nasiona marihuany

Poradnik: Jak dawkować dwutlenek węgla? CO2

Wyszukiwarka Forumowa:

Pikaczu1

New member
Rejestracja
Gru 18, 2012
Postów
1
Buchów
2
Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Doświadczenie praktyczne w uprawianiu cannabis nabyłem przez 7 lat upraw outdoorowych, w doniczkach i w glebie, indoor oraz w szklarni.

Zauważyłem, że nie ma tu tematu opisującego jak wyliczyć ile dwutlenku węgla powinno użyć się w growboxie oraz ile faktycznie go dostarczamy. Posilę się informacjami zawartymi w książce "Jak uprawiać indoor" by Mr. Jose. Proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu oraz przyklejenie.

Jak wyliczyć efektywne zapotrzebowanie na CO2 do Twojego growboxa:

Wartości są podane dla pomieszczenia 1m2 lub 2m3 (1x1x2m) bez użycia wentylatora odprowadzającego powietrze (szczelny box).

Stężenie 340ppm - zapewnione przez odpowiednią wentylację. Rośliny zużywają wówczas 2-5 gramów CO2 na metr kwadratowy na godzinę.

Stężenie 500ppm - należy dostarczyć 5-9 gramów/m2/godzinę aby osiągnąć takie stężenie. Zużycie CO2 przez rosliny to 3-6 gramów/m2/godzinę. Przyspiesza wzrost roślin o 15-25%.

Stężenie 900ppm (optymalne) - dostarczamy 7-13 gramów/m2/godzinę. Rośliny konsumują 4-8 gramów/m2/godzinę. Utrzymywanie takiego stężenia przy warunkach idealnych powoduje wzrost roślin o 40-50%.

1 litr dwutlenku węgla waży 1,88 grama.

Jeśli nasz growroom ma wymiary 120x120x200 cm, wówczas jego objętość wynosi 2,88 m3. Z powyższego wiemy, że optymalna dawka CO2 dla 2m3 to 7-13 gram na godzine. Jednak nasze pomieszczenie jest większe o 0,88m3, dlatego dzielimy 0,88 przez 2 otrzymująć wynik 0,44, który następnie mnożymy przez optymalną ilość gramów dostarczanych na godzinę (dla łatwiejszego liczenia przyjmijmy 10 gram): 0,44 * 10g = 4,4 grama. Sumując oba wyliczenia otrzymujemy: 10 gram + 4,4 gram - 14,4 gram na godzinę dla growboxa o objętości 2,88m3.

Najtańszy w eksploatacji (na dłuższą metę) i najwygodniejszy jest CO2 dostarczany z butli, którego również używam, dlatego opiszę ten sposób.

Reduktor do butli CO2 przeważnie wskazuje przepływność gazu w litrach na minutę. Czyli ustawiając zawór tak aby wskazówka na reduktorze pokazywała 2, oznacza że w ciągu minuty wydostanie się 2 litry CO2 (czyli 3,76 grama CO2). Teraz naszą wyliczoną optymalną liczbę gram dzielimy przez to co otrzymujemy z butli w ciągu minuty: 14,4 / 3,76 = 3,8 ~ 4. Oznacza to że musimy dostarczać z butli z przepływnością 2 litrów/minutę przez 4 minuty co godzinę (przy zapalonych światłach) wówczas uzyskamy stężenie optymalne dla wzrostu naszych pociech.

Jeśli uzyskujesz CO2 innymi metodami niż z butli

Najpierw musisz zmierzyć ile gazu produkuje twoja metoda w danym odcinku czasu. Aby to zrobić najlepiej do wylotu z którego wydobywa się co2 przyłożyć siateczkę/woreczek/balonik który napełni się dwutlenkiem. Należy zwrócić uwagę żeby był on wcześniej pusty (tj. nie zawierał powietrza). Gdy worek nabierze jakichś sensownych rozmiarów, musimy zanotować w jakim czasie to nastąpiło. Zakładamy że w worku znajduje się sam dwutlenek węgla. Objętość gazu wyliczymy przez ilość wypieranej wody przez zanurzenie naszego woreczka w zbiorniku którego objętość łatwo wyliczyć. Uzyskany wynik przeliczamy na litry po czym mnożymy przez 1,88 grama. Należy jeszcze dostosować czas. Ogólnie bardzo dużo problemów i liczenia. Polecam CO2 system (butla 6kg, reduktor, elektrozawór 220v koszt około 280-300 zł. Napełnienie butli 30 zł).

Zachowanie CO2

CO2 jest cięższe od powietrza oraz zachowuje się jak rzadka ciecz. Dlatego istotne jest aby w czasie dostarczania CO2 pozostawić włączone wentylatory rotujące powietrze wewnątrz boxa. Wszędzie ludzie piszą o tym żeby na czas dozowania CO2 wyłączać wentylatory rotujące, co jest niesamowitym marnowaniem cennego CO2 - najnormalniej w świecie opadnie on na ziemię i tyle z niego będzie. Nawet jak dostarczamy CO2 na szczyty roślin bezpośrednio "przylepi" się go do roślin naprawdę niewielki ułamek tego co faktycznie dostarczamy. Najlepiej dostarczać CO2 wężykiem na górę wiatraka rotującego, żeby wypływający dwutlenek był odrazu zwiewany i mieszany z powietrzem, dzięki czemu po rozrzedzeniu utrzyma się on w powietrzu i rośliny będą mogły z niego korzystać przez cały czas (a nie tylko w momencie dostarczania CO2).

Kolejnym istotnym elementem jest to, że jeśli używamy wentylacji wywiewnej, wówczas wyliczając potrzebną ilość CO2 powinniśmy pomnożyć otrzymaną wartość od 4 do 8 razy. Przy takim rozwiązaniu butla 6 kg wyczerpie nam się w 6 dni w ciągu cyklu 12/12! Dlatego wzbogacanie uprawy w CO2 powinno się stosować dla upraw szczelnych, bez odprowadzanego powietrza. Dzięki temu wytworzymy w boksie optymalne warunki przez cały cykl życia roślin, co odbije się pozytywnie na plonie, który będzie zdecydowanie wart poniesionej inwestycji.

Polecam obejrzenie poniższego filmiku dzieki któremu dowiesz się jak zachowuje się CO2 oraz jak wyliczyć ilość jego produkcji domowymi sposobami:

 

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
Widac brak zainteresowania, a ja jednak jestem zdania ze pieniadz robi pieniadz i warto inwestowac w butle pod warunkiem szczelnego boxa, bardzo mi to pomogło. Posiadasz jakies fotorelacje z udziałem butli?
 

Fidel Gastro

Stary wyjadacz cukierasków...
Weteran
Rejestracja
Cze 25, 2011
Postów
4,327
Buchów
4
Zeby Co2 mialo sens trzeba utrzymqc temp.w boxie powyzej 32*C
 

blackside

Member
Rejestracja
Sie 27, 2013
Postów
7
Buchów
0
Zdecydowanie zgadzam się uzywanie co2 w moim przypadku butli podlaczonej do urzadzenia rozprowadzajacego co2 na cale pomieszczenie daje znaczy efekt szczegolnie na grow i na flower do konca 5tyg pozniej nie polecam puszczania co2 z wlasnego doswiadczenia mozna z hitowac pomieszczenie i nasze roslinki zaczna padac
 

Growlander

New member
Rejestracja
Lip 4, 2013
Postów
3
Buchów
0
Po pierwsze to dzięki za szczegółowe informacje. Tego szukałem.


"z hitowac pomieszczenie"
Co mam przez to rozumieć?

Swoją pierwszą uprawę zrobiłem bez filtra węglowego i nie robiąc off topu powiem tylko, że to nie był dobry pomysł.
Teraz zastanawiam się nad nowym boxem i nie od dzisiaj chodzi mi pogłowie uprawa bez cyrkulacji powietrza z zewnątrz.
Ma to sens przy nawożeniu co2, bo jak wspomniałeś trzeba by 4-8 krotnie więcej gazu dostarczać.

Pytanie mam następujące.
Roślinki "zjadają" co2 ale w zamian dają tlen... to czy po pewnym czasie nie będzie zbyt dużo gazów (a mianowicie tlenu) w boxie?

Co w nocy? roślinki w nocy potrzebują tlenu.
Czy światło 24h?

Uprawiałeś tak?
Jak to się sprawdzało?


Co mi na razie przychodzi do głowy to za "dnia" dostarczać co2 (powiedzmy 18h i mam nadzieję, że przez ten czas nie będzie za dużo wspomnianego tlenu), a jak się kładę to wyłączyć wszystko, otworzyć boxa.
Jednak zastanawia mnie różnica temperatur. Jak już wyżej wspomniano przy nawożeniu co2 temperatura może sięgać i 32C i będzie to pozytywne. Powiedzmy 30C.
W nocy jednak spadnie przynajmniej o 10C bo więcej jak 20 to nie dam rady w pokoju wytrzymać.
Z tego co pamiętam to spadek temperatury w nocy wpływa pozytywnie. Prawa?
Do jakiej temperatury mogę się posunąć? 17C?

Pozdrawiam
 
A

Amnes

Guest
Witam moim zdanie uprawa co2 tylko w systemach pol zamknietych chlodzonych od wewnatrz z komputerem i generatorem co2.cala reszta mija sie z celem .
 
Ostatnia edycja:
G

Gejseusz

Guest
Z tego co wiem to lepiej chyba nie wklejać fotek z innych stron... Jeśli masz takie zdjęcia to dodaj je do naszej bazy i zamieść zdjęcia tu.
 
A

Amnes

Guest
problem w tym ze zdjecia nie sa moja wlasnoscia byl to tylko link do innego forum.gdymym mogl to bym je tam dodal
 
S

szalony farmer

Guest
Siema.a czy jest opcja na zatrucie sie dwutlenkiem jesli przebywam stale w pomieszczeniu w ktorym stoi box? Stosuje teraz taka metode ze puszczem gaz co dwie godziny na 10 minut z przeplywem 0,5 l/min.Wentylatory obiegowe w tym czasie sie nie zatrzymuja bo obawiam sie o hps w cooltubie,gdyż mam wyciag podloczony wlasnie pod cooltube.
 
S

szalony farmer

Guest


---------- Post Zaktualizowany 16:41 ---------- Data pierwszego postu 16:38 ----------

Zeby Co2 mialo sens trzeba utrzymqc temp.w boxie powyzej 32*C

A czy potrafisz odpowiedziec dlaczego tak jest?Zaczynam przygode z nawozeniem co2 i u mnie temp stala okolo 29.czy w takiej opcji co2 jest marnowane?
 

sztangaa

Well-known member
Rejestracja
Gru 26, 2015
Postów
59
Buchów
0
Zaciekawilo mnie to, poniewaz cos slyszalem o szczelnym boxie z dostarczaniem co2. obliczylem, ze na moj pc box o objetosci 0,12m2 potrzebuje 0,5 grama na godzine, co daje 0,25l co2. 1 litr co2 starczy mi na 4 godziny. Mam zamiar w boxie wytwarzac co2, jeszcze popatrze jakie metody są najskuteczniejsze i oblicze w ile czasu ile wytwarza sie dwutlenku węgla, oblicze :D Ja juz sie pogubilem, chce ustawic naswietlanie 18/6, przez 18 h naswietlania roślinki wżerają co2 i wytwarzają tlen, a co w nocy ? jak światła zgasną, wtedy w koncu co sie dzieje. dzieki i pozdro
 

Kostek

Przećpana Morda :D
Weteran
Rejestracja
Sty 7, 2006
Postów
3,486
Buchów
17
W nocy nie przebiega fotosynteza, rośliny nie pobierają CO2 tylko tlen, teoretycznie niewskazane jest dostarczanie CO2.
Praktycznie moje eksperymenty z dostarczaniem CO2 po równo w dzień i w nocy nie wykazały negatywnego wpływu na wzrost roślin. Na tej podstawie wyciągnąłem wniosek, że duży poziom CO2 w nocy nie jest problemem, musi natomiast działać wentylacja i musi być dostarczona odpowiednia ilość tlenu.
 

venelowerte

Member
Rejestracja
Kwi 15, 2016
Postów
16
Buchów
0
siema mam takie pytanie ostatnio kupiłem butle co2 z elektrycznym reduktorem nie ma żadnego urządzenia do pomiaru CO2 pomieszczeniu, zastanawiam sie jak ustawić ten reduktor na ile bar wydobywanie sie co2 zeby chodziło to cały czas przez 18 h swiatła nie chce przesadzić i tez chce żeby był jakiś efekt , dodam ze ma cały czas wentylacje włączona i box 3m2
Myślałem żeby ustawić wskazówkę na 1 bar i niech sobie chodzi cały czas co o tym myślicie?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół