nasiona marihuany

Makrofotografia cyfrowym aparatem?

Wyszukiwarka Forumowa:

dobry plon

Well-known member
Rejestracja
Lut 25, 2012
Postów
165
Buchów
0
chce zrobić zdjęcie makro pięknego topka, ustawia się tak jak mu wygodnie i okazuje się, że wygodnie mu gdy jest dość oddalony od tematu i topek ładnie jest przybliżony.
i co wyjdzie mu ogniskową 30 mm ? która będzie ekwiwalentem tak pi razy dzwi 135 mm dla 35mm klatki wiec musi zastosować w teori co najmniej 1/160 sek aby nie poruszyć .
Może jeszcze o tym nie wie, jeśli nie to bardzo szybko się dowie, że jeśli z dużej odległości topek wydaje się duży, oznacza to dość długą ogniskową.
tak dokładnie
No i z powiedzmy tej 1/100 którą miał ustawioną czas skraca, od niego zależy o ile, i musisz przyznać, zdjęcie wyjdzie ostrzejsze. Jeśli nie wyjdzie dość ostre, skróci czas bardziej.
skraca czas i podbija iso inaczej nie będzie poprawnej ekspozycji .
A obliczenia które masz w głowie i które starałeś się włożyć w moje usta(palce) są o kant pupy rozbić, od fotografującego zależy jak mu się ręce telepią, do tego są różne stabilizacje lepsze lub gorsze.
obliczenia są poprawne dla przykładu pierwszy lepszy post w tej tematyce z szanującego się forum.
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=2952098
więcej się kłócić nie będziemy każdy z nas ma sporo racji i niech tak pozostanie :)
najlepiej jest się uczyć metodą prób i błędów aż się dojdzie do perfekcji .
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Dla mnie to nie kłótnia tylko wymiana zdań, ale miło, że przyznałeś mi rację.
Wyjaśniając do końca o co mi chodziło z OBLICZENIAMI.
Oczywiście nie chodziło mi o ekwiwalent ogniskowych, bo to jest oczywiste i nie ma o czym dyskutować, kupując świadomie pierwszą swoją cyfrówkę prawie 9 lat temu po godzinie zbierania informacji dowiedziałem się o tym.
Chodziło mi o tą dość śmieszną, jeśli trzyma się jej zbyt kurczliwie, zasadę o maksymalnym czasie naświetlania, wg. której mianownik czasu powinien być co najmniej tak krótki jak ogniskowa( ekwiwalent dla 35mm). Dlaczego uważam to za głupie? Jak mówiłem, są różne stabilizacje, jedne lepsze inne gorsze, no i są różni fotografujący. Np. mnie uda się zrobić przyzwoicie nieporuszone zdjęcie ogniskową 50mm(cały czas mówimy o ekwiwalencie 35mm) przy czasie 1/30, a moja dziewczyna potrzebuje już 1/80. Kwestia wprawy.
I jeszcze link potwierdzający, że liczy się ekwiwalent a nie rzeczywista ogniskowa:
http://pl.rec.foto.cyfrowa.narkive.com/tgvb4mOB/nieporuszone-zdjecia-1-ogniskowa-czy-1-ekwiwalent-35-mm
 

grasser

Well-known member
Rejestracja
Sie 12, 2012
Postów
103
Buchów
0
Dwie sprawy.

Bzdura, rodzaj aparatu nie ma tu nic do rzeczy.

Czyli twierdzisz ze rozmiar matrycy nie ma znaczenia ;)? Ze stopien upakowania pikseli, a tym samym wielkosc samego punktu nie ma znaczenia ;)? Twierdzisz ze jak pixel wielkosci 1mm przesuniesz o 1mm to bedzie to samo co pixel 0,1mm przesuniety o 1mm ;)? Chyba ze mamy wejsc w skale odwzorowania, i dopiero dochodzic do prawd i mitow ;)?

Nawet w fotografii otworkowej im krótszy czas tym większa szansa na nieporuszone zdjęcia. Napisałem CO NAJMNIEJ 1/100. Oczywiście gdy funkcji/obiektywu makro używamy przy dość długiej ogniskowej, czas powinniśmy skrócić.

Ale odkryles nowosc. Serio, nobla Ci za to. Chyba normalnym jest ze im krotszy czas tym wieksza szansa na nieporuszone zdjecie. Tego raczej nikt nie negowal.

Chodziło mi o tą dość śmieszną, jeśli trzyma się jej zbyt kurczliwie, zasadę o maksymalnym czasie naświetlania, wg. której mianownik czasu powinien być co najmniej tak krótki jak ogniskowa( ekwiwalent dla 35mm)

Ale to Ty o tym napisales, wiec, o co chodzi ? Sam sobie teraz zaprzeczasz... Zasada ta zostala stworzona dla 35mm, a nie dla kompaktow gdzie matryca jest mniejsza, bardziej upakowana, pixele sa mniejsze i bardziej podatna na poruszenie. Nawet biorac dwa aparaty o tej samej wielkosci matrycy, ale roznej ilosci pixeli, na gestrzej poruszenie jest wieksze, nawet jesli w rzeczywistosci to byl taki sam ruch reki. Chyba ze piszesz w teorii, to wtedy nie ma o czym dyskutowac. Ja robilem 300D, 40D, 50D, przez chwile mialem 5D a nawet uzywalem 5d mkII i 1ds mkIII ze stajni canona i paru ze stajni nikona (d70, d80, d300). I do kazdego trzeba bylo sie przyzwyczaic bo poruszenie chciane czy niechciane wygladalo inaczej. I jak juz, to nie maksymalnym, a minimalnym czasie, dla zwyklego uzytkownika ktory aparat ma od tygodnia, i nie wyrobil sobie jeszcze pewnego chwytu.


No i z powiedzmy tej 1/100 którą miał ustawioną czas skraca, od niego zależy o ile, i musisz przyznać, zdjęcie wyjdzie ostrzejsze. Jeśli nie wyjdzie dość ostre, skróci czas bardziej.

Jak juz to mniej poruszone/niepruszone. Ostrzejsze to moze byc jak domknie przyslone i nie przesadzi albo jak zmieni obiektyw na lepszy...


A obliczenia ... są o kant pupy rozbić, od fotografującego zależy jak mu się ręce telepią, do tego są różne stabilizacje lepsze lub gorsze.

Obliczenia nie sa o kant dupy rozbic, jest to tylko ustalona granica dzieki ktorej ma sie podstawe do wyjscia dalej. I jedyna racja jaka moge przyznac to to ze wszystko i tak zalezy od tego jak sie rece trzesa. Ja utrzymuje 1/30s przy 135mm na cropie 1.6 BEZ stabilizacji. Tak samo jak 1/10s czy 1/8s przy 200mm ze stabilizacja tez na cropie. A Ty piszesz ze 1/30s przy 50mm, a Twoja dziewczyna przy 50mm potrzebuje 1/80s. Wiesz ile czasu zajelo mi nauczyc sie utrzymywac takie czasy ? Tego nie opanowuje sie w trzy miesiace czy 10 postow na forum. A idac Twoim rozumowaniem, lepiej bylo polecic mu od razu 1/500 albo 1/1000. Kompakty i tak wyciagaja 1/4000 albo 1/8000, a nawet i wiecej. Wiec, czemu 1/100 zaproponowales ? 1/100 w kompakcie to 50% szans na poruszenie, bo kompakt jest maly, lekki, i ciezko go wygodnie, a co najwazniejsze pewnie chwycic. Jak juz, to dla kompaktow fajna granica przy ktorej ciezko poruszyc jest 1/250s ;)

Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje.

ps dobry plon, czerwony wita zoltego, sadzac po linku do nikoniarzy <peace>
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Czyli twierdzisz ze rozmiar matrycy nie ma znaczenia ? Ze stopien upakowania pikseli, a tym samym wielkosc samego punktu nie ma znaczenia ? Twierdzisz ze jak pixel wielkosci 1mm przesuniesz o 1mm to bedzie to samo co pixel 0,1mm przesuniety o 1mm ? Chyba ze mamy wejsc w skale odwzorowania, i dopiero dochodzic do prawd i mitow ?
Poproszę o źródła. Przeszukując net nie znalazłem nic potwierdzającego twoją tezę, a wręcz pierwsze z brzegu wyszukiwania obalały ją:

Czyli twierdzisz ze rozmiar matrycy nie ma znaczenia ? Ze stopien upakowania pikseli, a tym samym wielkosc samego punktu nie ma znaczenia ? Twierdzisz ze jak pixel wielkosci 1mm przesuniesz o 1mm to bedzie to samo co pixel 0,1mm przesuniety o 1mm ? Chyba ze mamy wejsc w skale odwzorowania, i dopiero dochodzic do prawd i mitow ?
http://kulturaonline.pl/fotografuj,z,kultura,cz,2,kompakt,czy,lustrzanka,tytul,artykul,12872.html

Z punktu widzenia poruszenia zdjecia istotny jest kat widzenia, wiec nalezy
sie kierowac ekwiwalentem ogniskowej dla 35mm
http://pl.rec.foto.cyfrowa.narkive.com/tgvb4mOB/nieporuszone-zdjecia-1-ogniskowa-czy-1-ekwiwalent-35-mm

Jeżeli chcemy uzyskać obraz nieporuszony musimy zastosować zasadę odwrotności ekwiwalentu ogniskowej. Wedle teorii można zrobić nieporuszone zdjęcie (ostre) stosując czas naświetlania równy 1/ogniskowa.
http://www.fotografujmy.pl/jak-robic-zdjecia/uzyj-bardzo-dlugiego-teleobiektywu-do-fotografowania-dzikiej-przyrody-i-sportu-300-600mm/

A tu jest najlepsze:
https://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?id=7423&p=1
Przyznam, że pobieżnie prześledziłem dyskusję, tak z grubsza dorośli ludzie przez 5 stron się sprzeczali czy zasada powinna brzmieć "ogniskowa=1/czas" czy może "ekwiwalent ogniskowej=1/czas". Zdaje się, że pierwszej opcji broniła tylko jedna osoba...

Nawet biorac dwa aparaty o tej samej wielkosci matrycy, ale roznej ilosci pixeli, na gestrzej poruszenie jest wieksze, nawet jesli w rzeczywistosci to byl taki sam ruch reki
Jest większe jedynie na monitorze w skali 1:1, jeśli oba zdjęcia zmniejszysz do jednakowych wielkości- poruszenia będą IDENTYCZNE.

I jak juz, to nie maksymalnym, a minimalnym czasie,
A ja będę się upierał, że maksymalnym! (nie będę tłumaczył, bo znów będziesz chciał mi dać nobla za oczywiste oczywistości;)

Jak juz to mniej poruszone/niepruszone. Ostrzejsze to moze byc jak domknie przyslone i nie przesadzi albo jak zmieni obiektyw na lepszy...
Oczywiście masz rację, użyłem złego sformułowania

Obliczenia nie sa o kant dupy rozbic, jest to tylko ustalona granica dzieki ktorej ma sie podstawe do wyjscia dalej.
Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje.
Dokładnie, w tej kwestii mamy zdanie podobne jednak inaczej do niego podchodzimy:) Ja uważam, że jeśli tzw. zasadę łamiesz 20krotnie przy włączonej stabilizacji to można ją o kant dupy rozbić, ty uważasz, że jest ona punktem wyjścia. OK
Wiec, czemu 1/100 zaproponowales ? 1/100 w kompakcie to 50% szans na poruszenie, bo kompakt jest maly, lekki, i ciezko go wygodnie, a co najwazniejsze pewnie chwycic. Jak juz, to dla kompaktow fajna granica przy ktorej ciezko poruszyc jest 1/250s
A tak strzeliłem, pewnie dlatego, że to taka okrągła liczba, jakbym nie miał do takich słabości, napisałbym 1/92 lub 1/119. A jeśli SZAJBUS używając czasu 1/100 uzyskałby połowę ostrych, tfu, tfu, nieporuszonych zdjęć to nie byłby to zły rezultat:)

ps Takie rozmowy z cytowaniem przy zacietrzewieniu obu stron mogą trwać wieczność, a przecież nieco odbiegliśmy od tematu...

ps2 Również czerwony (choć innego odcienia) wita czerwonego i żółtego<peace>

ps3 Tak długo pisałem, że mnie wylogowało. Jakie szczęście czasami użyć ctrl-c:jaraczz:
 

dobry plon

Well-known member
Rejestracja
Lut 25, 2012
Postów
165
Buchów
0
ps dobry plon, czerwony wita zoltego, sadzac po linku do nikoniarzy
ps2 Również czerwony (choć innego odcienia) wita czerwonego i żółtego
Też Was witam :) Racja jestem zółtym ale daleko mi od wojenek systemowych i sprzecznia się nad wyższością 5d mk II nad d700 ( na którym pracuje ) każdy system jest fajny zależy co potrzeba :) co do dalszej części rozmowy nie udzielę się dziś ( poprostu nie ogarne szarych komórek) . ja wiem jedno w szkole uczą jak uczą teoria jest teorią potwierdzona mniej lub bardziej . Lecz mi zawsze wykładali że ogniskową z kompaktu mnoży się przez rozmiar matrycy i otrzymuje się ekwiwalent dla 35mm .
przy cropie nie mnożymy bo 35mm projektowane pod crop jest 35 mm na ff tylko że z winietą .
ale obiektyw projektowany pod ff np 100-130 mnożymy na dx x 1.5,1.6,2.0 zależny jaki system mamy . Obliczenia są prawidłowe i powinny być traktowane jako punkt wyjścia dla nieporuszonej fotki .
 
Ostatnia edycja:

grasser

Well-known member
Rejestracja
Sie 12, 2012
Postów
103
Buchów
0
I wlasnie o to chodzi :) Nie ma co sie spierac, bo zwyklemu kowalskiemu z kompaktem za duza ilosc rzeczy tylko namiesza w glowie ;) Mozna by tu zaczac polemike na temat krazka rozproszenia, przyslon, dyfrakcji itp, ale chyba byly by to informacje dla osob posiadajacych wystarczajaca juz wiedze ;) Od wojen systemowych sa fanboye na forach fotograficznych - cos jak apple vs reszta swiata. Bo to im w canonie za zimny wb, w nikonie za zolta skora, a w pentaxie - ekhem, no wiecie :freak2: Joke. Kazdym aparatem, nawet komorka mozna zrobic kozacka fote, o ile sie tylko chce. Moze jakos wspolnie podsumujemy ten temat dla innych ? ;)

Moim zdaniem najwazniejsze to:

- Swiatlo - ilosc i ustawienie - bo to ono tworzy fotografie
- Pewna reka albo statyw - w koncu rosliny nie uciekaja jak robaczki
- Minimum wiedzy na temat ekspozycji - albo tryb auto w aparacie jesli zaczynamy swoja przygode.
- Pomysl na kadr - bo od tego zalezy czy w tle lub na pierwszym planie mamy burdel czy przyjemny widok
- Najkrotszy mozliwy czas migawki przy prawidlowej ekspozycji

Moze kiedys, jak zalegalizuja to sie ustawimy na jakies focenie <joint> Nigdy nie wiadomo ;)

ps Widzac piekne zdjecia kwiatostanow w roznych fazach rozwoju, nasuwa mi sie pewna mysl... Jest tu pare osob ktore maja wiedze na temat zdjec. Moze bysmy pomogli innym ? Wystarczyl by temat w ktory kazdy moglby wrzucic zdjecie zrobione przez siebie (moze to byc ten temat) + pytanie (co poprawic, jak ustawic swiatlo, czy dobra ekspozycja itp). Ja osobiscie w takim temacie moge objac stanowisko i pomagac ile sie da ;)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół