nasiona marihuany

Fotografia- podstawy

Wyszukiwarka Forumowa:
G

Gość

Guest
Z racji, iż na forum zdjęcia to jedyna forma dokumentacji naszych osiągnięć, a coraz większe grono osób posiada lustrzanki, zdecydowałem się z grubsza przybliżyć ten jakże rozległy temat. Pare podstawowych pojęć, które powinien znać każdy posiadacz aparatu:

Matryca APS-C (ang. Advanced Photo System type-Classic) to format przetwornika obrazu w aparatach cyfrowych mniejszy ok. 1,5x od klatki 35 mm. Standard w popularnych lustrzankach cyfrowych. Przetworniki w aparatach Canon są 1,6x mniejsze, Nikon/Pentax/Sony Alfa/Minolta 1,5x mniejsze, Sigma 1,7x mniejsze od klatki filmowej standardu 35 mm. Aby uzyskać ekwiwalent ogniskowej obiektywu należy pomnożyć "crop" i długość ogniskowej (np. 70mm x 1,5 = 105mm). Konkurencyjny dla standardu APS-C jest format 4/3. Typowe aparaty: Canon 1000D, 500D, 40D

Podsumowywując: Definicja która znajduje się na wikipedii nijak ma się dla osób zaczynających przygodę z fotografią. Załóżmy, że mamy obiektyw o ogniskowej 50mm. Aby dowiedzieć się jaka faktycznie jest jego ogniskowa na matrycach lustrzanek amatorskich musimy wartość 50mm pomnożyć x 1,5, gdyż tak obraz zostaje pomniejszany przez naszą matryce. W efekcie obiektyw o nominale 50mm doczepiony do "Naszej" lustrzanki z matrycą APS-C będzie miał ogniskową 75mm, co da nam bardziej rozmyte tło i zmniejszy kąt widzenia.


Matryca FF (Full Frame)- to matryca pełnoklatkowa odpowiadająca rozmiarem klatce filmu małoobrazkowego. Typowe aparaty: Canon EOS 1Ds, 5D Nikon D3, D700.

Podsumowywując: Mając lustrzankę z matrycą pełno klatkową mamy większy kąt widzenia, ogniskowe obiektywów niezmieniają się, piksele nie są "ściśnięte" a co za tym idzie jest widoczny spadek szumów. W większości stosowane przez specjalistów, są o wiele cięższe niż aparaty ze standardowymi matrycami, pochłaniają więcej energii, są wolniejsze (3,5kl/s w przypadku 5D Mark II o ile mnie pamięć nie myli) lecz magia pełnej klatki będzie trwać zawsze. Obrazy są o wiele lepszej jakości, tło jest bardziej plastyczne. Mimo tych paru minusów, które wymieniłem na poczatku, gdy będę miał taką możliwość napewno przerzucę się na pełną klatkę. Lecz nie polecam jej do kupienia jako pierwszy aparat.


Przysłona fotograficzna, przesłona – część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych. Zwykle ma postać nachodzących na siebie metalowych listków, liczba listków przysłony i stopień jej otwarcia, bądź zamknięcia, mają wpływ na kształt bokehu. Regulując średnicę szczeliny (będącą jednocześnie aperturą urządzenia) za pomocą listków można zmieniać ilość światła przechodzącego przez soczewki obiektywu, a jednocześnie wpływać na głębię ostrości uzyskiwanego obrazu (im wyższa wartość przysłony tym większa głębia ostrości). Stopień otwarcia przysłony określany jest za pomocą liczby przysłony.

Podsumowywując: do fotografii portretowej stosujmy jak najniższe wartości, np f 2,8. Do fotografii krajobrazowej, na której szczerze mówiąc zbytnio się nie znam, zalecam używanie landscape/krajobrazy. W aparatach analogowych sterowana bezpośrednio na obiektywie, w dobie aparatów cyfrowych tę czynność wykonujemy już za pomocą paru kliknięć w menu.


Naświetlanie – proces padania światła na materiał światłoczuły, dzięki czemu powstaje na nim obraz utajony. Prawidłowe naświetlenie jest kluczowym elementem w procesie powstawania zdjęcia. Jeśli światła naświetlającego jest za mało, zdjęcie będzie za ciemne, niedoświetlone. Analogicznie, gdy światła jest za dużo, zdjęcie będzie prześwietlone.

Podsumowywując: bawiąc się w ustawienia manualne aparatu nie zapomnijmy o właściwym czasie naświetlanie, gdyż jest to bardzo istotne- staraj się używać czasów dwukrotnie większych od aktualnej ogniskowej, czyli mając na przykład obiektyw z ogniskową 50mm ustawiasz czas naświetlania na wartości zbliżone do 100, w moim przypadku jest to 1/90, 1/125. Jeżeli nie macie problemu ze światłem, starajcie się wybrać większą. Zapobiegnie to rozmyciu zdjęcia. W przypadkach gdy warunki nie pozwalają Wam na zbyt "długie" czasy naświetlania skorzystajcie ze statywu, najlepiej dodatkowo skorzystać z samowyzwalacza chociażby 2s. W przypadku wyboru zbyt wysokich czasów zdjęcie będzie wyraźnie ciemniejsze- pamiętajcie o tym.


ISO- to wielkość określająca stopień reagowania filmu fotograficznego na światło. Znajomość czułości umożliwia określenie prawidłowej ekspozycji.

Podsumowywując: Im większa wartość ISO, tym większe szumy. Lecz w większości przypadków może się ono okazać zbawiennym wręcz ustawieniem- gdy jest za ciemno, zwiększ jego wartość. "Bezpieczne" wartości zależne są od modelu aparatu, w moim przypadku jest to ISO rzędu 800, przy wyższych wartościach widać już szumienie, choć nie ukrywam, iż jestem osobą przeczuloną na tym punkcie. Jeżeli posiadasz pełną klatkę szumów będzie widocznie mniej, gdyż piksele rozmieszczone są na matrycy bardziej "luźno", niż tak jak ma się to w przypadku zwykłych, amatorskich lustrzanek z matrycą APS-C.

Ekspozycja- to ilość światła padającego na film (lub na sensor elektroniczny w przypadku aparatu cyfrowego) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia fotograficznego. Uzyskuje się ją poprzez ustalenie wartości przysłony i czasu naświetlania w stosunku do wybranej czułości filmu (lub jego odpowiednika w aparacie cyfrowym), lub też czułości materiału odbitkowego (papier fotograficzny, kopia diapozytywowa), a także poprzez odpowiednie dozowanie oświetlenia (lampy błyskowe, lampy o świetle ciągłym, odbłyśniki, ekrany, żaluzje, rozpraszacze światła itp.).
Rodzaje ekspozycji w przypadku pracy z urządzeniem rejestrującym obraz (np. aparat fotograficzny, kamera filmowa):
półautomatyczna - wskazania światłomierza (za mało - dobrze - za dużo) widoczne w polu widzenia celownika, lub matówki i reagujące na ręczne obracanie pokręteł czasu i przysłony.
automatyczna - urządzenie automatycznie dobiera czas do ustawionej ręcznie przysłony, przysłonę do ręcznie ustawionego czasu, lub oba parametry jednocześnie wg zadanego programu.

Ogniskowa- w fotografii jest to ogniskowa obiektywu aparatu fotograficznego/obiektywu. Jest ona parametrem decydującym o kącie widzenia obiektywu.

Podsumowywując: Zwiększając ogniskową zmniejszamy pole widzenia, przybliżamy dany obiekt oraz uzyskujemy bardziej rozmyte tło. Ogniskowe do fotografii portretowej to zazwyczaj wartości wyższe od 50mm do 85mm, choć zdarzają się wyjątki i trafiają się portrety z ogniskową 135mm. Wszystko zależy od pomysłu fotografa i tego co chciał na zdjęciu ukazać. Fotografia krajobrazowa- 24mm i wartości zbliżone, makro 100-135mm bądź większe.

Dodatkowo:
http://www.e-cyfrowe.pl/poradnik/zl...ejny-sposob-na-skomponowanie-zdjecia-721.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_HDR
http://www.fotopolis.pl/index.php?n...ostrosci-fragment-ekspozycji-bez-tajemnic-cz3
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=5&lewa=2

W miarę możliwości będę starał się aktualizować ten temat. Jeżeli masz jakieś nurtujące Cię pytania/zastanawiasz się jaki sprzęt wybrać- pisz w temacie. Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
S

sru

Guest
no to pierwsze pytanie:
nikon d80 + tamron sp af 17-50 mm f/2.8 xr aspherical - co najlepiej byłoby dodać aby otrzymać np. takie makro:




makro1.jpg



pierścienie pośrednie do makro eco - 180zł w allegro
czy konwerter raynox 305 - ok. 300zł

czy takie fotki da radę tylko z obiektywem makro?

edit:
albo takie jak tutaj - co by trzeba mieć:
https://www.forum.haszysz.com/showpost.php?p=492244&postcount=69
 
G

Gość

Guest
nie jest to pełna klatka więc własciwa najwyższa ogniskowa obiektywu wynosi 75mm, minimalna odległość ostrzenia to 0,29m, na Twoim miejscu kupiłbym pierścienie pośrednie, w przyszłości mozesz zmienić obiektyw a one dalej mogą służyć, decydując się na kupno konwertera dokręcanego na przód obiektywu jesteś skazany na używanie obietywów o wyłącznie takiej samej średnicy. z tymi pierścieniami powinieneś dać radę uzyskać takie zbliżenie jak na 2 pierwszych zdjęciach wstawionych do tematu, co do "edycji" nie jestem w stanie się wypowiedzieć, ale jestem pewien ze nie zrobisz takich zdjęć z Twoim obiektywem i pierścieniami makro. zapewne musiałbyś postarać się o jakiś zoom rzędu 70-300/mikroskop (?)
 
S

sru

Guest
nie jest to pełna klatka więc własciwa najwyższa ogniskowa obiektywu wynosi 75mm, minimalna odległość ostrzenia to 0,29m, na Twoim miejscu kupiłbym pierścienie pośrednie, w przyszłości mozesz zmienić obiektyw a one dalej mogą służyć, decydując się na kupno konwertera dokręcanego na przód obiektywu jesteś skazany na używanie obietywów o wyłącznie takiej samej średnicy. z tymi pierścieniami powinieneś dać radę uzyskać takie zbliżenie jak na 2 pierwszych zdjęciach wstawionych do tematu, co do "edycji" nie jestem w stanie się wypowiedzieć, ale jestem pewien ze nie zrobisz takich zdjęć z Twoim obiektywem i pierścieniami makro. zapewne musiałbyś postarać się o jakiś zoom rzędu 70-300/mikroskop (?)
wielkie dzięki za profesjonalną odpowiedź - właśnie kierowałem się ku pierścieniom [cena i to że raynox to soczewka która podobno zmniejsza jakość] ale nie mam doświadczenia z fotografią makro a ciężko bezpiecznie zapytać się na jakimś forum fotograficznym i wyskoczyć z zdjęciami pomidorów - mógłbyś napisać jakiś miniporadnik kiedyśtam na temat makro :)
 
G

Gość

Guest
wielkie dzięki za profesjonalną odpowiedź - właśnie kierowałem się ku pierścieniom [cena i to że raynox to soczewka która podobno zmniejsza jakość] ale nie mam doświadczenia z fotografią makro a ciężko bezpiecznie zapytać się na jakimś forum fotograficznym i wyskoczyć z zdjęciami pomidorów - mógłbyś napisać jakiś miniporadnik kiedyśtam na temat makro :)

nie musiałbyś wstawiać pomidorów.. mógłbyś wkręcić że lubisz podglądać kopulujące mrówki/biedronki :sunny: haha, a tak na poważnie to być może niedługo napiszę coś i makrofotografii, póki co postaram się jeszcze bardziej zgłębić ten temat- z resztą mam nadzieję że z pomocą innych userów ten wątek się rozwinie.. cieszę się że mogłem pomóc.

PS: nie zapomnij o statywie, chociaż mam nadzieję że o tym wiesz. najlepiej statyw + samowyzwalacz 2s. albo wężyk/pilot bezprzewodowy. Pozdro :)
 
D

delete

Guest
Cieszę się, że takowy temat powstał. Na "lekcjach" fotografii nie uważałem, a teraz chętnie się dokształcę :freak: Kiedyś zamieniliśmy słowo na sb, ale napiszę jeszcze tu - szukam używanej cyfrowej lustrzanki za mały pieniądz, dajmy na to ~600zł za samo body, posiadam obiektyw Helios-44M 2/58, który wraz z dokupionymi później pierścieniami chciałbym wykorzystać do robienia zdjęć makro, lub z początku używać aparatu z samym obiektywem. Sugerowałem model Canona 350D, ale widzę, że obecnie ceny poszły w górę ( w porównaniu do sytuacji przed świętami B.N. ) , i tym samym zastanawiam się, czy nie kupić aparatu innej firmy. Wiem, że preferowane, to Canon, Nikon.., ale czy jest może jakiś model innego producenta, o którym warto wspomnieć przy niskim budżecie? Z góry dzięki za wypowiedź. Pozdro.
 
G

Gość

Guest
Cieszę się, że takowy temat powstał. Na "lekcjach" fotografii nie uważałem, a teraz chętnie się dokształcę :freak: Kiedyś zamieniliśmy słowo na sb, ale napiszę jeszcze tu - szukam używanej cyfrowej lustrzanki za mały pieniądz, dajmy na to ~600zł za samo body, posiadam obiektyw Helios-44M 2/58, który wraz z dokupionymi później pierścieniami chciałbym wykorzystać do robienia zdjęć makro, lub z początku używać aparatu z samym obiektywem. Sugerowałem model Canona 350D, ale widzę, że obecnie ceny poszły w górę ( w porównaniu do sytuacji przed świętami B.N. ) , i tym samym zastanawiam się, czy nie kupić aparatu innej firmy. Wiem, że preferowane, to Canon, Nikon.., ale czy jest może jakiś model innego producenta, o którym warto wspomnieć przy niskim budżecie? Z góry dzięki za wypowiedź. Pozdro.


o innych markach niz canon i nikon nie mam zbyt wielkiego pojęcia.. głównie operuję na tych systemach. ewentualnie skrobnełem jeszcze pentaxy i sony.. z budzetem ~600zł kupiłbym na Twoim miejscu nikona d50 albo d60, bo cena ich na licytacjach jest dosyć przystępna, choć mogłby się zdarzyć tak, ze musiałbyś dorzucić do Twojego budżetu 100-200 zł, ale byłoby warto.. wszystko zależy od tego za ile wylicytujesz.. własnie patrzałem na allegro i jeden d50 był na "kup teraz" za coś koło 600zł o ile mnie pamięć nie myli, wieczorkiem podrzucę Ci linki bo teraz muszę lecieć.. choć szczerze mówiąc na Twoim miejscu poczekałbym trochę dłużej i dorzucił troche więcej grosza:)
Pozdrawiam
 

pierun

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 1, 2009
Postów
1,300
Buchów
0
Ja pykam Sony Alpha A200 18-55mm z pierścieniami z ebaya za 6-10 euro (macro extension tube ring)

displayimage.php

 
Ostatnia edycja:

Jarecki

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 20, 2008
Postów
2,266
Buchów
12
Pyta Laik.
Wiem ze pytanie durne ale...
Czy istnieje kompakt z mozliwoscia robienia zdjec makro ktore wyglada dobrze??
 
G

Gość

Guest
tak. są kompakty, które mają możliwość robienia makr.


nie miałem w ręce kompaktu który by nie miał tej opcji :>
jarecki, przymierzasz się do zakupu? jeżeli tak to w jakiej cenie mógłbym Ci pomóc w wyborze? :)



Ja pykam Sony Alpha A200 18-55mm z pierścieniami z ebaya za 6-10 euro

displayimage.php

jakbyś mógł to zapodaj jakąś fotkę. zainteresowały mnie te pierścienie:)
 

Jarecki

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 20, 2008
Postów
2,266
Buchów
12
nie miałem w ręce kompaktu który by nie miał tej opcji :>
jarecki, przymierzasz się do zakupu? jeżeli tak to w jakiej cenie mógłbym Ci pomóc w wyborze? :)

Cena??
I tu jest consensus.
Wiem ze sa kompakty z opcja makro, a nawet super makro ale w praktyce bywa zupelnie inaczej.

chcial bym poznac ceny od jak najtanszych do jak naj drozszych.
Nie zalezy mi na cenie ale wiadomo jak to jest, mowimy tu o uzywkach jak i nowych.

chodzi mi glownie o kompakta bo nie chce nosic etui z aparatem na brzuchu <czytaj lustrzanka>

Daj propozycje, cos napewno wybiore, planuje zakup

Mialem kodak easy share m380 i opcja makro byla fatalna
 
S

Spasiona Swinia

Guest
Mam canona power shoot sx130 Cena nowego 600 nie używałem jeszcze statywu do makro tylko robiłem z ręki ale jak na kompakcik to nieźle myślę że można dużo więcej wyciągnąć.

 
G

Gość

Guest
Cena??
I tu jest consensus.
Wiem ze sa kompakty z opcja makro, a nawet super makro ale w praktyce bywa zupelnie inaczej.

chcial bym poznac ceny od jak najtanszych do jak naj drozszych.
Nie zalezy mi na cenie ale wiadomo jak to jest, mowimy tu o uzywkach jak i nowych.

chodzi mi glownie o kompakta bo nie chce nosic etui z aparatem na brzuchu <czytaj lustrzanka>

Daj propozycje, cos napewno wybiore, planuje zakup

Mialem kodak easy share m380 i opcja makro byla fatalna


Sony Cyber-Shot DSC-HX9V
pomyśl o tym.
tu masz specyfikację:
Matryca: Exmor R CMOS 16 Mpix, rozmiar 1/2.3 cala
Zakres czułości: 100-3200 ISO
Obiektyw: zoom optyczny 16x,
ekwiwalent 24 – 384 mm, jasność f/3.5 - 5.9
Stabilizacja obrazu: optyczna
Ekran LCD: przekątna 3 cale, rozdzielczość 920 tys. pkt
Tryb wideo: Full HD 50p (1920×1080 pikseli), AVCHD, dźwięk stereo
Zdjęcia seryjne: 10 kl./s (do 10 zdjęć w serii)
Tryb makro: od 5 cm
Manualne tryby fotografowania
Inteligentny tryb panoramy
Zdjęcia 3D
Portret z rozmyciem tła
Złącza: wielofunkcyjne złącze z HD
Obsługa kart SD/SDHC/SDXC oraz Memory Stick

cena to ok 1200zł, a po specyfikacji moge stwierdzic ze będzie Ci słuzył dosyć długo.. + popatrz na zdjęcia makro w guglach, na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał ;)

za***iste.. dzięki.. tak nawiasem to stu ma przykładowe fotki, ale juz pewnie zamówił pierscienie :>
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół