nasiona marihuany

Które diody CLU048 wybrać?

Wyszukiwarka Forumowa:

GrowBud

Member
Rejestracja
Paź 25, 2020
Postów
18
Buchów
0
Witam szanowne grono!

Przybliżam się do rozpoczęcia pierwszego indoora :)

0.64mkw
Zasilacz: Mean Well XLG-240-M-AB

I postanowiłem, że dam tam 4 diody COB CLU048 puszczone na około 1.5A - to będzie ponad 90% obciążenia dla tego zasilacza.
Ale za nic nie mogę się zdecydować na konkretny model. Sklep z którego będę korzystał to TME.
Z dostępnych diod są:
CLU048-1212C4-403M2K1 (4000K; 153lm/W; CRI80)
CLU048-1212C4-303M2K1 (3000K; 149lm/W; CRI80)
CLU048-1212C4-303M2M2-F1 (3000K; 153lm/W; CRI80)
CLU048-1212C4-403H7M4-F1 (4000K; 120lm/W; CRI97)
CLU048-1212C4-303H7M4-F1 (3000K; 117lm/W; CRI97)
CLU048-1212C4-303H5M3-F1 (3000K; 131lm/W; CRI90)

Cena wszystkich jest prawie identyczna.

Które będą lepsze? 3000K czy 4000K? Może pół na pół?
Jest sens wybrać te z większym CRI kosztem dużej różnicy w lumenach?
Poszczególne modele też oczywiście różnią się w spektrum światła, ale nie jestem pewien na co patrzeć.
Spektrum CLU048-1212C4-403M2K1 wydaje się najlepsze pod względem PAR, ale z kolei słyszałem, że 4000k nie są optymalne dla flo.

Będę bardzo wdzięczny jak jakaś mądra głowa mi trochę pomoże :)
Przy propozycjach będę wdzięczny za jakieś wytłumaczenie wyboru.
 

MarcinOCB

Well-known member
Rejestracja
Maj 8, 2009
Postów
246
Buchów
53
nie jestem na bieżąco, ale ja składałem na tych CLU048 Version 6 CLU048-1212C4-353H6M3-F1 High CRI type (90) 3500K
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Jest sens wybrać te z większym CRI kosztem dużej różnicy w lumenach?

Zależy jak duża jest to różnica.

Jest tak, że 1 lm 4000K CRI 80+ i 1 lm 4000K CRI 97 to inna wartość strumienia. Im wyższa wartość CRI tym ten strumień jest większy.

Jest także różnica w ilości fotonów niebieskich w strumieniu. Pomimo tej samej CCT - dioda o wysokim CRI ma mniejszy udział - bardziej podobny do diody 3500K 80 CRI niż 4000K 80 CRI.
Zaraz tabelka dla pewnych diod:

popatrz: to dane pomiarowe : nie z porównywania obrysowanych i odtworzonych SPD

diody_odmienne_CRI.jpg


Dioda : CLU048-1212C4-403M2K1 (4000K; 153lm/W; CRI80) i CLU048-1212C4-403H7M4-F1 (4000K; 120lm/W; CRI97) może mieć realnie mniej więcej taką samą sprawność [ lub i lepsza nieco ] w pędzeniu fotosyntezy i przy okazji ta o CRI 97 będzie bardziej zbliżona pod względem ilości fotonów niebieskich do diod 3500 K 80 CRI najpowszechniej używanych przez ludzi jako "uniwersalne".

Roślinie nieco wisi czy CRI jest 80 czy 97 - z punktu widzenie pędzenia fotosyntezy liczy się "w zasadzie" jedynie wartość strumienia. Ale różnice w dystrybucji fotonów pomiędzy długości fali mogą i maja nie zerowy wpływ na pokrój roślin [ wyciąganie się/ budowa szczytów itp.] - czy zawartość substancji czynnych - oraz i niezerowy na długość dojrzewania - nie jakiś gigantyczny ale jest taka opinia.

Diody o wysokim CRI mają sporo większą emisje w zakresie biologicznie czynnego IR. Będzie miało to niezerowy wpływ na coś co się zwie fotostacjonarna forma fitochromu.

obrazek:

fitochrom_CRI.jpg


Jeśli chodzi o realny wpływ tego na : końcowy efekt ;) Ilościowych danych ni ma. Są za to fotorelacje pod diodami o wysokim CRI i bardzo niskimi - nie a dużo. Od dokładki takich do kolorowego panelu - do relacji z roślinami AF pod 4000K 97 CRI i jednej relacji pod 4000K 70+ CRI

sekundę: 4 diody 4000K 97 CRI : https://www.forum.haszysz.com/showt...-2x-Northern-Light-2x-Lemon-OG-Haze-(Nirvana)

A tu dla odmiany 4000K CRI 70+

https://www.forum.haszysz.com/showt...-Angel-Dance-World-Jamaican-Pearl-12-12/page2

chłopzmazur napisał:
Lampa DiY led CXA 100W 4000K 75CRI bez soczewki
Wyciąg 100mm
Filtr węglowy Pro-Eco 100mm
Wiatrak mieszający PC 180mm

normal__1013310.JPG

Mars ST600 100w jest bardzo bliski takiemu spektrum a złożony jest z 2 rodzajów białych diod z homeopatycznym dodatkiem 660 nm.

mars_hydro_600_TS.jpg


Także.. Kwestia wyboru i preferencji - wyższa CCT więcej niebieskiego i bardziej zwarte rośliny - mimo tego, że się nie zaleca 4000K na kwitnienie jakoś rośliny rosną nieźle pod tym.

A w wypadku CRI - w zależności od tego jakie jest zmienia się ilość niebieskiego mimo tej samej - jak i ilość czerwieni której w w spd 4000K CRI 70 jest zdecydowanie mniej niż w diodzie 4000K CRI 90 czy 97. Do tego dochodzi jeszcze zmiana ilości IR - którego nie ma prawie przy niskich CRI i jest więcej przy CRI wysokim. Jak wspomniano wyżej - wpływ na pokrój roślin - kapkę na budowę szczytów - jak duży - grow porównawcze z użyciem klonów ;] Bez tego .. to tak na oko ...

Mogę zrobić symulacje porównującą sprawność tych diod jeśli dorwę jakieś SPD. Nie wiem czy warto... Można.. Będzie obrazek i jakieś cyferki ku ozdobie wątka.
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Tez takowe użytkuje i są tanie i dobre :)

Drzefrej użytkował 4000K 97 CRI - także były tanie i raczej dobre.

ps: a jak wypadają cenowo diody o CRI 70? [ mam wygląda na to, ze wcale jakoś tańsze nie są..] Komercyjni producenci paneli - używają "takich CRI także" - łączone z 660 nm np. Jeden taki angielski. Wysokosprawne diody o niskich CRI przeznaczone do oświetlenia drogowego. Ekonomia?

Tak co by było bardziej kolorowo: SPD diody 4000K CRI 80+ i 4000K 97 CRI - 4000K 70 CRI nie wykopałem na szybko. Trend będzie taki - mniej niebieskiego "garb" + większa emisja w czerwieni - "płaszczenie" emisji z luminoforów aby bardziej przypominało przebiegiem w zakresie widzialnym - przebieg dla emisji ciała doskonale czarnego efekt poprawa oddawania kolorów - koszt przesunięcie sporej części emisji w czerwień - i spadek wydajności "fotopowej" w lumenach - sama sprawność luminoforów jest podobna i energetycznie to nie wychodzi za bardzo odmiennie. "czerwony" jest chyba nawet lekuchno sprawniejszy. Wykresy dla wartości energetycznej promieniowania odpowiadającej 1 lm.

4000K_CRI.jpg


Te zmiany maja przy osiągnięciu tej samej wartości strumienia w zakresie 400-700 nm jakiś wpływ na wzrost roślin. Można by i nawet lekkiego efektu emersona się doszukiwać dla wysokich CRI - ale to lekkie takie tam.. wróżenie.. no może nie do końca wróżenie.
 
Ostatnia edycja:

GrowBud

Member
Rejestracja
Paź 25, 2020
Postów
18
Buchów
0
Zależy jak duża jest to różnica.

Jest tak, że 1 lm 4000K CRI 80+ i 1 lm 4000K CRI 97 to inna wartość strumienia. Im wyższa wartość CRI tym ten strumień jest większy.

Jest także różnica w ilości fotonów niebieskich w strumieniu. Pomimo tej samej CCT - dioda o wysokim CRI ma mniejszy udział - bardziej podobny do diody 3500K 80 CRI niż 4000K 80 CRI.
Zaraz tabelka dla pewnych diod:

popatrz: to dane pomiarowe : nie z porównywania obrysowanych i odtworzonych SPD

diody_odmienne_CRI.jpg


Dioda : CLU048-1212C4-403M2K1 (4000K; 153lm/W; CRI80) i CLU048-1212C4-403H7M4-F1 (4000K; 120lm/W; CRI97) może mieć realnie mniej więcej taką samą sprawność [ lub i lepsza nieco ] w pędzeniu fotosyntezy i przy okazji ta o CRI 97 będzie bardziej zbliżona pod względem ilości fotonów niebieskich do diod 3500 K 80 CRI najpowszechniej używanych przez ludzi jako "uniwersalne".

Roślinie nieco wisi czy CRI jest 80 czy 97 - z punktu widzenie pędzenia fotosyntezy liczy się "w zasadzie" jedynie wartość strumienia. Ale różnice w dystrybucji fotonów pomiędzy długości fali mogą i maja nie zerowy wpływ na pokrój roślin [ wyciąganie się/ budowa szczytów itp.] - czy zawartość substancji czynnych - oraz i niezerowy na długość dojrzewania - nie jakiś gigantyczny ale jest taka opinia.

Diody o wysokim CRI mają sporo większą emisje w zakresie biologicznie czynnego IR. Będzie miało to niezerowy wpływ na coś co się zwie fotostacjonarna forma fitochromu.

obrazek:

fitochrom_CRI.jpg


Jeśli chodzi o realny wpływ tego na : końcowy efekt ;) Ilościowych danych ni ma. Są za to fotorelacje pod diodami o wysokim CRI i bardzo niskimi - nie a dużo. Od dokładki takich do kolorowego panelu - do relacji z roślinami AF pod 4000K 97 CRI i jednej relacji pod 4000K 70+ CRI

sekundę: 4 diody 4000K 97 CRI : https://www.forum.haszysz.com/showt...-2x-Northern-Light-2x-Lemon-OG-Haze-(Nirvana)

A tu dla odmiany 4000K CRI 70+

https://www.forum.haszysz.com/showt...-Angel-Dance-World-Jamaican-Pearl-12-12/page2



Mars ST600 100w jest bardzo bliski takiemu spektrum a złożony jest z 2 rodzajów białych diod z homeopatycznym dodatkiem 660 nm.

mars_hydro_600_TS.jpg


Także.. Kwestia wyboru i preferencji - wyższa CCT więcej niebieskiego i bardziej zwarte rośliny - mimo tego, że się nie zaleca 4000K na kwitnienie jakoś rośliny rosną nieźle pod tym.

A w wypadku CRI - w zależności od tego jakie jest zmienia się ilość niebieskiego mimo tej samej - jak i ilość czerwieni której w w spd 4000K CRI 70 jest zdecydowanie mniej niż w diodzie 4000K CRI 90 czy 97. Do tego dochodzi jeszcze zmiana ilości IR - którego nie ma prawie przy niskich CRI i jest więcej przy CRI wysokim. Jak wspomniano wyżej - wpływ na pokrój roślin - kapkę na budowę szczytów - jak duży - grow porównawcze z użyciem klonów ;] Bez tego .. to tak na oko ...

Mogę zrobić symulacje porównującą sprawność tych diod jeśli dorwę jakieś SPD. Nie wiem czy warto... Można.. Będzie obrazek i jakieś cyferki ku ozdobie wątka.

Dziękuję kolego :bro:

Rzeczywiście CRI97 daje nawet lepsze PPE/PFE od CRI80 pomimo mniejszej liczby fotonów.

Przed chwilą oglądałem wykład Bruce Bugbee na yt "Far-red: The Forgotten Photons" i skłaniam się do budowy panelu 4x 4000k CRI80 (230W) + około 30W w diodach far red (720-740nm) (PK2N-3LEE-SD)
Według jego badań niewielki dodatek (10%) tego spektrum do upraw zwiększa plony o 25-30%. Wydaje się surrealne, ale myślę, że warto wypróbować :)
te spektrum też jest "widoczne" w diodach na CRI97, ale gdzieś też słyszałem o dobrych właściwościach "usypiania" naszych roślin około 15 minutową emisją far red tuż przed wyłączeniem światła. Nie wiem na ile jest to skuteczne, ale też będę chciał wypróbować.

Pytałeś o ceny CRI70 - są identyczne (a czasem i droższe) niż CRI80.

OFFTOP: To całkiem zabawne ile wiedzy zdobyłem w ciągu tygodnia o uprawach, oświetleniu i elektronice :crazy:
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Dziękuję kolego :bro:

Za co?

Chcesz obrazkowe porównanie sprawności diod ? Może nie dla wszystkich CRI i CCT trochę za długo było by trzeba nad tym siedzieć.

Rzeczywiście CRI97 daje nawet lepsze PPE/PFE od CRI80 pomimo mniejszej liczby fotonów.

YFP? Do tego wyniku to ja bym się nie przywiązywał: zara się obaczy jak wychodzi.

Przed chwilą oglądałem wykład Bruce Bugbee na yt "Far-red: The Forgotten Photons" i skłaniam się do budowy panelu 4x 4000k CRI80 (230W) + około 30W w diodach far red (720-740nm) (PK2N-3LEE-SD)
Według jego badań niewielki dodatek (10%) tego spektrum do upraw zwiększa plony o 25-30%. Wydaje się surrealne, ale myślę, że warto wypróbować :) \

Skok roślin up. Przy okazji. A na tym niekoniecznie Ci zależy ;]

te spektrum też jest "widoczne" w diodach na CRI97, ale gdzieś też słyszałem o dobrych właściwościach "usypiania" naszych roślin około 15 minutową emisją far red tuż przed wyłączeniem światła. Nie wiem na ile jest to skuteczne, ale też będę chciał wypróbować.

Idą mocno w górę. Poszukaj na IC ktoś to już robił i to bardzo dawno temu. Imo nie warto. Jeśli chcesz mieć kapkę IR w zasadzie za free-> 97 CRI dobrze pod nimi rośnie dużo nie ma ale trochę ...ale... to doświadczenie ze spora dawką niekoniecznie jest warte powtarzania.

Poza tym można to zrobić bardzo tanio : kilka reflektorowych halogenów 20W na 220W jeśli miało by to być krótko przed "snem" wiele prądu nie pójdzie : [ mam wyniki dla ogórka - u niego jest jakby inaczej z pokrojem niż u konopek.. inaczej reagują wrzucić wyniki?]

Pytałeś o ceny CRI70 - są identyczne (a czasem i droższe) niż CRI80.

Poszukałem. Typy o wyższej mocy dop. są drogie a inne bardzo podobne - dziwne powinny być i raczej kiedyś tak było "sporo tańsze" nie COB i kupę lat temu..ale.. cos mi tak świta. Gdyby były tanie byłby sens ich stosowania

OFFTOP: To całkiem zabawne ile wiedzy zdobyłem w ciągu tygodnia o uprawach, oświetleniu i elektronice :crazy:

Ile fotorelacji pod rożnymi układami oglądałeś ;). Tu na forum znajdziesz niemalże dowolne mieszanie SPD kolorowych diod i kapkę nieczęsto używanych CRI i CCT - mało - na IC - porównanie HPS CMH odmiennych - i masę innych. Wrażenie po tym jest mniej więcej takie odpowiednio dużo światła - dobrze rośnie - a reszta to dodatek - nieco lepszy stosunek kwiatów do liści - wyższe niższe - przy kolorowych pojawiające się problemy z "bielactwem".. Ale także nie zawsze. A jeśli któryś z możliwych układów - kolorystycznych - CRI CCT ma przewagę.. to nie jest ona do wyczytania z porównywania fotorelacji różnych odmian przy odmiennych stylach uprawy i umiejętnościach growera. Ja wiem coraz mniej - i niczego na 100% pewny nie jestem. [ i dalej lubię świetlówki liniowe ;D]
 
Ostatnia edycja:

GrowBud

Member
Rejestracja
Paź 25, 2020
Postów
18
Buchów
0
Ja wiem coraz mniej - i niczego na 100% pewny nie jestem. [ i dalej lubię świetlówki liniowe ;D
To nie pierwszy temat w który wchodzę głębiej i takie nastawienie jest najlepsze - czym więcej się dowiadujesz, to okazuje się, że wiesz coraz mniej...

---------- Post Zaktualizowany 11:58 ---------- Data pierwszego postu 09:34 ----------

Poczytałem trochę więcej o far red i znowu nic nie wiem... [MENTION=90095]sub23[/MENTION] dzięki za inne spojrzenie na temat

Zaczynam się skłaniać do 2x3000k 80CRI + 2x4000k 97cri

Co sądzicie o takim połączeniu?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Co sądzicie o takim połączeniu?

Nierównomierne widmo w zależności od miejsca w pomieszczeniu Jakbyś tego nie rozkładał. Najkorzystniej jest rozłożyć diody tak aby nie było "placków" z wysoką wartością i niedoświetlonych brzegów. Pomieszczenie pewnie kwadrat : więc rozłożenie na 4 radiatory - łączone ze sobą :

Z kolei aby dobrze mieszać spektrum musiało by być złożone na zasadzie diody na styk obok siebie. Tracisz wtedy przy okazji jedną z zalet takiego oświetlenia - wyższą równomierność na powierzchni niż w wypadku HID - w nieskreślonym raczej za bardzo celu.

Nic złego się nie stanie, nawet jak się 4 rozłoży równomiernie, ale to nie kilkadziesiąt diod małych mocy [ paski Quantum - czy diody mocy ] gdzie takie rozwiązanie nie powoduje zbyt nierównomiernego rozkładu odmiennych SPD.

Nie wiem także jaki jest Cel takiej zabawy. Można tylko po co? Sumarycznie przy obliczeniowo równym wymieszaniu wyjdzie coś jakby okolice 3300-3500 K i jakimś tam wynikowym CRI poniżej 90? kapkę? A realnie wyjdzie jak wyżej - zmienność po powierzchni.

Producent marsa robi coś "podobnego" - 3000K i 5000K ale o podobnych CRI - i wynikowo uzyskuje SPD zbliżone do 4000 K 70 CRI z jakimś niewielkim dodatkiem 660 - zmiennym nieco w zależności od modelu - dodają jeszcze po 1 czy 2 diody IR na panel - co przy tym udziale nie daje w zasadzie nic. Sporo producentów paneli na QB robi podobne mixy - w celu mi niezbyt znanym. Marketing? i możliwość napisania czegoś pod tym? nic innego - efekt - jest taki jak wyżej - zastosowanie układu 1 rodzaj diody 4000K 70 CRI z takim samym dodatkiem 660 - i rozkład emisji fotonów uśredniony wychodzi identyczny i bardziej równy po całości [ w marsie imo z uwagi na rozłożenie diod 660 nm - SPD takie jak na obrazku jest może w kuli całkującej lub 3m od panelu - nawet przy szerokim kącie rozsyłu z diod ]

Jeśli byś miał paski QB 2 rodzaje - mógłbyś podpinając je pod 2 zasilacze regulowane zmieniać udział niebieskiego w strumieniu fotonów. Dokładając coś jeszcze wpływać na fitochrom - dodać nieco UVA - zmieniać nieco reakcje roślin - pokrój - etc. W tedy jakiś sens tego jest - ale w każdym innym wypadku nie za bardzo.

Jeśli byś chciał manipulować % udziałem fotonów niebieskich w jakimś zakresie np: imo lepiej jest dodać na radiatorach trochę wydajnych diod royal blue - niż mieszać np: mocą na diodach COB - umieszczonych na małym radiatorze blisko siebie. [ możliwe dodatki od royal blue przez 660 UVA.. UVB do dowolnie innych wymyślnych ze zmiennymi regulowanymi udziałami - coś na kształt panelu naukowo badawczego - jeśli ktoś lubi doświadczenia - koszty budowy czegoś takiego... niekoniecznie miłe do przełknięcia. Tu zrobić można bardzo dużo - nie wiem tylko po co skoro .. na jednym typie urośnie ok ;] ]

Blisko siebie umieszczał diody COB 3000k i 5000k.. 6-7? 8? lat temu jeden z prekursorów budowy paneli na COB - bardzo zaawansowany technicznie panel + obliczenia - łącznie z bardzo fajnymi arkuszami kalkulacyjnymi - ale koszt tego jest taki jak wyżej. On używał jedynie 2 diody - i wcale nie starał się wyciągać jakieś szczególnie wysokiej równomierności. W takim wydaniu mieszanie 2 rodzajów diod COB ma jakiś sens. Jasno sprecyzowany cel - zmiana udziału % fotonów niebieskich w zależności od fazy wzrostu. -> do tego możliwa dosyć płynna - z sensownym mieszaniem się odmiennych SPD.

8 diod raczej nie kupisz nie rozłożysz na 4 radiatorach ...i nie będziesz ich puszczał o połowę niżej aby - osiągnąć dziwne nieco mieszane SPD [ w sumie Twoje zabawki... Jeśli widzisz w tym sens.. to]

O ile zawodna pamięć mnie nie myli to On i kilku innych typów tam stworzyło kalkulator do COB używany przez jakiś czas na i na tym forum.. Dawno temu - taki przypisany jedynie do kilku rodzajów diod. Skleroza i mieszanie ludzi ;) - Typ miał jakaś idee fix i przeliczał YFP po mc Cree przez dodatkowe "krzywe" - absorpcje dla liści konopi.. itp. Problem w tym, że sama krzywa mc cree jest już robiona z uwzględnieniem - do tego danych dla nie jednej rośliny .. więc całość przeliczeń raczej bez większego sensu poza zabawa cyferkami. Mam gdzieś jego arkusz - więcej niż jeden. Ale nie wiem czy łatwo bym go wykopał. Off top... nic ponad. Sterowanie robił do panelu KLASA - prawdziwy profi.
 
Ostatnia edycja:

GrowBud

Member
Rejestracja
Paź 25, 2020
Postów
18
Buchów
0
Nierównomierne widmo w zależności od miejsca w pomieszczeniu Jakbyś tego nie rozkładał. Najkorzystniej jest rozłożyć diody tak aby nie było "placków" z wysoką wartością i niedoświetlonych brzegów. Pomieszczenie pewnie kwadrat : więc rozłożenie na 4 radiatory - łączone ze sobą :

Z kolei aby dobrze mieszać spektrum musiało by być złożone na zasadzie diody na styk obok siebie. Tracisz wtedy przy okazji jedną z zalet takiego oświetlenia - wyższą równomierność na powierzchni niż w wypadku HID - w nieskreślonym raczej za bardzo celu.

Nic złego się nie stanie, nawet jak się 4 rozłoży równomiernie, ale to nie kilkadziesiąt diod małych mocy [ paski Quantum - czy diody mocy ] gdzie takie rozwiązanie nie powoduje zbyt nierównomiernego rozkładu odmiennych SPD.

Nie wiem także jaki jest Cel takiej zabawy. Można tylko po co? Sumarycznie przy obliczeniowo równym wymieszaniu wyjdzie coś jakby okolice 3300-3500 K i jakimś tam wynikowym CRI poniżej 90? kapkę? A realnie wyjdzie jak wyżej - zmienność po powierzchni.

Producent marsa robi coś "podobnego" - 3000K i 5000K ale o podobnych CRI - i wynikowo uzyskuje SPD zbliżone do 4000 K 70 CRI z jakimś niewielkim dodatkiem 660 - zmiennym nieco w zależności od modelu - dodają jeszcze po 1 czy 2 diody IR na panel - co przy tym udziale nie daje w zasadzie nic. Sporo producentów paneli na QB robi podobne mixy - w celu mi niezbyt znanym. Marketing? i możliwość napisania czegoś pod tym? nic innego - efekt - jest taki jak wyżej - zastosowanie układu 1 rodzaj diody 4000K 70 CRI z takim samym dodatkiem 660 - i rozkład emisji fotonów uśredniony wychodzi identyczny i bardziej równy po całości [ w marsie imo z uwagi na rozłożenie diod 660 nm - SPD takie jak na obrazku jest może w kuli całkującej lub 3m od panelu - nawet przy szerokim kącie rozsyłu z diod ]

Jeśli byś miał paski QB 2 rodzaje - mógłbyś podpinając je pod 2 zasilacze regulowane zmieniać udział niebieskiego w strumieniu fotonów. Dokładając coś jeszcze wpływać na fitochrom - dodać nieco UVA - zmieniać nieco reakcje roślin - pokrój - etc. W tedy jakiś sens tego jest - ale w każdym innym wypadku nie za bardzo.

Jeśli byś chciał manipulować % udziałem fotonów niebieskich w jakimś zakresie np: imo lepiej jest dodać na radiatorach trochę wydajnych diod royal blue - niż mieszać np: mocą na diodach COB - umieszczonych na małym radiatorze blisko siebie. [ możliwe dodatki od royal blue przez 660 UVA.. UVB do dowolnie innych wymyślnych ze zmiennymi regulowanymi udziałami - coś na kształt panelu naukowo badawczego - jeśli ktoś lubi doświadczenia - koszty budowy czegoś takiego... niekoniecznie miłe do przełknięcia. Tu zrobić można bardzo dużo - nie wiem tylko po co skoro .. na jednym typie urośnie ok ;] ]

Blisko siebie umieszczał diody COB 3000k i 5000k.. 6-7? 8? lat temu jeden z prekursorów budowy paneli na COB - bardzo zaawansowany technicznie panel + obliczenia - łącznie z bardzo fajnymi arkuszami kalkulacyjnymi - ale koszt tego jest taki jak wyżej. On używał jedynie 2 diody - i wcale nie starał się wyciągać jakieś szczególnie wysokiej równomierności. W takim wydaniu mieszanie 2 rodzajów diod COB ma jakiś sens. Jasno sprecyzowany cel - zmiana udziału % fotonów niebieskich w zależności od fazy wzrostu. -> do tego możliwa dosyć płynna - z sensownym mieszaniem się odmiennych SPD.

8 diod raczej nie kupisz nie rozłożysz na 4 radiatorach ...i nie będziesz ich puszczał o połowę niżej aby - osiągnąć dziwne nieco mieszane SPD [ w sumie Twoje zabawki... Jeśli widzisz w tym sens.. to]

O ile zawodna pamięć mnie nie myli to On i kilku innych typów tam stworzyło kalkulator do COB używany przez jakiś czas na i na tym forum.. Dawno temu - taki przypisany jedynie do kilku rodzajów diod. Skleroza i mieszanie ludzi ;) - Typ miał jakaś idee fix i przeliczał YFP po mc Cree przez dodatkowe "krzywe" - absorpcje dla liści konopi.. itp. Problem w tym, że sama krzywa mc cree jest już robiona z uwzględnieniem - do tego danych dla nie jednej rośliny .. więc całość przeliczeń raczej bez większego sensu poza zabawa cyferkami. Mam gdzieś jego arkusz - więcej niż jeden. Ale nie wiem czy łatwo bym go wykopał. Off top... nic ponad. Sterowanie robił do panelu KLASA - prawdziwy profi.

Dziękuję za rady raz jeszcze :)

W takim razie wciąż nie jestem zdecydowany na nic konkretnego.
Mam kilka pomysłów:
XLG-240-M + 4x 4000k cri80 37V 1.55A (230w) (159lm/w) (113lm/zł) + około 30-40W z chińskich diod 650-730nm jako uzupełnienie pasma czerwonego (dodatkowe około 80 zł)
XLG-240-L + 4x 3500K cri80 + 1x 4000K cri97 52v 0.9A (234w) (165lm/w) (84lm/zł)
XLG-240-L + 4x 4000K cri97 + 1x 3000K cri80 52v 0.9A (234w) (134lm/w) (73lm/zł)

Najbezpieczniejsza (ale z kolei najnudniejsza) wydaje się opcja 4x 3500k cri80 + 1x 4000k cri97.
Przy 4x 4000k cri97 + 1x 3000k cri80 z kolei boję się oparzeń roślin.

Dodatek chińszczyzny wydaje się też dobrą opcją, ale cholera wie jak z ich wydajnością.

Ehhh...
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Dziękuję za rady raz jeszcze :)

Subiektywne opinie - rady ??. Trolling i wspominanie tego wszystkiego co się przewijało. A od początku pojawienia się paneli na diodach led - trochę tego na rynku było. Chyba każdy układ jaki można było sobie wymyślić był dostępny - i opisywany przez "przekupy" jako jedyny najlepszy łącznie z jakimś uzasadnieniem. Szkoda tylko, że rośliny miały to zazwyczaj w D.

W takim razie wciąż nie jestem zdecydowany na nic konkretnego.

Nie spieszy Ci się chyba?

Mam kilka pomysłów:
XLG-240-M + 4x 4000k cri80 37V 1.55A (230w) (159lm/w) (113lm/zł) + około 30-40W z chińskich diod 650-730nm jako uzupełnienie pasma czerwonego (dodatkowe około 80 zł)

Chińskie diody w takich obudowach?

660_china_shit.jpg


chłam. Powyżej 0,35 A nie warto ich puszczać jeśli się chce mieć w miarę sensowną sprawność. Może i nieco lepsze niż 5 lat temu ale to dalej - badziew.

Poza tym nie ma potrzeby uzupełniania czegokolwiek. Niewielki wpływ na czas kwitnienia w wypadku dodatku 660 nm - przynajmniej tak niektórzy twierdzą. A przy wysokich wartościach strumienia jest to dodatek który za bardzo nie penetruje liści i raczej mało daje jeśli chodzi o wzrost szybkości fotosyntezy. Jeśli jest dużo światła z zakresu max absorpcji chlorofilu - szybciej dochodzi do wysycenia górnych chloroplastów i szybciej kończy się liniowy wzrost szybkości fotosyntezy.

Popatrz na wzrost pod zupełnie przypadkowo wybraną diodą 4000K CRI 70 -> czerwieni mało co. [ HPS także czerwieni jako takiej ma bardzo mało ]. Była pod ręką miała oświetlać podwórko.. i jakimś cudem została użyta do. Wyniki jak widać. Nie wiadomo nawet jaki to był bin. jak sprawny.

wracając do uzupełniania "braków"

HPS - tu to trzeba by uzupełniać ;] - niebieski blisko 0% minimum która jest niezbędna - na tyle, mało, że przy niskich wartościach strumienia było słabo. Czerwień? Ile % emisji ? - Przez lata nic lepszego nie było jeśli chodzi o osiągane plony z wata mocy - mimo zastosowania odbłyśników na których się traci etc.

HPS_SPD.jpg


Takie tam... Konopie miały zawsze nieco wyjechanie na na dyskusje o uzupełnianiu ;]

XLG-240-L + 4x 3500K cri80 + 1x 4000K cri97 52v 0.9A (234w) (165lm/w) (84lm/zł)
XLG-240-L + 4x 4000K cri97 + 1x 3000K cri80 52v 0.9A (234w) (134lm/w) (73lm/zł)

Nie warto liczyć cen za lumen - z powodów wymienionych up: jeśli już to za strumień fotonów z diody. Przeliczę to - jeśli tylko znajdę Ładne SPD. Sek :

CLU048-1212C4-403M2K1 (4000K; 153lm/W; CRI80)
CLU048-1212C4-303M2K1 (3000K; 149lm/W; CRI80)
CLU048-1212C4-303M2M2-F1 (3000K; 153lm/W; CRI80)
CLU048-1212C4-403H7M4-F1 (4000K; 120lm/W; CRI97)
CLU048-1212C4-303H7M4-F1 (3000K; 117lm/W; CRI97)
CLU048-1212C4-303H5M3-F1 (3000K; 131lm/W; CRI90)

orientacyjnie.

120 lm/W CRI 97 4000K-> 1,92 umol/J bez strat na zasilaniu [ ile przy mocy na jakiej puścić chcesz to?] 2,18 umol/J dopiero przy 135 lm/W

dla diody wybranej 3500K 80 CRI nie ma danych

153 lm/W CRI 80 3000K -> 2,18 umol/J tak samo bez strat na zasilaniu.

Najbezpieczniejsza (ale z kolei najnudniejsza) wydaje się opcja 4x 3500k cri80 + 1x 4000k cri97.

A tak właściwie to po co te mieszanie ? ;)

Przy 4x 4000k cri97 + 1x 3000k cri80 z kolei boję się oparzeń roślin.

Oparzeń czym? Masz linka do fotorelacji pod podobnym układem. bez dodatku diody 3000K cri 80 - i efekt łączenia takich diod z zastanym chińczykiem kolorowym u dżefreja.

Dodatek chińszczyzny wydaje się też dobrą opcją, ale cholera wie jak z ich wydajnością.

źle ?? : - Nie poprawili nic w konstrukcji - były 10 lat do tyłu technologicznie... lata temu - wtedy gdy już diody "konkurencji" nie były drutowane wierzchem - miały specjalnie modyfikowaną powierzchnie aby.. etc. Obudowa chipa jest łatwa do montażu - i jest chyba?? spadkiem po kompatybilności z mcpcb pod diody Philipsa .. chcesz zdjęcia panelu złożonego z takich chinolach chłodzonego cieczą? ;) - wyniki nawet niezłe jak na ówczesne osiągi nieokreślonych binów od nieokreślonego producenta [ może edison? ]. Rosjanie - project raczej prosty - mimo dosyć niecodziennego chłodzenia.

Luxeon philipsa. rocznik? chwila
luxeons1_520.jpg


dawno. luxeon I

luxeon.jpg
 
Ostatnia edycja:

GrowBud

Member
Rejestracja
Paź 25, 2020
Postów
18
Buchów
0
I znowu skutecznie zmieniłeś moje zdanie.

Jeszcze raz obejrzałem kilka wykładów Bruce Bugbee i wybiorę po prostu światło najbardziej zbliżone do światła outdoor/białego - 5x CLU048-1812C4-403H7M5-F1 @0.9A
szacuję, że PPFD dla 0.64m2 będzie około 1000 - więc idealnie :)
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

I znowu skutecznie zmieniłeś moje zdanie.

Niechcący. Po prostu pisze co mi ślina na język przyniesie.

Jeszcze raz obejrzałem kilka wykładów Bruce Bugbee i wybiorę po prostu światło najbardziej zbliżone do światła outdoor/białego - 5x CLU048-1812C4-403H7M5-F1 @0.9A

Utah State University ;) Masa "papierów" które publikowano tam została na forum kiedyś tam wrzucona.

Bruce Bugbee starszy Pan.
https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth

Bugbee, B. 1994. Effects of Radiation Quality, Intensity, and Duration on Photosynthesis and Growth. p. 39-50. In: International Lighting in Controlled Environments Workshop. T. Tibbitts ed. NASA Tech Proceeding No. NASA-CP-95-3309. Kennedy Space Center, FL 32899.

szacuję, że PPFD dla 0.64m2 będzie około 1000 - więc idealnie :)

Więc lekkie przegięcie ;)

117lm/W ? Chwila na 0,9 A poniżej specyfikacji. Obrazek ;]
CLU048-1812C4-403H7M5-F1 5340lm : VF 50.1 :moc 45.1 W : 119 lm/W : 91 stopni TJ co tak wysoko tool wyrzuca? [ nisko idą więc TJ nie powinno być tak wysokie i sprawność up wtedy]: nie wyrzuca zbyt wysokich parametrów.

119 lm/W to nie dużo. Dla takich danych : ~1,9 umol/J 228 W na diodach - z dobrym zasilaniem - 240 i sprawność ~1,8 umol/J. Do tego moc 5 wentyli :..

strumień ~432 umol -> na powierzchnie przy założeniu braku strat i równomiernego rozłożenia : 675 umol/m2/s do 1000 kapkę brak.

SPD mam raczej bardzo zbliżone do: wiec szacunki się powinny w miarę trzymać kupy.

4000K_96_CRI.jpg


Trzeba zweryfikować sprawność binu bo coś na tych danych z symulatora za słabo wychodzi.
Daj linka do diody ;] sprawność i prąd próby - da się po danych z data sheet przeinterpretować na 0,9 A :
 
Ostatnia edycja:

GrowBud

Member
Rejestracja
Paź 25, 2020
Postów
18
Buchów
0
Niechcący. Po prostu pisze co mi ślina na język przyniesie.



Utah State University ;) Masa "papierów" które publikowano tam została na forum kiedyś tam wrzucona.

Bruce Bugbee starszy Pan.
https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth





Więc lekkie przegięcie ;)

117lm/W ? Chwila na 0,9 A poniżej specyfikacji. Obrazek ;]
CLU048-1812C4-403H7M5-F1 5340lm : VF 50.1 :moc 45.1 W : 119 lm/W : 91 stopni TJ co tak wysoko tool wyrzuca? [ nisko idą więc TJ nie powinno być tak wysokie i sprawność up wtedy]: nie wyrzuca zbyt wysokich parametrów.

119 lm/W to nie dużo. Dla takich danych : ~1,9 umol/J 228 W na diodach - z dobrym zasilaniem - 240 i sprawność ~1,8 umol/J. Do tego moc 5 wentyli :..

strumień ~432 umol -> na powierzchnie przy założeniu braku strat i równomiernego rozłożenia : 675 umol/m2/s do 1000 kapkę brak.

SPD mam raczej bardzo zbliżone do: wiec szacunki się powinny w miarę trzymać kupy.

4000K_96_CRI.jpg


Trzeba zweryfikować sprawność binu bo coś na tych danych z symulatora za słabo wychodzi.
Daj linka do diody ;] sprawność i prąd próby - da się po danych z data sheet przeinterpretować na 0,9 A :

https://www.tme.eu/Document/56dbc878832908458b20fe1264b54cdf/CLU048-1812C4_P3817.pdf

Z jednej diody według datasheetu wychodzi około 6300lm @30*C 0.9A
Taką temp chyba utrzymam przy radiatorze CPU + wentylator.
Niestety nie wiem jak to się przekłada na PPTD. Jeżeli rzeczywiście wyjdzie <800 to chyba będę musiał to jeszcze raz przemyśleć.

Z jakiego toola korzystasz do tych obliczeń? :)

---------- Post Zaktualizowany 11:26 ---------- Data pierwszego postu 11:08 ----------

Teraz jak się zastanowiłem to te 30*C może być przesadzone. Realnie pewnie około 50*C będzie na diodzie przy 30*C na radiatorze.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

https://www.tme.eu/Document/56dbc878832908458b20fe1264b54cdf/CLU048-1812C4_P3817.pdf

Z jednej diody według datasheetu wychodzi około 6300lm @30*C 0.9A
Taką temp chyba utrzymam przy radiatorze CPU + wentylator.
Niestety nie wiem jak to się przekłada na PPTD. Jeżeli rzeczywiście wyjdzie <800 to chyba będę musiał to jeszcze raz przemyśleć.

Z jakiego toola korzystasz do tych obliczeń? :)

---------- Post Zaktualizowany 11:26 ---------- Data pierwszego postu 11:08 ----------

Teraz jak się zastanowiłem to te 30*C może być przesadzone. Realnie pewnie około 50*C będzie na diodzie przy 30*C na radiatorze.

Ile będzie wynosiła temperatura TJ jest trudno określić. Jest jakoś tak, że po dodaniu do radiatora wentyla odczyty luxomierzem sporo po panelem rosną. Kiedyś ktos to sprawdzał - pełne zdziwienie, że aż taka była różnica mimo wielkiego radiatora.

Do generowania danych wejściowych dla citizena używam tego: http://www.lightingcompass.com/simulate2.aspx?pg=hCOB
Dane użyte w symulacji po prostu przepisałem - bywa tak, że diody mają lepsze sprawnosci niż by wynikało z takiego symulowania - czasem podane są wyniki testu dla - czasem. SPD jest odtworzone z data sheet : digitizerem - a potem interopolowane na równy rozstąp co 1 mn. Pomiarowe są niezbyt dostępne. Poza tym i tak one pomiędzy seriami a nawet sztukami się nieco różnią - a realnie w wypadku szacowania, odbieganie CRI o wartość 2-3 czy CCT o 150 K nie ma wielkiego wpływu na wynik w zasadzie niemalże żadnego. Podobnie można podmieniać typowe SPD w wypadku diod 80+ CRI czy 70+ - diody 90 i więcej były kapkę bardziej zmienne : popatrz: Nichia i Cree niemalże te same CCT.

cree_nichia.jpg


Wyniki sprawności : https://www.osram.us/cb/tools-and-resources/applications/led-colorcalculator/index.jsp Importuje się SPD wpisuje dane - i jest wynik. Dużo łatwiej niż robić arkusze kalkulacyjne - podmieniać spd: etc. Zaszycie wyliczania CRI np: jest w arkuszu nieco trudnawe. CCT jeszcze jakoś idzie bez większych problemów.

Wyniki do 2 miejsc po przecinku. Moc z zasilaniem po prostu kalkulator. Program 100% darmowy - z wadami - i niekoniecznie do tego pierwotnie przeznaczony [ starsze wersje nie liczyły sprawności trzeba było zewnętrznie - nie pamiętam która wersja to była - mam ją jeszcze ] - ale prosty i bardzo wygodny. Liczenie % udziałów fotonów z poszczególnych długości fali zewnętrznie - on tego nie zrobi.

To się nazywa najmniejsza linia oporu i lenistwo. Mam jeszcze inne toole - cześć instalek stara jak świat i nie chodzi pod niczym innym niż XP. Dlatego pewnego oprogramowania spektroradiometru które się kiedyś nawinęło już nie używam. Są jeszcze stare arkusze knna nie dedykowane do led ale do źródeł światła w ogóle. I kapkę innych : -> do diod samsunga fajnego toola zrobili Rosjanie :

Popatrz : musisz pozwolić na makra: mocno obciąża system : https://e-neon.ru/files/horticulture-calculator.xlsb

Kiedyś mi się chciało robić prowizoryczne arkusze pod konkretne wyliczenie - z symulacją spadku sprawności wraz z temperaturą i inne takie tam. Prymitywne raczej, bez VBA którego nie znam ;).. czy czegokolwiek poza mnożeniem dzieleniem i dodawaniem. Ale mi przeszło ;]

Tym co masz wyżej oszacujesz ze znośnym przybliżeniem każdy układ z dowolnego rodzaju diod - o ile tylko będziesz miał dopasowane w miarę SPD.

btw: to co podają w data sheet jest delikatnie mówiąc bardzo szerokimi widełkami. Zalatuje niemalże data sheet chińskich edisonów ;)

data_sheet.jpg


Twoje założenia : Tj 50*C -> interpolować ? ;] dane - po typowych z tabeli.?
Plot digitizer + arkusz: - zazwyczaj dopasowanie krzywej regresji ma 4 dziewiątki
Widełki od do: -> przy założeniu stalej Tj czy zmiennej ?
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół