nasiona marihuany

Jak użyć wodorotlenku miedzi w celu chemicznej eliminacji przerostu korzeni roślin?

  • Autor wątku Kot z Cheshire
  • Data rozpoczęcia
Wyszukiwarka Forumowa:
K

Kot z Cheshire

Guest
Added by: Shipperke

Contributed by: Uncle Ben

Tlumacznie: Kot Bonifacy

Eliminacja przerostu korzeni w sensie chemicznym.

Jakis czas temu zainteresowalem sie produktami chemicznego usuwania korzeni na zasadzie proby z Cannabis i innym materialem roslinnym. Produkty te sa na bazie miedzi i sa spryskiwane albo malowane na wewnetrznej stronie doniczki celem osiagniecia cofania sie korzenia powodujac wtorne rozgalezianie sie go. Wedlug mojej wiedzy produkty chemicznej eliminacji korzeni jak dotad nie byly testowane przez spolecznosc hodowcow, amatorow czy innych na Cannabis. Przeszle doswiadczenia z roslinami w ogrodzie jak rowniez kilkoma Cannabis przyniosly sukces, tak wiec zadecydowalem zastosowac te srodki to calej uprawy i zobaczyc, co sie stanie.

Postanowilem sprobowac produkt zwany Griffin’s Spin-Out na roznych odmianach (znany tez jako wodorotlenek miedzi) malujac nim wewntarz doniczek. Profesjonalne firmy uzywaly skladnikow miedziowych od lat, jak rowniez mialo miejsce tysiace opracowan naukowych tych produktow.

Nastepujace zdjecie pokazuje 4.5 l doniczki, ktore byly opryskane dwaoma warstwami Griffin’s Spin-Out. Moim planem jest przetrzymanie roslin w tych doniczkach przez 3 tygodnie (jezeli wzrost jest dobry), a nastepnie przeniesienie do nieopryskanych 15 l zeby dokonczyc hodowle.




Jednotygodniowe sadzonki.


Wlasnie zrobilem fotke moich sadzonek, ktore wyszly z ziemi i maja od 3 do 8 dni. Rosliny uzyte do oceny to (5) TFD Thai-tanic oraz moje krzyzowki: (4) C99 X H, (4) Peak 19 X H i (4) C99 X Peak19. Posialem 17 nasion, wszystkie wyszly. Sa pod 400W MH Super Sun hood.

Ta wieksza roslina z przodu jest nieznana ( w niepryskanej doniczce), ma okolo 2 tyg., przycieta dwa dni temu, a wiec jesli jest zenska, bedzie miala 4 glowne galezie.



Tydzien drugi.

Tydzien robi spora roznice, he? Dwa tygodnie po tym, jak sadzonki wyszly z ziemi pomyslalem, ze zobie fotke. Najwieksze rosliny (te ktore wyszly pierwsze) maja do 34 cm, zas najmniejsze okolo 13. Najmniejsza jest z przodu (ta z papierkiem), a najwieksze po lewo.



Tydzien trzeci.


Czas przelaczyc na 12/12, zwlaszcza C99 X Haze poniewaz ta krzyzowka ma dlugi okres przejsciowy i skonczy jako drzewo. Zmieniaja sie w dominujaca odmiane sativa.


Thai-tanic, C99 X Peak19 oraz P 19 X Haze zachowuja sie bardzo dobrze i maja piekne profile. Roslina po lewo z przodu (Haze X Peak19) ma teraz 51 cm w poprzek, pozno kielkujaca Haze X C99, stojaca na podwyzszeniu z przodu ma 20 cm w poprzek. Byla przycinana jakis tydzien temu.

Rosliny sa bardzo zdrowe, wymagaja podlewania dwa razy dziennie z wyjatkiem najmniejszych roslin. Boczne panele musialy byc przesuniete 3 razy od ostatnich fotek poniewaz ogrod szybko sie rozrasta. Mamy Skunk dookola farmy Bendejo...kocham ten aromat! Mozesz zobaczyc pewien wplyw Skunk na Thai-tanic. Jak dotad bardzo ladna krzyzowka.

Wszystkie rosliny w doniczkach ze Spin-Out maja sie ekstremalnie dobrze. W rzeczywistosci jedyna roalina, ktora wyglada slabo jest ta z niepryskanej doniczki – moze jest zadrosna...


Fotka jest troche ciemna...butelka wina jest dla porownania rozmiaru.



Tydzien czwarty.

12/12 zaczalem tydzien temu. Wzrost jest doskonaly. Jest troche zachodu z uprawa ze wzgledu na male doniczki i bardzo ciepla pogode, ktora powoduje wzrost temperatury ogrodka do 35 stopni pomimo moich wysilkow, by ja obnizyc – niedobrze...

Fotka szerokokatowa z fleszem.
Ogrodek ma teraz ok 2 m kwadrat., w pierwszym tygodniu bylo to niecaly metr. Swiatla musza byc podnoszone o 2.5-5 cm dziennie.



Rezultaty!

Dzis, po 6 dniach 12/12, pozbylem sie wszystkich roslin, ktore mialy wstretne male kuleczki. Sposrod 18 roslin z ktorymi zaczalem 9 okazalo sie zenskich (co NAPRAWDE bedzie dla mnie problemem ze wzgledu na przestrzen), 6 jest meskich a 3 niepewne. Zalaczona fotka pokazuje profil 6 meskich, ktore zostaly zniszczone. Dwie na lewo to TFD Haze X Peak19, ta po prawo C99 X Peak19. Najhwyzsza roslina ma 66 cm nie liczac bryly korzeniowej. Zauwazyles pare widocznych korzeni w bryle srodkowej rosliny? Wyjasnie to pozniej na innej fotce.



Zblizenie bryly korzeniowej


Jak widziales na poprzedniej fotce korzenie nie przerastaja bryly.

Nas kolejnej fotce jest zblizenie bryly srodkowej roaliny. Koncem palca odgarnalem okolo 1 cm ziemi na srodku bryly, wiec mozesz zobaczyc co poza warstwa zewnetrzna. Miej na uwadze, ze te korzenie sa dosc male – 15 cm srednicy i okolo 6 cali dlugie.



Zblizenie korzeni bocznych.

Tutaj jest zblizenie korzeni bocznych pokazujace ekstremalnie rozrosnieta mase korzeniowa po tym, jak otrzachnalem tak duzo suchej ziemni, jak to bylo mozliwe. Masa jest bardzo gesta bez przerostu zewnetrznego. Masa rozciaga sie do 30 cm dlugosci, kiedy ja podniesc. Duzy korzen podrodku wyglada jak korzen glowny. Znowu widac jak wazne jest posianie ziarenka w wysokiej, dlugiej doniczce.

Rosliny sa definitywnie ograniczone doniczka aczkolwiek nie wykazuja zadnych oznak koniecznosci podlewania dwa razy dziennie.

.Jutro beda przenesione do nieopryskanych duzych doniczek.



Dobry link!

Tutaj jest link (link wygasly - przyp. Tlum.) pokazujacy zwiekszona produkcje kwitnienia roslin. To nie znaczy, ze rosliny beda mialy te same rezultaty pod wzgledem kwitnienia , ale tez nie znaczy, ze beda mialy. Reakcja roslin opiera sie po prostu na botanice. (troche bez sensu, ale tlumacze jak napisal – przyp. Tlum.)

click here
Tu jest plik PDF (bedziesz potrzebowac Adobe Acrobat) ktory pokazuje cztery gatunki kwitnacych roslin. W doniczkach opryskanych wodorotlenkiem miedzi wzrost produkcji kwiatow wynosil od 55% do 160%.

Profil roslin meskich, ktore zostaly zniszczone.

Tu jest kolejna meska (O.Haze X Peak 19), ktora znalazlem dzos rano i bedzie zniszczona. Ma ok. 80 cm wysokosci ( z doniczka). Ma bardzo ciemne, szerokie liscie, zwlaszcza na nizszych poziomach (korekcja koloru byla ewidentna w swietle dziennym).



Bryla korzeniowa rosliny meskiej z nieopryskanej doniczki.

Zniszczylem kolejna meska, ta jedyna z nieopryskanej doniczki. Zauwazalny jest nadmierny przerost korzeni.



Tydzien szosty.

Rosliny kochaja Griffin’s Spin-Out. Teraz musze podlewac rosliny codziennie i przyciac niektore czubki poniewaz rosna bardzo intensywnie (duzy wplyw Haze). W tym ogrodku dominuje sativa z wyjatkiem kilku roslin, ktore obieraja typowy profil hybrys indica/sativa – C99 X Peak19. Przycinanie czubkow na tym etapie gry nie jest moim ulubiona metoda regulacji wysokosci roslin i nie polecam go ale nie chce zalowac walki z wysokoscia nawet jezeli ma to oznaczac poswiecenie wydajnosci zbioru. Niektore z roslin maja juz ok. 120 cm, podczas gdy w niedziele uplynie dopiero trzy tygodnie 12/12. Wyhamujcie troche, jeszcze jest czas na wzrost!

Tu jest czesciowa fotka ogrodka ukazujaca rosliny przesadzone do 15 l niepryskanych doniczek. Gdybym mogl zrobilbym fotke calosci, ale farma Bendejo jest juz troche scisnieta i nie dalo rady.



Komu popcorn?

Trzy tygodnie 12/12 i rosliny odpowiadaja silnym kwitnieniem.
Tu jest czesciowy shot ogrodka z C99 X Peak19 w srodku. Ta okazuje sie wspaniala krzyzowka po d wzgledem profilu, wigoru i kwitnienia. Thai-tanic rowniez sa bardzo ladne, ale praktycznie sa czysta sativa. Mam na mysli, ze te cholerne rosliny sa cos jak 60 cm w poprzek i czynia moj ogrodek naprawde ciasny. Ogrodek ma 6 m kwadrat. Wzrost i zdrowie roslin sa znakomite, jedynym minusem jest koniecznosc czestego podlewania kiedy sa w doniczkach 4.5 l.



Czwarty tydzien kwitnienia


To jest czesc ogrodka w czwartym tygodniu kwitnienia. Dominuje tu sativa tak wiec walcze z rozrostem roslin i przycinam sporo czubkow, nawet teraz. Sa tam po lewo dwie ledwo widoczne Thai-tanic z krzyzowka Haze pokazujac dlugie, wyciagniete szczyty. Mysle, ze jedynymi roslinami, ktore dazda mi grube, ciezkie topy sa moje krzyzowki C99 X Peak19. Ich rodzice produkowali ciezkie szczyty...



C99 X Peak19 – Szesc tygodni kwitnienia

Krzyzowka C99XP19. Doskonaly profil, powinna byc gotowa w ciagu dwoch tygodni. Niektore liscie sa troche pokrecone przez wysoka temperature dwa tyg. temu, ale coz...




Eksperyment okazal sie sukcesem!

Fotka mojej pierwszej scietej rosliny z eksperymentu pokazuje jej kondycje, plon i wszystko. To jest C99 X Peak19 niesmialo zebranej po osmiu tygodniach kwitnienia. Puenta? Ekperyment odniosl sukces!

 
Ostatnia edycja:

john_locke

Well-known member
Rejestracja
Mar 17, 2009
Postów
71
Buchów
1
Postawił bym bucha za ten tekst ale mam jeszcze za mało postów, żeby móc dawać :(

Preparat Griffin’s Spin-Out jest dobra rzeczą. Z tego co czytałem o nim, w Stanach jest dość często używany. W PL jego zastosowanie jest mniej znane, jednak na stronce Urzędu Patentowego znalazłem info na temat czegoś o podobnym działaniu stworzonego przez naukowców z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.


Wycinki tekstu zapożyczone ze stronki:


"Emulsja do pojemników szkółkarskich i doniczek - stanowi zawiesinę farby emulsyjnej w ilości od 75 do 99,4 procent wagowych z dodatkiem bezwodnego krzemianu miedzi w ilości od 0,1 do 20 procent wagowych oraz mieszanki olejów roślinnych w ilości od 0,5 do 5 procent wagowych.

Bardzo ważną rolę w rozwoju rośliny spełnia bryła korzeniowa, a w szczególności warunki, w jakich wzrasta. U roślin uprawianych we wszelkiego rodzaju pojemnikach obserwuje się zjawisko przylegania korzeni do wewnętrznej powierzchni pojemnika. Korzenie nie przerastają całej objętości pojemnika, tylko wiją się wzdłuż jego ścianek, co z upływem czasu powoduje niekorzystne zagęszczenie korzeni, ich zamieranie oraz słaby wzrost roślin po ich przesadzeniu na miejsce stałe.

Znany jest sposób zapobiegania temu zjawisku, który polega na pokrywaniu wewnętrznej powierzchni pojemników zawiesiną farby emulsyjnej z dodatkiem siarczanu miedzi lub wodorotlenku miedzi, lub herbicydów, co powoduje przerastanie korzeni w obrębie całej objętości pojemnika.

Emulsję według wynalazku nanosi się na wewnętrzną powierzchnię pojemnika przy pomocy pędzla lub narzędzia natryskowego, a następnie pozostawia do wyschnięcia. Podobny efekt uzyskuje się poprzez nasycenie emulsją materiału celulozowego, wysuszenie go, pocięcie według wymiarów pojemnika, wyłożenie wewnętrznych powierzchni ścianek i przysypanie glebą.

Zastosowanie emulsji powoduje, że wzrost wierzchołków korzeni roślin po zetknięciu się ich z wewnętrzną powierzchnią pojemnika pokrytą emulsją zostaje zahamowany, co wymusza na roślinie wytworzenie korzeni bocznych dalszych rzędów, wskutek czego następuje przerośnięcie całej objętości substratu uprawowego lub gleby w pojemniku. Mechanizm tego zjawiska polega na szczególnej wrażliwości tkanek korzenia, w tym przypadku jego wierzchołka, na zawarte w emulsji jony miedzi. Miedź jest związkiem o działaniu toksycznym. Wierzchołek korzenia po dotknięciu bocznej ścianki pojemnika pokrytej emulsją rozpuszcza jej niewielką ilość, zaś zawarte w niej jony miedzi powodują jego zamieranie. Znajdujące się w emulsji jony krzemu pobudzają wzrost korzeni, odpowiedzialnych za pobieranie składników odżywczych, przyspieszając tym samym rozwój całego systemu korzeniowego
rośliny.

Emulsja według wynalazku, w odróżnieniu od rozwiązań znanych ze stanu techniki, zachowuje swoje właściwości przez wiele sezonów, ponieważ krzemian miedzi jest związkiem o bardzo dużej trwałości."

Bonifacy, dobrze, że zwróciłeś uwagę na ten preparat - myślę, że wielu osobom może okazać się przydatny. Powinien dać dobre efekty przy uprawie w niewielkich donicach roślin z pestek regular przed selekcją i przesadzeniem do większych donic... Myślę, że w znacznym stopniu zapobiegało by to karłowaceniu krzaków, przy dobrze napowietrzonej mieszance.

Stosował ktoś preparat o tych właściwościach?? jeśli tak, proszę o info.
 
K

Kot z Cheshire

Guest
masz pojecie gdzie to kupic? bo szukalem online i nie ma. na stronie producenta mozna sobie poczytac, ale nie znalazlem sklepu, ani na ebayu...
 

deep

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 9, 2008
Postów
1,068
Buchów
2
nie mam pojęcia gdzie to kupić ,ale bucha moge zawsze postawic :D:D:D
 
Q

qazwsxedc

Guest
mozna to zrobic z wodorotlenku miedzi zmieszanego z farba emulsyjna. z grubsza chodzi o jony miedzi uwalniające sie powoli ;)

z netu "
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]W USA używa się w często w tym celu herbicydu Treflan lub związków miedzi, z których najskuteczniejszy jest wodorotlenek miedzi lub węglan miedzi, zmieszanych z farbą emulsyjną."[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
 

Qbek

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 7, 2007
Postów
596
Buchów
1
kupić trudno, bo nietrwały. bardzo BARDZO łatwo go zrobić, bardzo tanio.

stechiometrycznie odmierzamy ilości NaOH i CuSO4. rozpuszczamy w wodzie, mieszamy. galaretka to:

2NaOH+CuSO4---> Na2SO4+Cu(OH)2

siarczan sodu, nie popsuje nam niczego myślę.
 
C

Cherokee

Guest
ciekawi mnie do jak małych donic mozna by wsadzic automoty przy urzyciu tego zabiegu- oczywiscie bez strat na wielkosci plonu

jednak to doswiadczenie mało miarodajne- 3 tygodnie w doniczkach 4,5 litrowych...to wcale nie jest długo
 
Ostatnia edycja:
K

Kot z Cheshire

Guest
jednak to doswiadczenie mało miarodajne- 3 tygodnie w doniczkach 4,5 litrowych...to wcale nie jest długo

tez nie rozumiem czemu te wieksze nie byly malowane, przeciez korzenie w nich juz mu rosly "normalnie"...

niewazne, ja to przetestuje przy najblizszym grow, tylko SKAD TO ku**a WZIAC? :)
 
Ostatnia edycja:
K

Kot z Cheshire

Guest
zawiesiną farby emulsyjnej z dodatkiem siarczanu miedzi lub wodorotlenku miedzi

bingo!

siarczan miedzi jest na allegro, 7-15zl za 0,5kg :)

edit:

jest i na ebayu, copper sulphate sie nazywa :)
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
http://a.pl/Produkt-4903/Kret-granulki-z-aktywatorem-aluminiowym-500g

149.jpg


A tu zasada sodowa: nie czysta - trzeba wyciągnąć "aktywator" aluminiowy - który robi pssssss... jak się wody doda // chyba jego jedyne zadanie w krecie//

Zbyt czysta nie jest ale : nie sądzę aby zrobiło duża różnice.

Tu czyste i chyba taniej niż: brudne:

http://sklep-galvet.pl/wodorotlenek-sodu-soda-kaustyczna-granulat-p-79.html

ps: CuSO4
tu: jest taniej: http://www.xn--strzay-7db.pl/index.php?d=produkt&id=283&pid=55

o i tu: http://sklep-galvet.pl/siarczan-miedzi-cuprum-sulfuricum-p-76.html

coś z formatem strony maja nie tak:

btw: a to mnie załamało !!!! witamina C --> http://sklep-galvet.pl/witamina-kwas-askorbinowy-p-538.html?cPath=1 --> cena za Kilogram : ale nas koncerny farmaceutyczne doją na: tabletkach ;(
 
Ostatnia edycja:
K

Kot z Cheshire

Guest
http://a.pl/Produkt-4903/Kret-granulki-z-aktywatorem-aluminiowym-500g

149.jpg


A tu zasada sodowa: nie czysta - trzeba wyciągnąć "aktywator" aluminiowy - który robi pssssss... jak się wody doda // chyba jego jedyne zadanie w krecie//

Zbyt czysta nie jest ale : nie sądzę aby zrobiło duża różnice.

hehe, juz tu na forum jeden spec byl, co domestosem rosliny leczyl, ale kreta chyba jeszcze nikt nie stosowal :D

nie do konca jestem pewny czy to sie nada, bo jonow miedzi tam chyba nie ma...
 
S

sub

Guest
nie do konca jestem pewny czy to sie nada, bo jonow miedzi tam chyba nie ma...

kupić trudno, bo nietrwały. bardzo BARDZO łatwo go zrobić, bardzo tanio.

stechiometrycznie odmierzamy ilości NaOH i CuSO4. rozpuszczamy w wodzie, mieszamy. galaretka to:

2NaOH+CuSO4---> Na2SO4+Cu(OH)2

siarczan sodu, nie popsuje nam niczego myślę.

--> nie zastosujesz siarczanu miedzi jako bezpośredniego dodatku do farby - Bo jest zbyt łatwo rozpuszczalny ;) : całość przejdzie Ci do ziemi : Potrzebujesz "miedź: w formie słabo rozpuszczalnej wolno dyfundującej z farby:
eeee... Sam przecie tłumaczyłeś wiec wiesz: co jeszcze potrzebujesz... Hmmmm.. daje się robić w jajo ;)

Kret to po prostu zasada sodowa z dodatkami : -> zwykle z jakimś syfem zapachowym - i często z granulkami aluminium które idzie łatwo : oddzielić:

ps: Co z proporcjami: farba: wodorotlenek miedzi: -> zbyt dyza dawka miedzi zadziała na rośliny dosyć nieciekawie...
 
Ostatnia edycja:
K

Kot z Cheshire

Guest
--> nie zastosujesz siarczanu miedzi jako bezpośredniego dodatku do farby - Bo jest zbyt łatwo rozpuszczalny ;) : całość przejdzie Ci do ziemi : Potrzebujesz "miedź: w formie słabo rozpuszczalnej wolno dyfundującej z farby:

ku**a, juz sie podjaralem ze ogarnalem temat :(

ale chwila, w tym artykule wrzuconym przez johna_locka (post nr 2), jest napisane, ze mozna uzywac siarczanu miedzi, daje sie do 20% wagi calosci.
myslalem kupic 2l emuslsji, w***ac tam 0,5kg tego siarczanu miedzi i malowac.

jestes absolutnie pewny, ze to nie zagra?

edit:

prosze:
zawiesiną farby emulsyjnej z dodatkiem siarczanu miedzi lub wodorotlenku miedzi

"Emulsja do pojemników szkółkarskich i doniczek - stanowi zawiesinę farby emulsyjnej w ilości od 75 do 99,4 procent wagowych z dodatkiem bezwodnego krzemianu miedzi w ilości od 0,1 do 20 procent wagowych oraz mieszanki olejów roślinnych w ilości od 0,5 do 5 procent wagowych.


chociaz to mowia bezwonny krzemian miedzi...
ku**a, nie wiem juz sam, z chemii jestem kompletne zero...
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
jestes absolutnie pewny, ze to nie zagra?

Nie jestem ;).
Ale Siarczanu miedzi bym się bał dodawać: Nawet jeśli mam gotowy przetłumaczony przepis. Poleci z tej farby do ziemi bardzo szybko. Jeśli już to masz to zobacz jak się rozpuszcza w wodzie.[ którego nie przeczytałem w całości - za długie jakieś takie to jest :] ]
 
K

Kot z Cheshire

Guest
Nie jestem ;).
Ale Siarczanu miedzi bym się bał dodawać: Nawet jeśli mam gotowy przetłumaczony przepis. Poleci z tej farby do ziemi bardzo szybko. Jeśli już to masz to zobacz jak się rozpuszcza w wodzie.[ którego nie przeczytałem w całości - za długie jakieś takie to jest :] ]

hmmmm...

ok. siarczan juz kupilem na aukcji, tylko nie za bardzo kumam jak to przetestowac najpierw. nie odpale calego grow w tych doniczkach, bo mi moze ch*j wszystko strzelic :D

moze pomaluje jedna donice i posadze tam ku**a np. koper i zobacze co bedzie :)

chyba ze masz jakis lepszy pomysl jak to ogarnac, zeby miec pewnosc ze zagra - ten kret jakos mnie nie przekonuje...

edit:

znalazlem to:

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/p16pgi4kk7c0qu33rea7sehqk1/PL196994B1.pdf

"W czasopiśmie „Szkółkarstwo", nr 6 z 2001 r., na stronie 20 opisano sposób zapobiegania przerastaniu
korzeni z pojemników do gruntu, a także skręcaniu w pojemniku, który polega na ułożeniu na
dnie pojemnika materiału nasyconego preparatami hamującymi wzrost korzeni, np. herbicydem Treflan,
ewentualnie wodorotlenkiem miedzi lub węglanem miedzi zmieszanymi z farbą emulsyjną. Zastosowanie
wodorotlenku miedzi w celu zapobiegania wiciu się korzeni po ściankach pojemnika opisano
także w czasopiśmie „Hort Technology", nr 8 z 1998 r., na stronie 366."

edit 2:

zeby zrobic wodorotlenek miedzi, trzeba wlac roztwor wodorotlenku sodu (soda kaustyczna ?) do roztworu siarczanu miedzi, a przynajmniej tak mowia tu:

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-otrzymac-wodorotlenek-miedzi-ii

siarczan miedzi kupilem, soda kaustyczna tez nabyc nie problem. nie wiem tylko jakie proporcje czego, jakie stezenia tych roztworow maja byc, na oko raczej ciezko zgadywac...

moze ktos kumaty z chemii i pomoze? :)
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół