nasiona marihuany

Wykorzystanie diód LED w uprawie przez pryzmat liczb.

Wyszukiwarka Forumowa:

OldSmuggler

Active member
Rejestracja
Gru 24, 2007
Postów
38
Buchów
2
Sprawa wykorzystania diod LED do naszych upraw jest ostatnio często poruszana. Dlatego też postanowiłem rozpracować na ile tylko się da dany temat. Na pierwszy rzut oka diody wyglądają niesamowicie atrakcyjnie - pobierają mniej prądu, jasno świecą, nie grzeją się, są małych rozmiarów. Zwolennicy tychże diod twierdzą że diody można idealnie dopasować do potrzeb roślin, dlatego też potrzeba mniejszych mocy by rośliny rosły porównywalnie, a nawet lepiej niż pod znanymi i lubianymi wysokociśnieniowymi lampami sodowymi, w skrócie HPS. Jednocześnie jakiekolwiek przeliczenie strumienia świetlnego jest problematyczne ponieważ dane techniczne LED są podawane najczęsciej w kandelach (cd).

Zacznijmy od definicji kandeli z wikipedia.org

wikipedia.org napisał:
"Kandela (z łac. candela - świeca) – jednostka natężenia źródła światła; jednostka podstawowa w układzie SI, oznaczana cd. Jest to światłość, z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 540ˇ1012 Hz, i którego natężenie w tym kierunku jest równe (1/683) W/sr. Dawniej definiowana jako światłość 1/600000 m˛ ciała doskonale czarnego w temperaturze krzepnięcia platyny pod ciśnieniem 1 atmosfery fizycznej. Kandela została wprowadzona w roku 1958 przez Międzynarodowy Komitet Metrologii Ustawodawczej.

Ale jak przeliczyć to na lumeny? Zacznijmy od tego co to jest lumen.

wikipedia.org napisał:
lumen (lm) - jednostka miary strumienia świetlnego w układzie SI (jednostka pochodna układu SI)

1 lm = 1 cd ˇ 1sr

Jest to strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy (steradian) przez
izotropowe punktowe źródło światła o światłości jednej kandeli umieszczone w wierzchołku tego kąta.

Korzystając z tabic fizycznych i matematycznych łatwo znaleść przeliczenie standardowych stopni na steradiany.

W = 2 ˇ Pi ˇ (1 - cos(t/2))

Gdzie W to liczba steradianów, Pi=3,14, a t to kąt świecenia naszej diody.
Co daje nam ostateczny wzór na przeliczenie kandeli na lumeny:

X = 2 ˇ Pi ˇ św ˇ (1 - cos(t/2))

Gdzie x to wynikowa ilość lumenów, św to ilość kandeli (cd), a t to kąt świecenia diody. Wykorzystując ten wzór łatwo wyliczyć że przeciętna dioda LED dostępna na Allegro mająca 12000mcd 3,5V i poborze mocy 20mA ma... 3,5lm.

Mając już wzór na ilość lm w LED zastanówmy się nad tym ile idealne dobranego światła potrzebuje roślina. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem w książce "Wszelka wiedza o Mary Jane" rozkład spektrum lampy HPS, która przyjełem za wzór idealnego źródła światła.



Jak widać wynika z niego jasno że światło czerwone o długości fali ok 600nm, czyli to które jest potrzebne roślinom, stanowi ok 90% całego strumienia światlnego HPS. Z tego łatwo wyliczyć że samego czerwonego światła potrzebujemy 45000lm/m2. Czyli będziemy potrzebowali 12860 diod na metr kwadratowy. I to tylko czerwonych. Pobierze to bagatela 900W. Stąd też widać że HPS ma wciąż nie do pobicia współczynnik lm/W. Nie wspominam już o kosztach zakupu i montażu.

Podsumowując - HPS wciąż jest bardziej wydajny niż diody LED. I także dużo bardziej sensowny niż diody LED. Poczekajmy z wcieleniem ich do uprawy aż eksperci z NASA przedstawią nam bardziej oszczędne rozwiązanie, a na razie dyskotekowe klimaty w naszych szafkach nie zagoszczą zbyt szybko.

orzi: niekoniecznie się z tą częścią zgadzam

Pozdrawiam,
OldSmuggler
 

art610

Well-known member
Rejestracja
Mar 14, 2006
Postów
163
Buchów
0
Kolega powyzej ma racje, ale na allegro są również tanio ( ok 90 gr) diody flux. Mają one około 8000 cd i kąt 100' co daje nam 18 lumenów z diody pobór chyba tez 20 ma. Wychodzi więc 180 W a nie 900 ze zwykłych led. Dodatkowo są jak wiem didy superflux mające ponad 10000 cd i 100'. Prawda?
 

OldSmuggler

Active member
Rejestracja
Gru 24, 2007
Postów
38
Buchów
2
Tak mnie zaskoczyłeś tą informacją że aż ją zweryfikowałem. Znalazłem na Allegro diody które powinny mieć w takim razie ok 50lm z podanym producentem (kingbright). Na stronie producenta nie słyszeli o diodach o takich parametrach (10000mcd, 120', 20mA ) więc wszystko wskazuję na to że to chińska podróbka o tragicznych, i bardzo dalekich od podanych parametrach.
Jak będę miał czas skrobnę jeszcze coś o właśnie podróbkach diód i jak nie należy się na nich opierać przy obliczeniach, ale to kiedy indziej.

Generalnie tylko HPSom udało się osiągnąć ok 140lm/W. Istnieją LEDy które zbliżyły się do tego poziomu (90lm/W), nazywają się PowerLED i kosztują ok 20 zł za sztukę. Dane techniczne potwierdzone w laboratoriach.
 

Laska

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 15, 2005
Postów
650
Buchów
1
rozkład spektrum lampy HPS, która przyjełem za wzór idealnego źródła światła

złe założenie prowadzi do błędnych wniosków.
HPS ma takie spektrum że ma około 30% PAR, sporo to nikomu nie potrzebna podczerwień...

a jednostka "lum" też jest subiektywna gdyż oparta jest na wrażliwości ludzkiego oka na określone długości fali najbardziej dla 550nm, które nie są bardzo roślinom potrzebne lub/i wykorzystywane.

niedługo spodziewajcie sie arta o tym,
wieelkiego arta o zaawansowym oświetleniu
 

klever

Well-known member
Rejestracja
Kwi 6, 2006
Postów
268
Buchów
0
temat BARDZO interesujący !!

Też znalazłem taką aukcje:

Dane techniczne:
typ WATERCLEAR (przezroczysta obudowa)
kąt świecenia 140 stopni
jasność 12 000 mcd @ 20 mA
rozmiar 3 mm lub 5 mm
trwałość 100 000 h

To właśnie te KINGBRIGHT .....

Jeżeli ktoś potrafi mi powiedzieć to ile ma lm jedna taka dioda o tych parametrach (bo ja tego nie oblicze z pierwszego posta hehe za słaby jestem)

Drugie pytanie to jak to podłączyć jeżeli bym chciał 15 rzędów po 15 diod ? (225 czerwonych i 60 niebieskich) i pod zasilacz to podłanczać czy jeszcze jakieś rezystory ? (bo zasilacz ma 3,5 a nie 3,15V)

Strasznie pociągająca ta perspektywa !!

Pozatym 550 nm to pomarańcz a nie czerwony :) a diody to mają zapewne 650-670nm i to lubi roślinka :)
a niebieskie powinny mieć koło 450-460nm...
Może ktoś wie jak to sie ma odnośnie diod ? (bo jak widać na przykładowym wykresie HPS ma od zawalenia światła którego roślina wogle nie wykorzystuje a własciwych zakresów to mniejwięcej 10% światła lampy, ze już o stracie na grzanie nie wspomne)
Dlatego 15Wowy panel moze mieć wydajność 150Wowej lampy HPS...... na moje skromne logiczne myślenie.

Orzi - licze na ciebie i na twój artykuł !!

Pozdro
 

CaCy

Member
Rejestracja
Mar 18, 2008
Postów
5
Buchów
0
TEMAT super!

Taki panel z diodami mozna by samemu z latwoscia wykonac na jakims laminacie. Trzeba bedzie pomyslec powaznei nad tymi diodami:) A moze xenony?: >
 

Alberto

Banned
Rejestracja
Lut 15, 2008
Postów
156
Buchów
3
No cuz , zalosnie patsze na was . Wiec powiem wam jak zrobic to w samy najtanszy sposob ! Duzo pisac niebede bo mam lenia teraz , a no i pokaze foty to pomoze wam zrobic wlasny.


Wybralem panel 48 na 16 kolumn. Jest to plastyczna deska.


Tutaj wstawiam diody , i zlaczam pod katem 45 stopni, potem na goracy klej.





E: Alberto fotki wrzucamy tylko do naszej galerii. ile można o tym przypominać. ehhh.....zrobilem to za ciebie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

klever

Well-known member
Rejestracja
Kwi 6, 2006
Postów
268
Buchów
0
nie bądź taki cfany Alberto :p (żartem oczywiście)

Lepiej napisz jakie dałes te diody bo ja to widzę że one chyba są z punktowym światłem o koncie koło 40* a nie 120*...... (wnioskuje z budowy ze mają soczewkę)

Poza tym za***iście wielkie odstępy między diodkami..... można to było zrobić znacznie mniejszych rozmiarów.

Opisz dokładniej projekt :) Dużo ludzi sie nim interesuje :)

A poza tym to wielkich topów pod tym panelem życzę :D:D

Apropo wcześniejszych postów tu jest dokładny wykres jakiego światła potrzebują roślinki a nie jakie daje lampa HPS (bo złe założenie daje złe wyniki całej pracy)
Trzeba szukać diod o nm odpowiednich dla roślin a nie takich jak HPS.
Czyli niebieskie powinny mieś najlepiej 440nm a czerwone 670nm.

Zielone kropeczki to światło wykorzystywane przez roślinki, pomarańcz to światło jakie daje HPS





E:klever fotki wrzucamy tylko do naszej galerii. ile można o tym przypominać. ehhh.....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

teston

Well-known member
Rejestracja
Lis 26, 2007
Postów
341
Buchów
6
A mnie nurtuje jakie zasilanie zastosowałeś?
 
Rejestracja
Mar 24, 2006
Postów
736
Buchów
10
a mnei nutrtuje pytanie czy to twoj panel i twoje foty :p bo piszesz ze niby ty zrobiles a host na jakim sie znajduja te foty to http://computerchristmas.com/
ps. chyba powinnienes te foty wrzucic na galerie haszysza?
No cuz , zalosnie patsze na was .
no "cóż" a ja na takie dzieci neo jak ty "patrze" z zazenowaniem
zanim zaczniesz wywyzszac sie jakas poprawna polszczyzna i cudzymi panelami
zorientuj sie co i jak ... gdzie sa rezytory?
________________________________________
niechce robic balaganu ale jak widze cos takiego to mnie szlak trafia
 
Ostatnia edycja:

chaszczu

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lip 8, 2005
Postów
1,220
Buchów
25
przeciez to oczywiste, ze gdzies skopiowal te zdjecia, i ten "szczegolowy" opis co robi na kazdym, pfff...
 

chaszczu

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lip 8, 2005
Postów
1,220
Buchów
25
taa i nazywa sie Robert Jordan...

ale koniec offtopa

Ja uwazam, ze narazie LED sie nie oplaca, na icmagu koles robil porownanie LED 70w vs. HPS 70w w identycznych warunkach, te same nawozy itd. i pod HPS'em wyciagnal 2x wiecej palenia

tutaj mozecie zobaczyc wszystko jak sie dzialo krok po kroku
http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=59699&highlight=led
 

Alberto

Banned
Rejestracja
Lut 15, 2008
Postów
156
Buchów
3
Niejestem autorem tego tworzenia , ale mojim zdaniem to jest naprostszy i najtanszy z wszystkich sposobow dla stworzenia takiego cuda dyskotewego. Ten autor : "Robert Jordan" z tego panelu wykonal "reklamowa panel z opragromowaniem komputerowym dla wyswietlania nadpisow), dlatego jest zloczone w inny sposob troche. Jako niejestem autorem tego tworzenia to i niewylozylem fotek na haszysz.com server i zostawilem oryginalny adress strony z ktorej pochodzi led panela !

http://computerchristmas.com/christmas/link-how_to/HowToId-112/LowLimit-0
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół