nasiona marihuany

Taniej i lepiej, czyli jak to balast odchodzi w zapomnienie

Wyszukiwarka Forumowa:

TNT

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 1, 2006
Postów
1,968
Buchów
0
Siemka dzisiaj miałem awarie i spalił mi się układ zapłonowy przy jażeniówce/świetlówce rurowej oświetlającej akwarium. Podczas prac postanowiłem cyknąć pare fotek i wam pokazać jak to mniejwięcej wygląda. W każdym bądź razie Balast do świetlówek to już historia jak dla mnie.
Potrzebny materiał:
Świetlówka kompaktowa o mocy odpowiedniej do świetlówki rurowej (w moim przypadku 13W)
Okablowanie o wymaganej długości
Lutownica
Kalafonia
Cyna

No to działamy:
Najpierw trzeba wybebeszyć i wylutować układ zapłonowy z kompakta. Kompakta w miejscu złożenia otwieramy jakimś mocnym możem lub śrubokrętem. Otrzymujemy coś takiego:

Następnie pamiętając co do czego odlutowujemy kabelki (PAMIĘTAĆ GDZIE ZASILANIE A GDZIE WYJŚCIE UKŁADU !!!!!!!)
Zasilanie stanowi oczywiśce ~230V więc nie robi nam różnicy który z kabelków w które miejsce wlutujemy. Sinus jest zmienny (dla zielonych).

Na wejściu (sieć) mamy oczywiście 2 przewody, a na wyjściu 4.
Należy zachować ostrożność podczas montowania przewodów na wyjściu i połączyć to symetrycznie jak na załączonym schemacie:

Świetlówka 13W:

Spalony układ. Po kolorach przewodów możecie wywnioskować gdzie co się podłącza. Specjalnie schemat rysowałem tymi samymi kolorami, żeby coniektórym niekumatym nie zrobić miksera w bani.


W ten oto sposób świetlówka spełnia swoją funkcję i poprostu świeci.

Zaletami takiego układu jest natychmiastowe odpalenie świetlówki bez mrugania jak to się dzieje przy użyciu balastu oraz z tego co mi wiadomo 10-20% wydajniejsze świecenie.
 
G

Green

Guest
szakira pisal juz o tym pare lat temu na hyperalu, pytanie tylko poco psuc dobra swietlowke kompaktowa zeby naprawic swietlowke rurowa ??, no chyba ze kompakt nam sie spalil a uklad zaplonowy jest sprawny

pozdr
 

TNT

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 1, 2006
Postów
1,968
Buchów
0
Choćby z tego względu, że świetlówka kompaktowa za 3.50pln nie da nam tyle światła co rura za 7pln. Ja te tanie kompakty traktuje jako tanie układy zapłonowe bo do niczego innego bym ich nie stosował. Prędzej rura znajdzie zastosowanie w boxie jak taki shitowaty kompakt "Apollo" :silent: Co to w ogóle ku**a jest za marka Apollo :farao: Miałem kompakta 18W bądź 13W miał.. normalnie full wypas serwis 480 lum :D
Heh, że ameryki nie odkryłem to doskonale wiem i za Einsteina się nie uważam poprostu uznałem, że temat wypadało by nieco rozpowszechnić.
 
G

Green

Guest
w sumie masz racje jak by sie zastanowic to taniej jest kupic badziewnego kompakta jak uklad zaplonowy do swietlowki bo napewno te drugie jest drozsze

pozwole sobie przykleic ten temat

pozdr.
 
L

lukabrasi

Guest
za Einsteina się nie uważam poprostu uznałem, że temat wypadało by nieco rozpowszechnić.

A mi z nieba spadłeś. NIe wykorzystam co prawda tego pomysłu w hodowli, ale chcem sobie zamontować w pokoju niebieskiego neona za 50pln. Taki neon z oryginalnym zapłonem kosztuje 120pln, więc kit im w oko. pozdro :salut:
 

kfiatter

New member
Rejestracja
Kwi 6, 2006
Postów
4
Buchów
0
Jeśli działa - ok... Ale musi mieć to jakies wady dla ktorych chińczyki jeszcze nie wprowadzili tego zamiast standardowego balastu ;/ w sumie jak nie patrzeć kompakty to juz same w sobie są ograniczoną finansowo wersją jarzeniówki... ale nadal nie spotkałem oryginalnej oprawki pod rurke z układem zapłonowym w wersji mini. Jeśli na prawde nie ma zadnych minusów to niezły biznes w tym widze!!! :silent:
 

TNT

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 1, 2006
Postów
1,968
Buchów
0
Heh kompakt to pozwijana "jażeniówka". Jedynym ograniczeniem są moce tych układów. Jak to mi na gg kfiatter, teraz nawija potrzebował by układ 36W a o taki ciężko. Na allegro są kompakty 65 i 85W więc większe moce także się znajdą ale już cena tego kompaktu przekracza 30pln. Nie wiem ile kosztuje balast do 40W i czy wtedy nadal by się opłacało kupić kompakt. Ale do takich cienkich rur to no problemo. Może nie będą kosmos wydajne ale cieniutkich rur zawsze można upakować nieco więcej. Z tego co pamiętam to rurka 13W philipsa ma bodajże 800lum ale to nie pewniak info.
 
S

SOLARR

Guest
Akwaryści już dawno to stosują .
Należy tylko uważać aby nie włączać statecznika bez świetlówki.Straciłem w ten sposób kilka układów zapłonowych ,zanim w końcu o tym wyczytałem.Chociaz mam jeden który jest sprawny i bez podłaczonej świetlówki.
Acha .Podłączałem układ 20 w do świetlówki 11 w .Trochę się grzała ale działała.;)
Pozdrawiam
 

TNT

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 1, 2006
Postów
1,968
Buchów
0
Układ sobie radzi z lampami o mocy do siebie dopasowanej. Jeżeli do świetlówy T5... o mocy 21W chlaśniesz elektryke od kompakta tej mocy to nie powinno być przeszkód z eksploatacją rury.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół