nasiona marihuany

Konopia i Sny

  • Autor wątku Synek z zawodu
  • Data rozpoczęcia
Wyszukiwarka Forumowa:
S

Synek z zawodu

Guest
Niemowlęta śpią ok. 16 godzin dziennie, człowiek dorosły przesypia ok. jedną trzecią swojego życia. Zdrowy, spokojny sen jest niezbędnym źródłem odpoczynku fizycznego i psychicznej obróbki dostarczonych wrażeń. Produkty zawierające konopię mają różny wpływ na zapotrzebowanie na sen w zależności od osoby. Niektórzy ludzie cierpiący na zaburzenia snu skutecznie stosują konopię, podczas gdy inni nie odczuwają żadnego istotnego efektu usypiającego. Sny powstają przede wszystkim w tzw. fazie REM.

Sny i fazy snu

Ten przebiega w kilku fazach, które charakteryzują się różnymi falami mózgowymi. Po zamknięciu oczu i wraz ze zwiększającym się rozluźnieniem częstotliwość fal mózgowych zmniejsza się i stają się one bardziej regularne. Te fale mózgowe znane są jako fale alfa. Po kilku minutach następuje sen. Faza pierwsza charakteryzuje się występowaniem tzw. fal theta i może trwać od dziesięciu sekund do dziesięciu minut. Gdy człowiek zostanie obudzony w tej fazie, najczęściej myśli, że w ogóle nie spał, lub że znajdował się jedynie w półśnie. W fazie drugiej fale theta przełamywane są przez fale ostre oraz przejawy aktywności. Faza ta trwa od dziesięciu do dwudziestu minut. Faza trzecia jest połączeniem fal theta i delta. Fale delta są falami bardzo powolnymi. W fazie czwartej, którą jest sen głęboki, spotykamy już tylko fale delta. Faza czwarta jest bardzo ważna dla odpoczynku fizycznego. Po ok. 30-40 minutach tej fazy pojawiają się znów fale theta tak jak w fazie drugiej i trzeciej. Dalej nie następuje jednak ponownie faza pierwsza, lecz tzw. sen REM. REM jest skrótem od „Rapid Eye Movement” (ang. szybkie ruchy gałek ocznych). Fazie tej towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami. W trakcie trwania snu REM śnimy intensywnie. Sny mogą pojawiać się we wszystkich fazach snu, są jednak charakterystyczne przede wszystkim dla snu REM. Sen REM odgrywa ważną rolę w zapisywaniu, przechowywaniu i porządkowaniu wspomnień oraz nowopoznanych rzeczy, jak również w zapominaniu nieistotnych treści. Po kilku minutach po raz kolejny pokonuję się drogę poprzez fazy od 2 do 4, aż do ponownego powrotu do snu REM. Cykl ten powtarza się średnio co 90-110 minut.

THC i sny

W kilku badaniach zaobserwowano zmiany przebiegu fal mózgowych podczas snu spowodowane przez konopię, co było wskazówką na wpływ, jaki ta wywiera na przebieg snu. U osób spożywających konopię, które otrzymywały 70 lub 210 mg THC dziennie, kannabinoid zredukował czas trwania snu REM, tzn. czas, w którym intensywnie śnimy. Po kilku dniach wytworzyła się jednak pewna tolerancja na to działanie, tak że różnice w stosunku do osób niespożywających konopi były jedynie nieznaczne. Czas trwania snu głębokiego (faza czwarta) wykazywał tendencję wzrostową. Po nagłym odstawieniu THC czas trwania snu głębokiego przez pewien czas znacząco się zmniejszał. Nagłe odstawienie konopi prowadziło ponadto w tym badaniu do wzrostu i nasilenia fazy REM, tzn. fazy w której śnimy. Ten tzw. „REM-Rebound” oznacza, że w pierwszych dniach po odstawieniu konopi marzenia senne występują z większym nasileniem. W literaturze mowa jest jedynie o „dziwnych snach”. Po długotrwałej i obfitej konsumpcji konopi ten objaw odstawienia może utrzymywać się przez kilka tygodni. Znany jest również REM-Rebound spowodowany środkami nasennymi. Jednak w innym badaniu, w którym aplikowano jedynie niewielką dawkę 30mg THC dziennie, nie stwierdzono znacznego występowania objawu REM-Rebound po odstawieniu. Wpływ konopi na fazy snu jest zatem najwidoczniej zależny od wielkości dawki.

Konopie i koszmary

Według kanadyjskich badań opublikowanych w 2009 roku Nabilon, będący syntetyczną pochodną THC o działaniu podobnym do THC, zmniejszał tendencję do koszmarów sennych u pacjentów z zespołem stresu pourazowego. Z 46 pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu, u 34 stwierdzono zupełne zniknięcie koszmarów lub zmniejszenie ich intensywności. U części pacjentów zaobserwowano poprawę ogólnej jakości snu oraz wydłużenie czasu snu. Konopia wzgl. THC są bardzo obiecującymi substancjami w terapii pacjentów z zespołem stresu pourazowego, ponieważ wzmożona aktywacja receptorów kannabinoidowych 1 wspomaga proces zapominania nieprzyjemnych doświadczeń. Pacjenci z zespołem stresu pourazowego cierpią latami lub wręcz do końca życia np. w wyniku doświadczeń związanych z przemocą, a dostępne metody terapii często są niewystarczające.

Wniosek

TCH wzgl. konopie zmniejszają, w zależności od dawki, czas trwania snu REM, tzn. tę fazę snu, w której śnimy szczególnie intensywnie. W przypadku regularnego przyjmowania THC wykształca się pewna tolerancja na to działanie. W przypadku nagłego odstawienia następuje wydłużenie fazy REM oraz intensywne sny. Konopia może okazać się dobrym środkiem w przypadku osób cierpiących na silne i męczące koszmary senne.


Autor: Dr med. Franjo Grotenhermen
Pracownik firmy Nova-Institut w Hürth koło Kolonii oraz przewodniczący stowarzyszenia Arbeitsgemeinschaft Canabis als Medizin (ACM).
 

bobby_bud

Well-known member
Rejestracja
Paź 1, 2011
Postów
573
Buchów
0
zdecydowanie zgadzam sie
po mocnym jaraniu gorzej sie zregenerowac podczas snu
no i ogolnie dluzej sie spi i gorzej sie wstaje
 

king61

Alko-Blanto-Sexo-holik
Weteran
Rejestracja
Lip 10, 2010
Postów
1,839
Buchów
8
po jaranku śpi mi sie dobrze, pod warunkiem że sie wcześniej nie nawpie****am na gastro
sny też są fajniejsze niż normalne<joint>
 

SmoKeUN

Member
Rejestracja
Lis 3, 2011
Postów
18
Buchów
0
Blant przed snem nie jest zły :smokee: , od zawsze i na zawszę będę twierdził, że MJ wpływa za****ście na sen ;)
 

Raf_rk

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 14, 2010
Postów
2,888
Buchów
1
Z autopsji - po alkoholu (szczególnie po większej ilości mocnego) sen jest do dupy.
Po niezbyt mocnym zjaraniu się - idealnie :D Za***isty sex, potem za***iste spanie. I następnego dnia rano nie ma problemu, żeby wstać, czuję się wypoczęty i w ogóle OK.
Po mocnym zjaraniu się - jak trzeba wcześnie rano wstać to bardzo ciężko się zwlec z wyrka.
 

Babls

Well-known member
Rejestracja
Cze 10, 2011
Postów
150
Buchów
0
Z doświadczenia wiem że jak idę spać po za***istym jaranku to śpi mi się za***iście, śni się o wiele lepiej niż na sucho. Ale jak już chodzi o wstawanie to obojętnie czy późno wstanę czy wcześnie czuje się nie wyspany i ciężko się ruszyć :)
 

matop10

Member
Rejestracja
Paź 8, 2011
Postów
15
Buchów
0
A miewa może ktoś z Was "świadome sny" po jaraniu?

Ja zawsze jak się kładę na bani to próbuje się w to wkręcić ale rzadko wychodzi ale jak już wyjdzie to rozwala wszystko dosłownie.....
 

Herb

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sty 28, 2011
Postów
1,006
Buchów
5
Ja raz doświadczyłem tego zjawiska, byłem wtedy w takim stanie ledwo trzymałem się na nogach jak kładłem się spać.:zjarany:
Ale sen był za***isty...
 

GrubyKonus

Well-known member
Rejestracja
Maj 27, 2011
Postów
314
Buchów
0
Po ostrym jaraniu wstajesz i czujesz ze masz spuchniete oczy z niewyspania ;)
 

trzyxszesc

Well-known member
Rejestracja
Lis 30, 2010
Postów
209
Buchów
0
rem-rebound mowisz , a tu przedemna 2tygodniowy detoks przed white widow . Widze ,ze nie bede sie nudzic :D
 

egze

Well-known member
Rejestracja
Paź 16, 2009
Postów
282
Buchów
5
A miewa może ktoś z Was "świadome sny" po jaraniu?

Ja zawsze jak się kładę na bani to próbuje się w to wkręcić ale rzadko wychodzi ale jak już wyjdzie to rozwala wszystko dosłownie.....

dziś dziwnym trafem miałem LD chociaż zaprzestałem ćwiczenia dobre 2 miesiące temu , wstałem rano po 6 godzinach snu nie moglem usnąć , więc włączyłem kompa nabiłem cos w lufke i zapaliłem , potem zrobiłem się senny więc poszedłem spać . We śnie znalazłem sie obok swojego domu wychodząc po schodach nagle zadałem sobie pytanie czy to sen no i udało jedyne co zdążyłem zrobić to zmienić widmo światła na dworze na test czy to napewno sen po zawróceniu sie spowrotem do domu sen zaczełem tracić , to juz 3 czy 4 ld ale trwa strasznie krótko zawsze jestem zbyt podekscytowany że się udało... tak czy inaczej fajna sprawa :spalony: Tak dla dodatku wystarczy sobie czasem zadac pytanie w ciągu dnia gdy coś się dzieje czy to jest sen i efekt sam przyjdzie <joint>pale sporo , snów nie zapisuje ale pamiętam je dosyć dobrze , no czasem sie zdarzy że z 2 nocy nic nie pamiętam... chociaż nieukrywam kiedyś zapamiętywanie snów szło o wiele lepiej:D
 
Ostatnia edycja:

D07x

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 10, 2012
Postów
605
Buchów
0
Po paleniu mam zawsze tysiące snów jednej nocy i to bardzo realne.
Ostatnio mi sie snilo ze wojna sie zaczyna, Samoloty na niebie krzyki ludzi,jak zbudzilem sie w nocy myslalem ze mi serce wyskoczy :joker:
 

Prof.amator

Keep growing!
Weteran
Rejestracja
Kwi 26, 2011
Postów
1,617
Buchów
0
Odznaki
1
Ja nie pamietam juz jak to jest zasypiac bez zapalenia... Chyba pora na detox
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół