nasiona marihuany

HPS 100W czy LED 2x50W

Wyszukiwarka Forumowa:

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
Tak jak w tytule - kosztowo wyjdzie po tyle samo. LED'y zjedzą mniej prądu ale nie wytworzą odpowiedniej temperatury (w pomieszczeniu mam 21 stopni), za to 100W HPS obawiam się że będzie mocno widoczny w rachunkach za prąd. Może ktoś coś polecić? Na 90% 1 krzak, ewentualnie rozważam czy zmieszczą mi się dwa w boxie 55x40x100. Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdro! :uff:

---------- Post Zaktualizowany 18:22 ---------- Data pierwszego postu 18:14 ----------

sorry za błąd - powinno być LED 2x100W ;)
 
P

pyskaty22

Guest
Tak jak w tytule - kosztowo wyjdzie po tyle samo. LED'y zjedzą mniej prądu ale nie wytworzą odpowiedniej temperatury (w pomieszczeniu mam 21 stopni), za to 100W HPS obawiam się że będzie mocno widoczny w rachunkach za prąd. Może ktoś coś polecić? Na 90% 1 krzak, ewentualnie rozważam czy zmieszczą mi się dwa w boxie 55x40x100. Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdro! :uff:

---------- Post Zaktualizowany 18:22 ---------- Data pierwszego postu 18:14 ----------

sorry za błąd - powinno być LED 2x100W ;)

Co za panel? Jedna sezonowka, mocny trening i coś z tego może byc
 

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
Halogen LED 100W z certryfikatem mocy, znalazłem takowy na alledrogo - numer oferty: 9662233587
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Halogen LED 100W z certryfikatem mocy, znalazłem takowy na alledrogo - numer oferty: 9662233587

Nie ma halogenu LED : led to led.
Nie lepiej coś poza allegro na diodach samsunga : dostać można takie o deklarowanych 120 lm/W i nawet 160 lm/W - zazwyczaj CCT 4000K cri 80+ lub i 70+ w wypadku V_tac 160 lm/W.

jeśli znalazłem tę ofertę co miałem: to ma to deklarowane 90lm/W i CCT 6000K : co najwyżej zamiennik Kiepskiej lampy MH na veg - nic ponad.
 
Ostatnia edycja:

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
9000 lumenów o temperaturze 6000K to dla automata, który potrzebuje światła właśnie o takiej barwie (ponoć dodatkowo stymuluje rozrost a kwitnie i tak automatycznie) na 1 roślinę to chyba odpowiednia ilość lumenów. Gdzieś czytałem że 8000 lumenów to ilość optymalna.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
9000 lumenów o temperaturze 6000K to dla automata, który potrzebuje światła właśnie o takiej barwie (ponoć dodatkowo stymuluje rozrost a kwitnie i tak automatycznie) na 1 roślinę to chyba odpowiednia ilość lumenów. Gdzieś czytałem że 8000 lumenów to ilość optymalna.

?? pierwsze słyszę o czymś takim. Urośnie pod czymkolwiek.. ale powyżej 4000K ja bym nic nie brał na pełen cykl.

Interesuje Cię strumień fotonów : jego koszty uzyskania - wiec sprawność źródła: i dystrybucja fotonów pomiędzy poszczególne długości fali. W wypadku led jako uniwersalne uważa się zazwyczaj białe 3500K.

Na 1 roślinę najtaniej będzie na żyrandol led.
 

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
Sugerowałem się tym cytatem z innego wpisu na tym forum:

"Zastosowanie różnych źródeł swiatła.

5.000 - 7.000 Kelvin: Silne niebieskie swiatło.( Niektóre lampy MH , lampy fluorescencyjne do akwariów tropikalnych, niektóre swietlówki kompaktowe---> np. kompakty firmy Philips są produkowane w wersjach 2.700 oraz 6.000K)
Wywołuje silne krzewienie. Idealne do fazy szybkiego wzrostu roslin. Wspomaga wzrost w układach łączonych z lampami HPS i MH- 3.000K .

4.200 Kelvin: Cool White. (swietlówki coolwhite, lampy MH )
Używane jako uzupełnienie niedoboru swiatła niebieskiego źródeł o temp. wid. 3.000 K. Dobre do wegetatywnej fazy wzrostu.

4.000 Kelvin: Neutral Metal Halide
Idealne pojedyńcze źródło swiatła, rosliny rosną gęste i silnie rozgałęzione.

3.700 Kelvin: Softer Metal Halide (coated)
Używane jako główne źródło swiatła. Szybszy wzrost niz po lampami 4.000 K.

3.200 Kelvin: Warm Metal Halide
Dobre swiatło dla całego okresu wzrostu.

2.050 - 2.700 Kelvin: HPS.
HPS. dużo swiatła czerwonego. Idealne do kwitnienia.
(Większosć swietlówek kompaktowych Philips i Osram ma temp. wid. 2.700)"


Czytałem że w automatach topy powstają już po ok. 3 tygodniach - a co za tym idzie pewnie zaczynają pachnieć. Szczerze mówiąc chciałbym żeby krzaczek najpierw się rozkrzewił, a dopiero później zaczął formować topy. Stąd nie wiem czy HPS100W nie przyspieszy tylko kwitnienia, a taki LED z tego co zrozumiałem właśnie stymulowałby najpierw rozkrzewienie, a kwitnienie i tak w końcu nastąpi bo to automat. Ale może coś źle rozumiem więc będę wdzięczny za wszelką pomoc w tym zakresie. Pozdro
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

niedokładne opisowe -> tłumaczenie tekstu z overgrow obecne w pierwszym polskim [ polskojęzycznym - i grafomańskim ] niezbyt ambitnym tekście o oświetleniu asymilacyjnym dla rolników uprawiających in. Dostępne opcje mieszania - mało kto się w to bawił w takiej formie: jeśli już to MH na wega i HPS na kwitnienie. Często - nagminnie - HPS od startu do końca. Dalej można jak ktoś lubi - tyle, ze teraz Ledy są a wtedy praktycznie nie było ;] [ 20-25 lat temu ]

Ja bym się nie szczypał tylko dał 3000K Żyrandol ledy : lub mieszankę 3000K z 4000K 1:1 na cały cykl. [ philips 13 W np: za 12 zeta sztuka niezła sprawność ] Instrukcja użytkowania: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Ledy_do_żyrandola_jako_oświetlenie_roślin + fotorelacje na forum. pod lampkami 2700K bardziej w górę.

Gdybyś miał sezonówkę - to zmiana na 6000K np: na wegu ma jeszcze jakiś sens. Tu wega jako takiego którego czasem trwania manipulujesz w dowolny sposób nie ma. Roślina sama zadecyduje - jedne AF bardzo szybko inne dłużej : Ale wpływu na to nie masz.
Znaczy się ja to tak widzę : pewnie znajdą się tacy co widzą to inaczej. ;)
Poza tym są i opcje mieszania dla zwiększenia zawartości THC i wiele innych - ale czy warto..

0,22 m2 -> max 8 x 13 W : 6 także ujdzie : około 100 zeta lampki : 16 zeta 8 ceramicznych oprawek : + coś na ramkę do montarzu tego + łańcuszki zmienna wysokość zawieszenia.

Ziemia raczej lekka + tabsy : popularne na forum ostatnio bardzo : bezproblemowe. Podlewa się odstaną wodą i nic ponad w zasadzie.

Pierwsza uprawa? Nie ma co za bardzo kombinować przy jednej sztuce AF. Miejsca jej raczej nie będzie brakowało. 55x40 - 1 m wysokie... nie może zbyt wysoko skoczyć. donice światła odstęp. lst czy natural ?

btw: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?147881-Dylematy-40x40x120
Nieco podobne dylematy i masa pustego gadania zupełnie nie na temat ale jakoś powiązane.

w temacie arkusz: jakbyś chciał mieszać różne żyrandol ledy dla uzyskania jakieś tam % zawartości niebieskiego : liczy także sprawność po hipotetycznych nieco danych z pudełek. Nie liczy stosunku czerwieni do podczerwieni .. CCT i CRI.. ale.. jest jakaś zabawka.

https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/100095/arkusz_zarowko_led.xls

zarowko_led_arkusz.jpg
 
Ostatnia edycja:

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
Tak, pierwsza uprawa. Box planuje jednak ciut mniejszy bo 45x40x87, z tymi LED'ami 13W e27 ciekawa sprawa ale obawiam się czy dam radę z przewodami - ewentualnie duża różnica będzie w porównaniu do HPS 100W? Planuję LST, ziemie BIOBIZZ all-mix w 11l donicy, 2 wentylatory - wtłaczający i wyciągający z filtrem węglowym (homemade z tych mat do okapów). Pestka BubbleGum auto lub Super Lemon Haze auto - ale chcę zacząć od tej pierwszej.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,173
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Sprawność nie gorsza : Ludzie pod starszymi typami o mniejszej sprawności osiągali 1 g/W. Takie tam kombinowane oświetlenie lepsze od dawniej używanych powszechnie kompaktów do żyrandola. Nowe typy mają sprawności obliczeniowo przekraczające 2,0 - dochodzące do 2,3 umol/J. Coś jakby sprawność panelu Lumatek : 200W. Nie ma danych pomiarowych więc albo się wierzy w taki zapis na pudełku albo nie. [ ledakcja V_tac superbright 160 lm/W ]

Ps: czemu AF? Jakaś tania bezproblemowa sezonówka ?. Taka moja niechęć do AF jako takich ...

chcesz linki do ciekawych odmiennych nieco od przeciętej boksików [ fotorelacje] o podobnej specyfikacji [ rozmiarem ]
 
Ostatnia edycja:

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
Nasiona już kupione, a automaty z tego względu że ponoć nisko rosną, są proste w uprawie i szybko wydają plon. Za linki będę bardzo wdzięczny :gand:
 

Wepster

Well-known member
Rejestracja
Cze 2, 2008
Postów
161
Buchów
0
oj mylisz się. Jak wysokie ci porosną to wszystko zależy od wielu czynników które możesz kontrolować. Automaty nie są takie proste bo spie****isz raz i nie zbierzesz za dużego plonu. Wybierz jakąś niską indyjke i daj krótkiego vega. w razie problemów z wysokością robisz połamańca. Zawsze leciałem na pełnosezonówkach i poprzedni grow zrobiłem na automatach. Miały rosnąć szybciej a finalnie wyszło czasowo prawie tak samo jak z sezonówkami. Więc nigdy więcej auto w in tylko na out sie nadają.
 

Fotel122

Member
Rejestracja
Paź 14, 2020
Postów
9
Buchów
0
Poczytałem jeszcze troche i macie racje Panowie, automaty zaczekają sobie na sezon a pod lampę skoczy pełnosezonówka. Abstrakcja troche bo sklepy opisują zastosowanie tych rodzai nasion zupełnie odwrotnie, ale to praktyka weryfikuje. Dzięki ;)

---------- Post Zaktualizowany 20:46 ---------- Data pierwszego postu 19:51 ----------

Możecie doradzić tą pełnosezonówkę? Preferuję Indice, bo nie lubię uczucia paranoi (charakterystycznej dla Sativy), ale może być dominująca Indica żeby jakieś małe rozkminy też się pojawiały. Może Blueberry? Widziałem fajną krzyżówkę Blueberry x Cookies - https://panpestka.pl/product/blueberry-cookies/ , ale możecie doradzić coś innego
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół