi, około 30 neonków (nie wiem ile skalary zjadły), 6 grubowargów syjamskich i parka pielęgniczek ramireza. jako ozdoby korzenie, podłoże piach biały, trochę liści dębu i szyszek olchy głównie dla dekoracji. jednak marzy mi się tak 6 paletek (trochę dużo) w sterylnym akwarium (bez dekoracji i podłoża).

morskie mi jakoś nie bardzo podobają.

zastanawia mnie jak woda po podmianie u paletek (rybki o ogromnej przemianie materii, w początkowych okresach ich życia jedzą bardzo bardzo dużo a co za tym idzie wydalają równie dużo) nadawała by się do podlewania krzunów. optymalne pH wody dla dysków to 5,5 - 6,5. chodzi mi o Waszą opinie na temat takiej wody która jednocześnie automatycznie staje się nawozem (przy podmianie ściąga się cały syf z dna żeby nie niszczył parametrów wody w akwa).
 
Ostatnia edycja:

Gandi

Daddy Cool
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 17, 2009
Postów
11,136
Buchów
20,908
Odznaki
2
To i ja coś od siebie dorzuce.

Moje poprzednie akwarium z tamtego roku 80 litrów. (obecnie posiadam ponad 200litrowy korner).
Było to zwykły zbiornik ze gromadą losowych ryb tropikalnych.
Filter Fluval U3, oswietlenie 2x21W, podłoże-żwir o granulacie okło3mm, grzałka 50W.
Ryby:
- 3 Skalary,
- gromadka Neonów Innesa i czerwonych
- 4 pielgniczki Ramireza
- 2 kiryski Schwarzi
- 2 krewteki Amano
- Gibiceps
- Synodontis Velifier
Rosliny to głownie moczarka argentyńska i kabomba, były jeszcze inne ale nazw nie pamiętam a nie chce mi sie szukać;)
Woda: odstana kranówa, od czasu od czasu podawałem preparat Easy Balance od Tetry

2%7E72.jpg



1%7E73.jpg



O nowym zbiorniku narazie nie bede pisał bo jeszcze jestm ciągle na etapie tworzenia i ulepszania go;)

aaaa własnie pytanko do growerów akwarystów:) ponieważ obecny zbiornik jest dośc glęboki zamierzam założyć do niego HPSa 75 lub 100W.
Spotkał sie już ktoś z HPSami w akwarystyce?? Mysle że to chyba dobry pomysł - pisze to głownie z myślą o roslinach . . .
 

Raf_rk

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 14, 2010
Postów
2,888
Buchów
1
Spotkał sie już ktoś z HPSami w akwarystyce?? Mysle że to chyba dobry pomysł - pisze to głownie z myślą o roslinach . . .
Buchy mi się skończyły - dam jutro ;)
Chyba najlepsze oświetlenie to MH. HPS jest za żółty, nie oddaje zbyt dobrze barwy roślin i kolorów ryb. Natomiast MH - wiadomo :D
Ja mam lampę MH 150W, 6500K. Czeka na lepsze czasy, tak samo, jak szkło 360 litrów. Ma to być akwa bez wzmocnień !! i bez pokrywy - otwarte, roślinne
Dlaczego otwarte? Żeby dało się podziwiać lilie wodne :D (lotosy)
Jeszcze jedno co do oświetlenia - MH jest świetne do głębokich zbiorników, no i jego zaletą (wadą również) jest dawanie skupionego światła, co tworzy w akwarium niesamowita grę światła i cieni.
Jak to wygląda w praktyce - mam nadzieję, że za jakiś czas pokażę :D

E: w tzw. międzyczasie odzyskałem buchy, więc klikam ;)
E2: Gandalf, to co masz na pierwszym planie (ta "paprotka") to hygrophila difformis. miałem ją. Fajna roślina, niezbyt wymagająca, ale potrafi zdominować inne. Rozrasta się strasznie pod dnem i nagle okazuje się, że połowę akwarium zajmuje :D
 

Gandi

Daddy Cool
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 17, 2009
Postów
11,136
Buchów
20,908
Odznaki
2
Gandalf, to co masz na pierwszym planie (ta "paprotka") to hygrophila difformis. miałem ją. Fajna roślina, niezbyt wymagająca, ale potrafi zdominować inne. Rozrasta się strasznie pod dnem i nagle okazuje się, że połowę akwarium zajmuje
dokładnie, nie inaczej;)
jak warunki w zbiorniku jej przypasują (a nie jest raczej wymagająca) to naprawde potrafi zadziwić szybkością rozrastania sie . . .
 
G

Gejseusz

Guest
Te no name to gurami:)

---------- Aktualizacja posta 09:17 ---------- Czas poprzedniego posta 09:02 ----------

A teraz Ja Wam zapodam fotki jednego z moich serwisów.
Zdjęcia są już dawno temu robione po tym, jak ostatnio zmieniałem obsadę.
Baniak to Juwel Rio 180. Baniak był zakładany u klienta w 2010 roku, przez pierwsze 2 lata były tam 4 paletki marlboro red, ale po 2 latach znudziły się i trzeba było zmienić obsadę:)
Obsada to:
pterophyllum manacapuru 2 szt
pterophyllum altum 6szt (na zdjęciach jeszcze ich nie było)
otoski 6szt
molinezje i platki po parę sztuk
do tego oczywiście parę amano

A teraz foty:


manacapuru



A teraz przygoda jak jedna amano wybrała się na spacer:)





Cieszę się bardzo, że w końcu jest ten temat!
Akwarystyka zajmuje się po ponad 20 lat, a pierwsze pieniądze na tym zarobiłem w podstawówce. Pracowałem przez kilka lat w kilku sklepach zoologicznych, ale pracując u siebie nie da się za wiele zarobić. Dlatego dziś ograniczam się do serwisów oraz leczenia ryb, zrobiłem sobie nawet papiery weterynaryjne wymagane do leczenia:D
 

420000000

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 19, 2008
Postów
2,151
Buchów
2
Chciałem też mieć kiedys rybki, tylko drapieżne, jednak ktos mi powiedział że duzo z tym roboty i problemów... A jak się to ma w praktyce? mówię o rybach drapieżnych? Perseusz?
 
G

Gejseusz

Guest
Zależy o jakich mówisz? Moje manacapuru są drapieżne:)
Miałem kiedyś piranie i nie zauważyłem jakoś problemów. Podejrzewam, że mogą wystąpić problemy przy karmieniu ryb mięsem zwierząt stałocieplnych. Takie nie zjedzone mięso bardzo szybko się psuje w wodzie. W niektórych przypadkach problemem może być to, że niektóre drapieżniki nie zjedzą nic oprócz żywej ryby. Więc może być problem finansowy bo kupowanie żywych rybek w sklepie to wydatek min. 2PLN za jedną. Jeśli napiszesz jakie konkretnie chciałbyś mieć to mogę napisać konkretnie.
 

kubolelum

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 6, 2010
Postów
864
Buchów
0
a drugie akwarium w którym hodujesz żywy pokarm ?
 
G

Gejseusz

Guest
I to może właśnie o te problemy chodzi?
Zależy o jakich drapieżnych mówimy?
 

parokropek

Well-known member
Rejestracja
Lis 30, 2012
Postów
111
Buchów
0
perseusz, a jak by małych karasek nałapał masę całą dało by rade ? (czysto teoretycznie pytam nie mam akwarium, tylko gekona mam)
 

Vertical

Well-known member
Rejestracja
Lis 28, 2012
Postów
120
Buchów
0
Chciałem też mieć kiedys rybki, tylko drapieżne, jednak ktos mi powiedział że duzo z tym roboty i problemów...

praktycznie wszystkie rybki akwariowe sa drapiezne nawet gupiki <joint>

Ja bym się bał chorób, głównie pasożytniczych, nie wspominając już o możliwym zatruciu toksynami.

jak kiedys rybki hodowalem to zawsze w lato chodzilem nad staw z takim dlugim 4-6 metrow skrecanym kijem na koncu taka jakby ponczocha nie pamietam jak to sie nazywalo pare razy machalem przy dnie stawu wyciagalem robaki z tej ponczochy do wiaderka i tak pare razy(czasami sie nawet jakas traszke zlapalo :freak:), jak sie chce zaoszczedzic na pokarmie to mozna te robaszki zamrozic w zamrazalniku i nawet po pol roku mozna je wyjac odmrozic i nakarmic nimi rybki, ponad 10 lat tak karmilem rybki i bardzo zadko chorowaly
 

Vertical

Well-known member
Rejestracja
Lis 28, 2012
Postów
120
Buchów
0
Kto potrafi odróżnić spośród złapanych stworzeń larwę ważki?
Bez tego rozpoznania istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką złapiecie, a jak podrośnie zacznie się żywić waszymi roślinami. Albo Argulusa czy ktoś rozpozna? Jak będzie mały i głodny (przeźroczysty)? To dopiero trudno wyplemić.

wlasnie dlatego takie zlapane robaszki trzeba uprzednio zamrozic <joint>
 

Fidel Gastro

Stary wyjadacz cukierasków...
Weteran
Rejestracja
Cze 25, 2011
Postów
4,327
Buchów
4
Perseusz ladne akwarium tylko ci sie tam na dnie keramzytu strasznie duzo marnuje u mnie juz by byl w donicach....:D
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół