nasiona marihuany

Makrofotografia cyfrowym aparatem?

Wyszukiwarka Forumowa:

szajbus

Well-known member
Rejestracja
Wrz 1, 2012
Postów
75
Buchów
0
Witam

Czy wie ktoś jak sie robi cyfrowym aparatem makrofotografie?


Najlepiej jak by ktoś jakiegoś Tutoriala zapodał
Szukałem w necie ale nic konkretnego nie znalazłem


 

Raf_rk

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 14, 2010
Postów
2,888
Buchów
1
Tak samo, jak analogowym.
Często używa się dokładnie tych samych obiektywów, światło - identycznie. Tylko inne body.
 
D

delete

Guest
Zasadniczo, jeśli jesteś użytkownikiem jakiejś "mydelniczki", to da się jedynie wtedy, jak masz właśnie tryb macro, lub super macro. Jeżeli mowa o lustrzance cyfrowej, to przy standardowym obiekywie najlepiej zastosować roznego rodzaju nakladki, typu pierścienie pośrednie.
 

szajbus

Well-known member
Rejestracja
Wrz 1, 2012
Postów
75
Buchów
0
Aparat: Panasonic Lumix dmc sz cyfrówka kompaktowa

Chyba jest opcja macro oznaczenie takim kwiatkiem tak?

Jak cykam fote to przezchwile mam bardzo dobrą ostrośc ale po zrobieniu foty jest rozmazana i niewiem o co chodzi pewnie coś trzeba w opcjach poustawiac
 
D

Dziobak

Guest
Tak, kwiatek to macro. Musisz trzymać troszkę dalej aparat. Wtedy wyostrzy i będziesz mógł pyknąć fotkę. Ważne, żeby fotki nie poruszyć i ustawić w odpowiedniej odległości aparat.
 
S

sru

Guest
najbardziej podstawowa podstawa to statyw albo ustawienie aparatu na czymś stabilnym, ustawienie trybu macro i jeszcze ustawienie na zrobienie zdjęcia po 2 czy 5 czy 10 sekundach [samowyzwalacz chyba to się nazywa] tak aby naciskanie przycisku nie poruszyło aparatem
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
W fotografii a szczególnie w makro bardzo ważną rzeczą jest światło. Jeśli zdjęcia wychodzą poruszone to musisz doświetlić obiekt tak by czas był co najmniej 1/100sekundy, wtedy nie potrzebujesz statywów i samowyzwalaczy.
Jeśli jednak nie udaje ci się uzyskać tak krótkiego czasu, to możesz wspomóc się opierając aparat o coś stabilnego podczas pstrykania tak by nim nie telepać.
 

szajbus

Well-known member
Rejestracja
Wrz 1, 2012
Postów
75
Buchów
0
Dziękóweczka Wielka Wszystkim

Właśnie stosuje sie do rad i testuje i powoli coś wychodzi :D
 

grasser

Well-known member
Rejestracja
Sie 12, 2012
Postów
103
Buchów
0
Ja tylko dodam ze wspomniana metoda 1/100s ma zastosowanie dla lustrzanek o pelnoklatkowej matrycy przy obiektywie max 100mm, i nijak ma sie do kompaktow ;)

Kompakty i macro to inna sprawa. Po pierwsze - ustawic tryb makro - kwiatek. Po drugie sprawdzic jak wyglada opcja zoomu optycznego. Czesto gesto jest tak ze im wiekszy ustawimy zoom, tym wieksze powiekszenie uzyskamy na macro. Czesto jest tez tak ze niestety, jest odwrotnie. Co zrobic ? Wziac jakiekolwiek szklo powiekszajace, zamontowac na plastikowej/papierowej tubie, i nasunac na obiektyw aparatu. Wtedy to juz tylko zoom na max i mozna robic prawie zdjecia mikroskopowe ;) Siatka na oku muchy staje sie widoczna baaaardzo dobrze ;)

A do tego swiatlo, swiatlo, swiatlo i stabilna reka albo statyw, albo... woreczek z grochem, lub czymkolwiek innym co da sie formowac zeby na tym ustawic aparat ;)
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Dwie sprawy.
Ja tylko dodam ze wspomniana metoda 1/100s ma zastosowanie dla lustrzanek o pelnoklatkowej matrycy przy obiektywie max 100mm, i nijak ma sie do kompaktow
Bzdura, rodzaj aparatu nie ma tu nic do rzeczy. Nawet w fotografii otworkowej im krótszy czas tym większa szansa na nieporuszone zdjęcia. Napisałem CO NAJMNIEJ 1/100. Oczywiście gdy funkcji/obiektywu makro używamy przy dość długiej ogniskowej, czas powinniśmy skrócić.
 

dobry plon

Well-known member
Rejestracja
Lut 25, 2012
Postów
165
Buchów
0
Oczywiście gdy funkcji/obiektywu makro używamy przy dość długiej ogniskowej, czas powinniśmy skrócić.
Myślisz że będzie mu się chciało przeliczać obiektyw hydrydowy x rozmiar matrycy aby otrzymać adekwatną ogniskową w FX.... wątpię :D
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Przypomnisz mi w którym miejscu napisałem o jakichś obliczeniach?
Proponuję nie wypowiadać się na tematy o których nie ma się pojęcia.
 

dobry plon

Well-known member
Rejestracja
Lut 25, 2012
Postów
165
Buchów
0
Przypomnisz mi w którym miejscu napisałem o jakichś obliczeniach?
przecież tobie zacytowałem ...
Proponuję nie wypowiadać się na tematy o których nie ma się pojęcia.
Każdego dnia zarabiam na fotografii bo jestem fotografem ....
wiec ty wypowiedziałeś się na temat o którym nie masz pojęcia.
jeśli przy macro wyjdzie mu ogniskowa w exifie np 30mm to co robisz z nią (zakładajac że używasz kompakta) ? i jaki czas musisz zastosować ?? . Jeśli w exifie pokaże mu ogniskową 30 to ma zastosować 1/30 sek ? ekwiwalent musi być być przeliczony dla obrazka 35mm i wtedy możemy mówić o dobieraniu czasu do ogniskowej . Tyle z mojego wywodu ....
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Nigdzie nie napisałem o jakichkolwiek obliczeniach, tylko o skróceniu czasu przy dość długich ogniskowych. Pragnę zwrócić uwagę na sformułowanie którego użyłem, a które nic nie mają wspólnego z obliczeniami i matematyką.
Przykład (dla lepszego zrozumienia):
Kolega SZAJBUS jako początkujący w fotografii chce zrobić zdjęcie makro pięknego topka, ustawia się tak jak mu wygodnie i okazuje się, że wygodnie mu gdy jest dość oddalony od tematu i topek ładnie jest przybliżony. Może jeszcze o tym nie wie, jeśli nie to bardzo szybko się dowie, że jeśli z dużej odległości topek wydaje się duży, oznacza to dość długą ogniskową. Wtedy powinien sobie przypomnieć o zdaniu które napisałem:
Oczywiście gdy funkcji/obiektywu makro używamy przy dość długiej ogniskowej, czas powinniśmy skrócić.
No i z powiedzmy tej 1/100 którą miał ustawioną czas skraca, od niego zależy o ile, i musisz przyznać, zdjęcie wyjdzie ostrzejsze. Jeśli nie wyjdzie dość ostre, skróci czas bardziej.
A obliczenia które masz w głowie i które starałeś się włożyć w moje usta(palce) są o kant pupy rozbić, od fotografującego zależy jak mu się ręce telepią, do tego są różne stabilizacje lepsze lub gorsze.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół