nasiona marihuany

Druk 3D - drukarki 3D FDM.

Wyszukiwarka Forumowa:

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Siemasz! :)
Ostatnio nabyłem drukarkę 3D do drukowania różnorakich obiektów które można sobie zaprojektować lub pobrać z sieci model :)
Jest to dość obszerny temat druku 3D i może mamy tu jakiś zwolenników drukowania w formie FDM lub utwardzanej żywicy?

Modeli drukarek na rynku jest sporo... Na mojej liście króluje firma Prusa by Josef Prusa ale nie było mnie na nią stać i za dużo nie można jej "ulepszyć". Są to doskonałe drukarki i wybaczają wiele błędów.

Sam nabyłem chińską "kopie" mianowicie Ender 3 Pro od firmy Creality. Jest to drukarka open source, modyfikowana na każde sposoby przez użytkowników. Dostępna jest każda jej część od stockowych do ulepszanych przez zewnętrzne firmy. :)

Przejdzmy do rzeczy :)
Ori drukarka drukuje rzekłbym hmm dobrze ale czym by był weekend bez lutowania? :D
Z grubszych rzeczy wymieniłem:
- płyta główna z ori 8bit na SKR Mini E3 V2.0 32bit
- ori extruder na klona BMG
- hotend na E3D V6 z bimetal heat break
- wentylatory na cichsze (Sunon 5015, Sunon 40x20, Arctic F8 na PSU i 80x80x10 na płyte główną)
- twardsze sprężyny stołu
- dołożony BLTouch do auto poziomowania stołu
- Raspberry PI 4 z Octoprint (sterowanie z komputera nie trzeba karty SD z gcodami)

Aktualnie działa na direct drive z klonem BMG i silnik Pancake 23mm
Podrukowane obudowy na PSU, płyte, zaślepki na ramę, uchwyt na szpule na łożyskach
Dołożony pasek led (wydrukowany), obudowa na LCD.

W drodze druga oś Z (na pojedynczej troche prawa strona jest niżej)

Śmiga narazie dobrze bez problemów :) Cały czas w kalibracji i głównie drukuje kostki kalibracyjne żeby dążyć do perfekcji...
Wcześniej używałem Cura 4.8 do cięcia modeli i lepiej radzi sobie z podporami (supports) niż Prusa Slicer.
Prusa Slicer jest bardziej prostsza w obsłudze.

Drukuję głównie z PLA, mam szpulę PET-G w szafce na testy (jest mocniejszy od PLA).

Aktualnie drukuję do małego boxa obudowę i "duct" na wlot pasywny zamiast wenta i obudowę, redukcje 120>100mm i filtr z wymiennym węglem CTC.
PET-G czeka w szafce na otwarcie :)

Obudowy drukowały się po ok 1,5h a filtr leci 25h.

Jest sporo zabawy z tym dziadostwem :) Jak ktoś lubi majsterkować lub poprostu chce coś podrukować to serdecznie polecam! Zapraszam do dyskusji na ten temat chetnie odpowiem na pytania...
Cena drukarki w PL to ok 600-700 zł za nówkę i drukuje to dobrze, reszta to zachcianki użytkownika :)

Pare fotek :)



















 

Yebak

FollowTheRabbit
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Sie 13, 2012
Postów
5,104
Buchów
5,116
Odznaki
2
Za***ista drukarka! Jaką ma przestrzeń roboczą taki sprzęt? Jaki największy element możesz wydrukować?
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 59382

Guest
No cycuszku już kiedyś o tym myślałem i syn mi coś podkręcał...fajna sprawa i mam pomysł na prezent na komunię św
 

dru

Well-known member
Rejestracja
Lis 16, 2020
Postów
125
Buchów
19
Te dwie kaczki to ty sam postawiłeś czy już były w zestawie?
 

Bombaclat Guru

Jamajski wojownik
Weteran
Rejestracja
Sie 6, 2015
Postów
775
Buchów
2,808
Odznaki
4
Wszystko do boxa bym se na tym zrobił, haczyki, rozporki itd. tylko jedno pytanie.. Czy to opłacalne? Czy np. wydrukowanie dajmy na to podstawka pod 8l doniczke tj. 20cmx20cmx3cm przerośnie koszt w sklepie? Widziałem, że ludzie różności na tym drukuja, od części karabinków do naprawde po***anych projektów :)
 

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Za***ista drukarka! Jakie ma przestrzeń roboczą taki sprzęt? Jaki największy element możesz wydrukować?

Dzięki :) Stół roboczy to 220x220x250mm :D

No cycuszku już kiedyś o tym myślałem i syn mi coś podkręcał...fajna sprawa i mam pomysł na prezent na komunię św

Polecam jest zabawa z tym :) do dziecka również polecam długopisy 3d - mozna małego wkręcic w 3d

Te dwie kaczki to ty sam postawiłeś czy już były w zestawie?

Sam dołożyłem one są w zestawie z płytami SKR Mini :) Jedną upaliłem przez LM7812 z chłodzenia wydruku i musiałem kupić drugą :D


Wszystko do boxa bym se na tym zrobił, haczyki, rozporki itd. tylko jedno pytanie.. Czy to opłacalne? Czy np. wydrukowanie dajmy na to podstawka pod 8l doniczke tj. 20cmx20cmx3cm przerośnie koszt w sklepie? Widziałem, że ludzie różności na tym drukuja, od części karabinków do naprawde po***anych projektów :)

Maszyna pobiera przy nagrzewaniu ok 250W przez 3-5 min i ok 70W w pracy ciągłej, koszty szpuli to ok 50zł za ponad 400m plastiku (1kg) na filtr poszło 70m i druk 25h czy opłacalne? Nie wiem ale do przemysłu hobbistycznego jak najbardziej za +++ :)
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
9c0_87_4U_28

Dzięki :) Stół roboczy to 220x220x250mm :D

Twoje projekty DIY teraz będą wyglądały jak z Fabryki ;)

ps: robisz projekty w Rhino ?
 
Ostatnia edycja:

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Twoje projekty DIY teraz będą wyglądały jak z Fabryki ;)

ps: robisz projekty w Rhino ?

Do cięcia projektów na język drukarki używam Prusa Slicer i Cura 4.8.
Do projektowania najczęściej Fusion 360 i Auto Cada chociaż w projektowaniu jestem słaby staram się znajdować gotowe projekty na Thingiverse np i je modyfikować.

Wkońcu udało się ustawić dobrze pierwszą warstwe jest ona dość ważna w druku 3d.
Filtr gotowy teraz jeszcze obudowa na niego i można uzbrajać szafkę :)
Tył nie wyszedł ładnie dość sporo materiału poszło na support który ciężko oderwać i trzeba go dobrze ustawić...

Ogólnie z tym jak z CNC, każda setka się liczy ;)


I najlepszy upgrade czyli Octoprint - nie trzeba z kartą SD latać :) Łączy się przez wifi z siecią i mamy podgląd na wszystko :p

 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

Do cięcia projektów na język drukarki używam Prusa Slicer i Cura 4.8.

Wbudowany postprocesor ?

popatrzmy na jakim kodzie to może chodzić.

https://3dwpraktyce.pl/g-code/ jakoś strasznie on nie wygląda.

Do rhino było coś takiego jak rhino cam _ prosto postprocesory się budowało/modyfikowało. Ciekawe czy i do druku 3d teraz coś jest w nim ? Pewnie tak.

Do projektowania najczęściej Fusion 360 i Auto Cada chociaż w projektowaniu jestem słaby staram się znajdować gotowe projekty na Thingiverse np i je modyfikować.

AC jeszcze pamiętam. Ale najbardziej mi leżało Rhino. Darmowa wersja i ... ;) Użytkownika AC pewne drobnostki na początku mogą denerwować.
 
Ostatnia edycja:

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Siemasz :) Zapomniałem wstawić.

Filtr gotowy, wleci jakaś siatka do środka jeszcze żeby węgiel nie wypadł i można montować :)
Filament to Sunlu PLA+ Carbon Fibre temp. 205/60. prędkość druku 70 :)


Pozdro
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
9c0_87_4U_28_ Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

Siemasz :) Zapomniałem wstawić.
Filtr gotowy, wleci jakaś siatka do środka jeszcze żeby węgiel nie wypadł i można montować :)
Filament to Sunlu PLA+ Carbon Fibre temp. 205/60. prędkość druku 70 :)
Pozdro

Śliczny :) . Machnij jakieś usługi dla _ może Ci się zwrócą nakłady _ ba zarobisz na lepszą.

Pozdro.

ps: Ciekaw jestem jak teraz będą wyglądały Twoje DIY panele led.
 
Ostatnia edycja:

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Śliczny :) . Machnij jakieś usługi dla _ może Ci się zwrócą nakłady _ ba zarobisz na lepszą.

Pozdro.

ps: Ciekaw jestem jak teraz będą wyglądały Twoje DIY panele led.

Dzięki Sub.
Jak będę montował to wrzuce upa co i jak.
Co do paneli jest kilka pomysłów ale sam nie potrzebuje narazie nic lepszego bo nie mam miejsca na większy namiot. Może w przyszłym roku :D
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
prawie się zdecydowałem na : - Creality Ender-3 V2 Ostateczna decyzja w weekend ;)
raz się żyje _ lubię zabawki :lol:
 

C696

Well-known member
Rejestracja
Lut 6, 2021
Postów
691
Buchów
519
zayebista sprawa cos ja bym sobie do aut gadzetów porobił :D
dawno bym kupił gdybym ogarniał te programy d projektowania ....
ps ciekawe jaki koszt takiego filtra pod 12v wentylatory juz jestem chetny na taka obudowe ! pisz koszty bo mi lepiej pasuje wentylacja na 12v a problem z polaczeniami mocowaniami itp i takie zdrutowane mam a tak byloby elegancko :D
a przynajmniej pod wentylator takie redukcje moglbys potrzaskac
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół