nasiona marihuany

Nawilżacz powietrza DIY

Wyszukiwarka Forumowa:

Pszypał

Well-known member
Rejestracja
Lis 13, 2012
Postów
463
Buchów
4
Nadmiar wolnego czasu zainspirował mnie do zaprojektowania nawilżacza jak najtańszym kosztem. Na znanym portalu aukcyjnym widnieje wiele ofert zawierających kompaktowe nawilżacze a ich cena średnio zaczyna się od około 60zł. Niestety, duże rozmiary tych urządzeń uniemożliwiają użytkowanie ich w małych boxach. Przejdźmy zatem do rzeczy których będziemy potrzebowali w naszej konstrukcji:


- wiadro >4,5l (np. po farbie, chyba każdy ma w domu, ważne żeby miało szczelne zamknięcie)
- wentylator ( i tu mamy szeroką gamę wielkości, poniżej wyjaśnie różnice związane z rozmiarem)
- 1 m rury ϕ 25-40 (np. rura wodna) [ od 0,9-3,6zł w zależności od grubości]
- kolano 90° ( rozmiar zależny od użytej rury) [ ok. 5zł castorama]
- zestaw infuzyjny [ 3zł apteka]
- pojemnik na mocz [3zł apteka]
- nawilżacz powietrza (sam moduł) [7zł + przesyłka na alledrogo]
-zasilacz 24V-30V 1200mA(24V)-1500mA(30V) ( razem z nawilżaczem i przesyłką 30zł)
- wkręt z kołkiem rozporowym

Potrzebne narzędzia:
- Jakiekolwiek urządzenie do punktowego ogrzewania, tj. mały palnik gazowy, lutownica [ lutownica u ruskich 15zł]
- Pistolet na klej, lub sam wkład do pistoletu
- wiertarka
-obcinaczki
Zdejmujemy wieczko wiadra i odrysowujemy obwód rury, najlepiej jak najbliżej krawędzi wieczka ( w tym miejscu będzie zamontowana rura wyjściowa i kolanko które będzie bezpośrednio połączone z boxem). Wieczka wiader są dość kruche więc najlepiej otwór wypalić niż wycinać gdyż w przypadku wycinania wieczko pęka wzdłuż osi ostrza w niekontrolowany sposób. Przy wypalaniu obwodu warto wyciąć obwód o 0,2mm mniejszy gdyż wtedy łatwiej będzie zachować kompresje dzięki wciskowi rury.
Wypalamy też mały otwór na przewód zasilający, oraz mały otwór na końcówkę zestawu infuzyjnego.

Montaż wentylatora jest już bardziej skomplikowany. Jeżeli założymy duży wentylator będzie on mógł jednocześnie pracować na mniejszych obrotach (cichsza praca) niż mały, lecz będzie powodował większe straty w kompresji przez większą lukę. Tu musimy wybrać sami, ja wybrałem wentylator 10x10 cm i spisuje się n 4+. Użyłem też osłonki podłużnej by nie montować wentylatora bezpośrednio w wieczku. Im większa kompresja tym mniejsze ϕ użytej rury. Pamiętajmy że wentylator ma WTŁACZAĆ powietrze z zewnątrz. Uszczelniamy wolną przestrzeń między krawędziami wentylatora a wieczka mieszanką kleju i wyciętego plastiku
Zamontowany wentylator:


Rurę montujemy w taki sposób, by po dołączeniu do niej kolanka była na wysokości większej niż doniczki, by wilgotne powietrze mogło być tłoczone bezpośrednio na panienki
Zamontowana rura:

Wiercimy dziurę w boxie i sprawdzamy czy wchodzi do niej kolanko. Kiedy już upewnimy że otrzymaliśmy pożądany przez nas wymiar uszczelniamy tak jak w przypadu wentylatora podgrzanym klejem i plastikiem.

Tak samo uszczelniamy przewód zasilający moduł nawilżający ( w zasilaczu z alledrogo była gumowa uszczelka)

W zestawie infuzyjnym obcinamy końcówkę i przewiercamy. Drugi koniec przetykamy przez wieczko oraz uszczelniamy.



Zamontowany przewód:

Zestaw jest praktycznie gotowy do użytku, ale... Jak zauważamy, nawilżacz traci swoją skuteczność wraz ze wzrostem ciśnienia hydrostatycznego działającego na membranę ultradźwiękową. Czytałem o pomyśle by moduł wyposażyć w pływak, lecz po pierwsze, byłaby to żmudna praca z dobraniem odpowiedniego materiału o odpowiedniej gęstości, po drugie na skutek odrzutu wody prawdopodobnie moduł kołysałby się i tracił swą skuteczność. Właśnie dlatego potrzebne jest zastosowanie zestawu do infuzji w którym możemy wyregulować przepływ wody tak, by jej poziom w wiadrze zawsze znajdował się na najkorzystniejszym dla pracy nawilżacza poziomie. Niestety, nie da się z góry założyć poziomu suwaka regulacji przepływu gdyż na rynku jest kilka różnych zestawów. Lecz samo ustalenie metodą prób i błędów nie zajmuje dużo czasu.
Zatem zbiornik na mocz mocujemy np. na ścianie za pomocą kołka rozporowego

( na odpowiedniej wysokości) i łączymy na wcisk z końcówką zestawu do infuzji oraz otwieramy odpowietrznik.

Jeżeli kogoś interesuje dokładne rozprowadzenie wilgotnego powietrza w boxie można z kolanka wyprowadzić rurę, z nawierconymi dziurami w odpowiednich miejscach tak ja na rysunku


Jeżeli projekt przypadnie adminom do gustu to prosze o przeniesienie do działu warsztat, a jeżeli nie, cóż, kosz :sunny:

---------- Aktualizacja posta 14:23 ---------- Czas poprzedniego posta 14:21 ----------

I tu jeszcze dołączam foteczki jak wszystko wygląda złożone do kupy
|

To szare na fotce to para, całkiem jej dużo :D :spalony:
 

unialeszno

Well-known member
Rejestracja
Lis 19, 2012
Postów
733
Buchów
0
brawo brawo dla kolegi Pszypała i bardzo przydatny temat ;]

a oto moj nawilzacz ktory doszedl 2 h temu :p hahahaha :yeahh:

 

Pszypał

Well-known member
Rejestracja
Lis 13, 2012
Postów
463
Buchów
4
Mój brat ma taki, też bym wziął ale niestety jest za duży (wielkośc 7l donicy) a na moich 0,17m2 nie ma miejsca na takie luksusy toteż musiałem się pomęczyć
 

1

Well-known member
Rejestracja
Sty 30, 2013
Postów
652
Buchów
0
Spoko lubie takie samoróbki, nawet nieźle to wygląda, ale wentylator masz na odwrót ;]!

---------- Aktualizacja posta ---------- Czas poprzedniego posta ----------

Pamiętajmy że wentylator ma WTŁACZAĆ powietrze z zewnątrz.
a twój wcale tego nie robi ;]
 

myszka0107

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2013
Postów
45
Buchów
0
Wygląda nieźle ,ale jakiś czas temu widziałem ten patent tylko z drobnym bajerem :) termostat ,wentylator, termometr. światło (cyfrowy programator cena 140 zł) <lol> połowa problemów z głowy
i najważniejsze moim zdaniem. był wstawiony 3-nik. w miejscu gdzie jest rura wsadzona w ścianke boxa był trójnik. 1 otw. świeże powietrze , 2 otw. mgiełka.
 
T

TachyonOne

Guest
Ooo :) Projekty się mnożą. Myślałem że jeszcze nie wyszliśmy poza generację nawilżaczy pływakowych :D Wygląda na to że równolegle wymyśliłem podobny już jakiś czas temu. Tutaj o nim więcej napisałem,https://www.forum.haszysz.com/mh-hps-cfl-1200w-5m-178-t74339p6.html a tak wygląda to na schemacie

Różnica jest taka że nie trzeba regulować dopływu wody bo zawsze będzie zachowywała swój poziom. Oczywiście chyba że wcześniej skończy się ona w zbiorniku wyrównawczym :)
Z króplówką ten efekt nie występuje ale ona to też fajne rozwiązanie bo pewnie raz skalibrujesz i masz na cały czas ustawione.
Pozdro McGrowerzy ;)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół