nasiona marihuany

Budowa growbox'a.

Wyszukiwarka Forumowa:

Sweet Bulldog

Well-known member
Rejestracja
Sty 7, 2006
Postów
89
Buchów
3
Witam wszystkich!

Do napisania poniższego art'a nakłonił mnie fakt, że wiele osób nadal ma problemy z budową growbox'a. Nie jestem tutaj od przedstawiania własnych, skomplikowanych projektów natomiast chciałbym wam pokazać, że jest to banalne. Tekst jest przeznaczony dla początkujących, ale także dla tych, którzy szukają alternatywy dla swojego domowego ogródka. Chciałbym abyśmy wszyscy razem stworzyli ten poradnik, więc jeśli macie jakieś pytania lub coś do dodania to piszcie! Niepotrzebne rzeczy po jakimś czasie zostaną skasowane..

Budowla growbox'a jest prosta, ale osobiście musicie wiedzieć czego potrzebujecie- tutaj znajdują się wskazówki jak go wykonać. Jedą z pierwszych rzeczy, którą musicie zrobić to zastanowić się ile chcecie mieć zioła i jak często chcecie je mieć. Musicie także zastanowić się nad tym czy wasza uprawa będzie "na własny użytek", czy też będzie bardziej komercyjna. Możecie także wybrać inne opcje- 2w1 czyli połączenie dwóch powyższych, czy też ogródek służący do eksperymentów.

Wzrost wegetatywny w box'ie powinien trwać mniej więcej od 2 do 4 tygodni, lecz najdłuższy okres zajmuje kwitnienie- ok. 8 tygodni. Podczas budowy waszego pomieszczenia musicie wiedzieć jaki charakter będzie miała wasza uprawa- jeśli komercyjny, lub mający na celu dostarczenie częstej ilości zioła to powinniście odseparować specjalną przestrzeń na weg'a, a reszte przeznaczyć na kwitnienie. Jeśli uprawiacie na własny użytek zapomnijcie o tym rozwiązaniu- jedynym wyjątkiem może być opcja związana z rośliną matką, czy też z miejscem na klony.

Standardowe rozwiązanie może wyglądać np. tak:
29.jpg


Albo tak:
30.jpg


Hydroponiczny growroom:
31.jpg



Natępnie musicie się zastanowić nad tym jaki typ oświetlenia chcecie zastosować- w tym momencie macie do wyboru różne typy- od najbardziej standardowych jak HPS, MH, czy świetlówki do rozmaitych nowości na rynku, jak na przykład Envirolites- duże świetlówki kompaktowe:
32.jpg
33.jpg


Aby wybrać odpowiednie oświetlenie do poszczególnego box'a polecam następujące poradniki:
http://www.cannabisseeds.host.sk/ind/indoor.htm
https://talk.hyperreal.info/thread/65
https://talk.hyperreal.info/thread/385
http://www.cns.piwko.pl/cns/page/hodowla/light.html

Czasami, aby iść do przodu trzeba się cofnąć i obrać dobry kierunek, więc znowu analizujemy charakter naszej uprawy. Jeśli jest ona komercyjna to możemy zastosować lampy o dużych mocach, lecz jeśli jest tylko "na własny użytek" powinniśmy wybrać bardziej optymalne rozwiązanie, np. do 600W jeśli chodzi o wysokoprężne lampy sodowe. Najlepiej skorzystać z podręcznego kalkulatora, który po podaniu wymiarów box'a sam ustali moc lampy. Pamiętajcie jednak o tym, że rachunki to zmora więc nie przesadzajcie!
Jeśli ustalimy podstawowe informacje dotyczące konstrukcji box'a to mamy kolejne zadanie wpływające na jego kształt i rozmiary. Musimy sobie zdać pytanie w jaki sposób będziemy uprawiać. Mamy kilka rozwiązań, ale warto wspomnieć tylko o uprawie hydroponicznej i w glebie. Ta pierwsza zazwyczaj zajmuje więcej miejsca i jest trudniejsza co też prowadzi do trudniejszego dostosowania box'a, aby ten miał dla nas optymalne cechy.

Jak już pewnie zauważyliście na schemacie umieszczonym u góry w pomieszczeniu powinny znajdować się otwory, które będą służyć do odpowiedniej wentylacji. Jeśli jesteś początkującym rolnikiem to na twoim miejscu nie kierowałbym się na oko w rozmieszczaniu otworów i zapytał na forum przedstawiając wcześniej projekt- do tego właśnie służy ten wątek. Trzeba tam umiejętnie zamontować wiatraczki komputerowe lub łazienkowe- w zależności od tego jakie mamy wymogi. Dodatkowo czasami warto zamontować filtr węglowy. Niweluje on odór i wspomaga oczyszczenie naszego małego ogródka..

Tutaj macie dane, które mniej więcej wam uświadomią ile wiatraków musicie zamontować żeby wentylacja przebiegała sprawnie i bez żadnych problemów:
70W- 30CFM; optymalnie
150W- 30CFM; minimalnie
150W- 60CFM; dobrze
150W- 130CFM; optymalnie
250W- 130CFM; minimalnie
250W- 265CFM; dobrze
250W- 400CFM; optymalnie
400W- 130CFM; minimalnie
400W- 265CFM; dobrze
400W- 400CFM; optymalnie
600W- 265CFM; minimalnie
600W- 465CFM; optymalnie
1000W- 265CFM; ekstremalnie
1000W- 465CFM; minimalnie

Gdy zakończymy "walkę" z elektrycznością, czyli doprowadzeniem przewodów do lampy, wiatrakówe etc. powinniśmy skupić się na ścianach naszego box'a. Najprostszym i dosyć wydajnym rozwiązaniem jest pomalowanie go od środka na biało. Wszystko zależy jednak od jego konstrukcji i przeznaczenia- może on być przecież zbudowany ze styropianu, który też jest biały i mimo tego, że mniej wydajny to nie potrzeba go malować. Wszystko zależy od Ciebie i od twojego pomysłu. Podstawowymi materiałami do "wykładania" box'a w celu zwiększenia powierzchni odbicia światła są:

- Biała farba; powszechnie dostępna, skuteczna i dosyć wydajna.
- Styropian; mało skuteczny, lecz czasami niezbędny..
- Folia aluminiowa; łatwo sie rozdziera i trudno ją zamontować, mało skuteczna.
- Karimata; mająca na sobie powłoke z polietylenu. Łatwa do montażu, lecz mało skuteczna. Przydatna w montażu na konstrukcjach, których nie można pomalować. Dobrym przyładem jest box na jedną roślinkę i clonning/vegging box.
- Mylar; najbardziej skuteczny, ale nadal niedostepny w Polsce. W zależności od rodzaju zmienia sie jego skuteczność. W tym momencie mylar umożliwia "odbicie" nawet 95% światła.


Coś jeszcze? Uzupełniajcie, pytajcie..

Uzupełnienie

Witam. Bardzo dobry opis, ale przydało by się jeszcze kilka rzeczy. Mianowicie chciałbym się jeszcze dowiedzieć więcej na temat uzupełniania widma światła HPS'a na wegetację za pomocą kompaktów, oraz HPS'ach z uzupełnionym widmem. Mógłbyś jeszcze napisać o najlepszych materiałach na odbłyśniki do lamp, oraz podać przelicznik w m^3/h, jeśli chodzi o wentylację / chłodzenie lamp.

Sweet Bulldog:1159452409 napisał:
Uzupełnianie widma świetlówkami na dłuższą mete nie ma sensu, gdyż jest to ostatecznie strata pieniędzy. Po przeliczeniu i porównaniu jakościowym lepiej zdecydować się na lampe metalohalogenkową z zapłonem impulsowym, która może pracować z układami od HPS'ów. Wychodzimy na tym bardzo korzystnie, ponieważ mamy idealne światło na weg'a dzięki MH i doskonałe światło HPS na kwitnienie, którego widma- patrząc racjonalnie nie ma sensu uzupełniać. Przy zakupie lampy MH musimy zwrócić uwagę żeby nie była z elektrodą zapłonową, gdyż jak już wcześniej napisałem tylko niektóre z zapłonem impulsowym można podłączyć do układów HPS (np. firmy phillips). Tak czy siak nie warto tracić pieniędzy i przy tym tracić na jakości:
clear.gif

clear.gif

clear.gif


Jeśli chodzi o wysokoprężne lampy sodowe z uzupełnionym widmem to na ich temat jest niewiele, a informacje nie są zbyt sprecyzowane. Jedynymi HPS'ami, które są warte uwagi w takiej kwesti są lampy SON:
http://www.elkond.com.pl/pdf/son.pdf#search="Phillips Son agro"
http://www.lighting.pl/targi/swiatlo_2000/referat_osram.htm

Może na ten temat wypowie się ktoś kto ma większe doświadczenie w tych sprawach..
Mógłbyś jeszcze napisać o najlepszych materiałach na odbłyśniki do lamp
Wątek bardzo ciekawy i jak myśle do rozwinięcia..;)
Najlepszym materiałem, o którym osobiście wiem jest elektropolerowane aluminium, które dostępne jest za granicami naszego wspaniałego kraju w różnych "typach". W naszych warunkach najczęściej korzysta się z normalnego aluminium, choć ostatnio spotkałem się z jakimiś ofertami "kupowanych" opraw, które posiadały takie cacko. Ktoś wypowie się na ten temat?
oraz podać przelicznik w m^3/h, jeśli chodzi o wentylację / chłodzenie lamp
Tak tabela na pewno była dostępna na OG, a teraz ponad godzine siedziałem na google i szukałem lecz wyniki nie są zadawalające. Jeśli ktoś posiada to super by było gdyby taka opcja sie tu znajdowała. W necie swojego czasu był kalkulator do takich obliczeń- może ktoś ma adres? Samemu szukać to tragedia..
Mianowicie chodzi o zamkniecie boksa, tzn zeby drzwiczki szczelnie przylegaly do krawedzi sciany.... W moim threadzie widac jak zamykam boksa poprstu zwiazujac go sznurkiem, ale jest ot strasznie nie wygodne :/ pozatym przedostaja sie tzw. 'light leeks' nie mam pojecia jak to wszystko skonstruowac i z czego.... mysle nad taka zasówą ale musial bym przedluzyc jedna scianke bo inaczej nie zadziala..

Macie jakies pomysly?
Kolejnym bezsensownym problemem jest to, że mieszkamy w Polsce- za granicą dostępne są specjalne uszczelki, które uniemożliwiają przedostawanie się światła na zewnątrz box'a. Teoretycznie są one bardzo skuteczne, ale jak wygląda to w praktyce to nie wiem..
clear.gif


Aby zniwelować ten problem można pokombinować z normalnymi uszczelkami do okien/drzwi. Sam tylko raz bawiłem się w ten sposób, ale zastosowałem niezbyt praktyczną dwustronną taśme izolacyjną.
 

clone

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2007
Postów
107
Buchów
0
Przydatne poczatkujacym orazzaawansowanym ktorzy szukaja nowych rozwiazan, gratulacje za dobra robote
 

Drifter

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 1, 2007
Postów
1,025
Buchów
2
Sweet Bulldog napisał:
chodzi o zamkniecie boksa, tzn zeby drzwiczki szczelnie przylegaly do krawedzi sciany.
przecież można zrobić szparę 5mm między drzwiami a boxem. Kupić białą uszczelkę taką pół okrągłą przykleić super glue do drzwi i do ścianek im przyległym daje to perfekcyjny efekt uszczelki się stykają i dodatkowo nie wydobywa się zapach sprzedawana jest w chemicznych sklepach i gospodarstwa domowego polecam biały kolor tylko nie znalazłem zdjęcia
 

Drifter

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 1, 2007
Postów
1,025
Buchów
2
YYyooPP napisał:
To jak pojechać ładnym samochodem, albo polepionym struclem. Naprawdę, chciał byś mieć polepionego boxa silikonem, bez jaj nieraz jak ktoś tu pie****nie to mnie skręca jak wyobrażasz sobie równiutko położony silikon na boxie 135cm x 90 przecież to nie jest wykonalne musisz popieprzyć tak, że będą wszędzie szpary i ile silikonu trzeba zużyć, żeby obkleić tak, żeby się drzwi leciutko zamykały i do drewna ten silikon byś przyklejał ?
moim zdaniem trzeba wywalić 2 ostatnie posty w tym temacie
 

bialy_mis

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lip 9, 2005
Postów
2,908
Buchów
10
Sylikon jest bardzo dobrym rozwiązaniem do wszelkiego uszczelniania szpar w box'ach. Nie rozumiem Twego wybuchu.

Wystarczy psiknąć sylikonu wzdłóż szpary i wyrównać palcem. Przeciec w nowoczesnym budownictwie sylikon jest wszechobecny. Łata się nim wszelkie mniejsze dziury. Bynajmniej u mnie w mieszkaniu użyty jest przy łataniu szpary między oknem a parapetem, wszelkich szpar w łazience typu łączenie między kafelkami a prysznicem. Jeżeli da się go równo położyć w mieszkaniu to czemu nie w box'ie?
 

Drifter

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 1, 2007
Postów
1,025
Buchów
2
Silikon jest twardy jak zaschnie i ile go trzeba zużyć. Uszczelka jest poręczna i mięciutka :geek:
 

Szczepan

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2007
Postów
399
Buchów
6
Budowa boxa

Biały miś używa zapewne silikonu do uszczelniania szpar w boxie a Drifterowi codziło o drzwiczki ,żeby powstało coś takiego jak w lodówce po zamknięciu drzwi przytrzujmje ta uszczelka.Na upartego można zastosować ta uszczelke z lodówki koszt około 30zł i będzie mocno przylegać http://www.abc-hurt.pl/sklep/index.php?cPath=36_102&osCsid=4c1de3eb4a8775fb3d1edeff1c2f3758.niestety cena może odstraszać co poniektórych no ale jeśli ktoś ma kłopoty z zapachem można zainwestować.
 

bialy_mis

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lip 9, 2005
Postów
2,908
Buchów
10
A ja zawsze uważałem, że drzwiczki w lodówkach są na magnes. Myliłem się?
 

porto

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 14, 2006
Postów
599
Buchów
0
drifter pomyliłeś silikon chyba z gipsem czy innym materiałem bo silikon po wyschnięciu jest jak guma
jest dobry do uszczelniania takich rzeczy

no nie doczytałem,
do drzwi to naturalnie że najlepsza uszczelka taka jak na okna się daje
resztę jakieś otworki, spoiny itp najlepiej silikonem
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Szczepan

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2007
Postów
399
Buchów
6
Uszczelka

Mój Post
Biały miś używa zapewne silikonu do uszczelniania szpar w boxie a Drifterowi codziło o drzwiczki ,żeby powstało coś takiego jak w lodówce po zamknięciu drzwi przytrzujmje ta uszczelka.Na upartego można zastosować ta uszczelke z lodówki koszt około 30zł i będzie mocno przylegać http://www.abc-hurt.pl/sk...2f3758.niestety cena może odstraszać co poniektórych no ale jeśli ktoś ma kłopoty z zapachem można zainwestować.
Przepraszam ale gdzie napisałem ,że ta uszczelka nie zawiera magnesu??W którym miejscu się pomyliłem?
solarr
To Szczepan sie mylił..Ty jestes czysty.
 
E

Extazjusz

Guest
A propos magnesu - w sklepach typu castorama itp. można kupić magnesy do drzwiczek (wystarczy tylko przykręcić) w szafkach- stosowałem je oprócz uszczelki żeby się drzwi nie otwierały - i doskonale się to spisywało- zero światła wydostającego się na zewnątrz.
 

X_voodoo_X

Well-known member
Rejestracja
Mar 2, 2007
Postów
102
Buchów
1
Witam. Przymierzam się do budowy boxa, lecz jak wiadomo idzie zima, a box miałby sie znajdować w piwnicy która jest nie ogrzewana. Oświetleniem boxa miały być kompakty(nie stać mnie na hps'a :jocolor: ) box byłby mały ok. 70cm wys, 50cm szer. i 50cm głebokości. Problemem jest niska temperatura... dokładniej chodzi o to aby zimne powietrze nie dostawalo sie do boxa, a przy tym roślinia miała odpowiednia warunki(cyrkulacja powietrza, dostawy co2 itp...)

Spotkał się ktoś z takim problemem? jeśli tak to prosze o jakieś wskazówki, porady :) :)

Z góry dzięki :)
PEACE :queen:
 
P

Palisanto

Guest
Nie stac Cie na HPS a na taka powieszchnie chcesz kupowac świetlówki. Wydatek ten sam.
Co do ogrzewania, zrezygnuj z wentylatora i kup kabel grzewczy, taki jaki stosuje sie w terrariach. U mnie problem rozwiązał sie sam gdyz nagrzane w piwnicy powietrze które wydostaje sie z boxa podczas świecenie lampy ogrzewami mi reszte gdy juz zgasnie. W zimniejsze noce gdy trzeba jednak dogrzac, termostat załacza kabel i problem z głowy.
Co2 podaje z butli automatycznie. Elektrozawór zostaje złaczony przez timer i przez 15 minut jakże drogocenny gaz 'spływa' z wężyka na roślinki. ;)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół