nasiona marihuany

Jak prawidłowo dobrać wentylatory...

Wyszukiwarka Forumowa:

Papasmerf

Well-known member
Rejestracja
Lip 11, 2012
Postów
362
Buchów
3
Wziąłem tytuł z podwieszonego tematu, w którym według mnie nic nie opisano jeżeli chodzi o dobór, właściwie to napisano że są wentylatory i że hałasują ... . Widziałem tu wiele przewymiarowanych wiatraków ... Większość osób dobiera je na podstawie innych osób lub mocy lampy, zapominając o kubaturze boxa... Przy tej samej lampie i mniejszym boksie łatwiej jest odprowadzić ciepło... .

Mam nadzieję że te informację które podam będą bardziej przybliżały nas do prawidłowego doboru wentylacji. Choć oczywiście zamierzam to uprościć (wentylacja to nie taki prosty temat...).

Kilka podstawowych zasad:

a) Wlot powietrza:
-Najlepiej zrobić od dołu (daje nam to trochę wentylacji grawitacyjnej - w obliczeniach pominiemy, ale pomaga).
-NIE MOŻE BYĆ OBOK WYLOTU, NIE POWINIEN BYĆ NA TEJ SAMEJ WYSOKOŚCI BOXA CO WYLOT POWIETRZA.
-Rozmiar kratki wlotowej przynajmniej wielkości dziury na wentylator wylotowy.
- Możemy zrobić kilka otworów pamiętając o powyższych zasadach, nie stosując się do drugiego myślnika właściwie możemy wyłączyć wentylację, bo będzie zużywać prąd, a nie będzie działać.
-Nie dawajcie na wlot powietrza wentylatora - lepiej jest jak powietrze się samo wtłacza... . (jak już ktoś musi, należy pamiętać że ilośc powietrza wdmuchiwanego [parametr wentylatora] powinna być mniejsza niż wydmuchiwanego)

b) Wylot powietrza:
-Najlepiej montować tuż nad lub tuż obok tego co chcemy schłodzić (lampa) żeby wywalało ciepłe powietrze na zewnątrz.
-W przeciwieństwie do wlotu proponuje to montować u góry boxa, co pasuje z pierwszym myślnikiem czyli w pobliżu lampy.
-Najlepiej jak wlot i wylot powietrza będą na przeciwnych ścianach boxa, żeby powietrze wchodziło, przelatywało przez cała skrzynkę i wychodziło.
- potrzebujemy odpowiedni "Wydatek powietrza" - tak to nazwali na allegro w danych technicznych wentylatora, inaczej ile powietrza przepompuje nam wentylator w godzinę czyli np. 100m3/h dalej będę to nazywał wydajnością wentylatora .. .
To będziemy obliczać... zależy od: Strat lampy (moc cieplna wydzielana przez lampę), objętości boxa.

Jak obliczyć odpowiednią wydajność wentylatora do naszego boxa?
1) Policzmy objętość boxa w m3

przykład 60cmx60cmx140cm
V=0,6*0,6*1,4=0,504m3 ~ 0,5m3 powietrza tworzy jedną wymianę powietrza.
2) Obliczmy ilość ciepła wydzielanego przez lampę.
Będzie nam potrzebna moc lampy i straty cieplne (jak nie umiecie znaleźć producent musi to podać, dzwonić i szukać doradcy technicznego ...) Weźmy np. Lampe HPS 250W. Niestety ciężko dotrzeć do takich danych bez telefonu ;p) ale możemy zrobić pewne założenia:
Skuteczność świetlna HPS około 30%, zakładam pozostała część mocy idzie na straty cieplne (na pewno z 95% tego).

A więc moc cieplna naszej lampki 0,7*250W = 175W mocy cieplnej do odprowadzenia z boxa ... . Przeliczając na energię: 0,175kWh.
3) Ilość powietrza potrzebna do odprowadzenia ciepła wydzielanego przez lampę:
V*=(Q*3,6)/(Cp*p*(tu-tn)
gdzie:
Q: - suma mocy do odprowadzenia ciepła - dla mnei tylko lampa można dodać coś jak ktoś ma jakieś dziwne wynalazki w boxie po kilka W (nigdy nie dawajcie wiecej niz moc urzadzenia, bo to nie mozliwe jest... )

dla nas 175W

Cp - ciepło właściwe powietrza wynosi 1 kJ/(kg*K)

p - gęstość powietrza w temp, 23 stopni Celsiusza, wynosi: 1,2kg/m3

tu - temperatura usuwanego powietrza. Można to liczyć, ale nie będziemy głupi:), Przyjmiemy nisko żeby być bardziej pewnym - mniejszą różnica temperatur ciężej ochłodzić. 30 C'

tp - temp. nawiewnego powietrza. zakładamy ch***wy przypadek czyli 28 stopni C'. - czytać upał.


V*=(Q*3,6)/(Cp*p*(tu-tn)=(175*3,6)/(1*1,2*2)=262,5 m3


I dokładnie taką wydajność powinna mieć wentylacja, w dodatku zrobiona w prawidłowy sposób ... .


Ja bym przyjął jednak temp. wydawanego powietrza 32 C'
V*=(Q*3,6)/(Cp*p*(tu-tn)=(175*3,6)/(1*1,2*4)=131 m3


Tym bardziej że zwykle będą lepsze warunki, dodatkowo część ciepłą ucieka przez ściany.


Czyli dobieramy wentylator 130m3/h co daje nam koło 200 wymian. Sporo, bo powierzchnia mała jak na taki grzejnik... . Oczywiście urządzenia jak cootube czy choćby szyba pod lampą zmieniają nam znacznie sytuację.



Mam nadzieje że to komuś pomoże, piszcie z***nki uwagi itp... .

EDIT:
Warto skorzystać z kalkulatora aby dobrać odpowiedni wentylator do growboxa

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
D

delete

Guest
bardzo wartościowy temat warty przyklejenia, dużo lepszy niż ten co już jest.
 

cebul23

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2010
Postów
47
Buchów
0
niektorym sie moze przydac ale wiekszosc miala to na fizyce w liceum wiec to nie problem ...
duzo ciekawsz jest kwestia z CO2 i innymi gazami jak powinnismy dobrac wentylator jesli chodzi o to, wiesz cos na ten temat? np ile co2 zluzywa jakiej wielkosci krzak czy cos
 

cebul23

Well-known member
Rejestracja
Lis 29, 2010
Postów
47
Buchów
0
Pomysliles sie w obliczeniach i nie uwzgledniles wymiany cielnej miedzy boskiem , sciana a powietrzem , naezy znaesc informace o ciepe wlasicwym materiau z jakiego masz wykonany boks a potem objetosc i objetosc pomieszczenia w jakim sei on znajdije obiczenia sa znaznie dokadneiejsze
 

brat Marian

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 4, 2012
Postów
889
Buchów
64
Pomysliles sie w obliczeniach i nie uwzgledniles wymiany cielnej miedzy boskiem , sciana a powietrzem , naezy znaesc informace o ciepe wlasicwym materiau z jakiego masz wykonany boks a potem objetosc i objetosc pomieszczenia w jakim sei on znajdije obiczenia sa znaznie dokadneiejsze
Być może ilość zmiennych jest większa, ale mają mniejsze znaczenie. Przypuszczam że najlepiej zamontować nieco większy niż potrzeba wentylator wraz ze ściemniaczem oświetleniowym albo jakimś potencjometrem by móc korygować przepływ powietrza do uzyskania właściwej temperatury i wilgotności.
 

kasztanek1911

Well-known member
Rejestracja
Paź 7, 2012
Postów
74
Buchów
0
Czyli gdybym zamontował boxa np. na strychu gdzie teraz jest zimno i będzie jeszcze bardziej zimno jedyne ogrzewanie w boxie to lampa
hps250w. I załóżmy że w boxie zrobiłbym 4 otwory na dole 2 wloty i u góry po przeciwnej stronie 2 wyloty to nie musiałbym montować
żadnego wentylatora? wymiary boxa to 60/100/100
 

Fidel Gastro

Stary wyjadacz cukierasków...
Weteran
Rejestracja
Cze 25, 2011
Postów
4,327
Buchów
4
Teoretycznie nie az do momentu kiedy krzaki zaczna pachniec na flo i dobry duszek kacper zadzwoni na paly...
 

kasztanek1911

Well-known member
Rejestracja
Paź 7, 2012
Postów
74
Buchów
0
przypał jest w ch*j mały zastanawia mnie tylko jakie ciepło będzie w boxie i jakie wymiary tych otworów by musiały być
 

wesolychswiat

Well-known member
Rejestracja
Sty 15, 2012
Postów
368
Buchów
0
Witam,
sorry za odgrzewanie starego kotleta ale troche wczoraj poczytalem o tej wentylacji i potrzebuje żeby mi ktoś to wytlumaczyl ja dla 5cio letniego dziecka;p
Biorac pod uwage ze mam taki sam namiot jak w opisie papy smerfa: 60x60x140 + 250W+ cooltuba+filtr.
wg obliczen potrzebuje wiatrak 130m3 i to jest tyle? pod spodem wrzuce 2 zdjecia moich wiatrakow, ktore chodzily jednoczesnie w boxie


jeśli dobrze rozumiem moge zostawić tylko ten drugi który ma przpustowsc 190m3
czy on zrobi robote i nie potrzebuje juz innego wentyla?
a bylby on podlaczony tak:


Wentyl- Cooltuba- rura do wyjscia na zewnatrz
i to je tyle??
prosilbym o pomoc
 

arm

Well-known member
Rejestracja
Cze 26, 2012
Postów
273
Buchów
1
daj ct po przekątnej powierzchni boxa bo tak jak jest blisko do scianny to tłumi troszku
 

wesolychswiat

Well-known member
Rejestracja
Sty 15, 2012
Postów
368
Buchów
0
daj ct po przekątnej powierzchni boxa bo tak jak jest blisko do scianny to tłumi troszku
dzieki mialem tak w poprzendnim grow, aczkolwiek moje pytanie brzmi czy montujac jednen wiatrak np.190m3 tak jak na zdjeciu czy on zrobi robote? czy to za malo?(dodam ze na dachu boxa jest filtr zdjecie wrzuce za pare godzin ...|
czy dorzycic ten drugi 130m3? i co to sie wtedy sumuje? 190m3+130m3 =320m3? tak zgadza sie??
 

Green Farmer

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 16, 2011
Postów
519
Buchów
0
nie tak to powinno wygladac, poszukaj sobie jak podlacza sie cooltube
 

wesolychswiat

Well-known member
Rejestracja
Sty 15, 2012
Postów
368
Buchów
0
wyglada to tak z powodu braku miejsca pod dachem wszystko oprocz CT zostalo wy***ane na gore..a skoro twierdzisz ze źle..to powiedz jak ...?wiekszaosc growerow ma filtra w boxie (tez na poczatku mialem)..a jak ktos wyrzuca go na zewnatrz to chyba tak to wyglada..
 

Fidel Gastro

Stary wyjadacz cukierasków...
Weteran
Rejestracja
Cze 25, 2011
Postów
4,327
Buchów
4
wiatrak cooltube ducting filtr na wylocie po za boxem tak to ma wygladac (wszycy dysponujacy miejscem maja filtry na poczatku zamiast na koncu systemu).

Czy ten twuj zrobi robote nie wiem zalezy jaki masz filtr
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół