nasiona marihuany

[DIY] Filtr węglowy wielokrotnego użytku z drewna

Wyszukiwarka Forumowa:
D

delete

Guest
Witam,

Poniżej tutorial jak można od podstaw zbudować filtr wielokrotnego użytku.:grin:

Prototyp ten pasuje idealnia do wentylator komputerowego 120'.
Może jest troche monstrualny, ale zupełnie bezproblemowy jeśli chodzi o wymianę czynnika filtrującego (aktywnego węgla) i uważam, że charakteryzuje się bardzo dużą sprawnością. Pozbycie się zapaszkku kosztuje tyle ile zakup 4l aktywnego węgla w sklepie z rybkami:pr: W moim przypadku równe 30zł.

Do budowy zamawiamy deseczki w firmie, która zajmuje się takimi pierdołami. Może być również market budowlany.
Wybór padł tym razem na pracę ze sklejką drewnianą. Jest to niestety najdroższa opcja, ale znudził mi się już MDF (który jest połowę tańszy od sklejki:)
Nie idzie jednak tego nie wiadomo ile zatem wg mnie nie warto oszczędzać.
Wynik końcowy bardzo mi się spodobał:):jaraczz:

Najgorsze z tego wszystkigo to było przygotowanie 4-ech 5mm ścianek pomiędzy którymi miał znajdować się aktywny węgiel. Wszystko dlatego, że nie udało mi się nabyć odpowiedniej aluminiowej dziurkowanej blachy.
Takie jakie widziałem w marketach były stalowe, grube na 2mm a przez to zbyt ciężkie:pl:

Wiercenie deseczek trwało 2 wieczory/2 fifki

Na***ałem się przy wierceniu jak dzika świnia.:lol3:
Średnica wiertła jest równa średnicy jednego węgielka.

Do rzeczy - oto elementy:

sklejka 10mm 24x24cm --> 2 szt
sklejka 10mm 24x22cm --> 2 szt
sklejka 5mm 26x22cm --> 2 szt
sklejka 5mm 20x24cm --> 2 szt
kantówka 18mm --> 1mb


dodatkowe akcesoria:
- klej wikol
- 4 kątowniki
- wkręty do drewna 6x25mm SPAX (zamykanie pokrywy)
- wkręty do drewna 32x15mm SPAX (mocowanie kątowników)
- cienkie gwożdzie do drewna - 28 szt
- uszczelka do okien 3,5-7mm - 1mb
- aktywny węgiel - 4 litry
- lakierobejca do drewna (opcja)
- pędzel (opcja)

potrzebne narzędzia:
- wkrętarka
- wiertła
- wyrzynarka
- młotek
- papier ścierny
- ołówek
- miara

No to zaczynamy - jesteśmy już po dwóch wieczorach wiercenia dziurek:):jaraczz:

wieczór 3 . . . gotowe deseczki:)


tutaj będzie otwór IN - 13x13cm


nawiercamy krawędzie, by łatwiej manewrować wyrzynarką


i mamy okienko


Kantówkę dzielimy na 4 kawałki ok. 24 centrymetrowe


Przykładamy ucięty kawałek kantówki oraz jeden z wewnętrzych przegród filtra, by odmierzyć sobie miejsce do jego przyklejenia






nanosimy na kolejne elementy


i kleimy


po klejeniu czekamy min 12h, bo wikol powoli łapie ale jak juz chwyci to ni cholery nie puści ... koniec wieczoru...<wodna>




wieczór 4 . . . przygotowujemy sobie małe dziureczki pod precyzyjne wbicia gwoździa


podobnie przygotowujemy front oraz tył i mocujemy całość do podstawy (klej + gwożdzie na dobicie)






czekamy ponownie do następnego dnia....

dzień 5 - konstrukcja jest już dobrze sklejona i teraz pozostały tylko boczne ścianki nanosimy klej na ścianki jak i boki zamontowanych wcześniej kantówek




do środka ładujemy cokolwiek co mamy, by rozprężyć ścianki od środka i tak do rana


do zamontowania pozostały scianki zewnętrzne


podobnie jak całość na klej + gwożdzie






boczne elementy/ścianki są celowo najdłuższe (o 1 cm), by po zamknięciu wieka box był jak najbardziej szczelny






na końcu malujemy całość lakierobejcą


i tak wygląda finalnie...:grin:




mocujemy z kątowniki (spód + zamykane wieko) --> 16 sztuk spaxów 15mm




uzupełniamy węglem


wyrównujemy


całość zamykamy szczelnie na 6 spaxów (25mm) do drewna
naklejamy po zewnętrznej części uszczelkę do okien


przykręcamy do boxa i cieszymy się za***iście odfiltrowanym powietrzem.:jaraczz::jaraczz:





Za***iście ... zero zapaszku...<coolpalacz>




Niech buch będzie z Wami....

Pzdr,
HJ:spalony:

 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Jakbym mógł to też dałbym bucha, ale dla odmiany nie za pomysł a wytrwałość przy wierceniu takiej ilości dziur:freak2:
 

monopolowy

Well-known member
Rejestracja
Gru 15, 2008
Postów
456
Buchów
0
Jakbym mógł to też dałbym bucha, ale dla odmiany nie za pomysł a wytrwałość przy wierceniu takiej ilości dziur:freak2:

Growing to hobby dla cierpliwych.


Za***isty filterek na bank taki zrobie do klonownika bo troche zalatuje czasem.
 
D

delete

Guest
Growing to hobby dla cierpliwych.
Od kiedy się tym zająłem zgadzam się w 100% z Twoimi słowami.
Ale ile radości jest z tego ?<coolpalacz>
Już teraz wiem, że wrzucam kolejnego pomidora jak tylko dociągnę do :harvest:
to zabieram się za kolejny grow po to, by znów opiekować się pomidorem a dopiero w drugiej kolejności, że skutkiem ubocznym tego będzie dobre/własne palonko.

Growing to hobby dla cierpliwych.


Za***isty filterek na bank taki zrobie do klonownika bo troche zalatuje czasem.

Polecam, bo kolejny dzień i rogal na twarzy. Nic ale to nic nie czuć.
Gdyby nawet co miesiąc trzeba było zmieniać węgiel to pikuś, bo cała operacja nie potrwa więcej niż 2 minuty:)

Zamiast wiercenia polecam blachę aluminiową dziurkowaną.
Jak kupisz taką to jesteś w domu. Grubość filtra/wkładu w moim przypadku
wynosi 5cm i tyle wystarcza do za***iście pachnącego White Russiana.

Dzięki za bucha!

---------- Aktualizacja posta 10:10 ---------- Czas poprzedniego posta 10:09 ----------

dobra robota, buch dla CIebie za pomyslowosc :)

Dzięki za bucha

---------- Aktualizacja posta 10:12 ---------- Czas poprzedniego posta 10:10 ----------

Jakbym mógł to też dałbym bucha, ale dla odmiany nie za pomysł a wytrwałość przy wierceniu takiej ilości dziur:freak2:

Przez większość wierciłem przez podwójną (złożoną) sklejkę, by zaoszczędzić na ruchu posuwisto-zwrotnym:lol3:
 
Ostatnia edycja:

jafia

Well-known member
Rejestracja
Maj 23, 2012
Postów
132
Buchów
0
" szukajcie a znajdziecie " ! właśnie myśłałem czyby nie zrobić filtra samemu, bo montuje boxa wchodzę na najnowsze posty a tu na pierwszym miejscu twój genialny projekt. Dzięki !:spalony:
 
D

delete

Guest
" szukajcie a znajdziecie " ! właśnie myśłałem czyby nie zrobić filtra samemu, bo montuje boxa wchodzę na najnowsze posty a tu na pierwszym miejscu twój genialny projekt. Dzięki !:spalony:

Dziękuję za słowa uznania.
 

yellowsun

Well-known member
Rejestracja
Kwi 25, 2011
Postów
474
Buchów
0
Hi
sory za odkop, ale jak to zobaczylem to "szczeka opadla", o ile mozna zmnieiszyc koszty zwiazane z filtracja fikusnie pachnacej pani ;o
 
D

delete

Guest
węgiel ze sklepu z rybkami to do filtrowania wody tym rypkom jest a nie do powietrza:p

miałem taki i nie specjalnie mi to zapach zabijało [4 pomidory]
do tego całość 'zasilana' wentylatorem pc? słabo to widze;]
jeszcze jakby kupić taki ***itny z 20cm ale 12cm mało - szkoda pracy

ile plantów to ma filtrować?
 
D

delete

Guest
Dobra robota...i relacja.Co tu dużo gadać przyda się pewnie nie jednemu.
 

gette

Well-known member
Rejestracja
Lut 11, 2012
Postów
109
Buchów
0
Szacun ziomek za ładną prace, ale moim zdaniem to jest przekombinowane i nie spełni swojego zadania, szczególnie z takim wentylatorkiem. Testowałeś to?
 

buddhamonk

Well-known member
Rejestracja
Cze 5, 2011
Postów
72
Buchów
0
:)

za***iście o czymś takim myślałem a teraz mam zobrazowane...
jestem zwolennikiem zrób to sam...
miałem ostatnio tez na takiej zasadzie ale z wykorzystaniem plastikowego śmietnika i fizeliną... kiedyś może podrzuce fotki jak znajde...
pozdrawiam i buszek :):yeahh:
 
D

delete

Guest
Hi
sory za odkop, ale jak to zobaczylem to "szczeka opadla", o ile mozna zmnieiszyc koszty zwiazane z filtracja fikusnie pachnacej pani ;o

Powiem krótko: opłacało się :spalony:

węgiel ze sklepu z rybkami to do filtrowania wody tym rypkom jest a nie do powietrza:p

miałem taki i nie specjalnie mi to zapach zabijało [4 pomidory]
do tego całość 'zasilana' wentylatorem pc? słabo to widze;]
jeszcze jakby kupić taki ***itny z 20cm ale 12cm mało - szkoda pracy

ile plantów to ma filtrować?

<lol2> "rypkom" <lol2>

Zgadzam się, że mój filtr również nie wydoliłby z 4 pomidorkami jednocześnie. Stwierdzam jednak, że dla jednej roślinki spisuje się znakomicie. <coolpalacz> Węgiel używany w akwarystyce w pełni daje radę w filtracją powietrza. Nie wiem jak mam Ciebie przekonać do tego, że jest wydajny w przypadku jednego planta. Musisz/nie musisz mi uwierzyć na słowo. :smokee:

Dobra robota...i relacja.Co tu dużo gadać przyda się pewnie nie jednemu.

Dziękuję, dziękuję, dziękuję ;)

Szacun ziomek za ładną prace, ale moim zdaniem to jest przekombinowane i nie spełni swojego zadania, szczególnie z takim wentylatorkiem. Testowałeś to?

Testowałem <joint> Zapraszam do relacji. Link w stopce. <coolpalacz>

za***iście o czymś takim myślałem a teraz mam zobrazowane...
jestem zwolennikiem zrób to sam...
miałem ostatnio tez na takiej zasadzie ale z wykorzystaniem plastikowego śmietnika i fizeliną... kiedyś może podrzuce fotki jak znajde...
pozdrawiam i buszek :)
yeah%20mate.gif

:bongo4: buszek przyjęty na płuco. Dziękuję ;)
 
D

delete

Guest
herer-jacek napisał:
Węgiel używany w akwarystyce w pełni daje radę w filtracją powietrza.
Nie zgadzam się!
Z wlasnego doswiadczenia, moze Ty kupiles lepszy, moze Twoj plant tak nie swmierdzi moze morze...

w kazdym razie doceniam DIY i rzy zastosowaniu do 1 pomirora moze dac rade, oby :p
 
D

delete

Guest
Nie zgadzam się!

Masz do tego prawo ...


Z wlasnego doswiadczenia, moze Ty kupiles lepszy, moze Twoj plant tak nie swmierdzi moze morze...
Śmierdziała jak ta lala;) Teraz również daje w palnik choć jest w słoiku typu weka to i tak zapach przechodzi nie wiadomo jak.:sunny: White Russian to bardzo aromatycznie pachnąca odmiana.:smokee:

Węgiel jaki kupuje jest w takich dziwnych pałeczkach, około 2cm i średnicy max 4mm.

w kazdym razie doceniam DIY i przy zastosowaniu do 1 pomidora moze dac rade, oby :p
Daje w pełni radę przy jednym plancie.
Dla czterech sztuk ilość zużytego przeze mnie aktywnego węgla nie spadłaby poniżej 15 litrów.<joint>
Nie wiem ile Ty u siebie zastosowałeś/użyłeś litrów aktywnego węgla?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół