nasiona marihuany

Płaski filtr węglowy "zrób to sam" do szafkoboksa/pcboxa itp

Wyszukiwarka Forumowa:
D

delete

Guest
Witam!
Jako że moja roślinka (cheesewreck) zaczyna coraz intensywniej pachnieć:) postanowiłem zrobić filtr węglowy własnej produkcji. Filtr jest płaski zamontowany za szafką w której rośnie CW, nie rzuca się w oczy.

Materiał na obudowę: płyta MDF 9mm + drobna druciana siatka
Wymiary filtra: 26x26cm /grubość 5cm
Filtr wypełniony aktywnym węglem (granulat) około 0.5kg

Narzędzia:
- wyżynarka
- wiertarka

No i jeszcze: pistolet klejowy (rozgrzewający wkłady klejowe), papier ścierny, uszczelka do okien, pare małych wkrętów,

Wycinamy z płyty 2 kawałki na obudowe filtra (przód/tył)


Odrysowujemy na jednym z kawałków część przez którą będzie wlatywać powietrze do filtra i ją wycinamy.


Wiertarką robimy otwory w które włożymy ostrze wyżynarki i wycinamy dany fragment.


Krawędzie wygładzamy papierem ściernym


Teraz wycinamy małe fragmenty płyty z których ułożymy coś w stylu ramy naszego filtru. Ja wycinałem je na wysokość 3cm.


Najpierw przyklejamy 4 słupki na krawędziach wew otworu gorącym klejem z pistoletu (najlepiej tego rodzaju klejem ponieważ szybko zastyga/twardnieje). Z siatki wycinamy paski szerokie jak wysokość słupków.


Siatkę nakładamy wokół słupków, łączymy drutem + gorący klej


Przyklejamy pozostałe kawałki ramy. Ja powbijałem do nich gwoździe tak aby móc później zamocować na nich siatkę od środka. Zostawiamy wolne miejsca na wyloty filtra i przyczepiamy siatkę. Ne jeden z wylotóe nie dajemy narazie siatki bo będziemy wsypywać przez niego granulat węglowy.


Jak już przykleimy kawałki ramy i siatkę (też ją dodatkowo przykleiłem gdzie wchodziła na gwózdki) to przyklejamy tył naszego filtra.
Nastepnie przykręcamy uchwyty mocujące filtr do growboxa. Ja pomalowałem go na czarno a żeby nie było go widać za szafką:)


Do okoła wlotu przyklejamy uszczelkę okienną


Przez otwór z boku bez siatki wsypujemy granulat weglowy i potrząsamy aby się dobrze poupychał.


Jak wsypiemy do pełna to przykręcamy siatke na małe wkręty.



Box przed założeniem filtra.

Przód


Tył




Z filtrem. Musiałem przesunąć kabelki od wentyli do lewej krawędzi a przewód zasilający puściłem górą.


Z profilu


Po pierszym dniu z zadowoleniem stwierdzam że filtr działa:) Po wejściu do mieszkania nic nie czuć, tak samo w pokoju gdzie jest boksik. Niestety nie wiem na jak długo wystarcza taki węgielek ale myśle że na jeden grow powinien wystarczyć. Jak będzie potrzeba to granulat można bez problemu wymienić.
Pozdrawiam!:spalony:
 

cheese_uk

Well-known member
Rejestracja
Kwi 7, 2012
Postów
67
Buchów
0
Witam kolego jak się filtr sprawuje ? Mam zamiar zrobic cos podobnego do mikro boxa i zastanawiam się czy warto, zaznaczę że nie chodzi mi o całkowite wyeliminowanie zapachu, bo nie muszę się kitrac przed starymi hehe a jedynie o jego ograniczenie. Napisz też ile (wagowo) mniej więcej tego granulatu węglowego ci wyszło, zamówiłem na ebayu pół kilo, bo w UK gdzie mieszkam nigdzie po sklepach nie mogłem tego ogarnąc. Pozdro i z fartem !
 

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
A ja mam pytanie, jak się całość sprawuje w funkcji temperatury. Bo z tego co widać na foto, na przetłaczanie powietrza przez filtr robią wentyle komputerowe. W jakiś sposób ogranicza to ich wydajność.
Pytanie jak bardzo ogranicza i czy pomimo że ogranicza, w box warunki nie zmieniły się drastycznie.

Co do samego filtra, to miałbym pewną podpowiedź na przyszłość (dla innych konstruujących)
Patrząc na foto 8 od góry, po lewej stronie warstwa węgla jest znacznie mniejsza niż po prawej stronie - licząc od tego środkowego pola, gdzie powietrze jest tłoczone.
Tam gdzie węgla jest mniej, powietrze będzie miało łatwiej przepływać i tam poleci gdzie będzie miało najłatwiej.

W konsekwencji, po jakimś czasie właśnie ta najcieńsza warstwa węgla będzie najbardziej zużyta, bo najwięcej powietrza przez nią przeleci.
Tobie może się wydawać, że filtr się zużył i trzeba wymienić węgiel, a w rzeczywistości warstwa węgla po prawej i na górze (patrząc na foto) będzie jeszcze w miarę świeża, bo przez nią przeleciało znacznie mniej powietrza.

pereiro, u Ciebie "przedłużeniem żywotności" filtra będzie wtedy zasłonięcie tego boku, przez który powietrze ma najłatwiej przelatywać (na foto boku prawego), i niech powietrze przeciska się tam gdzie ma trudniej/grubiej węgla.

Dla wszystkich innych konstruujących - dobrze jest, gdy wokoło warstwa węgla aktywnego ma podobną grubość.
 
D

delete

Guest
Witam kolego jak się filtr sprawuje ?
Filtr daje rade póki co:) Były pewne problemy bo po jakiś 10dniach było czuć staff w pokoju, ale okazało się że węgiel się obsunął/poubijał i była wolna przestrzeń przez którą wychodziło pachnące:) powietrze. Ale dosypałem troche węgielka i teraz jest git!
A granulatu mi weszło około 0,5kg no może ciut więcej bo dosypałem później troszke.


jak się całość sprawuje w funkcji temperatury
Ogulnie spoko, podskoczyła może o 1 stopień.

A co do równych warstw węgla to masz racje.
Na nastepny grow zaślepie ten wylot gdzie węgla jest najmniej i powinno być git. Myślałem też żeby dołożyć paski z maty węglowej (do okapów) przy wylotach.
 

cheese_uk

Well-known member
Rejestracja
Kwi 7, 2012
Postów
67
Buchów
0
A granulatu mi weszło około 0,5kg no może ciut więcej bo dosypałem później troszke.


A na ebayu kupowałeś, bo widzę że też z UK nadajesz, sorka że truje du*ę, ale kto pyta nię błądzi po sklepach he he, a tą siateczke gdzie ? B&Q pewnie ?

śledzę twoją fotorelację pozdro i z fartem, zapraszam do siebie ;)
 
D

delete

Guest
A na ebayu kupowałeś, bo widzę że też z UK nadajesz, sorka że truje du*ę, ale kto pyta nię błądzi po sklepach he he, a tą siateczke gdzie ? B&Q pewnie ?

Spoko:) Granulat w hydroshopie Ł7 za 1kg a siatke na Ebayu
 

BadMotherFucker

Well-known member
Rejestracja
Sty 14, 2012
Postów
53
Buchów
0
Sorry za odkopanie tematu ale zastanawia mnie czy przez taki filtr przepcha powietrze wentylator komputerowy 140mm na średnich obrotach ( 6-7,5V)? Zależy mi na małej głośności wentylacji, ale też żeby chociaż trochę powietrze przepływało przez taki filtr.

Pozdrawiam
 

Felikswspanialy

Well-known member
Rejestracja
Lut 7, 2013
Postów
161
Buchów
0
14-04-2013, 17:06 #8

BadMotherFucker

Sorry za odkopanie tematu ale zastanawia mnie czy przez taki filtr przepcha powietrze wentylator komputerowy 140mm na średnich obrotach ( 6-7,5V)? Zależy mi na małej głośności wentylacji, ale też żeby chociaż trochę powietrze przepływało przez taki filtr.

Pozdrawiam

Będe próbował tego , odpowiedź niedługo ;>
 

stefan.zonk

Well-known member
Rejestracja
Lut 17, 2013
Postów
155
Buchów
0
Mój komputerowy 120mm na pełnych obrotach nie wyrabia 44cfm 1400rpm , jakieś pomysły? Nie upychalam węgla jakoś mocno...
 
Ostatnia edycja:

EmcePatryk

Well-known member
Rejestracja
Gru 23, 2013
Postów
85
Buchów
0
Potrzebuje takiego filtra do pcboxa, tylko mniejszego. Czy jeśli filtr o mniejszych wymiarach i o mniejszej ilości granulatu będzie działać prawodłowo? Jak myślicie?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół