nasiona marihuany

FILTR WĘGLOWY

Wyszukiwarka Forumowa:
R

rasta

Guest
[center:994e19af60]Jak pozbyć się zapachu uprawianej ganji z otoczenia uprawy??? Najskuteczniejszym sposobem neutralizacji zapachu jest zastosowanie w systemie wentylacyjnym naszej uprawy filtra węglowego. Można go kupić w necie, sprowadzić z zagranic lub spróbować zrobić samemu, choc nie będzie on tak skuteczny jak fabryczny.

A to jeden ze sposobów zrobienia takiego filtra.



Przerobienie autobusowego, zużytego filtra powietrza na filtr węglowy.



Zaczynamy oczywiście od rozebrania filtra.


Przy użyciu szlifierki kątowej odcinamy pokrywę z otworem (możliwie najbliżej krawędzi aby nie zmniejszać rozmiarów filtra).



Z drugiej strony wycinamy już tylko siatkę zewnętrzną.


Papier już nam potrzebny nie będzie. Wyrywamy go.


Czyścimy pokrywę i to samo robimy z drugą częścią filtra.


Myjemy wszystkie elementy, najlepiej benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem.


Teraz możemy przystąpić do skladania.

Potrzebnę będą takie rzeczy jak:
watolina - dobieramy orientacyjnie wymiary tak aby owinąć wewnętrzną siatkę filtra 3-5 razy. ok.3m2,
węgiel aktywowany - 500-1000g
kawałek płyty za sklejki lub mdf
drut
kołnierz do podłączenia rury went.
wkręty



Na wewnętrzną siatkę nawijamy jedną warstwę watoliny. calą resztę watoliny posypujemy warstwą węgla aktywowanego i nawijamy do końca. im więcej węgla będzie znajdowalo się pomiędzy warstwami watoliny tym caly filtr będzie wydajniejszy.



Zakładamy zewnętrzną siatkę. Może to sprawiać pewne problemy dlatego dla ułatwienia najlepiej owinąć siatkę folią aby łatwo nasunąć na zwiniętą watolinę. Po nasunięciu siatki folię wyciagamy.



Z drutu wyginamy naciąg zakończony gwintem z nakrętką aby skręcić wszystko w całość.


Nooo.. teraz jak z górki.


Z płyty wycinamy dysk o średnicy takiej jak filtr z otworem pasującym do kołnierza i rury wentylacyjnej.


Dopasowujemy kształt kołnierza i przykręcamy wkrętami do krązka. Zawsze lepiej, ale nie koniecznie, uszczelnić połączenie silikonem.


To jeszcze tylko skręcić kołnierz z filtrem kilkoma wkrętami.


:thumright:
[/center:994e19af60]
 

Orion

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 16, 2006
Postów
2,316
Buchów
10
v2.0 - EKONOMICZNA :) budowa filtra w tym przypadku bez węgla aktywowanego - ale radzę go zastosować z oczywistych powodów.


Przy budowie boxu używałem różnych materiałów tłumiących dźwięki zapach itp.
No ale trza było jeszcze zmajstrować filtr powietrza... wpadłem na pewien pomysł.

[center:b45dfa1234]
Wykorzystałem wełne mineralną 8cm firmy URSA ceny są różne.. od 4 do 20 zł za kawałek
130x70 cm to zależy.. ale jeden w zupełności wystarczy. - Jakiś budowlany
Potrzebne są dwa baniaki 5 L
Dwa metry wełny coś w stylu watoliny metr bieżący to około 4 zł. LeroyMerlin
Nożyczki
Taśma samoprzylepna
Dwa kosze na śmieci z dziurkami, dobrze jest kupić firmy Curver bo mają dobrejn
jakości plastik i nie pęka przy cięciu, jest po prostu elastyczny 3 pln szt. - LeroyMerli
Przewód wentylacyjny.. najlepiej taki elastyczny 1 metr 8-10 zł. LeroyMerlin
No i oczywiście wentylator wyciągający powietrze z Boxa- 18 pln Obi




Dno kosza wypełniłem nieco watą aby filtr miał na czym legnąć :)


Dwa baniaczki - odcinamy "gówke" z obu i wtykamy jeden w drugie. Trzeba w nich ponawiercać dużo dziurek.. ja użyłem do tego wiertarki coby były w miare okrągłe :)
Potem wpychamy jeden w druki i zaklejamy taśmą. Z jednej strony trzeba wyciąć otwór
średnicy przewodu wentylacyjnego.
Potem owijamy kilkoma warstwami wełny/watoliny i zaklejamy taśmą.







Teraz trza przymierzyć kosze i wyciąć w jednym z nich otwór na przewód wentylacyjny.



Następnie wypychamy środek wełna tak aby już zrobiony tubus z baniaczków i wełny się zmieścił. Nie oszczędzajcie wełny :)






Teraz już wystarcz nieco poupychać przy wylocie waty, pouszczelniać, sklecić te dwa kosze razem. Mogą być śruby lub taśma jak kto woli.



Wystarczy doczepić przewód wentylacyjny i wentylatorek - minimum 100cm3/h musi być dosyć wydajny żeby przepchać to całe powietrze przez te góry waty i małe otworki :)
Inaczej nie ma to sensu.

Już zawieszony filterek na miejscówce.


[/center:b45dfa1234]
Myślałem, że filtr będzie się spisywał nijak.. bo nie ma węgla aktywowanego ALE ! :)
tutaj mnie bardzo miło zaskoczył bo zapach jest praktycznie nie wyczuwalny! !
Box jest doskonale uszczelniony także zapach dopiero wydobywa się przy otwrtych drzwiczkach. W środku mam kilka ww i czuje że filtr podołałby nawet jakiemuś Skunkowi.
A to wszystko przy sporym oświetleniu 900W.
 

ziomek20

Well-known member
Rejestracja
Lut 10, 2007
Postów
87
Buchów
0
ekonomiczna budowa filtra bez węgla aktywowanego

po zamontowaniu tego filtra temperatura w boxie podniosła sie do 38stopni normalnie masakra
czy ten filtr da sie jakoś tak zrobić żeby działał normalnie>?? czy wyrzuciłem siano na niego w błoto i on nadaje sie tylko do wyrzucenia ?

Oświetlenie:6x24w/1500lum
wentylacja:dwa wentyle komputerowe jeden wpuszczający drugi chłodzący lampy /jeden łazienkowy wysysający 100cm3/h

dałem zwykłą wełnę bo nigdzie nie było mineralnej na kawałki ale to chyba nie przez to sie tak to wszystko nagrzewa??
fotki:
 

Apollo

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lip 6, 2006
Postów
481
Buchów
1
za 15 zeta masz 3l wegla na allegro po co to kombinowac?? lol pzdr
 

ziomek20

Well-known member
Rejestracja
Lut 10, 2007
Postów
87
Buchów
0

Orion

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 16, 2006
Postów
2,316
Buchów
10
filtr nadaje się do wentylatorów łazienkowych! jak każdy nawet te kupne

małe wentylatory nie poradzą sobie z przepchnięciem takiej masy powietrza

temp. podniosła się zapewne ze złego chłodzenia boxa i lampy

Ten filtr po zastosowaniu węgla aktywnego działa mi do dzisiaj , banalna konstrukcja i niewielki koszt.
 

satreip

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 16, 2008
Postów
1,001
Buchów
5
a czy filtr zrobiony ze starego filtra powietrza od autobusu bedzie zdawal role przy mojej wentylacji tzn. jeden wiatraczek lazienkowy wpychajacy 100m/h i jeden wyciagajacy tez 100m/h? czy te wiatraczki dadza rade?? temp teraz w boxie mam oklo 28-29 stopni wiec idealnie nie chcialbym zeby wzrosla
 

Orion

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 16, 2006
Postów
2,316
Buchów
10
filtr autobusowy to świetna rzecz - ciężko powiedzieć co do jego przepustowości powietrza ale myślę, że spokojnie dadzą radę.

Bardziej skupiłbym się na ciśnieniu (Pa) potrzeba nieco aby przepchać tę masę powietrza :). Podłącz - niech pochodzi 2 dni i sprawdź czy wszystko jest ok.

Upgrade takiego filtra znajdziesz wyżej
 
B

Bercyk

Guest
Napiszcie jaki macie wentylator polaczony z tym filtrem, taki zeby dawal rade, bo zainwestowal bym w jakis ale zalezy mi na tym zeby byl tez w miare mozliwosci cichy...
 

Mechanik

Active member
Rejestracja
Lut 14, 2008
Postów
36
Buchów
0
bercyk.. ja miałem "turbinowy" ew. "promieniowy" to takie w krztałcie ślimaka..wytwarzają dobre podciśnienie które "przeciąga" elegancko powietrze przez filtr.. a wielkość i hałas to sobie dostosuj do swoich potrzeb i wielkości filtra jaki budujesz..

wentylator na kształt wiatraka wbudowanego w pierścień (takie jak międzyinnymi w komputerze) charakteryzuje mniejsze ciśnienie wytwarzane przez niego w porównaniu z wentylatorem turbinowym... >>>>allegro są tam wentylatory turbinowe do procesorów.. wpisz "cooler turbinowy" i szukaj

miałem taki ale się zjarał :/
pzdr.
 
Ostatnia edycja:

souflay

Well-known member
Rejestracja
Maj 13, 2008
Postów
262
Buchów
0
filtr

panowie nie lepiej kupić pochłaniacz z maski gazowej za 5 zeta, na allegro jest tego masa i za***iście pohcłania wszystkie zapachy
</P>
 

miś pusz upek

Well-known member
Rejestracja
Kwi 12, 2009
Postów
226
Buchów
0
nigdzie nie wyczytałem jakiej grubości powinien być węgiel aktywny :freak2:

znalazłem w necie jakie powinien mieć właściwości do oczyszczania powietrza i nie tylko
jaki rodzaj i do czego


Węgiel aktywny SAR-1 (ziarnowy)
Zastosowanie: Oczyszczanie wody pitnej, wody przemysłowej, dechloryzacja, deozonizacja, usuwanie koloru, oczyszczanie surowców w przemyśle spożywczym i chemicznym.
Parametry:​
1. Masa nasypowa 440÷500 g/dm3
2. Uziarnienie 0.5÷2.0 mm​
3. Powierzchnia właściwa 1050 m2/g​
4. Liczba jodowa 950 mg/g​
5. Liczba metylenowa >24 ml

Węgiel aktywny srebrzony SAR-1A (ziarnowy) Zastosowanie: Oczyszczanie wody pitnej, wody przemysłowej, dechloryzacja, deozonizacja, usuwanie koloru, oczyszczanie surowców w przemyśle spożywczym i chemicznym. Węgiel srebrzony dzięki właściwościom bakteriostatycznym znajduje zastosowanie jako złoże filtracyjne do filtrów domowych.
Parametry:​
1. Masa nasypowa 440÷500 g/dm3
2. Uziarnienie 0.5÷2.0 mm
3. owierzchnia właściwa 1050 m2/g
4. Liczba jodowa 950 mg/g
5. Liczba metylenowa >24 ml
6. Zawartość srebra min.0,30% (mierzone metodą Volharda)

Węgiel aktywny SAR-3 (granulowany) Zastosowanie: oczyszczanie powietrza i gazów, usuwanie rozpuszczalników, odzysk rozpuszczalników w procesach desorpcji, usuwanie zapachów (deodoryzacja), usuwanie olejów ze skompresowanych gazów, oczyszczanie gazów procesowych.

Parametry:
1. Masa nasypowa 440÷500 g/dm3
2. Uziarnienie 2.5÷5.0 mm
3. Powierzchnia właściwa 1050 m2/g
4. Chłonność dyn. par benzenu >90 g/dm3
5. Wytrzymałość mech DIN > 90 %
6. Zawartość wilgoci < 3 %


Węgiel aktywny SAR-2 (granulowany)
Zastosowanie: jak dla SAR-3

Parametry:
1. Masa nasypowa 550÷600 g/dm3
2. Uziarnienie 1.0÷2.5 mm
3. Powierzchnia właściwa 1000 m2/g
4. Chłonność dyn. par benzenu >90 g/dm3
5. Wytrzymałość mech DIN > 90 %
6. Zawartość wilgoci < 3 %


Mata z węglem aktywnym
clear.gif


Zastosowanie: jako wkłady do okapów kuchennych, wkłady do urządzeń do pochłaniania zapachów.

Parametry:
1. Wymiary-standard 40 x 60 x 1 cm
2. Ilość węgla w macie 300÷500 g/m2
3. Chł. par benzenu 60g/m2
Parametry węgla aktywnego:
1. Węgiel pyłowy
2. Masa nasypowa 600÷700 g/dm3
3. Liczba jodowa > 900 mg/g
 
Ostatnia edycja:

szymon111

Well-known member
Rejestracja
Sie 22, 2008
Postów
62
Buchów
0
Znalazłem kiedyś taki rodzaj filtra: http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-pochlaniacz-dymu-na-usb

Można by zrobić coś na tej zasadzie? Dać węgiel aktywny i nawet umieścić to w boxie, lub po za ale wtedy rure wyprowadzić.

Znalazłem też coś takiego na allegro:

Można by w taką tube wstawić?



POCHŁANIACZ SECURA A1
Aukcja dotyczy kompletu - 2 szt.
Zastosowanie: Do zastosowania w półmaskach SECURA 2000
Przeznaczenie:
Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65oC oraz aceton (np. rozpuszczalniki organiczne, węglowodory, alkohole, kwasy organiczne, estry, etery, ketony, styren itp.) przy łącznym objęctościowym stężeniu nie przekraczającym wartości 0,1 %. Typowe zastosowanie w lakiernictwie.
Dane użytkowe: Łączone z półmaską za pomocą zaczepu bagnetowego.
Do półmasek Secura 2000 stosuje się 2 pochłaniacze.
Występują w opakowaniach po 2 szt.
Środek filtrujący: węgiel aktywny
Obudowa: polipropylen

Dałem tak bo podobo nie można dawać linków do allegro
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół