nasiona marihuany

Budowa przemysłowego filtra węglowego CARBON FILTER

Wyszukiwarka Forumowa:

hastla

Well-known member
Rejestracja
Mar 25, 2007
Postów
160
Buchów
2
Witam zystkich serdecznie. W tym temacie przedstawię wam relację z produkcji filtra węglowego opartego na projekcie profesjonalnego filtra.

A więc zaczynamy!!

Żeby zabrać się za budowę filtra musimy zebrać niezbędne części które można kupić w wielu sklepach z wentylacją..

POTRZEBUJEMY NASTĘPUJĄCE RZECZY

1 ) Redukcja fi 200/125
2 ) Nypel fi 125
3 ) Dwie zaślepki kształtki "DEKIEL DF"
-fi 125,
-fi 200
4 ) Siatka kupiona w ogrodniczym przeznaczona do wolier dla ptaków oczka 1cmx1cm
5 ) Cztery opaski "ślimakowe"
-2 x fi 125,
-2 x fi 200
6 ) Taśma montażowa"Duct Tape" - Można użyć Taśmy aluminiowej, przyda się też izolacja elektryczna
7 ) Rajstopy
8 ) Węgiel aktywowany..

WSZYSTKIE NIEJASNOŚCI ZWIĄZANE Z TERMINOLOGIĄ "NYPEL", "MUFA", "REDUKCJA", czy "KSZTAŁTKI DF" Doskonale wyjaśni wam ten link TUTAJ


Zaczynamy..
Tutaj pokazane są redukcja, Dwie zaślepki kształtki DF, Opaski ślimakowe, oraz taśma monterska..
142.jpg

Siatka
143.jpg

Każdy wie jak wygląda reszta.. Nie mam zdjęcia "Nypla" ale znajdziecie go w linku z wyjaśnieniem niejasności :king:

Część I

Zaczynamy od wycięcia siatki w zależności od porządanych wymiarów filtra, bierzemy tu pod uwagę Wysokość filtra jaką chcemy mieć, oraż obwód "rdzenia" i obudowy"kasety" zależnie od tego co zastosujemy.

Aby prawidłowo wyciąć siatkę musimy zwrócić szczególną uwagę na ile obwodu mają nasze "dna" czyli "DEKLE DF". W tym przypadku mamy dekiel fi125 ma obwodu ok 46cm, oraz dekiel fi200 który ma obwodu 60cm.. Filtr ma wysokość 50cm, więc aby zacząć musimy wyciąć siatkę o wymiarach 50x46cm, oraz 50x60cm.

Wycinamy siatkę..
clear.gif


Po wycięciu siatki przygotowujemy "Nypel", dno "DF" taśmę oraz opaski ślimakowe.
Podczas zakładania siatki mogą być problemy,więc wcześniej radzę ją trochę wyprofilować aby ładnie przylegała do obwodu dna i "Nypla" można to zrobić "turlając" ją wokół własnej osi (każdy chyba wie co mam na myśli).. Jak juz będzie gotowa siatka okręcamy ją wokół "Nypla" i żeby łatwiej było ją okleić taśmą używamy opaski zaciskowej.. Opaskę trzeba zacisnąć poniżej miejsca gdzie będziemy oklejać. Po oklejeniu siatki zaciskamy opaskę na taśmie i całość wygląda tak:
144.jpg


Mamy przygotowane dno"DF".. Dno trzeba założyć identycznie jak "Nypel.. Wsunąć dno w okrąg z siatki, zacisnąć opaskę poniżej miejsca klejenia, po czym przenieść opaske na zaklejone taśmą Dno..
145.jpg


Rdzeń jest już prawie gotowy... Musimy jeszcze użyć rajstopy jako bariery przed wsypaniem węgla ze środka kasety do rdzenia.. Przed naciągnięciem rajstopy na rdzeń z siatki proponuję zabezpieczyć ostre zakończenia siatki taśmą izolacyjną, lub inną jakiej używamy w taki sposób: (Pomoże nam to nie zniszczyć rajstop)
146.jpg


Po zabezpieczeniu czas na naciągnięcie rajstopy.. Cały gotowy rdzeń wygląda tak:
147.jpg


Część II
W tej części Zbudujemy Kasetę(obudowę) całego filtra.
Będziemy potrzebować Redukcji fi200/125, Dna "DF", Opaski ślmakowe fi200, Taśmę oraz rajstopę.

Kasetę buduje się podobnie jak rdzeń. Przed rozpoczęciem budowania trzeba się upewnić, czy wlot rdzenia(Nypel) pasuje i szczelnie przylega do wnętrza wylotu redukcji. Jeżeli nie możemy zwiększyć rozmiar nypla oklejając go wokoło taśmą.Jeżeli wszystko do siebie pasuje możemy zabierać sie za dalszą budowę.
148.jpg


Tak wygląda kaseta bez siatki :geek:
149.jpg


Dalej bierzemy siatkę i profilujemy w ten sam sposób jak podczas budowy rdzenia.. Reszta czynności jest identyczna, czyli opaska->taśma->opaska na taśmę, kiedy będziemy zabierać się za dno to nie używajcie taśmy.. zabezipeczcie tylko opaską bo będzie trzeba wsypać węgiel..
150.jpg


Proponuję ponownie zabezpieczyć ostre zakończenia siatki, żeby nie uszkodzić rajstopy.. Rajstopę dobrze zakładać od góry, czyli naciągając na redukcję i naciągać w stronę dna..
Naciągnijcie ją aż do dna i obetnijcie wokół zakończenia(miejsce gdzie jest czarny szef). Wtedy będzie ładnie zakończona i nam "Nie pójdzie oczko" :geek:
clear.gif

Kiedy wszystko mamy już zrobione delikatnie zsuwamy pończoche z dna i zdejmujemy opaske i dno.. Sypiemy do środka węgiel zamykamy zaciskujemy upaską, naciągamy rajstope i mamy gotowy Filtr... :bounce:


KOMENTARZE MILE WIDZIANE!!!! POZDRO!!! :flower:
 

ArmandoLoczek

Well-known member
Rejestracja
Lut 16, 2007
Postów
197
Buchów
0
Witam
bardzo fajnie to zrobiles :thumright: jaki jest przyblizony koszt budowy ? :thumleft:
Pozdro
 

hastla

Well-known member
Rejestracja
Mar 25, 2007
Postów
160
Buchów
2
Weszło mi 5kg węgla koszt 50zł, miałem gdzieś paragon na metalowe elementy, ale ok 50zł plus siatka 8zł.. łącznie ok130zł.. Wydajność przybliżona to około 350m3/h
 

sd

Well-known member
Rejestracja
Gru 8, 2005
Postów
3,038
Buchów
20
eleganckie wykonanie :D
tutek trafi niedługo do growfaq na haszysz ...
 

hastla

Well-known member
Rejestracja
Mar 25, 2007
Postów
160
Buchów
2
Cała przyjemność po mojej stronie :flower: :thumright:
 

TNT

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 1, 2006
Postów
1,968
Buchów
0
Ta rajstopa naciągnięta z zewnątrz zatrzymuje węgiel? Mi się wydaje, że ona powinna być od wnętrza.
Zamiast pończochy użył bym raczej watoliny jak to się ma w przypadku filtrów z taśmy produkcyjnej.
http://allegro.pl/item191606613_watolina_dzwiekoch_cena_za_1m_x_1_6m_6171_.html

Jak na domową robotę...za***iście Ci wyszło :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :thumright: :thumright: :thumright: :thumright: :thumright: :thumright:
 
G

Green

Guest
PoTHeaD napisał:
Ta rajstopa naciągnięta z zewnątrz zatrzymuje węgiel? Mi się wydaje, że ona powinna być od wnętrza

a jak sobie wyobrazasz naciagniecie takiej rajstopy od wewnatrz ?? hehehe

PoTHeaD napisał:
Zamiast pończochy użył bym raczej watoliny jak to się ma w przypadku filtrów z taśmy produkcyjnej.

yep watolina to bdb rozwiazanie z tym ze po jej zastosowaniu wydajnosc tego filtra znacznie by spadla, moze inaczej potrzeba by wiekrzej sily ssacej, dmuchajacej etc.


filtr bardzo ladnie wykonany a najwazniejsze ze w bardzo prosty sposob
 

hastla

Well-known member
Rejestracja
Mar 25, 2007
Postów
160
Buchów
2
Watolina jest oczywiście realna ale nie chciałem wchodzić w większe koszty,które i tak nie były małe..
Green napisał:
yep watolina to bdb rozwiazanie z tym ze po jej zastosowaniu wydajnosc tego filtra znacznie by spadla, moze inaczej potrzeba by wiekrzej sily ssacej, dmuchajacej etc.
Tu też jest racja:).. Może podczas zastosowania mniejszej ilości węgla watolina dawałaby dobre efekty, bo kontakt węgla z powietrzem byłby dłuższy:)..
PoTHeaD napisał:
Jak na domową robotę...za***iście Ci wyszło
Dzięki wielkie :thumleft: :geek:

Watoline można kupić w pasmanterii i nie bawić sie w allegro;)..
Rajstopa doskonale sobie radzi z utrzymaniem węgla... Można dać dwie warstwy ale byłem za bardzo zafascynowany efektami zeby o tym myslec:p...
Pozdro!!! :flower:
 

Stunt_13

Well-known member
Rejestracja
Paź 1, 2009
Postów
94
Buchów
0
a do jakiego wentylatora proponujecie to podłączyć??
Jakieś propozycje??
 

rumi

Well-known member
Rejestracja
Wrz 29, 2009
Postów
346
Buchów
0
To nie jest filtr przemyslowy

Filtr przemyslowy jest prostszy, nie uzywasz watoliny bo nie masz siatki ogrodzeniowej z okami 2cm ( Wegiel aktywny do filtrow to waleczki fi2mm x 4mm)
 

skete

Member
Rejestracja
Wrz 8, 2008
Postów
6
Buchów
0
musze poszukac na sklepie takich materialow i bede budowal cos na bazie tego, mysle zeby uzyc siatke o mniejszych oczkach ale obawiam sie ze moze nie byc wystarczajaco sztywna wiec moze po prostu wloze siatke o mniejszej srednicy oczek do srodka, chce tez uzyc welny mineralnej tylko nie wiem czy wepchnac ja do wewnatrz a wegiel na zewnatrz czy odwrtnie ? a moze welne pomiedzy dwie warstwy wegla ? jak to fachowo zrobic ? wg projektu hastla rozumiem ze wegiel upychac pomiedzy te dwie siatki oblozone ponczochami czyli srodek ma byc pusty, tak ?
chce to jakos zmodyfikowac gdyz mam dostep do przeroznych materialow i chce zrobic ten filtr jak najbardziej wydajny. mysle zeby uzyc takiej siatki z oczkami centymetrowymi jest w miare sztywna a jako przegrody wegiel/welna uzyc siatki, takiej jak sitko od bonga, 0.5mm oczka co o tym myslicie ? ktory z przedstawionych wariantow wybrac ?
zalaczam rysunek "techniczny"

Uploaded with ImageShack.us


jeszcze pytanie na jakiej zasadzie powietrze przeplywa w takim filtrze porownujac do filtru profesjonalnego - "sklepowego", wchodzi przez wlot fi125 a wychodzi scianami, tak ? a w profesjonalnym wychodzi nie przez sciany tylko rownoleglym wylotem ?
 
Ostatnia edycja:

Ami

Well-known member
Rejestracja
Lut 9, 2010
Postów
450
Buchów
0
1. Oczka 1x1cm sa zdecydowanie za duze, ba nawet 0.5x0.5cm, ja musilem po prostu zawinac siatke x2 zeby oczka nalozyly sie na siebie, mozesz tez tak zrobic jesli siatka nie jest wystarczajaco sztywna.
2. Po co chcesz wkladac tam welne? zeby jeszcze bardziej przeplyw powietrza blokowac bez sesu.
3. Nie ma zupelnej zadnej roznicy pomiedzy tym filtrem a sklepowym, tylko jakosc wykonania, budowa jest w 100% taka sama jak i zasada dzialania, roznia sie tylko tym jaki wegiel zostal uzyty w ich budowie (np mialem kiedys filtr najlepszej firmy Mountain Air, najlepszy najbardziej ubity wegiel gwarantowany czas dzialania 3 lata! ale skubance byly tak restrykcyjne ze przeplywu powietrza z 300m3/h wentylatora prawie nie bylo)
 
U

undead

Guest
Ktoś orientuje się gdzie dostać siatkę mniejszą niż 1x1cm ?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół