nasiona marihuany

Badania spektometryczne Grow LED- lamp LED do uprawy w groboxach od 300W

Wyszukiwarka Forumowa:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Yhy.. ładnie to skleiłeś i naprawdę dużo się dowiedziałem nowego choć to wcześniej widziałem, tylko czas jest potrzebny by organoleptycznie to sprawdzić... ale dalej twierdze, że w moim przypadku nie ma sensu pchać się w lampy cob co już wielokrotnie sprawdziłem ze względu na wydajność z wata, gdyż tu ważna jest forma skali, nawet sprawność o kilka procent mniejsza to już jest sporo $, jeśli brać pod uwagę iż rozmawiamy o udziale energetycznym na poziomie 1,2-1,4MW w moim przypadku.

Włączyłem sobie BLAST400 na cob led i niby bardzo wydajne jak podaje producent, jak robiłem inną lampę porównywałem starszym seconic'iem i niby punktowo jest ok ale boki sporo spada, cóż, nie jest to coś czego szukam. Porównywałem do philipsa i brakuje im ponad 1/3 z wata a to jest bardzo dużo przy ilości. Spektrum aktywne także nie jest takie jakie szukam. Np. samsung promuje, iż białe światło szerokie 3500/4000k jest super ale co z tego jak wydajności brak. Poza tym przy uprawach szklarniowych jest to doświetlanie a nie naświetlanie więc specyfikacja powinna być zgoła odmienna.

Opracowania Uniwersytetu Wageningen razem z Philipsem i Evertil Agricultural albo uprawa kwiatów z ledami w holandii IGMPR Flower i NXP Semiconductors, Parks & More, albo Amsterdam UMC badał pod względem wpływu różnorodności barw razem z Rotterdam-Fordata. Uwalił mi się dysk ssd kilka tyg temu i miałem parę pdf'ów ale poszukam i wkleję w temat.
Ale chinole mają nowe badania, które szukałem teraz w necie min gdzieś mi wcześniej wpadło i mam tylko tematy z linkami do dysku E: CAAS chińskiej akademii nauk rolniczych oraz chińskiego narodowego centrum nauki i technologii rolnictwa. Poza tym na uprawie warzyw testowego Chińskiego Narodowego Centrum Badań Inżynierii Informatyki w Rolnictwie opracowano doświadczalnie przez kilkanaście lat poszczególne wartości spektrum dla konkretnych zastosowań doświetlania lub naświetlania choć wiadomo że to ogromna różnica to spektrum które jest zastosowane kładzie nacisk na wydajność i ogranicza się do zastosowania niepełnego spektrum.

Na moim poletku wiszą lampy na philipsie, osramie, LG i wydajność przy ledach przy doświetlaniu w tym na w styczniu wzrosła z 0,6 bez doświetlania na 1,25 a przy lampach HPS 600W i średnio 4-6tys lx/m2 z 0,9 na 1,25 przy samym doświetlaniu ledami a o prądzie nie wzpomnę. Mam poletko doświadczalne w jednym duzo niebieskiego w drugim czerwonego ze zmienną ilością niebieskiego lub czerwonego o około 5% na lampach Nichia, które mają spektrum barw z wyciętym zielonym, żółtym i pierwszym pomarańczowym ale są drogie choć spektometr pokazał mi duzo a po przeliczeniu wydajność przy 280w lampy wyszło 3umole z wata, na dole krzaka na wysokości około 90cm od ziemi i 2,7m od lampy w środku rzędu średnio 50mmoli, a rośliny rosną jak szalone bo na górze krzaka mają ponad 450umoli/m2, Owoce są bardzo dobrej jakości i nieporównywalnie lepiej wyrośnięte i wybarwione. Na razie tylko philips przebił tą wydajność ale lampy są jeszcze dużo droższe. A poro rodzajów wieszałem testowo. Pierwsze to lampy z ustawianym kolorem niebieskim, ma jeszcze UVB 285nm i na tym brak np. meszki zdjęcia ze stycznia
IMG_20200120_231344.jpg



Na czerwonym bez UV trzeba było pryskać 2 razy
IMG_20200120_231442.jpg



Sorry że nie te krzaki tylko ogóry ale myślę że można to jakoś połaczyć, np. wapowanie o smaku ogórków.. hihi
Jak przyjdzie namiot to powieszę lampy, które na dół w dolnych partiach przy doniczce po zacienienu dadzą przynajmniej 100umoli (na górze będzie z 500 :) )

Tak sobie pomyślałem, że w szklarni można stworzyć idealne warunki na skalę przemysłową do hodowania krzaczków tych legalnych .. a nie w pokojowym namiocie.... .heee
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

niam: Cucumis sativus L.

Sorry że nie te krzaki tylko ogóry ale myślę że można to jakoś połaczyć, np. wapowanie o smaku ogórków.. hihi

Feminizacja ogórków ;) : nie... wtedy to byłby temat do działu Hodowla.

To niesprawiedliwe moje partenokarpiczne sałatkowe ogórki były nie tak ładne. Uzyskałem nasiona F2 z heterozyjnych F1.. po opryskach inhibitorem etylenu... Linia żeńska. Technika jest identyko jak w wypadku Konopek. Inaczej to technika stosowana u konopek jest ogórkowa. Nieco wredna roślina do zabawy na dłuższą metę bo zajmuje zbyt dużo miejsca. Jakaś wersja karłowata nieco jest dostępna ??

Jak przyjdzie namiot to powieszę lampy, które na dół w dolnych partiach przy doniczce po zacienienu dadzą przynajmniej 100umoli (na górze będzie z 500 :) )

Ogórki w boksie? od sztucznym oświetleniem złożonym jedynie z diod kolorowych - ?? Co z pokrojem roślin w tym wypadku ??

Zrób fotorelacje ; https://www.forum.haszysz.com/forumdisplay.php?450-Growlog-NIEKONOPNY-(57)VSa

Ha: może by przy okazji nasionka F2 machnąć : jest i dział : https://www.forum.haszysz.com/forumdisplay.php?431-Open-Seed-Niekonopny ;)

Kukurydza była: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?141331-Kolorowa-Kukurydza-OS ogórków nie było.

Może hybrydę z Cucumis hardwickii - skoro ma być podobno gatunkiem wyjściowym.. Ciekawe jak by feno F1 i rozłażenie się potem wyglądało po krzyżowaniu z partenokarpicznymi formami sałatkowymi.

Ba: widziłeś wyniki krzyżowania kukurydzy z teosinte ? Fajne.

Tak sobie pomyślałem, że w szklarni można stworzyć idealne warunki na skalę przemysłową do hodowania krzaczków tych legalnych .. a nie w pokojowym namiocie.... .heee

Trzeba tylko mieć jakieś "legalne" krzaczki. Uprawa nie hodowanie raczej - .. .. choć i do Hodowli... także.

Reszta później.
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Namiot nie będzie służył do uprawy ogórków Panie heee... Wiesz SUB uprawa konopi może byc legalna dla olejków z zawartością CDB :) a ta druga najlepiej w szklarni wśród ogórów.. haaa

Ciekawi jakby to się miało hybryda ogórka z THC... z możliwością odpalenia cygara po wysuszeniu

Co do namiotu mam dostać jakieś nowe ledy 90x30 na philipsach, osramach i LG lub cree a ma mieć dopracowane spektrum specjalnie pod namiot. Ale pisałem do gościa w tamtym tygodniu i nie odpowiada. Telefon też głuchy.

Może zajęty na wiecach ciążowych albo korona go złapała?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Namiot nie będzie służył do uprawy ogórków Panie heee...

Chyba nie chcesz robić czegoś nielegalnego Co ?

Wiesz SUB uprawa konopi może byc legalna dla olejków z zawartością CDB :) a ta druga najlepiej w szklarni wśród ogórów.. haaa

Może i być. Kto wie co będzie. Pytanie jakie odmiany były by dopuszczone do uprawy w takim wypadku. Bo te warte COŚ są jakby nieco nielegalne z uwagi na limit 0,2%.

https://phylos.bio/ nasiona Af dostępne w ilościach - dostosowanych do potrzeb ;) Od niedawna znam stronkę i bardzo lubię.

Ciekawi jakby to się miało hybryda ogórka z THC... z możliwością odpalenia cygara po wysuszeniu

Tu wchodziły by w grę techniki mocno wykraczające poza klasyczna Hodowlę roślin ;)

Co do namiotu mam dostać jakieś nowe ledy 90x30 na philipsach, osramach i LG lub cree a ma mieć dopracowane spektrum specjalnie pod namiot. Ale pisałem do gościa w tamtym tygodniu i nie odpowiada. Telefon też głuchy.

Może zajęty na wiecach ciążowych albo korona go złapała?

Kto wie. ?? Wiece... Tak - jak to leciało Wypie****ać ? Oj temat zakazany .... ;)

Yhy.. ładnie to skleiłeś i naprawdę dużo się dowiedziałem nowego choć to wcześniej widziałem, tylko czas jest potrzebny by organoleptycznie to sprawdzić... ale dalej twierdze, że w moim przypadku nie ma sensu pchać się w lampy cob co już wielokrotnie sprawdziłem ze względu na wydajność z wata, gdyż tu ważna jest forma skali, nawet sprawność o kilka procent mniejsza to już jest sporo $, jeśli brać pod uwagę iż rozmawiamy o udziale energetycznym na poziomie 1,2-1,4MW w moim przypadku.

Zastosowanie.

COB mają swoje wady. Aby sprawność była naprawdę ładna koszty wychodzą niezbyt przyjemne.
Do tego równomierność i inne takie tam. To zostało opracowane pierwotnie?? jako zamienniki lamp MH małych mocy. W sklepach w każdym razie starych "naświetlaczy" na MH jakby już nie widać. Wszystko jest na COB. Świetlówki także coraz rzadziej. Tylko w starych - po remontach zapewne nie będzie. Lamp White soda nad chlebem także już raczej ni ma. Szkoda, że nie mam żadnych znajomości u ludzi co to demontują przy zmianach - zrobiłbym sobie kolekcje.

Włączyłem sobie BLAST400 na cob led i niby bardzo wydajne jak podaje producent, jak robiłem inną lampę porównywałem starszym seconic'iem i niby punktowo jest ok ale boki sporo spada, cóż, nie jest to coś czego szukam.

Ma deklarowaną sprawność ? Oni zmieniali nieco konfiguracje : od białej z dodatkiem 660 i sporej IR do .. diod o zredukowanej ilości zieleni - CXM ?? zapewne.

Np. samsung promuje, iż białe światło szerokie 3500/4000k jest super ale co z tego jak wydajności brak. Poza tym przy uprawach szklarniowych jest to doświetlanie a nie naświetlanie więc specyfikacja powinna być zgoła odmienna.

Nie wiem.. W zależności od rośliny pewnie nieco odmienne - zawsze się coś wyłamie ze schematu. A w wypadku samsunga i innych osram philips : diody mogą przekraczać lekko 3 umol/J - Ale wtedy koszty - muszą iść na niskim prądzie : masa sztuk. Szklarnia wiec i rozmiar oprawy ma znaczenie nie może to zacieniać.

btw: Czytałem niedawno coś o paprykach - pod HPS plony były lepsze niż pod suplementem z dwukolorowych led. Nie zwróciłem uwagi na - koszty "prądu". Ale spektrum HPS .. wypadało lepiej. Są i dla rozsady pomidorów także podobne .. [[ mi się to wszystko troszkę zlewa... w jeden chaosik.. nie ma się co dziwić jeśli sie czyta coś .. w 10 minut i przechodzi do czegoś innego na zupełnie inny temat.. ]]

Opracowania Uniwersytetu Wageningen razem z Philipsem i Evertil Agricultural albo uprawa kwiatów z ledami w holandii IGMPR Flower i NXP Semiconductors, Parks & More, albo Amsterdam UMC badał pod względem wpływu różnorodności barw razem z Rotterdam-Fordata. Uwalił mi się dysk ssd kilka tyg temu i miałem parę pdf'ów ale poszukam i wkleję w temat.

Galeria forum nie łyka PDF. Trzeba zmienić rozszerzenie na .txt i wchodzi - zipy chyba także.

Ale chinole mają nowe badania, które szukałem teraz w necie min gdzieś mi wcześniej wpadło i mam tylko tematy z linkami do dysku E: CAAS chińskiej akademii nauk rolniczych oraz chińskiego narodowego centrum nauki i technologii rolnictwa. Poza tym na uprawie warzyw testowego Chińskiego Narodowego Centrum Badań Inżynierii Informatyki w Rolnictwie opracowano doświadczalnie przez kilkanaście lat poszczególne wartości spektrum dla konkretnych zastosowań doświetlania lub naświetlania choć wiadomo że to ogromna różnica to spektrum które jest zastosowane kładzie nacisk na wydajność i ogranicza się do zastosowania niepełnego spektrum.

Kiedyś przysiadłem fałdów i przeczytałem wszystko co było dostępne za free - od początków do momentu gdy szukałem. Po tym wszystkim .. doszedłem do wniosku, że straciłem masę czasu ;D. Gdzieś przed tym jak.. mnie naszło na wykonywanie papierowych szacunków z wykorzystaniem .. tego co było pod ręką.

Owoce są bardzo dobrej jakości i nieporównywalnie lepiej wyrośnięte i wybarwione. Na razie tylko philips przebił tą wydajność ale lampy są jeszcze dużo droższe.

Czyli Philips. Tak jak i w wypadku lamp HPS dawniej.

A poro rodzajów wieszałem testowo. Pierwsze to lampy z ustawianym kolorem niebieskim, ma jeszcze UVB 285nm i na tym brak np. meszki zdjęcia ze stycznia

Jaki jest dodatek tego ? Taki, że nie ma to wpływu na wzrost ?

Sorry że nie te krzaki tylko ogóry

Krzaki są krzaki. ;D No nie to bardziej pnącze... płożące się takie jakieś.
Mi to wielkiej różnicy nie robi.

A znowu odrobinę zmieniając temat: Szklarnia: Lampy o regulowanej mocy ; Suplement - sterowany w zależności od zapotrzebowania - ciągły pomiar intensywności światła natural - i w zależności od: odmienny strumień dodatkowy z, o wartości dobranej tak aby - suma strumienia wciągu dnia mieściła się w zakresie założonej wartości. Są dostępne lampy szklarniowe w pełni sterowalne. Amerykanie np: Zmienne widmo i zmienne ustawienia na wszystkich kanałach. Zapewne ;) to jest teraz dostępne w formie gotowej - zainstaluj i używaj...

https://californialightworks.com/?r..._medium=affiliate&utm_campaign=4358853.96e0f9

The New GH 340 is specifically designed for supplemental lighting in greenhouses. It features a very small shadow effect yet covers a large area. The GH 340 is chainable and as many as 10 lights can be run from a single power drop to save on installation costs. It also features wireless two-channel spectrum control and integrates with a wireless photo sensor for automated dimming depending on the amount of sunlight available. The GH 340 uses passive cooling with no fans and has an IP rating of 65. Draws 340 watts max with up to 3.0 Îźmol / joule efficiency.

Biało-czerwony.
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Z mojego doświadczenia żarówa 600w daje mocne światło i barwy takie postrzępione, dużo niebieskiego reszta taka sobie, LED próbkuję 4 lata i szukam czegoś co w miarę ogranicza koszty dając przy tym podobne efekty. Z moich doświadczeń regulowanie tylko niebieskim ma sens i widać to w pierwszej fazie wzrostu, czerwonego nigdy za wiele bo jak dasz 400 czy 500 na górze to widac w przyroście masy rośliny w paśmie 630-730nm. Tu koleś też mi mówił, że przy założeniu iż doświetlanie ma być wspomaganiem i utrzymaniem dobowej wartości 2/3 czyli do 16h, dając kopa roślinie poza dniem w pasmach wiodących, a te UV myślałem, że może mieć wpływ na fotoreakcję ale okazuje się, że tylko działa na szkodniki, grzyby i tylko w paśmie UVB czyli to co mi pokazuje na jego lampie to okolice 290-300nm.

Co do COB to zbyt mała wydajność fotonowa je skreśla a do tego jak osiągnie temperaturę pow. 65 stopni pada wydajność na ryj, potrafią się upalić po 70* a i tak wychodzi słabo porównując do tych, które teraz mam powieszone. Powiesiłem również te 4 lampy co dostałem na testy obok 12 philipsów i 10 nichii a wychodzi bardzo podobnie choć spektrum mają szersze o trochę białego i szerszy czerwony, niebieski trochę przesunięty i wąski w porównaniu do np. lamp Nichia gdzie leci od 410 do 470nm a miernik pokazuje że jest jeszcze trochę zielonego tylko wydajnośc zieleni jest na poziomie 60% czerwonego. Wydajność patrząc na miernik tych 3 produktów jest bardzo zbliżony a różnią się tylko szczegółami.

Czekam tylko na to co mi wyśle ten koleś od miernika, ale dziś również nie da się dodzwonić, obiecał na testy do wiosny jedną pod boxy 90x30cm 500w i niby maja mieć szeroko przy wydajności 3umoli z wata, bo te 4 lampy co mam to powiem, że niczego sobie choć radiator trochę skąpo wygląda, taki cienki/gientki, taki tani chyba i chyba dlatego maja temperaturę 60-65 stopni, ale jak mam za lampę 240w zapłacić 1k i mieć prawie taką wydajność co daje Green Power Philips lub BluGred Nichii i nie za x 3 drożej to może i to wyjście.

Co do HPS Philipsa to faktycznie mają moc, nie są tanie po 4 stówy trzeba dać, szeroko świecą i masę niebieskiego dają, ale weź ogarnij koszty prądu, a tu z ledami wychodzi mi z tych moich kilkuletnich doświadczeń, że nie mam problemu z ciepłem, rośliny mają więcej fotonów, przyrost większy o kilkanaście % a prądu połowa bez kombinacji wyłączania w dzień a jak ogarnę jeszcze agregaty na CNG będzie jeszcze połowa ceny watuf utrzymania.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Co do COB to zbyt mała wydajność fotonowa je skreśla.

Da się podejść pod 2,5 sporym kosztem. Nisko puszczane. Do Twojego zastosowania niekoniecznie. Kwestia punktu widzenia.

wydajność zieleni jest na poziomie 60% czerwonego.

Gdzieś ktoś napisał o większych %. Znowu punkt widzenia. - W suplementarnym czy. W wypadku boksa nie ma się raczej co przejmować przy wysokich strumieniach tym bardziej. Producent spektro - używa teraz COB o zredukowanej ilości zieleni. Dedykowanych.

Mam porównanie wzrostu konopek w boksach pod HPS i 2 widmami LED - jedno z zielenią drugie z zupełnie wyciętą. Wartość strumienia 450 - klony. I jakoś..

To drugie spektrum w wersji luminofor na niebieskiej diodzie jest zupełnie nie opłacalne.
Panel złożony z kolorowych diod będzie zawsze wydajniejszy przez samą zasadę działania.
W tej chwili daje się na dwukolorowym układzie osiągać sprawności lekuchno ponad 4, co będzie za 10 lat nie wiem. Komercyjne panele takich nie mają - zbyt duże koszty produkcji - ilość diod niżej puszczonych nikt rekordów nie stara się bic raczej schodzić z kosztami produkcji jak się da.

Pełne/niepełne spektrum uzyskane przez "luminofor" nigdy nie będzie równie sprawne co takie układy...
Czy ludzie wrócą do kolorowych lub takich z dużym dodatkiem B:R gdzie bieli jest tylko tyle aby łatwiej identyfikować problemy i coś widzieć... : Ciekawe ;). Może układy z diod 6500K CRI 70 + royal blue + 660 : dobrane tak aby niebieskiego było z 12-15% ;) - ta: w wersji DIY na nowych typach malutkich diod nie do zrobienia - a komercyjnych takich w growszopach Ni Ma. Teraz biel z dodatkiem 660 zazwyczaj małym raczej jest na topie. Najpopularniejszy układ.

Ceny dostępność sprawność.. Się obaczy, było by to na swój sposób zabawne.

Zwyczajna ekonomia - w tej chwili opłaca się budować na COB zamienniki "podobnych" paneli komercyjnych - i to jak diabli. za 1.400 PLN można zbudować panel nie tylko nie gorszy ale i lepszy od gotowego 100-150 W. Z wyższą mocą.

Na quantum boards daje się składać bardzo wydajne panele - dające wysoka równomierność - i wyciągać sprawności pod 2,7 . Za dużo na rynku komercyjnych paneli dedykowanych do niezbyt wielkich boksów o takich osiągach nie ma.

Wydajność patrząc na miernik tych 3 produktów jest bardzo zbliżony a różnią się tylko szczegółami.

Troszkę inwestujesz. Chyba nie łatwo podejmować takie decyzje - to nie boks: 1x1 m. Jak długo będzie to musiało chodzić aby się zwróciły koszty inwestycji ? Widziałem analizy oraz testy lamp : led. Szukałeś ? Na rynku jest więcej opcji niż te które dotychczas sprawdziłeś. -> Czy w wypadku takiej dużej inwestycji można negocjować ceny ? Ciekawym.

btw: patrzyłeś na to co produkuje https://californialightworks.com/?r..._medium=affiliate&utm_campaign=4358853.96e0f9 - są i podobne na rynku bez bieli - na diodach mocy o deklarowanych sprawnościach 3.0 nie pamiętam gdzie ja to widziałem. Zapewne także z możliwością podobnego sterowania.

ps: Zaczynam trochę na siłę pisać ;] Poszukam tego porównania chyba mam na dysku sporo gotowców tam porównano.

inne polskie: nówka: https://www.mdpi.com/2073-4395/10/9/1342 jakoś tak bez .. szału.

ps2: Oczywiście okazuje się, że nie nadaje nazw plikom i w związku z tym namierzenie tego w setce lub więcej innych jest nieco trudnawe.
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Branża LED cały czas prze do przodu i powiem że rok w produkcji zmienia się i to dość mocno, tak jak i badania.
Co lamp to wydajność na razie 3umola z wata mają niewielu a Chińczycy strasznie przebarwiają dane do tego liczą jak za zborze przy sprawności kwantowej takiej sobie... Co do COB to sprawności trochę brakuje i puku co sporo sprawności w ciepło idzie.

Trochę złomu leży w garażu bo przez 3 lata nakupiłem sporo, począwszy od lampek z ali, aledrogo, ogłoszeń no i z rynku w PL ale większość pomierzyłem weekendową porą i faktycznie chinol to pisze x3 niż jest, ale o dziwo ludzie to kupują, podniecając się jak super świeci, a ci handlujący w PL bezwiednie przepisują cyferki nie mają pojęcia czy dane są prawdziwe, tłumacząc ze to takie super ale nawet nie pokusza się to sprawdzić bo albo nie umieją albo nie mają czym, a o juruberach nie wspomnę bo już jak algorytm youtuba wyświetli mi o lampach to otwierając aż żal du*ę ściska jacy to ogromni producenci zrobili super lampion.

Ehh.... pytanie za 5 tys zł w milionerach... heee

EDIT:
Jak to jest że wydajność jest niższa diody niż podają producenci lamp w PL u których ta wydajność jest nawet 2x wyższa nawet biorąc pod uwagę ze jeden z producentów który używa wersji V a nie VI podaje na swojej lampie 400w na poziomie 2,7umola z wata?? A tu parametry wersji VI i jakoś nie mogę się doliczyć braku moluf z lampy?

https://www.tme.eu/pl/details/clu04h-85_200-pw/diody-led-plants-growth/citizen-electronics/clu04h-85-200-pw-01/
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

Ehh.... pytanie za 5 tys zł w milionerach... heee

Nie oglądam.

EDIT:
Jak to jest że wydajność jest niższa diody niż podają producenci lamp w PL u których ta wydajność jest nawet 2x wyższa nawet biorąc pod uwagę ze jeden z producentów który używa wersji V a nie VI podaje na swojej lampie 400w na poziomie 2,7umola z wata?? A tu parametry wersji VI i jakoś nie mogę się doliczyć braku moluf z lampy?

https://www.tme.eu/pl/details/clu04h-85_200-pw/diody-led-plants-growth/citizen-electronics/clu04h-85-200-pw-01/

citizen. po uśrednionych z górnej tabelki?

bardziej leniwie się nie da: 84,24 - 6729,5 : SPD.

leniwie.jpg


1,51? Słabo jakoś - nie chce mis ie sprawdzać nawet.

Tj 85 stopni.

średnia z:

aktywne.jpg


ten opis aktywne to OCB ;] Aktywne nieaktywne: aktywowane:

+ SPD producenta.

plot_dugit_97.jpg


cyferki do importu do color calculator: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/100095/cyferki_citizen.txt

A teraz muzyczka:

 
Ostatnia edycja:

Tryndamere

Well-known member
Rejestracja
Kwi 18, 2020
Postów
102
Buchów
115
Przepraszam kolegów za offtop.

Ciekawe jak w waszych testach wypadłaby lampa tego dziadka z plantphotonics i Migro aray 120. Pytałem dziadka o umols/m2 i ppfd/W odpisał :

I dont have those figures I only have umol/joule output. The Amethyst DS is 2.4 umol/joule and the Stellar FS is 2.0 umol/joule. If you see a light with a higher rating they are making it up, we use the highest output leds available, they are the same ones used by Plessey in their Hyperion industrial grow lights. A bit of calculating gives ABOUT 300 micromoles/s based on the led manufacturers data.

The problem is that to get accurate figures you need research grade equipment which costs about 15,000 euros! The quantum flux meters you van buy for under 1000 euros are useless for leds as they cant measure wavelengths longer than standard red 630nm and about 40% of the lights output is at 660nm so is not measured!

Sądząc po tym co napisał red i blue są wydajniejsze od 4000K. Koszt ten sam.

Lampy plantphotonics są drogie i wyglądają na może i wypasione ale jednak samoróbki :) Jedyne czego jestem pewny to, że stary model pp23/32W w boxie 0,16m2 rozpie****a system tyle mogę powiedzieć. 1,5g/w nie było wyczynem. Na swoim kanale yt ma różne rozkminy dotyczące spectrum może tam znajdziecie dla siebie cenne wskazówki i odpowiedzi.

Dużo też rozchodzi się o kąt padania. Przy diodach/naświetlaczach które walą 90stopni przenikalność światła dla większej odległości jest wieksza co za tym idzie lepiej puchną też dolne odrosty. Penetracja światła na małej przestrzeni w boxie jest cholernie ważna. Niestaty większość ledów strzela na 120stopni co daje spore straty przy wysokościach +30cm stad też trzeba dokładać Watów... Dokładając Waty znów trzeba podnosić lampy bo szczyty przy wysokim natężeniu nie mają się w doskonałej kondycji. Koło się zamyka. Słońca nie da się odwzorować ale im wyższy stopien lamp do jego podobieństwa tym kondycja roślin jest większa mowa tu o CRI>90. Czy przekłada się jednak to na większy plon? Jeżeli nawet tak to nie będzie to przyrost na poziomie 20% a za diodę, jeżeli już ją znajdziemy to za taki stopień oddawania barw trzeba dopłacić o wiele więcej. Wniosek? Nieopłacalne.


Wyciągnięta średnia parametrów świetlnych z zakresu 30-60cm może mieć bardzo duże znaczenie przy tego typu testach na małych powierzchniach i to ona moim zdaniem może określić czy dane panele są rozsądnym wyborem czy gównem zapakowanym w blachę do pieczenia. Nadmienię tylko, że większośc testów i specyfikacji przeprowadzanych i podawanych przez producenta jest nie na otwartej przestrzeni w około pola testowego tylko przy ścianach z mylaru co zwiększa natężenie o +-20%

Zamiast kupić gotowe panele led typu marshydro to lepiej jest kupić oprawki e27 zamocować do blachy aluminiowej 2mm i dla np 300W( odpowiednik TSW2000 ) użyć

2x6szt LED TOSHIBA E27 15W 2700K (9-10zł szt) 110zł LUB 2x6 LED E27 13W = 100W A60 2700K PHILIPS (140zł) oraz 10x Żarówka LED E27 12,5W 100W 1521lm PHILIPS 4000K (13zł szt) 130zł co daje nam koszt 240/270zł za żarówki + 22oprawki ceramiczne! x 2zł 44zł + Blacha na wymiar około 100zł do tego kable żeby to wszystko szeregowo podłączyć mamy całość około 400zł za lampę 300W i 33tys lumenów. Czyli dla boxa 80x80 lub 120x60 jest elegancko.

Oczywiście zdejmujemy białe kapturki z naszych bulbów :)
Minusem takiego rozwiązania jest konieczność utrzymywania takiego panelu na wyskości max 20cm od roślin.

Wszystko dostępne od reki na allegro z darmowymi wysyłkami.

Jak ktoś się nie chce bawić w blachy i kable wystarczy 3x adapter e27 7w1 po 45zł na amazonie + 3x przewód e27 z wtyczką co zwiększa nam koszt światła o 150zł ale mamy mniej roboty.

Można zamienić komplet 6szt 2700K na te 4000K co zmieni nie tylko delikatnie cenę ale i widmo.. Może nawet na lepsze.

Nie mogę znaleźć na tej ruskiej stronie tych philipsów. 2700K są sprawdzone przez Migro, możliwe, że to te https://lamptest.ru/review/00462-philips-8718696490822-a60-135w/ ale w polsce mają inny kod? Jedyne 4000K i to samo opakowanie to https://lamptest.ru/review/01768-philips-8718696510322/ jednak tu jest 10W ;/

Reszta liczonych przezemnie żarówek philipsa wypada o wiele gorzej w przeliczeniu Lumeny/Waty/cena.

Pytanie jak to sie ma do pomiarów przez was prowadzonych. Jednak wątpie, że 2/3x droższa żarówka philipsa z innej seri do 15W miała by 2x lepszy wynik w testach.. Do takich samoróbek popularne stały się teraz nowe modele Sansi 15W ale 95zł za 15W a 10-13zł to różnica sześciokrotna i nie wieżę, że 4takie żarówki zastąpią 300W tych które wymieniłem... Również nie wierzę, że 300W Sansi da 6x więcej plonu.
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Zamówiłem lampy na razie 80szt po 1020 netto o mocy 700umol, ale ostałem informację co do rodzaju niektórych diod zamontowanych w lampie które dostałem, 660nm to GH CSSRM3.24 Osram 1A jak mi napisał, Signify Luxeon Art 730nm 700mA, LG 285nm ale nie podał numeru, NIchia 430 nm smd 350mA i napisał że pośrednio jeszcze Osram 450 i 460nm.

Patrzyłem ze te 660 co mam na płytce sa pieruńsko drogie, myślałem że to sa ledy po 1-2zł i jak jest ich z 60 czerwonych w lampie to samych osramowych trzeba wydać połowę ceny lampy, chyba ze ja kupię diodę w TME za 9zł a on za powiedzmy połowę ceny.

Ten philipsik taki sam jak ten:
https://www.nowazarowka.pl/philips-corepro-ledbulb-e27-a60-10w-840-matowy-zamienne-75w?qcd=1&utm_gst=195ae0ab19d7e192197961b549c04baa4ad38821&gclid=EAIaIQobChMIx9346J7p7AIVCON3Ch3QLQ19EAQYBSABEgKucvD_BwE
 

Tryndamere

Well-known member
Rejestracja
Kwi 18, 2020
Postów
102
Buchów
115
Z tego co się orientuję to osram oslon ssl są wysokiej jakości ale czy to się nie zmieniło... Chwalisz się chwalisz ale dalej nie ma podanego co to za lampy kupiłeś.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

Przepraszam kolegów za offtop.

Czyli za co? Tu jest głównie off.

Ciekawe jak w waszych testach wypadłaby lampa tego dziadka z plantphotonics i Migro aray 120. Pytałem dziadka o umols/m2 i ppfd/W odpisał :

I ja byłbym ciekaw.

I dont have those figures I only have umol/joule output. The Amethyst DS is 2.4 umol/joule and the Stellar FS is 2.0 umol/joule.

Zupełnie ładny wynik.

The problem is that to get accurate figures you need research grade equipment which costs about 15,000 euros! The quantum flux meters you van buy for under 1000 euros are useless for leds as they cant measure wavelengths longer than standard red 630nm and about 40% of the lights output is at 660nm so is not measured!

No nie zupełnie. Zależy jaki PAR miernik. Przynajmniej 3 dostępne na rynku powinny to znośnie czytać.

Sądząc po tym co napisał red i blue są wydajniejsze od 4000K. Koszt ten sam.

Zasada działania. Zawsze tak będzie.

Lampy plantphotonics są drogie i wyglądają na może i wypasione ale jednak samoróbki :) Jedyne czego jestem pewny to, że stary model pp23/32W w boxie 0,16m2 rozpie****a system tyle mogę powiedzieć. 1,5g/w nie było wyczynem. Na swoim kanale yt ma różne rozkminy dotyczące spectrum może tam znajdziecie dla siebie cenne wskazówki i odpowiedzi.

Robi panele kolorowe bardzo zbliżone spektralnie do tego co CR zrobił w 2012 r. opierając się na tekstach KNNA.
Podobnie wyglądał także panel doktorka STB - nie wiem czemu ale wątek gdzie były i zamieszczone cyferki - został skasowany z forum. Nic wyjątkowego - prosty układ stosowany także często przez chińczyków.

1,5? A max? Ludzie przekraczali 2.0

Słońca nie da się odwzorować ale im wyższy stopien lamp do jego podobieństwa tym kondycja roślin jest większa mowa tu o CRI>90.

Widmo led o wysokich CRI niezbyt przypomina słoneczne. Nieistotne.

Czy przekłada się jednak to na większy plon?

Jeśli by się opierać na wynikach uzyskiwanych przez ludzi : obserwacji - to nie. Nie w wypadku tej rośliny.

Jeżeli nawet tak to nie będzie to przyrost na poziomie 20% a za diodę, jeżeli już ją znajdziemy to za taki stopień oddawania barw trzeba dopłacić o wiele więcej. Wniosek? Nieopłacalne.

Można było czasem niektóre serie kupić zadziwiająco tanio przy sensownych sprawnościach

Pytanie jak to sie ma do pomiarów przez was prowadzonych. Jednak wątpie, że 2/3x droższa żarówka philipsa z innej seri do 15W miała by 2x lepszy wynik w testach.. Do takich samoróbek popularne stały się teraz nowe modele Sansi 15W ale 95zł za 15W a 10-13zł to różnica sześciokrotna i nie wieżę, że 4takie żarówki zastąpią 300W tych które wymieniłem... Również nie wierzę, że 300W Sansi da 6x więcej plonu.

Sansi? Zaraz sobie zobaczę o czym piszesz.
Pomiary : Ta - poza tymi rosyjskimi w zasadzie nic nie jest dostępne.

ps: o kątach "optyki" w wypadku diod mocy pisał niejaki KNNA - w początkach szału na DIY - inne czasy - wszystko zostało bardzo ładnie opisane - zalety i wady - oraz to czym jest tak naprawdę tak zwana penetracja.
 
Ostatnia edycja:

Pan Japa

Well-known member
Rejestracja
Sie 2, 2019
Postów
233
Buchów
753
SiemanO!

Mały off-top. Znalazłem wasz wątek o 4 na ranem jak nie mogłem spać, tak mnie zabsorbowała wasza dyskusja, że do 7 siedziałem i czytałem. To jaką macie wiedze naprawdę imponuje.

Mam 2 pytania. jeśli macie czas odpowiedzieć. Tak mnie to zaintrygowało, że aż naszła mnie chęć zamówić 2 namiot i kupić te lampy Philipsa albo Quantum Board i puścić test jak wypadną w porównaniu z moim setup`em DIY na CLU058 + CXM22.

1. Nie moge znaleźć w internecine ceny Philips GreenPower LED toplighting. Jedynce do znajduje to odniesienia do dystrybutorów Philipsa. Orientujecie się jaki jest koszt? Link do strony Philipsa z tabelą informacyjna na temat wydajności tych świateł jest interesujące.

2. Znalazłem Quantum Board w NL. Sądząc po twoich wypowiedział [MENTION=90095]sub23[/MENTION] wyniki tych paneli są jak najbardziej realne. Pytanie brzmi, czy to według was wychodzi drogo? Ceny bez zasilaczy.

135W 2.55 μmol/W! - 58 eur
https://www.rubol.nl/product/pcbheatsink-samsung-lm301b-quantum-board-v2-135w-kit-rubol/

135W 2.7 μmol/W! - 100 eur
https://www.rubol.nl/product/pcbhea...m301b-quantum-board-v3-cree-xp-e2-660nm730nm/

Pozdrawiam Serdecznie!
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,063
Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).


A witaj. Panie Japo.


2. Znalazłem Quantum Board w NL. Sądząc po twoich wypowiedział [MENTION=90095]sub23[/MENTION] wyniki tych paneli są jak najbardziej realne. Pytanie brzmi, czy to według was wychodzi drogo? Ceny bez zasilaczy.

135W 2.55 Îźmol/W! - 58 eur
https://www.rubol.nl/product/pcbheatsink-samsung-lm301b-quantum-board-v2-135w-kit-rubol/

135W 2.7 Îźmol/W! - 100 eur
https://www.rubol.nl/product/pcbhea...m301b-quantum-board-v3-cree-xp-e2-660nm730nm/

Pozdrawiam Serdecznie!

Jakoś strasznie drogie to nie jest. Wolałbym to rozłożone na większej powierzchni. Paski np.

Popatrzmy: 1x Samsung Quantum Board met 288 diodes 3500K 80CRI

Tool gotowy do liczenia tego: nie ma w nim Samsung LM301B

Są LM301H _ puszczone na 150 mA 288 sztuk. bin sk.

mniej więcej podobna moc etc. Tool na danych pomiarowych ruski _ niestety nie da się w nim przypisywać płynnie prądu na diodę.

301H.jpg


Jakby to puścić na połowie tej mocy: Było by zapewne fajnie ;) .
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Hej... Wypadłem na długi czas bo ktoś coś gdzieś, odwiedziny domowe i zamilkłem na sporo czasu... bo tak wyszło, a że u nas w PL łosiuje 8 x * a oni chcą się wykazać w każdym aspekcie.
ehh...
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół