nasiona marihuany

Fotografia- podstawy

Wyszukiwarka Forumowa:

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
głebia ostrosci i bokeh

Siemka, odkopałem ostatnio ten dział i chciałbym sie podzielic kilkoma ciekawymi sposobami na robienie fotek, amatorskich oczywiscie. Jest pare wypowiedzi o fotografi makro ale sporo cyferek i przeliczen, ja nie lubie liczyc, ale makro to glówny temat którym bede sie zajmował w najblizszym czasie, bo przeciez nic tak nie cieszy jak widok trichomow w ksztalcie grzyba, za kilka dni bede szczesliwym posiadaczem starego obiektywu helios m42(rozmiar gwintu) 28mm ogniskowa i f2.8 jak dobrze pamietam(minimalna wartosc przesłony) i pierscienia odwrotnego mocowania wraz z pierscieniami dystansowymi, do nikona d3100, wtedy postaram sie łopatologicznie ogarnąc temat dla tych ktorzy sie tym interesują, jak wiecie jest tu kilka osób ktore sie tym zajmują profesjonalnie i napewno wiedzą wiecej ale jak czytałem nie obrazając autorow tych postów, niestety gowno z tego zrozumialem, jak wiekszosc z tych ktorzy te posty czytali.
Moj ruski helios krązy jeszcze po ebay'u wiec opisze w najlatwiejszy sposób jak zrobic zdjecia o dobrej ostrosci ze szczegółami i bokeh, czyli np portret z rozmyciem w tle, ktory wiekszosc fotografów amatorów z kompaktami tak pożada, niestety czesc tych aparatow nie ma potencjalu, chodzi o parametry obiektywu.

Za ostrosc zdjecia i uwydatnienie szczegulów odpowiada przesłona a dokladnie jej odpowiednie przymkniecie (dziurka sie pomniejsza) nie mozemy przesadzic bo wtedy mało swiatła dotrze do matrycy i bedziemy musieli wydluzyc czas ekspozycji (migawka otwarta przez dluzszy ulamek sekundy) a to bedzie skutkowało rozmytym zdjeciem a tego nie chcemy, wiec wtedy zamiast wydłuzac migawke mozemy zwiekszyc iso(czułosc matrycy) np. z 400 na 800 i wtedy zdjecie bedzie doswietlone, ale tego nie bede rozpisywał, te tematy sa wszedzie opisane.

Wracając do przesłony, odpowiednio przymknieta daje nam na zdjeciu odpowiednia głebie ostrosci co w przypadku zdjec plenerowych jest podstawą, nikt nie lubi zamazanych szczegułów w tle, zazwyczaj stosuje sie przyslone 5-12 w kitowych obiektywach.
Jesli jednak chcielibysmy zrobic ładny portret z ładnie uwydatnioną twarzą na pierwszym planie bez widocznych szprych w rowerze ktory stoi za osobą fotografowaną, w żargonie nazywany "bokeh" uzywamy maksymalnie otwartej przesłony, zazwyczaj szkła na nasza kieszen sa ciemne to znaczy ze minimalna wartosc przeslony to f2.8, sa tez szkla jasne o f0.6 jak naprzyklad Leica która kosztuje 30.000pln!!! o tym szkle mowi sie ze jest bardzo jasne, ważne jest aby ostrzyc mozliwie blisko obiektu na jak najwiekszej ogniskowej, 50mm juz daje fajny efekt, (50mmx1.5 to daje ekwiwalent 75mm) czas migawki powinien byc 1.5 razy wiekszy niz wartosc ogniskowej ustawionej w danym momencie, czyli 50mm x1.5 daje nam 75, wiec maxymalny czas otwarcia migawki nie powinien byc wiekszy niz 1/70s z racji ze na podziałce nie ma 70 tylko 60 to ustawiamy na 1/80, w przeciwnym razie zdjecie moze byc rozmazane, jesli swiatlo nam pozwala to lepiej pstrykac na krotszej migawce.
Zrobiłem kilka fotek jednego obiektu a wlasciwie to taki model do treningu, który bardzo dobrze odwzorowuje glebie ostrosci i bokeh(rozmycie tła), jako ze jestem amatorem i lykam temat od niedawna, fotki nie sa oswietlone jednakowym swiatłem, zdjecia były robione od f3.5 do f32 z przeskokiem co dwa. Mam nadzieje ze komus sie przyda to co napisałem.
Miłego focenia, oby wychodziły coraz lepsze.

Zaczynam od rozmycia az do efektu głebi ostrosci, nie ma szału ale widac to co potrzeba.














Jak widac głebia ostrosci jest wieksza wraz z przymykaniem przesłony.

A ponizej fotka z wyostrzeniem posrodku, przedni i tylny plan jest rozmyty


tu mamy portrecik
 
Ostatnia edycja:
C

Cweluch

Guest
Siemanko, kupil bym aparat do 200zl ktorym bym juz ladne fotki do fotorelacji poogarnial? nie mam za duzo dziegow w tym kierunku,a cos na poczatek by sie przydalo. z gory dziekoweczka.pozdr(jakas nawa aparatu,model)
 

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
Musze cie zmartwic, za 200pln'ów nic nie kupisz co zrobiłoby lepsze zdjecie od dzisiejszych aparatów w komórce, za zabawe w zdjecia musisz liczyc kase na lustrzanke ponizej 1000pln, czasem jak trafisz na aukcji to i za 600 sie uda, np.canon d400 albo d450, mowa o uzywce, kompakty tez robią fotki ale jest juz kłopot kiedy chcesz robic prawdziwe makro, no bo jaki grower nie chce miec w kolekcji zdjec z mega przyblizeniem swoich topów?.. ja bym pooszczedał i kupił lustro, poodwiedzaj babcie dziadka, złóż spóznione zyczenia , dodaj ze zrobiłbys babci i dziadkowi fotki ale aparat sie zepsuł a nie masz na nowy:spalony::freak:a kasa sie znajdzie. Powodzenia
 
C

Cweluch

Guest
hehe voodoo zyje na swoim z 2-ka dzieciakow, wiesz o co chodzi, nie korzystam z pomocy dziadkow:p myslalem ze moze da rade za 2+gora 3 bo to moje prywatne oszczednosci na chwile obecna ale nic, w takim razie grosz do grosza...;] ta fotorelacje przelece na tel dziekoweczka i pozdr;)
 
D

delete

Guest
po krótkiej przerwie i odzyskaniu passów do starego maila wróciłem, można kontynuować temat, voodoo dzięki za odkopanie, całkowicie o tym zapomniałem ;)
 

Łapacz_fazy

Well-known member
Rejestracja
Paź 28, 2012
Postów
116
Buchów
0
Kurcze a ja mam Konica Minolta Z5,da radę coś do niej dołożyć żeby zwiększyć makro itp??.
Wiem,wiem to nie lustrzanka ale może jednak coś jest heh.
 

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
łapacz jedyne co mi przychodzi do głowy to raynox dcr150 jest dedykowany do tego kompakta, ale nie wiem czy to cie satysfakcjonuje, fotki sa na google.
 

Łapacz_fazy

Well-known member
Rejestracja
Paź 28, 2012
Postów
116
Buchów
0
Ja tam wymagający nie jestem,tym bardziej że nawet fotek za bardzo nie umiem robić dobrych heh,z tego co zobaczyłem przed chwila na google to fotki całkiem,całkiem jak dla mnie,tylko cena ponad 170PLN za kawałek szkła w plastiku trochę wysoka jak dla mnie ale jak będę miał trochę gotówki to się zastanowię.
Swoją drogą fajnie że takie rzeczy robią też nie tylko do lustrzanek.
 
S

sru

Guest
Siemka, odkopałem ostatnio ten dział i chciałbym sie podzielic kilkoma ciekawymi sposobami na robienie fotek, amatorskich oczywiscie. Jest pare wypowiedzi o fotografi makro ale sporo cyferek i przeliczen, ja nie lubie liczyc, ale makro to glówny temat którym bede sie zajmował w najblizszym czasie

opisuj wszystkie swoje zmagania - najlepiej tak jak w tym poście czyli na chłopski rozum <lol>

samemu mam lustro obiektyw i pierścienie makro ale jakoś nie mogę się zabrać do nauki robienia sensownych zdjęć - twoje posty mogą mi - i innym - w tym pomóc
 

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
Makro "hotszot" z łapy

Dzien dobry, a raczej dobre popołudnie, stu w miare możliwosci bede pakował tu moje spostrzezenia i materiały doswiadczalne w postaci fotek, opisze tez w jaki sposób fotka została zrobiona, tzn. przy jakim czasie ekspozycji, z jaka przysłoną i jakie zastosowałem iso czyli czułosc matrycy na ilosc swiatła, przy okazji objasnie co to wogule jest to iso i z czym sie to je.

Jak juz pisałem ISO to czułosc swiatła, ale po co to wogule jest?... w moim mniemaniu czułosc matrycy mozna porównac do ludzkiego oka, załóżmy ze zrenica to pokretło w naszym aparacie które reguluje czułosc naszej matrycy, w czasach analogowych zdjec mielismy opcje wyboru filmu, zazwyczaj było to iso100 czyli film o nominalnej czułości, powiedzmy uniwersalny, były tez 200,400 i 800,
ale wracając do tematu, podczas normalnego dzionka ze słoneczkiem focimy zdjecia przy iso100 i powiedzmy f4(przysłona otwarta bo robimy dziewoji portret ale w tle widac smierdzący smietnik nieopodal blokowiska i robimy ładny BOKEH żeby rozmyc tło- patrz post wyżej) i czas ustawiamy na powiedzmy 1/80 zeby łapka sie nie zdążyła poruszyc co by nasze zdjecie nie wyszło rozmazane, ale co ma do tego nasze oko????... wyjasnie za moment,
wyobrazcie sobie teraz tą samą sytuacje ale wieczorem kiedy słonce daje mało swiatła, robimy tą samą fotke dziewoji przy smietniku a tu ch.j wielki.. nic nie widac!!...no dobra jakos to naprawimy- zmieniamy(czyt. wydłużamy) czas ekspozycji z 1/80 na 1/8 czyli nasza matryca bedzie naswietlana dłużej, ok fota pstryknieta ale co to?... zdjecie wyglada mocno rozmazane, chyba musimy wrócic do punktu wyjscia czyli czas na 1/80 i co teraz zrobic?.. wytłumacze... otóz, gdyby nasze zrenice sie nie rozszeżyły pewnie gówno bysmy widzieli, ale nasze oczy robią to automatycznie, aparaty tez ale idea robienia fotek nie polega na przekreconym kółeczku na pozycje auto, wiec teraz zeby nasz aparat tez mógł zobaczyc to co my otwieramy jego zrenice i ze 100 skaczemy na 400, w taki sposób wilk syty i owca cała, mamy ładne ostre zdjecie w słabym swietle, ot co cała ide ISO. Uwaga!!!- mozliwosc zmiany iso to fajna sprawa ale nie mozemy przeginac, zwłaszcza w kompaktach, 800 to max w kompaktach potem zaczynają sie szumy, aparaty pełnoklatkowe sa na to duzo mniej narazone jak np. canon 5d markII(6800pln).
Lustra na naszą kieszen dają rade nawet do 1600, a o co to te szumy? a no takie nieczystosci na zdjeciu tak jakby szum kiedy konczy sie program nad ranem w tv, iso to takie wirtualne podbicie czułosci matrycy.


Zazwyczaj jestem cierpliwy i czekam,...... aktualnie na troche złomu z ebaya zeby zaadoptowac stary obiektyw 50mm Jenna tessar od carla zeissa do mojego body d3100, zdecydowałem sie na zeissa bo to swietna optyka, jesli ktos ma np. canona to kupuje przejsciówke do canona z gwintem 49mm co pozwoli nam zamontowac obiektyw odwrotnie niz normalnie gdzie zwykle wkreca sie filterki i kolorowe szkiełka, tak... nie pomyliłem nic,... montując obiektyw na "opak" mamy zaje...te makro za 200pln a nie 4000pln. Wracając do mojej cierpliwosci, kazdy ma czasem "mrówki w dupie" i postanowiłem sie pobawic kitem który dostałem w komplecie z body, odwróciłem go i trzymając aparat jedną reką a obiektyw scisle z body drugą reką strzeliłem pare fotek pająkowi którego znalazłem na parapecie. Ot co....

LINK do full size:
https://www.forum.haszysz.com/solarr/displayimage-383547.html&fullsize=1
:spalony:



https://www.forum.haszysz.com/solarr/displayimage.php?pos=-383547
Kiedy już przyjdą moje zabawki to zrobie tutka jak zrobic dyfuzor do flesza, a po co i na co to powiem juz za pare dni.
Pozdrawiam

Ps.Byłoby fajnie gdyby ktos powrzucał tu swoje fajne fotki, ogólnie żeby ten temat troche ożywic, bo wszyscy chcą robic ładne fotki a tematu o tym nie ma, może ktos ma technike robienia fotek w ostrym swiatełku hps, chetnie poczytam.
 
Ostatnia edycja:

Łapacz_fazy

Well-known member
Rejestracja
Paź 28, 2012
Postów
116
Buchów
0
Zastanawia mnie jedna rzecz np:często mamy do czynienia z różnym oświetleniem np:led w którym przeważa światło niebieskie i czerwone.
Czy jest jakiś sposób by zdjęcie zrobić bardziej realistyczne kolorystycznie żeby zieleń była zielona itp.
Tak na zdrowy rozsądek myślę że to raczej nie możliwe,ale może jednak...
 

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
nie powiem tak ani nie bo nie wiem, dzis wszystko jest mozliwe ale ja bym je strzelił w B&W i były by za***i..te<lol>
 

king61

Alko-Blanto-Sexo-holik
Weteran
Rejestracja
Lip 10, 2010
Postów
1,839
Buchów
8
dzieki za fajny temat ziomuś!

to zdjecie z rozmazanym tłem ale chciałbym zmienic otoczenie na pokój z oświetlenim sztucznym i jest ciemne, co zrobić włączyć lampę czy zmienić jakieś ustawienia? canon powershot sx510 is

i jak przy oświetleniu pokojowym zrobić fajne zdjecie małemu dziecku? coś jak portretowe
 

F.B.I

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2011
Postów
823
Buchów
0
bokeh

to kompakt wiec szału nie ma, ale spróbuj ustawic duzy zoom ale bez przesady, w trybie portrait ładnie wykadruj jak najblizej twarzy i pstrykaj z lampą bo aparat i tak wyliczy ze bedzie za ciemno i pstryknie fleszem.
 

Kazek Wynalazek

Well-known member
Rejestracja
Lip 9, 2012
Postów
137
Buchów
5
Zastanawia mnie jedna rzecz np:często mamy do czynienia z różnym oświetleniem np:led w którym przeważa światło niebieskie i czerwone.
Czy jest jakiś sposób by zdjęcie zrobić bardziej realistyczne kolorystycznie żeby zieleń była zielona itp.
Nie jest to możliwe. ledy jakie stosujemy do uprawy inaczej niż nasze słonko, czy bardziej tradycyjne oświetlenia, mają bardzo wąski zakres długości fal świetlnych, brak w nich np zielonego czy żółtego i tych kolorów nie uzyskamy. Oczywiście wchodzą w grę jakieś skomplikowane operacje fotoszopowe, ale to inna historia.

to zdjecie z rozmazanym tłem ale chciałbym zmienic otoczenie na pokój z oświetlenim sztucznym i jest ciemne, co zrobić włączyć lampę czy zmienić jakieś ustawienia?
zrezygnować z flesza i postarać się by fotografowany przedmiot nie był dużo mocniej oświetlony niż tło (pokój)
i jak przy oświetleniu pokojowym zrobić fajne zdjecie małemu dziecku? coś jak portretowe
ciężko będzie zrobić dobre zdjęcie, nie bez przyczyny w studio używa się sporo światła. Możesz spróbować doświetlić halogenem jakimś. Używając lampy najprawdopodobniej tło wyjdzie ciemne i zepsuje efekt. No chyba, że będzie sporo ciemniejsze i wyjdzie czarne...

btw. google nie znajduje czegoś takiego jak canon powershot sx510 is
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół