nasiona marihuany

Użycie włókien kokosowych jako podłoża

Wyszukiwarka Forumowa:
Status
Ten wątek został zamknięty.

sd

Well-known member
Rejestracja
Gru 8, 2005
Postów
3,038
Buchów
20
Kokos daje znakomite wyniki w sadzeniu bez glebowym, porównywalne w rezultatach do systemów hydroponicznych.

Jest to znakomita alternatywa do gleby, gdy hodowca chce poeksperymentować z bez glebowym medium jakim jest włókno kokosowe.

Kokos może być używany w systemach hydroponicznych, lub po prostu dodany do doniczki i podlewany jak w przypadku hodowli glebowej. Niezliczone hodowle przez dekady były hodowane w zwykłej glebie, zmieszanej z substancjami organicznymi, kompostem oraz perlitem zmieszanym w pozostałe składniki.

Podczas gdy gleba ma swoje plusy, ma także i swoje minusy: niekonsekwencja, niechciane i nieznane składniki, duże szanse na przenawożenie i przelanie. Niemal wszystkie używane ziemie ogrodnicze zostały wydobyte naturalnie, zawierając larwy i jaja robaków.

122.jpg

Rośliny na zdjęciu, które sadziłem we włóknie kokosowym, mają tylko 30 dni od okresu kwitnienia, a 60 dni od wykiełkowania.. Rośliny nie są w rzeczywistości tak żółte jak na zdjęciu. Zrobiłem je tak, aby uchwycić krystaliczne, słupkowe pokrycie pączków i liści, podobne w fazie kwitnienia do sadzenia wodnego, ale sadzone w doniczkach pokrytych włóknem kokosowym.

Definicja kokosu
Większość myli użycie wyrażenia kokos. Nie ma to nic wspólnego z kakaowcem. W rzeczywistości chodzi o brązowe włókna, które porastają skorupę kokosa, uprzednio wypłukane i zabezpieczone. Czysty kokos może być użyty jak substrat, lub może być zmieszany z glebą.

Włókna kokosowe można kupić luźno w torbach, lub sprasowane w kostki. Orzechy kokosowe można znaleźć blisko plaż, oceanów i w miejscach o słonym powietrzu. Aby pozbawić kokosa słonych substancji trzeba go umyć i poddać ciśnieniu pary wodnej. Zlikwiduje to sole, bakterie, zarazki oraz wszystko inne, co może znajdować się w środku. Zabezpieczamy kokosa przy użyciu wody, wzbogaconej o magnez i wapno. Jakość tego procesu zależy od jakości kokosa. Orzechy kokosowe nie powinny być zakupione w sklepie, obierane i wmieszane w glebę.
Nisko jakościowy kokos może potrzebować usunięcia naturalnych soli i mycia.

Kokos i pH
Proces zabezpieczania znaczy również łatwe dopasowanie się pH do kokosu, który jest imperatywny jeśli chodzi o optymalne wchłanianie się składników poprzez cały żywot rośliny.

Trudno zmienić pH gleby, ponieważ zabiera to dużo czasu, aby to skorygować, kontrolować i poprawiać. Dłużej trwa korygowanie problemu gleby niż powodowanie go.
PH świeżego włókna kokosowego zaznaczone na opakowaniu waha się od 5.0 do 7.0, chociaż wszystkie włókna, które testowałem zawsze miały pH pomiędzy 6.0 a 6.5. Zmiana pH kokosu równa się kilku lub czasami tylko jednemu płukaniu w wodzie wzbogaconej o pH. Medium jest bardzo reaktywne do pH dodanej wody, daje to hodowcom sprawną kontrolę nad pH kokosu.
Ważne jest, aby użyć wodę o pH 6.0 - 7.0. PH 6.5 jest także dobre pod warunkiem, ze sadzimy w doniczkach.

Tlen i Kokos
Gleba ma tendencję do zmniejszania swojej objętości. Grudki gleby dość szybko rozdrabniają się zostawiając drobne kawałki ziemi, które zatrzymują wilgoć. Tworzą one spulchnione miejsca, które sprawiają, ze gleba przepuszcza coraz mniej powietrza do korzeni rośliny. Ziemia na dnie doniczki staje się nieprzyjaznym środowiskiem dla rosnących korzeni, które duszą się w błocie. Sadząc we włóknie kokosowym możemy uniknąć tego problemu. Włókna kokosowe nigdy się nie rozdrabniają, zostawiając dobry przepływ powietrza. Dostarcza korzeniom wystarczającej ilości tlenu.

Ponowne użycie
Kolejnym plusem włókien kokosowych jest to, ze można je użyć powtórnie. Prawidłowo używane włókna kokosowe wystarczają na trzy sadzenia. Włókna są obojętne, nie wchłaniają składników wiec roślina pobiera tylko bogatą w składniki wodę. Nadmiar składników i soli jest wypłukiwana przez wodę odpływającą przy podlewaniu.

Zapłaciłem 8 Euro za 50 litrową torbę włókna kokosowego. 24 Euro za całość i mogę tym wypełnić 9 siedemnastolitrowych doniczek aż na trzy razy. Te 27 roślin mogą przejść kwitnienie średnio 88 Euro za doniczkę.

Przed ponownym użyciem włosa kokosowego, powinno się przejrzeć włosie i usunąć wszelkie fragmenty korzeni i zgniłe liście.

Plusy i minusy
Włosie kokosowe w wielu przypadkach przeważa nad glebą. Nie zasadziłem jeszcze rośliny, która nie osiągnęłaby 60 – 90 cm od wykiełkowania w ciągu jednego miesiąca, i nie urosłaby w dalszym wzroście. Równość w podlewaniu i szybkie, bezpośrednie zmiany w pH porównywalne z wodnym sadzeniem. Koszt tego nie jest aż tak bardzo drogi, ponieważ włókna możemy używać kilkukrotnie. Po pierwszym użyciu włókna kokosowego, nie użyję więcej zwykłej ziemi ogrodniczej.

Jedynymi minusami włókna jest to, iż zauważyłem, że podczas okresu wegetacyjnego, korzenie bardzo szybko formują się w kule. Wszystkie moje rośliny po trzech tygodniach od wykiełkowania miały niekorzystne ograniczenia w rozwoju korzeni w 7 litrowej doniczce. Jeśli więc zdecydowałeś się posadzić roślinę we włóknach kokosowych i nie jesteś zdecydowany na sadzenie wodne ze wszystkimi zapasami i dodatkami, to jest to tylko mała przeszkoda na drodze do dużych korzyści.

Przetłumaczyła:Wiedzma
źródło:eek:vergrow.com
 
Status
Ten wątek został zamknięty.



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół