nasiona marihuany

Kilka pytań - pierwszy grow - mini box 50x50x70

Wyszukiwarka Forumowa:

ToBeOrNot

Active member
Rejestracja
Lut 9, 2021
Postów
35
Buchów
23
Cześć i czołem!
Planuję budowę pierwszego growboxa pod Automaty i mam kilka pytań
Box chciałem wzorować na https://www.forum.haszysz.com/showt...-1m-LED-CLU048-50W-DIY-prosty-schemat-w-2-dni, ale z kilkoma zmianami

Wymiary: 50x50x70 - niestety nie mam więcej miejsca obecnie, budowa będzie z płyty OSB, w miarę możliwości maksymalnie szczelnie
Oświetlenie: 7 x żarówki LED, (5x 2700K i 2x 4000K), ale w razie czego proporcje barwowe mogę zmienić i na początek dać więcej 4000K
Wentylacja: Zależy mi na tym aby w miarę możliwości kompletnie wyeliminować zapach, więc trochę boję się samodzielnie budować filtry, myślałem nad Croco 103m3/h z pasującym wentylatorem na wylocie i komputerowy went z matą węglową na wlocie - co myślicie?
jako mieszający mam w zapasie wiatraczek pod usb
Roślinki - tutaj nie wiem ile na tą powierzchnię (2-3?) i jakie odmiany, chciałbym coś z przewagą Sativy. I pytanie czy jest sens wrzucać pestki różnych odmian do jednego boxa czy lepiej trzymać się jednej?
Gleba - myślałem nad kupnem ziemi biobizz light mix i potrzebowałbym porady jakie do tego nawozy albo jakiś link do tematu kiedy, co i jak w kontekście automatów.
Planuję też kupić mierniki do Ph i EC i trzymać się wytycznych, ale w temacie samych nawozów zależy mi aby było w miarę budżetowo, to pierwszy testowy grow.
Jeszcze jakiś must have o którym zapomniałem?
Na co konkretnie zwracać uwagę przy tak niskim boxie, jaką odległość żyrandola utrzymać od szczytów?

Przepraszam jeśli pytam o oczywiste rzeczy, ale chciałbym do tygodnia max dwóch skompletować wszystko i pomyślałem, że spróbuję tutaj dopytać.
 

Le Hashishin

Well-known member
Rejestracja
Sty 21, 2021
Postów
80
Buchów
21
Wymiary: 50x50x70 - niestety nie mam więcej miejsca obecnie, budowa będzie z płyty OSB, w miarę możliwości maksymalnie szczelnie
Sam ostatnio budowałem z OSB i jeśli będziesz ją brał z jakiegoś obi, castoramy itp. to polecam dopłacić te parę zł żeby ci pocięli kształtki na wymiar, bo bez piły stołowej nie da się tego pociąć prosto za bardzo i później jest problem z szczelnością. Miałem tak w 1 boxie i zeszło mi później pudełko szpachli do drewna na łatanie :D Jak masz ucięte równo to wystarczy byle uszczelka i 100% szczelności (tak zrobiłem przy 2 projekcie).
Co do wentylacji to osobiście mogę ci polecić zrobienie własnego filtra, jest to znacznie tańsze i nie ma wielkiej filozofii, na dobrą sprawę wystarczy dać wartstwę 3-5cm węgla i odpowiedni wentylator, lepiej dać słabszy niż za mocny. Na taki metraż moim zdaniem mocny went komputerowy w zupełności wystarczy (coś rzędu 70-90 CFM). Jest to tylko moja opinia, jednak ja bym to zrobił w ten sposób, a zaoszczędzone $$ zainwestował albo w nawozy albo w lepsze oświetlenie w postaci większej ilości żarówek (myślę, że 7 sztuk może ci nie pokryć 50x50cm przy tej wysokości) lub jakiegoś leda DIY.
Co do ilości krzaków to jakbym miał dostępne 50x50 to bym tam pchał 4 sztuki w mniejszych donicach (np. 6L) z tego względu, że większe doniczki zwykle są wyższe niż szersze, a tutaj liczy się każdy centymetr.

---------- Post Zaktualizowany 23:14 ---------- Data pierwszego postu 23:12 ----------

#edit
albo 3 sztuki i nawilżacz, ale to już kwestia osobistego wyboru :D
 

ToBeOrNot

Active member
Rejestracja
Lut 9, 2021
Postów
35
Buchów
23
Dzięki za odpowiedź!
Taki właśnie miałem plan żeby mi pocięli na wymiar w markecie, bo o ile sam mam gdzieś wyrzynarkę to doświadczenie mówi mi, że proste to to nie będzie ;)
Czyli filtr taki jak w podlinkowanym projekcie da radę na 3-4 planty? Mam na myśli pojemnik na jedzenie + filtr w granulkach + mata?
Dziewczyna popiera pomysł boxa pod warunkiem, że nic nie będzie czuć w pomieszczeniu, więc tu wolę nie oszczędzać :D
Co do żarówek to nie ma problemu, mogę dołożyć, wstępnie chciałem 7 żeby skorzystać z gotowego splittera i nie bawić się oprawkami, ale 2-3 dorzucić to nie kłopot.
A gdyby zrobić samemu doniczki, odpowiednio pojemne i niskie?
Co do nawozów to myślałem nad Biobizz trypack, będzie ok? Coś jeszcze do tego?
 

Le Hashishin

Well-known member
Rejestracja
Sty 21, 2021
Postów
80
Buchów
21
Co do nawozów to niech sie lepiej wypowie ktoś bardziej doświadczony, ja osobiście jestem fanem ich różnorodności, nie mam bladego pojęcia czy jest mi ich tyle potrzebne, ale lubię :D
Też mam wyżynarkę i nie udało mi się dociąć równo, także polecam cięcie na wymiar ;)
Co do filtra to osobiście nie używałbym maty, tylko sam węgiel w pojemniku+ jakaś siatka żeby go zatrzymać w środku + filtr wstępny na zewnątrz (ja kupiłem materiał filtrujący do rekuperatora za bodajże 16zł za 2mkw, wygląda i działa jak zwykły filtr wstępny do fabrycznych filtrów węglowych, a wystarczy mi pewnie na parę lat). Węgiel możesz użyć nie w granulkach tylko w takich drobnych kawałeczkach (bodajże can-filters ma coś takiego), dzięki temu można zmniejszyć rozmiary filtra przy zachowaniu tej samej powierzchni filtrującej, tylko trzeba się liczyć z tym, że wentylator będzie miał trudniej przez to zaciągać, ale to już kwestia dogrania sprzętu. I nie dawałbym filtra za wentylatorem tylko przed, wentylatory generalnie lepiej zaciągają niż dmuchają, może nie ma to dużego znaczenia, ale skoro można zrobić filtr DIY i dopasować go sobie do boxa w środku (np. płaski i szeroki) i dać went na zewnątrz za filtrem to czemu nie?

---------- Post Zaktualizowany 00:11 ---------- Data pierwszego postu 00:06 ----------

Myślę, że filtr da radę na 4 planty, jest to kwestia raczej jego przepływu i przepływu wentylatora niż ilości plantów, najwyżej szybciej ci się węgiel zużyje, bo będzie musiał więcej odfiltrować. Ja miałem teraz akcję, że było czuć nagle przez filtr plantem, ale zrobiłem szybki upgrade- upchałem węgiel trochę bardziej i dorzuciłem warstwę filtra wstępnego jeszcze 1 przed filtrem żeby ograniczyć wentylator i nie czuć już nic, także można :D Co do doniczek to jak najbardziej niskie DIY mogą być, sam przerabiałem airpota żeby był niski właśnie. Nie wiem tylko czy korzenie wykorzystają całą powierzchnię niskiej i szerokiej donicy. U mnie np. są luzy.
 

noelo

Well-known member
Rejestracja
Lis 9, 2020
Postów
49
Buchów
16
Odnośnie węgla aktywnego do filtra - szukaj węgla z jak najwyzszej kategorii CTC. Węgiel w filtrach primaklima jest CTC80 czyli pochłania do 80% zapachów (bodajże tak trzeba to rozumieć). Jeden z growshopów ma ten węgiel w ofercie za ~26zł/1l, zgoogluj węgiel ctc80 i ci wyskoczy. Porządny węgiel to podstawa w robieniu filtra samemu.

Oświetlenie polecałbym zmontować samemu, pozwoli ci to ***ać kilka centymetrów które są kluczowe przy tak niskim boxie, bo splitter jednak dodaje trochę centymetrów oświetleniu, chyba że zrobisz dziurę na samej górze boxa i tamtędy wyciągniesz oprawkę w której siedzi splitter, a wysokość od roślin będziesz regulować podstawiajac coś pod doniczki. Donica turbo niska to 15cm, do tego odległość świateł od krzaczków minimum te 10cm, wysokość oświetlenia razem jakieś 7-10cm i masz 35-38cm na krzaczka, no nie za wiele ale wykonalne xd.

Odnośnie nawozów to biobizz jest raczej spoko, do tego możesz dorzucić calmag bo lubią czasem niedobory wyskoczyć (podobno szczególnie pod ledami ale ile w tym prawdy to nie mam pojęcia), kosztuje grosze bo ~18zł/250ml, a jak zamawiasz przez neta to lepiej wziąć od razu niż później wydawać 2/3 wartości zamawianego przedmiotu na przesyłkę xd.

Nawozy dawkuj według tego jak roślina sie zachowuje a nie według tabelki producenta. W lightmixie przez pierwsze 2-3 tygodnie nie lej nic na weg bo nie ma to sensu, ziemia jest na tyle bogata w składniki że roślina będzie miała z czego się budować, uważaj też żeby nie przeholować z nawozami. Dziwne plamy na liściach czy popalone końcówki oznaczają że roślina ma dość i lepiej przystopować, a problemy na wegu w automacie spowodują że zbierzesz o wiele mniejszy plon. Do tego uważaj na dawkowanie azotu w trakcie całego życia rośliny, jak liście będą ciemnozielone to warto odpuścić dawanie azotu bo wydłuży się kwitnienie i będzie mniej kwiatów.

Ja mam nabite roślinki azotem bo dałem biotabsy według zaleceń producenta i teraz kwitnienie mi się mocno przeciąga. Planty mają już 106 dni i dopiero jeden jest jako tako gotowy do ścięcia, a reszta jest od tygodnia do ponad dwóch w tyle, przełączane na 12/12 w okolicach 24. dnia :x.

Pestki możesz wrzucić 3 różne ale pamiętaj żeby stosować mocne LST i brać małe automaty. Jakieś dwarfy czy jakieś turbo szybkie auto powinny się sprawdzić.

No i to tyle chyba. Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało, może ja a może ktoś inny pomoże.
 

Le Hashishin

Well-known member
Rejestracja
Sty 21, 2021
Postów
80
Buchów
21
Odnośnie węgla aktywnego do filtra - szukaj węgla z jak najwyzszej kategorii CTC. Węgiel w filtrach primaklima jest CTC80 czyli pochłania do 80% zapachów (bodajże tak trzeba to rozumieć). Jeden z growshopów ma ten węgiel w ofercie za ~26zł/1l, zgoogluj węgiel ctc80 i ci wyskoczy. Porządny węgiel to podstawa w robieniu filtra samemu.
Dokładnie tak jak pisze noelo, bierz najlepszy węgiel możliwy, z tym, że ja bym raczej patrzył na powierzchnię czyli mkw/g. Dobry węgiel ma 1000-1050mkw/g w górę. Z tego bezpośrednio wynika jego pochłanialność. Osobiście bym się bardziej tym sugerował, ponieważ czasem producent nie podaje ctc a jedynie mkw/g. Dodatkowo CTC jest czasem podawane jako pochłanialność wilgoci, a nie zapachów (tak jest np. na opakowaniu can filters) i wtedy masz np. CTC niby 40, a powierzchnia 1050+ i pochłania bardzo dobrze, swoją drogą ten węgiel canfilters dodaje do swoich filtrów, które są niezłe, więc osobiście nie ufam CTC do końca. Kolejna sprawa to moim zdaniem dyskusyjność twierdzenia o pochłanialności zapachów np. 90, 70 czy 60%, ponieważ sam nigdzie nei znalazłem informacji przy jakiej grubości warstwy węgiel ma taką pochłanialność oraz przy jakiego rodzaju/ natężeniu zapachów? Moim zdaniem bezpieczniej jest trzymać się mkw/g. Jednak tak jak noelo wspomniał bezpiecznie jest trzymać się węgla z growshopów, masz prawie pewne, że jest to węgiel od któregoś z producentów filtrów, więc generalnie działa conajmniej dobrze i jak wiesz od którego to możesz zobaczyć jaką wartswę węgla daje i ile litrów na jaki przepływ filtra (w jego fabrycznych filtrach) i na tej podstawie wyliczyć sobie ile ty potrzebujesz węgla, aby mieć większy przepływ niż przepływ wentylatora. Warstwa węgla zazwyczaj stosowana przez producentów filtrów to 2,5cm, ale ja w swoich filtrach zrobiłem bezpiecznie 3,5-4cm ze względu na brak takiej jakości konstrukcji i działają :D

---------- Post Zaktualizowany 10:23 ---------- Data pierwszego postu 10:16 ----------

chyba że zrobisz dziurę na samej górze boxa i tamtędy wyciągniesz oprawkę w której siedzi splitter
Ja bym się pokusił nawet o montaż oświetlenia na zewnątrz, jeśli jesteś pewien, że robisz na żyrandolach i box będzie stał w domu/mieszkaniu gdzie jest ciepło z tego względu, że obudowy tych lampek mocno się grzeją. Jeśli zamontujesz tak, żeby krawędź obudowy była równo z krawędzią sufitu to zyskasz trochę na wysokości i nie będziesz miał problemu z za wysoką temperaturą.
 

ToBeOrNot

Active member
Rejestracja
Lut 9, 2021
Postów
35
Buchów
23
Dziękuję za odpowiedzi, w temacie wentylacji już chyba wiem wszystko co chciałem, znalazłem też 2kg węgla 1050m2/g CTC 60% za 60zł (z growshopu) i chyba ten wezmę, będzie na zapas. Muszę tylko znaleźć odpowiednie wentylatorki i wszystko zamówić.

Dodatkowo przemyślałem całą sprawę, bo uświadomiliście mi, że faktycznie po zapakowaniu wszystkiego do boxa krzaczkom zostanie ok 35cm. Trochę kombinowania, negocjacji w domu i zwiększam wysokość boxa do 100cm, to już myślę da mi trochę komfortu.
Na pierwszą odmianę wybrałem Royal Jack Auto, będę trzymał się jednej, kombinowanie zostawię sobie na przyszłość.
 

ToBeOrNot

Active member
Rejestracja
Lut 9, 2021
Postów
35
Buchów
23
Na taki metraż moim zdaniem mocny went komputerowy w zupełności wystarczy (coś rzędu 70-90 CFM).

Czy mógłbyś podpowiedzieć jakiego konkretnie wentylatora używasz, który ma taką moc? Wszystko na alledrogo co znajduję to max 50-60CFM i są przy tym już dość drogie, większość to ok 30cfm. I jaki wymiar, 80x80 ?
 

Le Hashishin

Well-known member
Rejestracja
Sty 21, 2021
Postów
80
Buchów
21
Czy mógłbyś podpowiedzieć jakiego konkretnie wentylatora używasz, który ma taką moc? Wszystko na alledrogo co znajduję to max 50-60CFM i są przy tym już dość drogie, większość to ok 30cfm. I jaki wymiar, 80x80 ?

Ja mam AAB silent jet fan czy jakoś tak 120x120. Ma 61 CFM i jest stosunkowo cichy ,chociaż do znamionowego 13db to mu trochę brakuje. Jest też jego mocniejsza wersja black jet, też 120x120 i ma 100 CFM przy 20,9dB głośności, co jest moim zdaniem przyzwoitym wynikiem. Jest też od AAB monster o średnicy 20cm i ponad 130CFM przy kilkunastu decybelach, ale ja bym takiego szerokiego już nie brał. Chociaż kosztem tego, że jest więszy, ma mniej obrotów więc jest cichszy przy zachowaniu przyzwoitego przepływu. Inna sprawa, że wytwarza mniejsze ciśnienie, więc może mieć problem z ciągnieciem przez węgiel. Do twojej kubatury ja bym brał AAB black jet fan 12. 100cfm jest moim zdaniem wystarczające, a wymiary 120x120 przy tym przepływie gwarantują całkiem sensowne ciśnienie. U mnie przy niedużym filtrze słabsza wersja 61cfm i tym samym wymiarze działa elegancko. Tylko, że mam mniejszą kubaturę, więc do twojego proponuję wziąć mocniejszy. Zrobisz 2 spore wloty pasywne na dole i masz zapewniony dobry przepływ. Went kosztuje około 50-60zł. Niby sporo jak na komputerowy, ale porównując go np. z kanałowym wentylatorem super cichym (black orchid silent cośtam 75-100m3) to kanałowy jest głośnieszy (22-28dB), przepływ ma trochę mniejszy, ale tworzy wyższe ciśnienie (61CFM =+- 100m3/h; 100CFM =+- 170 m3/h) i kosztuje około 120zł, czyli 2x więcej. Ja w większym boxie zdecydowałem się na kanałówkę z tego względu, że tworzy wyższe ciśnienie przez co zaciąga dobrze przez cały box 180cm wysoki. W przypadku niskich kostrukcji gdzie masz nieduże odległości między wlotem a wylotem moim zdaniem wystarczy mocny komputerowy.
 
U

Usunięty 79633

Guest
Jak jest problem z ciągiem przy filtrze polecam szeregowo 2 wentylatory dać i popchną powietrze. Mam tak na Black jest fan12 aab i z filtrem nie ma problemu.
Chyba żadna kanałówka nie dorówna komputerowym.
 

Le Hashishin

Well-known member
Rejestracja
Sty 21, 2021
Postów
80
Buchów
21
Otóż to, black jet fan to chyba najlepsze rowiązanie jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Co prawda nie zgadzam się, że kanałówka nie dorównuje komputerowym z tego względu, że wytwarza większe ciśnienie i przy wysokich/ dużych boxach nawet 2-3 wiatraki komputerowe szeregowo nie dadzą rady tak jak kanałowy, jednak do mniejszych konstrukcji to faktycznie komputerowe są znacznie lepsze. No i nie ma kanałówek tak cichych jak sensowne wiatraki komputerowe. Chyba, że z tłumikiem, ale kto daje tłumik do wentylatora 100-200m3/h :D (zrobiłem kiedyś własny do takiego wentylatora, co zajęło mi cały weekend, a efektem był spadek może o 2-3dB, także gra nie warta świeczki, lepiej kupić od razu cichy went albo komputerowe).
 

BZK

Konopny Świr!
Weteran
Rejestracja
Kwi 29, 2007
Postów
2,040
Buchów
5,934
Odznaki
12
Yo, ja do mikro szafko boxa zrobiłem z wiatraka pc went kanałowy.. Szczelnie oprawiony pc wiatrak jako wyciąg na ścianie boxa i dopasowana do niego rura PCV jako kanał, do tego diy filcuch węglowy na końcu rury(wiatrak zasysał powietrze przez filtr) i zdecydowanie wydajniej cyrkulował obieg niż z tym samym pc wiatrakiem nie oprawionym w rurę..

Yo!
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół