nasiona marihuany

Mr. Nice Seedbank - czołówka światowych breederów?

  • Autor wątku Kot z Cheshire
  • Data rozpoczęcia
Wyszukiwarka Forumowa:
K

Kot z Cheshire

Guest
Kupowalem niedawno odmiane "Critical Mass" od Mr. Nice seedbank. Na ich www jest historia zalozycieli i powstania seedbanku. Wydalo mi sie to dosc ciekawe, wiec przetlumaczylem na polski.

Strona glowna:

http://www.mrnice.nl/dhtml/home.php

Ich odmiany:

http://www.mrnice.nl/dhtml/strains.php

A tu oryginal przetlumaczonego tekstu:

http://www.mrnice.nl/dhtml/history.php


"Historia Mr Nice.

Mr Nice Seedbank: Shantibaba wyjasnia, co sie stalo, kiedy Walijczyk, dwoch Australijskich hodowcow i najlepszy wybor starych i nowych odmian cannabis dzielili maly pokoj.

Howard Marks (Mr Nice) i ja (Shantibaba) spotkalismy sie w poznych latach 90-tych, kiedy mieszkalem i pracowalem w Holandii. Kilka lat wczesniej (1995) zalozylem Greenhouse Seeds . Zbiegiem okolicznosci w tym samym czasie Howard wyszedl z wiezienia po dlugim wyroku w USA. W ciagu nastepnych kilku lat stalismy sie bardzo dobrymi przyjaciolmi i wraz z sukcesem mojej uprawy oraz pomoca Nevilla Schoenmakera (ojciec Dutch Seed banks) Howard i ja dyskutowalismy mozliwosc wspolpracy. Zdecydowalismy zalozyc seed bank, zeby pomoc innym hodowcom na calym swiecie. Neville i ja pracowalismy juz wtedy nad roznymi projektami uprawy nasion, hodujac i dostarczajac okreslone odmiany do coffe shopow, jak rowniez zmienialismy metody uzycia oraz wizerunek cannabis.
W 1998, kiedy Neville stal sie wspolwlascicielem coffeshopu Greenhouse’u w dzielnicy czerwonych latarni, a ja bylem wspolwlascicielem i pracowalem w Greenhouse Seeds (od momentu zalozenia w 1994 roku)...zdecydowalismy naprawde sprobowac w tym roku zrobic, co mozemy w HTCC. Do tego czasu Neville i ja, pracujac indywidualnie, wygralismy prawie wszystkie nagrody przyznawane w uprawie cannabis. Na konto Grrenhouse’u olsnilismy HTCC w 1998 wygrywajac kazda nagrode, z wyjatkiem kategorii ubran. Generalnie mielismy pierwsze i drugie miejsce w calym HTCC. Nieszczegolnie lubilem ten event, wiec zdecydowalem przestac brac w tym udzial od tego roku. Zbiegiem okolicznosci moja wspolpraca z holenderskim partnerem popsula sie, a nasze ego zwariowaly. W rezultacie sprzedalem moje udzialy w Grrenhouse Seeds i na wlasne konto zalozylem Mr Nice Seedbank (MNS), ktore zawsze bylo i pozostanie firma holenderska.
Wkrotce potem Neville rowniez zrezygnowal ze swojego udzialu w Greenhouse. MNS nigdy nie powierzalo roslin osobom, ktore nie byly hodowcami, wlaczajac naszych holenderskich ex-partnerow. Kiedy rozne firmy uzywaja tych samych nazw dla roznych odmian, nieuchronnie robi sie zamieszanie, wiec MNS pozmienialo wszystkie nazwy. Najbardziej wartosciowym kapitalem kazdego seedbanku sa oryginalne rosliny – rodzice, przy czym selekcja i zbior moze trwac latami. Kazdy seedbank uzywa odmian z okreslonej czesci swiata, ale miedzy soba bardzo sie one roznia. MNS uzywa kombinacji roslin Nevilla i Shantibaby, najbardziej rasowych roslin, jakie kiedykolwiek byly wyhodowane. Zalozylismy MNS z jego 40-toma roslinami rodzicami, aby stworzyc odmiany i rosliny dostepne dla hodowcow na wszystkich poziomach i w ten sposob pomoc im i dopomoc nam, rozprzestrzenic genetyczna roznorodnosc tej cudownej rosliny. Zamiast nasladowac inne seedbanki jedynie goniac za pieniedzmi, Neville, Howard i ja poswiecilismy nasze wysilki celem udostepnienia nasion starego i nowego swiata hodowcom. Nie obchodzilo nas, ile nasion sprzedalismy lub czy jestesmy w centrum zainteresowania. Jestesmy codziennymi uzytkownikami, rosliny – rodzice, ktore trzymamy przez ostatnie 20 lat sa w stanie wyprodukowac kazda isniejaca obecnie odmiane.
W 1999 holenderskie prawo zmienilo sie i produkcja nasion przestala byc zgodna z prawem, niemniej jednak sprzedaz nasion importowanych z innego kraju pozostawala legalna. Chcielismy zrealizowac nasz projekt bez lamania prawa, w zwiazku z czym MNS zostalo przeniesione do Szwajcarii, gdzie prawo zezwala na uprawe cannabis w celu produkcji nasion. Wiele holenderskich firm stracilo wtedy mnostwo roslin, pomieszczenia roslin-matek i zbiory, jednak produkcja nasion MNS w Szwajcarii kwitla.
Neviile pozostal w Holandii i kontynuowal produkcje nasion i poprawial techniki uprawy. Howard kontunuowal swoja agende legalizacji cannabis piszac artykuly, ksiazki i wystapienia. Ja zalozylem Gene Bank Technology w szwajcarskim kantonie Ticino, produkujac odmiany i nasiona dla innych firm, jak rowniez uzycia cannabis w medycynie, produkowalem tez uniklany olejek z kwiatow dla przemyslu kosmetycznego. Wszystko szlo dobrze, ostatecznie Ticino stalo sie gospodarzem dla ponad siedemdziesieciu legalnych sklepow dla hodowcow i niezliczonych farm produkujacych nasiona. Szwajcarskie wladze regularnie przeprowadzaly inspekcje i pobieraly podatki. Wtedy nagle w 2003, bez najmniejszego ostrzezenia, prokurator z Ticino rozpoczal operacje Indoor z licznymi aresztowaniami i zamknieciami firm. Wladze Ticino zamknely GBT i zamknely w wiezieniach mnostwo niewinnych ludzi. Do dzis dnia w Szwajcarii panuje zamieszanie, poniewaz kantony moga interpretowac prawo w dowolny sposob, tak, jak chca tego lokalni politycy. Ja dostalem wyrok dwoch lat wiezienia w Ticino (jednakze ciagle mam wszystkie rosliny – rodzicow). Tylko niewielu innych producentow stanelo przed sadem, a setki spraw pozostaly nierozwiazane.
Brak zjednoczenia i wspolpacy pomiedzy roznymi producentami, a w konsekwencji ich ciagla frustracja, sa dosc nieszczesliwym aspektem tego przemyslu w szczegolnosci. Zeby przezwyciezyc ten problem MNS nieprzerwanie poprawial widoczna obecnosc w roznego rodzaju helpdeskach bezposrednio wspoldzialajac, testujac i przeprowadzajac badania naukowe z hodowcami ich produktow. Niektore inne firmy robia to samo. Ta strona jest proba ustanowienia wlasciwych standardow, a MNS ma nadzieje przyciagac do przemyslu produkcji nasion inne podobnie myslace firmy ze wszystkich aspektow tej subkultury. Naszym celem jest pomoc ludziom, gdziekolwiek oni sa, ktorzy pracowali lub chca pracowac z jakimkolwiek produktem MNS. Bede monitorowal ta strone z intencja promocji interakcji i konstruktywnego krytycyzmu posrod hodowcow na wszystkich poziomach. Stanie sie to internetowym archiwum i strona edukacyjna dla kazdego, kto ja odwiedza. Ta strona nie bedzie sprzedawala nasion, ale na zyczenie moze podac linki osobom zainteresowanym tym aspectem. Glownym mottem bedzie ‘zyj i dac zyc’, wiec dolacz prosze, jezeli masz sie czym podzielic lub chcesz o cos zapytac . Wszyscy jestescie mile widziani."

tlum. Kot z Cheshire

Wspomniany Neville, to ten od Neville's Haze.

Nie mialem pojecia, ze to oni zalozyli GreenHouseSeeds. I fakt, na ich stronie pestek kupic nie mozna, sa linki do dystrybutorow - ja bralem od Seedsmana.

Jak ktos chce Critical Mass od Mr.Nice (18 sztuk regular), to HolenderskiSkun je ma, ale musicie napisac na pw, bo to nie jest w jego standardowej ofercie.
 
2

2King

Guest
Było kiedyś na YT jak żalił się Szantibaba jak to został oszukany i stracił wszystko ( Greenhouse seeds Co.) i go Arjan wydymał. Z rok teku szukałem tego na YT i nie znalazłem więc może macki Arjana dotarły nawet na Youtube.
 
D

delete

Guest
I co on taki sławny jest ? jak by nie ten post to bym pewnie o nim nigdy nie usłyszał .
 

zielonamasa

jungle guerilla trooper
Weteran
Rejestracja
Wrz 16, 2008
Postów
3,870
Buchów
3,409
Odznaki
1
bo to inna liga jest, niż podwórkowa.
 
D

delete

Guest
e, zapomniałem że taki topik założyłem :D

dobrą mają trawę, seedbank u nas mało popularny, a mało kto wie, że zdecydowana większość topowych odmian z Greenhousu to spadek właśnie po nich :)
 
S

sru

Guest
pewnie większość z was ma to gdzieś ale napiszę - w Mr Nice Seedbank pozostał Shantibaba i Howard Marks [chyba] a Neville zakończył współpracę.
Poróżnił ich cel - shantibaba działa w CBD Crew i chce stworzyć za***istą stabilną medyczną odmianę - Nevill za to super hiper mega Haze :D Wszystko jest na forum mr nice seedbank

i dla tych co nie wiedzą - po lewej nazwa mr nice:

black widow = white widow
critical mass = big bud
la nina = el nino
shark shock = great white shark
ssh = ssh
nevill haze = nevill haze
nl5/haze = nl5/haze
early skunk = early skunk

A nazwy zostały zmienione ponieważ shantibaba i nevill, jako twórcy tych odmian, nie chcieli się przepychać z innymi firmami nastawionymi na komerchę i sobie pozmieniali nazwy - w końcu to ich odmiany :D
 

djganja

Well-known member
Rejestracja
Kwi 12, 2011
Postów
93
Buchów
0
poczytajta se

Shantibaba - setting the record straight

--------------------------------------------------------------------------------

Now to clear up the story and myths that go around, due mainly to people in the industry(other seed companies) who are more interested in making money than giving information that is correct. Haze brothers worked on the Haze’s and they did get to Sam and Nevil(owner of THE SEEDBANK…and then Ben Dronkers retailed Nevils strains under the label of SENSI SEEDBANK after Nevil had some jail time in Australia .Nevil was the first seed bank or company to exist in Holland so his legendary strains such as Northern lights 5, Ultra skunk , Nl5 Haze, Early pearl , Early girl, Shiva Skunk….and so on became the basis for a lot of offspring seed companies that followed in the 90s.

In fact companies like Dutch passion and Nirvana began by copying Nevils seeds from the F1 seed…but most of them would never say so as they are Dutch business men who see dollars first and not genetics….Sam and Nevil use to work a bit on strains together but when it was revealed that Sam and his crew of Americans in Holland all were part of informants for the DEA in America on a radio program in Holland they split to the UK to do other things. Sam never started or owned a seed company so his claim to all the strains that became famous years ago are not really warranted. He did however do a lot of work on Skunk and shared some seed with Nevil, but as you know for breeding you cannot just take any plant and make a strain like Greenhouse does nowadays. I was working in Australia on varieties like Mullumbimby madness and Thai and Columbia strains of sativas, as well as a lot of original Afghan stock. When I came to Holland in 1990 with my seed stock I linked up with Nevil , and used Arjan’s coffeeshops to introduce strains of cannabis and a little later the seed versions, but we never gave any of the plants to him.Arjan just sold seed produced by Nevil and myself. I co founded the Greenhouse Seed Company with Arjan in 1994(unlike Arjan’s claim it began in 1985 from him alone…he was angry that I sold my half share to him and left in 1998 to Switzerland and to open Mr Nice Seedbank with Nevil and Howard…but I was and still am the sole owner of MNS). In 1995 I came out with the seed version of White widow, then White Rhino 1996 and White Shark 1997…el nino1998 , Himalayan gold and so on. Nevil and I co worked on some Haze strains during the early to mid 90s of which Super Silver Haze and Mango Haze were two strains that eventually came out of this work.The seed was sold under the Greenhouse Seed co label but Nevil held those plants and only sold the seed of these varieties as well as the weed version that won all those awards.So as to help Arjan sell the correct weed we set up our own independent grow rooms and produced those weeds and Arjan bought them all so as no other Dutch shop could compete. In those days the Greenhouse sold the correct weed and seed.But in 1998 when I won all the cups with Nevil(including Shantibaba’s Hash for best nederhash) I was givien a better offer by a Swiss group to set up a medical cannabis farm and distil oil…so I sold my share to Arjan and left. A lot of people were shocked as they thought we were a solid unit but actually Arjan was over the top already with his success and his ego was too much to listen to and considering the Swiss thing had unlimited possibility where as Holland was stuck at being glorified dope dealers….as it still is today. Medical was more my interest.

I took all my plants which made the seeds, especially my fathers and Nevil put all his plants with me so together we had a library of all genetics possible in the cannabis world. Nevil soon sold his part in one of the coffeeshops and had a big problem with Arjan too…but it took another year or two for them to split. Take a look at the High times Cannabis cup after 1998, so 1999 onwards….only while Nevil was there did they win with SSH, but that soon left with Nevil and Arjan even got caught cheating or trying to bribe people to win cup…so was disqualified one year.

A lot of stories exist about the Widow family and a lot of people had access to some of the female versions I left in Holland and soon began claiming to be the creature etc….but the original seed versions that won the first cup in 1995 came from my plants not anyone else’s. Till today we have all the plants in original form. Franco, the Italian working for Arjan now does not even know the original plants as he did not come on the scene till after I left. I have nothing against him at all but he is paid by Arjan andis part of that show so believes what ever is feed to him. The GHSco tried to get things going by buying some seed Nev and I had for sale from a guy in Holland during this time. The guy called me up and told me Arjan bought a few thousand euros of this seed and a year later came out with seed under the well known names he had used previously. The growers could not know this until they grew it out and considering a lot of people never grew it before they did not even know what they were looking at and still do not.So many seed companies use the names like White widow but the genetics are all different. I wrote out the true origins of the plant and everyone copied that so it looks like everyone is selling the same genetics but it is they are all selling a name that sells…nothing more.Ask Franco to show you a photo of the original parents that make the widow…he cannot as he has never seen them.The Ghsco linked up with others like Ingemar who claims to be the widow breeder but he is only a grower and he never came out with a seed version until after I made it in 1995. But all the facts have become mixed and people try to confuse the grower by claiming things that no one else can prove to be correct or wrong…as there are no rules in the seed game since all cannabis is actually not recognized in the official plant world as sub species due to it being drug related. So in actual fact no one owns nothing…even all the trademarked R after the names you see from various seed companies are all bullshit as they are not really able to protect any names as the plants do not officially exist…but that is another story.

In the late 90s I gave plants to Soma, and he began a seed company a year later too…mixing his skunks to my males. This has occurred many times to me just look at the Spanish seed companies and 10 years ago…none existed until I went there in 1995 and gave away 3 kilos of seed to growers via Canamo magazine….but that is another story too.

Now the female seed story saved a lot of seed companies who never really breed seed as you only need a F1 female and chemicals….no need for a male…..so go figure why companies like the Greenhouse or Dinafem etc…set up selling female seed…..the money the demand and not really needing skill with males are all prerequisites to make a female seed. It is therefore obvious to me why Arjan (who is a very marketing person nothing more) and Franco come out every year with a new name plant…they buy an original F1 seed and donk it with silver nitrates and there you have there products…but now adays there are so many doing it it is incredible. Even companies have called me to tell me they feminised a clone of Critical mass in spain and call it critical plus….but say nothing more than thanks. So actually I really do not care any longer about other companies and what they say. We at MNS sell the real versions that won the original awards and made the legends…nowadays it is all confused and everyone is going feminised…except MNS. We exist so people who like to breed will be able to with the original true breed plants that come from selection and natural collection from traveling around the world. As they say, an empty barrel makes a louder noise…and we are full.

ShantiBaba
 
D

delete

Guest
Za***iste info. Dzieki.

ch*j w du*e tym pajacom z GreenHouse, *****e disco-polo konopne, a kazdy kto u nich kupuje to ci*a i ch*j.
 

pesteki

Well-known member
Rejestracja
Wrz 16, 2013
Postów
423
Buchów
1
Za***iste info. Dzieki.

ch*j w du*e tym pajacom z GreenHouse, *****e disco-polo konopne, a kazdy kto u nich kupuje to ci*a i ch*j.

Za***iste info. Dzieki.

ch*j w du*e tym pajacom z GreenHouse, *****e disco-polo konopne, a kazdy kto u nich kupuje to ci*a i ch*j.

Jesli ja dobrze zrozumialem to sprawa tyczy sie nie tylko GHS ale takze Dinafem, Dutch Passion i innych masowych seedbankow/breaderow.

Wiec ci*a i chu*em nazywasz 90% osob siejacych nasiona.
Sam kupilem ostatnio duzo nasion GHS i zobaczymy co z tego wyjdzie. Wy***ane mam w to czy one sa feminizowane srebrem czy ida od meskiego i cos tam ble ble.
Dla mnie liczy sie efekt koncowy a nie detale, bo te sa dla osob ktore sie jaraja takimi szczegolami.
To jak ornitolodzy... wiekszosc ludzi lubi sobie popatrzec na ptaki i posluchac jak cwierkaja ale jest grupa ktora bedzie analizowac wyzszego piora ptaka x nad piorem ptaka y.

Wiecej szacunku do innych.
Poza tym mam takie wrazenie jakby autor tego postu po angielsku czul sie niedowartosciowany przez srodowisko i mial zal ze ktos robi cos w sposob prostszy na masowa skale zeby potrzeby ludu zaspokoic. Hmm...
 
D

delete

Guest
Dutch Passion robi takie gowno, ze sie dziwie, ze nadal sa na rynku.

Pesteki, takie slowo jak "etyka" jest ci znane?

A jak interesune cie "efekt koncowy", to wlasnie tego w glownej mierze dotyczy ten art, moze przeczytaj go jeszcze raz.
 

BA+ON

Well-known member
Rejestracja
Sty 10, 2014
Postów
263
Buchów
0
nie ma co. szacunek tak
ale dla tworcy
a nie masowego producenta
 

zbanowany

Well-known member
Rejestracja
Mar 11, 2009
Postów
114
Buchów
0
Czyli co? Tylko MNS bo reszta seedbanków to h*j??

Żyjemy dziś w takim zakłamaniu że nie wiadomo co jest już prawda, a co nie. Nie mam zamiaru nikogo krytykować, zwłaszcza autorów tego tekstu i twórców takich odmian jak Haze itp ale nie wierzę że ten tekst powstał tylko po to by pokazać tak jak jest. Moim zdaniem w każdej prawdzie znajdziesz ziarenko kłamstwa i na odwrót, taki i tu poza czystym przedstawieniem sytuacji nie wierzę że nie kryje się marketing.

Zamiast nasladowac inne seedbanki jedynie goniac za pieniedzmi, Neville, Howard i ja poswiecilismy nasze wysilki celem udostepnienia nasion starego i nowego swiata hodowcom. Nie obchodzilo nas, ile nasion sprzedalismy lub czy jestesmy w centrum zainteresowania.

Sorry ale tylko idiota zakłada firmę nie licząc na zyski, a nie wierzę że ci ludzie są idiotami. Nie oszukujmy się w dzisiejszych czasach nie ma czegoś takiego jak "wyższy cel"
 
D

delete

Guest
Sorry ale tylko idiota zakłada firmę nie licząc na zyski, a nie wierzę że ci ludzie są idiotami. Nie oszukujmy się w dzisiejszych czasach nie ma czegoś takiego jak "wyższy cel"

A gdzie tam masz napisane, ze MrNice powstalo nie dla zysku? Wez no mi palcem pokaz.

Doedukujcie sie troche w genezie powstanie pierwszych strainow konopnych, z ktorych wywodzi sie praktycznie wszystko, co jest dzis na rynku. Gdyby byl to rynek regulowany, tak jak ma to miejsce przy innych roslinach, to takie seedbanki jak GreenHouse, Dutch Passion, Dinafem i cala reszta tego gowna nie moglaby egzystowac, bo to co oni robia, to jest zwykla kradziez cudzej wlasnosci, mierne podroby oryginalow, gowno zapakowane w ladne opakowanie i rozreklamowane, idealny produkt dla glupich mas, jak wiekszosc produktow w tych czasach. Arjan to Justin Bieber konopnego swiata - tlumy piszcza i kupuja, a kto mo cos w glowie, to omija z daleka.
 

denilson29

Well-known member
Rejestracja
Wrz 1, 2012
Postów
113
Buchów
1
Żyjemy dziś w takim zakłamaniu że nie wiadomo co jest już prawda, a co nie. Nie mam zamiaru nikogo krytykować, zwłaszcza autorów tego tekstu i twórców takich odmian jak Haze itp ale nie wierzę że ten tekst powstał tylko po to by pokazać tak jak jest. Moim zdaniem w każdej prawdzie znajdziesz ziarenko kłamstwa i na odwrót, taki i tu poza czystym przedstawieniem sytuacji nie wierzę że nie kryje się marketing.



Sorry ale tylko idiota zakłada firmę nie licząc na zyski, a nie wierzę że ci ludzie są idiotami. Nie oszukujmy się w dzisiejszych czasach nie ma czegoś takiego jak "wyższy cel"

Słowo klucz - pasja. Tym różni się rzemieślnik od magika. Ten pierwszy wrzuci sionka w glebe wleje więcej chemii niż wody i będzie onanizował się przy wadze elektronicznej rozkładając obok worki strunowe 2x2 i licząc w głowie ile kasy zarobi. Ten drugi będzie myślał nad tym jak poprawić jakość swoich kwiatów i podzwoni po przyjaciołach powiedzieć im, że stworzył coś magicznego.

Jeżeli już kiedyś byłbym zmuszony kupić jakieś geny zrobiłbym to w firmie której motto brzmi "Od 20 lat pracujemy nad tym aby dostarczać naszym klientom jakość, robimy to abyś mógł cieszyć się uprawą najlepszych genetycznie konopi na świecie"

niż "Od 20 lat sprzedajemy najlepsze nasiona konopi, mamy dystrybutorów na całym świecie naszym celem jest dotarcie do wszystkich uprawiających konopie w Europie".
 

zbanowany

Well-known member
Rejestracja
Mar 11, 2009
Postów
114
Buchów
0
Zalozylismy MNS z jego 40-toma roslinami rodzicami, aby stworzyc odmiany i rosliny dostepne dla hodowcow na wszystkich poziomach i w ten sposob pomoc im i dopomoc nam, rozprzestrzenic genetyczna roznorodnosc tej cudownej rosliny. Zamiast nasladowac inne seedbanki jedynie goniac za pieniedzmi, Neville, Howard i ja poswiecilismy nasze wysilki celem udostepnienia nasion starego i nowego swiata hodowcom. Nie obchodzilo nas, ile nasion sprzedalismy lub czy jestesmy w centrum zainteresowania.

Faktycznie źle to zrozumiałem. Oni mają wyższe cele takie jak tworzenie odmian dla hodowców i rozprzestrzenianie cudownych genów, a zyski to tylko taka nagroda za tą ciężką pracę. Heheheh, kot by się uśmiał, wrrróć! Koń by się uśmiał. Sorry ale parę lat już żyje na tym świecie i nie wierzę w coś takiego. Tam gdzie jest kasa tam nie ma miejsca na takie coś jak wyższe cele. Niestety ale żyjemy w takich czasach gdzie kasa w znacznym stopniu wpływa na nasze życie, postępowanie czy myślenie. Niezależnie czy się nam to podoba czy nie.

EDIT: Do denilson29

Chyba Ci się słowa pomyliły, z reszta nie tobie jednemu. Sadzę że chodziło Ci o słowo hobby, a nie pasja. W dzisiejszych czasach te słowa używane są zamiennie co jest błędem. Pasja pochodzi od łacińskiego słowa passio oznaczającego mękę, cierpienie. Ja nie widzę elementu cierpienie w tym wszystkim.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół