nasiona marihuany

Badania spektometryczne Grow LED- lamp LED do uprawy w groboxach od 300W

Wyszukiwarka Forumowa:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Zrobiłem zdjęcie jak tylko przyszło bo na jednej lamp za 1tys są opisane diody ale tylko na jednej płytce chyba przez pomyłkę ktoś wkleił płytę techniczna, przedprodukcyjną bo na reszcie płytek i na drugiej lampie oraz tej taniej nie ma żadnych opisów diody użytej przy lutowaniu. Jest 730, 660,625, 460, 450, 285nm. Moze gość się nie wk***i że wysłałem info na forum o parametrach lampy, ale jak są dane to chyba można... heee
1302944718654.jpg

Na drugiej co dostałem za free nic nie ma na temat położenia kolorów. Diody chyba jakieś 3528 albo coś w tym stylu. Ta lampa daje 550umoli i jakoś świeci.

Co do barwy zielonej czytałem w Holenderskich opracowaniach że przy wysokopiennych warzywach oraz przy krzakach nie jest absorbowana i niewielka cześć bierze udział tylko w fazie kwitnienia. Co do IR to Holendrzy mają opracowanie napiszę w skrócie że daje masę zieloną w roślinach z błonnikiem i uczestniczy w prowadzeniu wzrostu ale udział w naświetlaniu nie większy niż 10% z tego co pamiętam.
Człowiek naczyta się tyle że każde opracowanie różni się w wytycznych i sam czasem nie wiem jak to powinno wyglądać.

Jakie to diody są ktoś wie?

1602944734901.jpg

1602944742048.jpg
 

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
Ja wiem ! czerwone niebieskie i zielone :D
joke
na podstawie samego zdjęcia trudno stwierdzić ale rób dalej to co robisz, masz w tym interes, nie chcąc spojlerować zaspojleruję tylko, że biorąc pod uwagę genetykę chyba najlepsze źródło światła to to które jest najbardziej zbliżone do słońca ... przecież te wszystykie roślinki ewoluują i zmieniają się proporcjonalnie do otaczającego je świata, a słońce względem tego otoczenia chyba jest najbardziej stabilną i miarodajną częścią...
 

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Laboratorium dziś przebadało jedną lampę na COB, która ma strefy białe, czerwone i niebieskie jednego z producentów w PL oraz częściowo drugiego producenta też na cob led ale z soczewkami i słabo to wyszło bo poniżej danych producenta bo podaje 2,5umol/s/w ale dokładnie będę wiedział jak dostanę papiery, Jutro poleci jeszcze Philips grow power led i dwie sztachety pójdą na koniec. Miernika też zrobią badania porównawcze, powiedzą co to warte. Sam jestem ciekaw czy warto taki miernik kupować czy nie.
 

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
No i dziś juz sporo wiem. Mimo, że idzie im pod górę bo wypadło wczoraj 2 pracowników, którzy robili badania bo poszli na kwarantanne na ponad tydzień to wstępnie lampa na Cob jednej firmy ma wydajnośc 2,1umola z wata, druga na szerokim citizenie ma niecałe 1,9umola, dałem do sprawdzenia marsa ts2000tys by tak między wierszami to sprawdzili to wyszło 1,53umola z wata, dziś mieli robić philipsa a jutro te wie sztachety. Może po 17 dostanę info dotyczace philipsa greena to będzie porównanie citizenów, samsungów i takich tam...
Chwalą się że mają super profesjonalny sprzęt jakiejść tam światowej marki kulkę ulbrichta oraz goniometr, ale nie wpuścili mnie bym sobie zobaczył bo pandemia więc zdjęć nie zrobiłem ich sprzętu.
Co do miernika to stopa błędu dla wskazań poszczególnych elementów badanych nie przekracza 1% bo dla luxów trochę zaniża dla umoli trochę zawyża. Poprawność pomiaru poszczególnych barw jest także poprawna i dla wysokich częstotliwości pow 600 do 800 zawyża do 0,5% dla częstotliwości 350-450 zawyża o 0,8% środek wychodzi dosyć ładnie.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

No i dziś juz sporo wiem. Mimo, że idzie im pod górę bo wypadło wczoraj 2 pracowników, którzy robili badania bo poszli na kwarantanne na ponad tydzień to wstępnie lampa na Cob jednej firmy ma wydajnośc 2,1umola z wata, druga na szerokim citizenie ma niecałe 1,9umola,

Masz dane o typie diody i binie? 2,1 umol/J z zasilaniem jeśli jest puszczona dosyć wysoko to zupełnie ładny wynik.

dałem do sprawdzenia marsa ts2000tys by tak między wierszami to sprawdzili to wyszło 1,53umola z wata, dziś mieli robić philipsa a jutro te wie sztachety.

Słabiutko. Wygląda na to, że te chińskie 3030 które używają są delikatnie mówiąc gówniane.

Może po 17 dostanę info dotyczace philipsa greena to będzie porównanie citizenów, samsungów i takich tam...
Chwalą się że mają super profesjonalny sprzęt jakiejść tam światowej marki kulkę ulbrichta oraz goniometr, ale nie wpuścili mnie bym sobie zobaczył bo pandemia więc zdjęć nie zrobiłem ich sprzętu.

Do laboratoriów zazwyczaj niechętnie wpuszczają. A robienie zdjęć to już w ogóle odpada. btw. ten Lab. ma akredytacje ?

Co do miernika to stopa błędu dla wskazań poszczególnych elementów badanych nie przekracza 1% bo dla luxów trochę zaniża dla umoli trochę zawyża. Poprawność pomiaru poszczególnych barw jest także poprawna i dla wysokich częstotliwości pow 600 do 800 zawyża do 0,5% dla częstotliwości 350-450 zawyża o 0,8% środek wychodzi dosyć ładnie.

Wygląda to bardzo ładnie. Co z kątowymi? i różnicami odczytu w wypadku dużego udziału światła docierającego pod ostrym kątem do miernika? Robią takie badania ?

ps: Tak wracając do tej walizkowej zabawki do żyrandolowych ledów a bardziej jej zasady działania. Można by nieco kombinując zrobić tym sprzętem co masz podobne pomiary. Półkolista szyna umożliwiająca pozycjonowanie z jakimś sensownie dobranym krokiem - zgranie środka "detektora" ze środkiem źródła - stała odległość od: i pomiar po wycinku - następnie założenie symetryczności rozkładu - co w wypadku tych źródeł jest raczej bliskie rzeczywistości i posumowanie wyników po "rozwinięciach powierzchni" w stylu obranej pomarańczy. W tamtej zabawce do detektora dociera to co idzie prostopadle : i jest to wysyłane światłowodem do - tu tak nie było by.
Cholera wie czy to miało by sens. Trzeba by zweryfikować tak uzyskane wyniki z tym co z kuli wychodzi. Tak może lepiej niż po płaskiej powierzchni i kwadracikach? może? przy innych źródłach trzeba by dużo bardziej szyć ale.. chyba także by się dało. Najlepiej .. zapewne sprawdził by się jakiś sterowany w 5 osiach sprzęt na silnikach krokowych.. hmm.. w sumie na forum jest przynajmniej jeden spec który by coś takiego zbudował...
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Oni niby sami robią te diody, wygląda podobnie budową do citizena, jak wrócą do mnie lampy to zrobię zdjęcie. Udział czerwonego 660 to prawie 70% Niebieskiego 460 -15 i zielonego 15%. O marsie powiedzieli że te lampy "tylko mocno świeca" i przy tej wydajności podobną wydajność mają zwykłe ledy ze sklepu
Te labo robi cały czas badania porównawcze dla kilku firm co produkują oświetlenie uliczne oraz min. pod przetargi oświetleń.
Dostałem przed chwilą dane philipsa co przywiozłem z hilandii i ma udział kolorów far red 720-735nm - 11%, dep reed 650-660 - 57%, blue 430-460 -24% , White - 8%. Ale wyszło sporo bo przy 100watowej lampie 3,02 umola/w/s a szerokość świecenia to 160*.
Prosiłem by sprawdzili jakie parametry tego miernika uzyskuje się przy ilu stopniach to prawidłowy odczyt zawiera się mniej więcej do 65 stopni późnej błąd badania jest coraz większy.
 

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
ps: Tak wracając do tej walizkowej zabawki do żyrandolowych ledów a bardziej jej zasady działania. Można by nieco kombinując zrobić tym sprzętem co masz podobne pomiary. Półkolista szyna umożliwiająca pozycjonowanie z jakimś sensownie dobranym krokiem - zgranie środka "detektora" ze środkiem źródła - stała odległość od: i pomiar po wycinku - następnie założenie symetryczności rozkładu - co w wypadku tych źródeł jest raczej bliskie rzeczywistości i posumowanie wyników po "rozwinięciach powierzchni" w stylu obranej pomarańczy. W tamtej zabawce do detektora dociera to co idzie prostopadle : i jest to wysyłane światłowodem do - tu tak nie było by.
Cholera wie czy to miało by sens. Trzeba by zweryfikować tak uzyskane wyniki z tym co z kuli wychodzi. Tak może lepiej niż po płaskiej powierzchni i kwadracikach? może? przy innych źródłach trzeba by dużo bardziej szyć ale.. chyba także by się dało. Najlepiej .. zapewne sprawdził by się jakiś sterowany w 5 osiach sprzęt na silnikach krokowych.. hmm.. w sumie na forum jest przynajmniej jeden spec który by coś takiego zbudował...

Chciałem dziś do nich podjechać ale już od wtorku nie wpuszczają ludzi z zewnątrz i są zamknięci. Koleś ma mi tylko podwieźć do piątku miernik bo mają od końca przyszłego tygodnia zamknięte. Jutro tylko dostanę dane 4 lamp.
Co do zbudowania urządzenia co badałoby na tej samej zasadzie co ta walizka, robiły by pomiary w kilku osiach (tylko ilu) i jeszcze miałoby dawać wynik prawidłowy? Na pewno nie tyczy to badania dużych obiektów a takich, które mają wielkość max żarówkową, bo przy badaniu obiektów z medium, prostokątnym, płaskim i długim jest niewykonalne. Faktycznie, iż badanie źródła po okręgu z wytyczonym zakresem jest możliwe ale jakim błędem będzie obarczone, zależy od miernika i .... kalkulatora. Będzie podobnie działać jak goniometr . Ale z zasady pomiar a na silnikach ułatwi zbieranie danych w tym pomiarami krzywych i rozsyłu wiązki. Ale tu tylko element pomiarowy jest problemem czyli jakiś miernik nie zawsze wskazujący prawidłowe dane. Niewątpliwie, wydaje się, że jest to lepsze rozwiązanie niż badanie na stole przynajmniej teoretycznie.

Poza tym wszyscy "luxomierniczy" mierzą światło na oko im jaśniejsze tym lepsze, zresztą sam tak myślałem o farmerach, marsach i innych ledach, bazując na danych co podaje chińczyk nie podejrzewając ze to przewalono nawet x3 co faktycznie wychodzi.

Co do philipsa ledów to mają swoje diody i są to specjalne diody przez nich opracowane więc domniemam że wydajność maja na wysokim poziomie, dlatego w labo lampa wyrzygała ponad 3,03 umola z wata. Najbardziej chyba skłaniam się ku temu by jednak zrobić swoją inwestycje na philipsie bo wydajność jest naprawdę imponująca. Gdzieś czytałem, że ich diody mają do 3,5mmola z wata.
Zobaczę jutro jak dostanę wszystkie pomiary i zestawienie to będzie porównanie.
 

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
Oni niby sami robią te diody, wygląda podobnie budową do citizena, jak wrócą do mnie lampy to zrobię zdjęcie. Udział czerwonego 660 to prawie 70% Niebieskiego 460 -15 i zielonego 15%. O marsie powiedzieli że te lampy "tylko mocno świeca" i przy tej wydajności podobną wydajność mają zwykłe ledy ze sklepu
Te labo robi cały czas badania porównawcze dla kilku firm co produkują oświetlenie uliczne oraz min. pod przetargi oświetleń.
Dostałem przed chwilą dane philipsa co przywiozłem z hilandii i ma udział kolorów far red 720-735nm - 11%, dep reed 650-660 - 57%, blue 430-460 -24% , White - 8%. Ale wyszło sporo bo przy 100watowej lampie 3,02 umola/w/s a szerokość świecenia to 160*.
Prosiłem by sprawdzili jakie parametry tego miernika uzyskuje się przy ilu stopniach to prawidłowy odczyt zawiera się mniej więcej do 65 stopni późnej błąd badania jest coraz większy.
ta lampa z holandii jest spoko, osobiście 30% deep red zmienił bym tylko na zielony / biały i tyle. A co do marsów to widać nawet po tym forum, ze nie są warte tej kasy...
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Co do zbudowania urządzenia co badałoby na tej samej zasadzie co ta walizka, robiły by pomiary w kilku osiach (tylko ilu) i jeszcze miałoby dawać wynik prawidłowy? Na pewno nie tyczy to badania dużych obiektów a takich, które mają wielkość max żarówkową, bo przy badaniu obiektów z medium, prostokątnym, płaskim i długim jest niewykonalne.

Czemu ;) Goniometr - jeśli urządzenie było by wystarczająco duże dowolne źródło. To się tak robi - nie wszystko da się wcisnąć w nawet największą kulę. A sama Kula poda jedynie strumień całkowity - nie mam mowy o tym jak się światło rozkłada w przestrzeni. Nie wiem czy ten "detektor" się do tego nadaje i czy dało by się zapisywać automatycznie wyniki z informacja o położeniu. Przeliczenie tego potem to nie problem. Wystarczy arkusz kalkulacyjny. [ taka wada wrodzona - gadanie o potencjalnym wyduszaniu ze sprzętu czegoś co jest jakby poza jego przeznaczeniem i specyfikacją ..]

Faktycznie, iż badanie źródła po okręgu z wytyczonym zakresem jest możliwe ale jakim błędem będzie obarczone, zależy od miernika i .... kalkulatora. Będzie podobnie działać jak goniometr.

To byłby goniometr. Precyzja zależna od "kroku" i detektora. Przeliczenia można zrobić z dowolną dokładnością i one nie powinny być źródłem żadnych dodatkowych błędów.

Ale z zasady pomiar a na silnikach ułatwi zbieranie danych w tym pomiarami krzywych i rozsyłu wiązki. Ale tu tylko element pomiarowy jest problemem czyli jakiś miernik nie zawsze wskazujący prawidłowe dane. Niewątpliwie, wydaje się, że jest to lepsze rozwiązanie niż badanie na stole przynajmniej teoretycznie.

Praktycznie raczej także skoro się to powszechnie stosuje. Problemem jest tu budowa takiego ustrojstwa - spece z kilku dziedzin potrzebni ;]. Czy warto... ja wiem.. pomysł jak każdy inny taka luźna idea odpalona od sufitu.

Ja bym pewnie dla samej zabawy sprawdził jak wyszło by w porównaniu do wyniku z kuli badanie żarówkoleda "po szynie" - zgranie osi tak aby trafić z dokładnością do 1 mm choć.. tu może być problem - jak się to rozjedzie o 3 mm to już cały pomiar jest o kant dupska raczej.

Raczej lepiej od razu kopiować "walizeczkę" do tego... i zamiast suwać miernik - wy-pozycjonować względem siebie oprawkę umieszczoną na osi i robić odczyty zmieniając kąt. Prościej nawet - wystarczy tarcza ze sklejki z naklejonym wydrukiem ;] Do zrobienia piłą i pilnikami.

A wracając do samej idei - lepiej jest raczej? w każdym wypadku dać detektor stacjonarnie a zmieniać położenie lampy.

type G ... chyba prościej się nie da.



Takie większe wersje walizki...

W sumie można by zmodyfikować sprzęt tak aby odczytywał jedynie światło idące prostopadle: papierowa tutka - czarna długa na 4 cm wystarczy...

Poza tym wszyscy "luxomierniczy" mierzą światło na oko im jaśniejsze tym lepsze,

Chyba w większości wypadków są to elektrycy robiący pomiary sprzętem II klasy. Jeżeli takie pomiary masz na myśli ;]

zresztą sam tak myślałem o farmerach, marsach i innych ledach, bazując na danych co podaje chińczyk nie podejrzewając ze to przewalono nawet x3 co faktycznie wychodzi.

Teraz i tak jest dobrze. Kiedyś sławne niesławne "ufo" o sprawności poniżej 1,0 - może w porywach do 0,8 - kosztowało jakby było zrobione ze złota i platyny.. A warte było nic. Stronka ufoledy - zamienniki halogenowych naświetlaczy z chin sprzedawane z 10 krotnym przebiciem.
Patrząc na to z perspektywy 10 lat .. to wiesz.. Marsy "blaszka" do ciasta są zupełnie niezłe.. 1,6 na praktycznie białym spektrum... źle nie jest ;D

Co do philipsa ledów to mają swoje diody i są to specjalne diody przez nich opracowane więc domniemam że wydajność maja na wysokim poziomie, dlatego w labo lampa wyrzygała ponad 3,03 umola z wata. Najbardziej chyba skłaniam się ku temu by jednak zrobić swoją inwestycje na philipsie bo wydajność jest naprawdę imponująca. Gdzieś czytałem, że ich diody mają do 3,5mmola z wata.
Zobaczę jutro jak dostanę wszystkie pomiary i zestawienie to będzie porównanie.

3,03 łatwo złożyć - kolorowe: czy nawet 3,5 . Inaczej, łatwo patrząc na sprawność niby to przestarzałych diod mocy - problem zacznie się w momencie gdy się będzie chciało kupić takie biny z których się da.. i koszty. Sensu to przy większych mocach nie ma.

W tej chwili z punktu widzenia uprawy "pewnej" konkretnej rośliny w warunkach 100% sztucznych - nie z suplementacją światła słonecznego, najkorzystniej wyglądają panele na quantum boards. Podejście z osiągami w przypadku DIY pod 3,0 umol/J nie jest jakoś szczególnie trudne. Kosztowne kapkę i kupowanie z Chin może się wydawać nieco ryzykowne.. Ale na chwilę obecna nic lepszego imo. nie ma.
COB dalej mają sens - ale.. stawiam, że za rok czy 2 na forum będzie jednak dominować QB. ;)

Do qb łatwo dodać taki suplement jaki się chcę - czy IR, UV - nawet manipulować % udziałem niebieskiego nie jest trudno. Żyć nie umierać - wszystko dostępne w postaci klocków do samodzielnego montażu.

ta lampa z holandii jest spoko, osobiście 30% deep red zmienił bym tylko na zielony / biały i tyle. A co do marsów to widać nawet po tym forum, ze nie są warte tej kasy...

Zielone diody mają to do siebie, że są mało sprawne. Fotometrycznie to jakoś jeszcze wygląda - ale pod względem strumienia NIE. Nie warto ich dodawać do paneli. [ znaczy się chyba nic nie zmieniło w ciagu ostatnich .. no 4-5 lat ;) ]

ps: Ludzie lubią Marsy ;) - tanie i nie gorsze od tych 3x droższych .. ;D
 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
ta lampa z holandii jest spoko, osobiście 30% deep red zmienił bym tylko na zielony / biały i tyle. A co do marsów to widać nawet po tym forum, ze nie są warte tej kasy...

W marsach masz te kolory.. zielony mało wydajny a biały niby spektrum szerokie ale ponad połowa to strata więc stosowanie tylko do tego by było jasno nie ma sensu.
Co do marsów, farmerów i reszty podobnych lamp to za każde 100w cena powinna wynosić 150zł bo tyle wyjdzie gdy złożysz sam 100w oświetlacz z okrąglaków, wyjdzie minium podobnie a może i nawet lepiej a rozkład spektrum kupisz jaki uważasz za dobry a i przemieszać można różne kelwiny co w końcu jest chyba dobrym wyjściem.

Chciałem podskoczyć po lampy ale trochę strach bo szpiedzy wczoraj dzwonili czy wysiaduje JAJO a dziś byli bo sprawdzali czy jestem w domu.. hee i weź tu wytrzymaj jeszcze tydzień.

Dostałem wstępne dane z tych sztachet to jedna ma spektrum od 430-470nm i 630-670nm trochę podczerwieni oraz białego trochę 3000k ale wydajność na poziomie spora 2,94uomil im wyszła z wata. Jakieś niewiarygodne trochę.
Robili symulację naświetlania z 3.3tys lamp bo mi potrzeba, więc może jutro dostanę dane. Drugiej nie zrobili bo nie ma kim, ot grypa się wzmogła... Powiedział koleś że lampa trzyma 239-241w ale temperatura radiatora dosyć im sporo pokazywała bo 64-66*C. Diody wytrzymują chyba niecałe 70 stopni... Nie za wysoko te stopnie na lampie?

Ciekawi mnie tylko na jakich diodach to robi że ma taką wydajność, da się rozpoznać co to za dioda po zdjęciu?
 

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
tak, tak, ale zielone dużo lepiej penetruje strukturę liścia...

tutaj info


a tutaj sama fotka

tutaj_same_foto.png


displayimage.php


edit: aktualizacja zdjecia bo wychodzi kubeł
far red penetrule strukturę liścia jeszcze lepiej niż zielony, przechodzi dosłownie NA WYLOT
 

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
Cóż można powiedzieć? Ja bazuję na badaniach i największe badania maja Holendrzy i Duńczycy. W Hortilux prowadził badania i kombinował z rożnymi widmami w kolorach białym, czerwonym, niebieskim, bursztynowym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Ze wszystkich badań różnych instytutów, doświadczeń i badań wychodzi że najważniejsze w fotosyntezie biorą udział pasma 430-460, 625-665, 710-735nm reszta to dodatki nie mające znaczącego wpływu na fotosyntezę. Ale jak wszyscy naukowcy podkreślają i co wynikiem testów na roślinach, że inne pasma są ważne ale tylko w niewielkim udziale w wielkości widma używanego w konstruowaniu naświetlaczy LED. Tu nie chodzi o przepuszczalność ani o odbicia ale o straty, bo oni badają coś za coś czyli jeśli mam powiesić 10tys lamp to czy ekonomicznie będzie świecić całym pasmem czy wybranym i czy warto te straty pogościć na poczet niedoborów które mogą powstać w wyniku używana tylko takich a nie innych barw.
Bicie piany można toczyć tylko po co?
Nawet używanie pełnej barwy ma sens ale czy ekonomiczny? Moza używać przecież tanich rozwiązań które tu opisywano.
To tak jak z człowiekiem, niektórzy nie jedzą warzyw, jedzą samo mięso bez chleba, piją colę, browary, chleją, palą, rosną i długo żyją. Zastosowanie innych barw niż wiodące podobnie jak mikroelementy dla człowieka, czy można zastąpić barwy inaczej? Cóż cały czas twierdzę, że tam gdzie byłem jest masa hektarów, które od nastu lat są doświetlane ledami i to z wybranym pasmem...a efekty sa takie że mają dobry produkt i spore zyski. Nawet w Japonii w latach 90-tych sałata w szufladach była naświetlana tylko 3 kolorami i z tego co widziałem ledy były jeszcze takie okrągłe jak w pilocie z TV.. niebieskim, czerwonym, IR i miała niby rewelacyjne właściwości i rosła jak na drożdżach...
Tu bardzie w tym temacie chodzi o optymalizację z wykorzystaniem tego co inni zbadali doświadczalnie..
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

W marsach masz te kolory.. zielony mało wydajny a biały niby spektrum szerokie ale ponad połowa to strata więc stosowanie tylko do tego by było jasno nie ma sensu.

Nie ma żadnej straty ;] YPF wychodzi dla takiego SPD nieźle.

Popatrz: https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth

EFFECTS OF RADIATION QUALITY, INTENSITY, AND DURATION ON PHOTOSYNTHESIS AND GROWTH
Bruce Bugbee
THE RELATIONSHIP BETWEEN RADIATION ABSORPTION, PHOTOSYNTHESIS, AND PLANT GROWTH


53.gif

Bruce Bugbee napisał:
Fig. 2. The quantum (PPF) response when all photons are weighted equally between 400 and 700 nm; and the relative quantum efficiency curve as determined by the average plant response for photosynthesis (from McCree, 1972a). The quantum response overestimates the photosynthetic value of photons between 400 and about 550 nm, but underestimates the photosynthetic value of photons below 400 and above 700 nm.
55.gif

i podsumowanie. W wypadku kolorowych wychodzi dokładnie tak samo.
CONCLUSIONS

Differences in radiation quality from the six most common electric lamps have little effect on photosynthetic rate. Radiation quality primarily alters growth because of changes in branching or internode elongation, which change radiation absorption. Growth and yield in wheat appear to be insensitive to radiation quality. Growth and yield in soybeans can be slightly increased under high pressure sodium lamps compared to metal halide lamps, in spite of greatly reduced chlorophyll concentrations under HPS lamps. Daily integrated photosynthetic photon flux (mol m-2 d-1) most directly determines leaf anatomy and growth. Photosynthetic photon flux levels of 800 Îźmol m-2 s-1 are adequate to simulate field daily-integrated PPF levels for both short and long day plants, but plant canopies can benefit from much higher PPF levels.

w wypadku pszenicy jest jeszcze zabawniej. - można świecić czymkolwiek nawet LPS

56.gif


lps:

49.jpg


Monochromatyczna - kiepsko w wypadku konopi - niewielki dodatek niebieskiego z royal blue i powinno być ok. Spektrum silnie penetrujące liście ... raczej. Nikt tego nie zrobi.. chyba, że dla jaj i chęci udowodnienia czegoś...

popatrz także: https://academic.oup.com/pcp/article/50/4/684/1908367

The literature and our present examinations indicate that the intra-leaf light absorption profile is in most cases steeper than the photosynthetic capacity profile. In strong white light, therefore, the quantum yield of photosynthesis would be lower in the upper chloroplasts, located near the illuminated surface, than that in the lower chloroplasts. Because green light can penetrate further into the leaf than red or blue light, in strong white light, any additional green light absorbed by the lower chloroplasts would increase leaf photosynthesis to a greater extent than would additional red or blue light. Based on the assessment of effects of the additional monochromatic light on leaf photosynthesis, we developed the differential quantum yield method that quantifies efficiency of any monochromatic light in white light. Application of this method to sunflower leaves clearly showed that, in moderate to strong white light, green light drove photosynthesis more effectively than red light. The green leaf should have a considerable volume of chloroplasts to accommodate the inefficient carboxylation enzyme, Rubisco, and deliver appropriate light to all the chloroplasts. By using chlorophylls that absorb green light weakly, modifying mesophyll structure and adjusting the Rubisco/chlorophyll ratio, the leaf appears to satisfy two somewhat conflicting requirements: to increase the absorptance of photosynthetically active radiation, and to drive photosynthesis efficiently in all the chloroplasts. We also discuss some serious problems that are caused by neglecting these intra-leaf profiles when estimating whole leaf electron transport rates and assessing photoinhibition by fluorescence techniques.

If a gradient in the ratio of Rubisco to photosynthetic pigments freely changes in response to PPFD, leaves could exist with black chloroplasts containing both chlorophylls and siphonaxanthin. When light absorption is plotted against the cumulative black pigment content for such leaves, the gradient would be very steep, because absorption coefficients would now be high for green as well as blue and red light. In the upper chloroplasts, the ratio of Rubisco to black pigments would then need to be very large but to decrease drastically with depth. Noting that the dynamic range of acclimational modification of chloroplast properties is limited within a given species, it would be impossible to counterbalance the profile of light absorption by drastically changing the Rubisco/black pigment ratio. It is, therefore, worth mentioning again that, by having chlorophylls with a "green window" to the most abundant photosynthetically active wavelengths of solar radiation, green leaves have succeeded in moderating the intra-leaf light gradient to a considerable extent.

Dostałem wstępne dane z tych sztachet to jedna ma spektrum od 430-470nm i 630-670nm trochę podczerwieni oraz białego trochę 3000k ale wydajność na poziomie spora 2,94uomil im wyszła z wata. Jakieś niewiarygodne trochę.

Technicznie osiągalne i na białych diodach. A w tym są royal blue + 660 nm -> na diodach mocy "symulacyjnie" obliczeniowo na takim układzie dla prądu 0,35 i najlepszych dostępnych binów cree - 3,5 jest do wyduszenia z zasilaniem.
Czy to wiarygodne? Ba: technicznie osiągalne.

symulacja cree. [ najłatwiej dostępne dane : osram pewnie nie gożej jeśli nie lepiej - diody mocy]
najwyższe dostępne w toolu biny; http://pct.cree.com/dt/index.html

Cree XLamp XP-G3 {Photo Red} 33 [525]
Cree XLamp XP-G3 {Royal Blue} G2 [780]
Cree XLamp XP-G3 Standard {White} S6 [180]

Zasilacz wpisany także najlepszy z najlepszych 0,95

0,7 A temp pracy 50 stopni. prosty układ z homeopatycznym dodatkiem bieli.

xpg3_07a_50_stopni.jpg


i na 0,35 A temp pracy 50 stopni.

xpg3_035a_50_stopni.jpg


to samo bez bieli minimum sensowne niebieskiego.

xpg3_035a_50_stopni_bez_bieli.jpg


A teraz: absurd i bicie rekordów.

660 na 0,15 A royal na 0,2 A dziwnie jakoś wygląda ale chyba gra ;)

absurd.jpg


Forumowy prymitywny arkusz: zrobiony kiedyś po to aby każdy sobie poszacował mniej wiecej kolorowy panel - na zasadzie - chirurgiczna precyzja ;

ciekawe czasy napisał:
- A jak wrócę? zapytał.
- W taki sam sposób. Znajdziemy cię i sprowadzimy tutaj. Z chirurgiczną precyzją.
Rincewind jęknął. Wiedział, co w Ankh-Morpork oznacza chirurgiczna precyzja. Oznaczała, co do cala czy dwóch, przy akompaniamencie głośnych wrzasków, a potem smoła w miejsce, gdzie pacjent niedawno miał nogę.

Powiedział koleś że lampa trzyma 239-241w ale temperatura radiatora dosyć im sporo pokazywała bo 64-66*C. Diody wytrzymują chyba niecałe 70 stopni... Nie za wysoko te stopnie na lampie?

Grzeją się jak diabli. Imo za mocno.

Ciekawi mnie tylko na jakich diodach to robi że ma taką wydajność, da się rozpoznać co to za dioda po zdjęciu?

Poszukam typu. ;] Jakieś info o producencie ? Nic nie ma z tym jest o wiele łatwiej. Ile tych diod jest na panel poszczególnych rodzajów? Nająć to wyznaczy się na jakim prądzie idą : mając moc.

Cóż można powiedzieć? Ja bazuję na badaniach i największe badania maja Holendrzy i Duńczycy. W Hortilux prowadził badania i kombinował z rożnymi widmami w kolorach białym, czerwonym, niebieskim, bursztynowym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Ze wszystkich badań różnych instytutów, doświadczeń i badań wychodzi że najważniejsze w fotosyntezie biorą udział pasma 430-460, 625-665, 710-735nm reszta to dodatki nie mające znaczącego wpływu na fotosyntezę.

Linki. ??

popatrz: Inada :

ActionSpectra003.png


energetyczny:

inada.jpg


w wypadku roślin rosnących w boksach bez udziału UV troszkę inaczej - mniej filtrów anty. Lepsze wykorzystanie krótkofalowego.

113.jpg


takie tam doświadczenie:

232323~1.jpg


Ale jak wszyscy naukowcy podkreślają i co wynikiem testów na roślinach, że inne pasma są ważne ale tylko w niewielkim udziale w wielkości widma używanego w konstruowaniu naświetlaczy LED. Tu nie chodzi o przepuszczalność ani o odbicia ale o straty, bo oni badają coś za coś czyli jeśli mam powiesić 10tys lamp to czy ekonomicznie będzie świecić całym pasmem czy wybranym i czy warto te straty pogościć na poczet niedoborów które mogą powstać w wyniku używana tylko takich a nie innych barw.
Bicie piany można toczyć tylko po co?

Nie warto. Rośliny zazwyczaj najlepiej rosną na pełnym spektrum. Jedna z pierwszych obserwacji - na samym początku zabawy panów naukowców z diodami led. W czasach gdy nawet niebieskie diody monohromatyczne były niezbyt dostępne.

Nawet używanie pełnej barwy ma sens ale czy ekonomiczny? Moza używać przecież tanich rozwiązań które tu opisywano.

Jeśli można osiągać niezbyt wysokim kosztem pełne spektrum - i budować panele przekraczające 2,0 umol/J - a nawet dochodzić do 3,0 umol/J na pełnym.. To po co bawić się w kolorowe - jeśli one w wypadku uprawy generują często przy okazji problemy których pod pełnym SPD czy nawet tym co wypluwa HPS nie ma. Szczególnie jeśli sie ktoś nastawia na dosyć wysokie wartości strumienia.

Rekordowy panel o jakieś absu****nej sprawności osiąganej przy nakładach godnych NASA - dla samej zabawy przy powierzchnie 0,3 m2 max to czemu nie. Strumień w granicach liniowego wzrostu wydajności fotosyntezy...Idealna równomierność... etc.. Ale w innym wypadku po co ?. Robienie DIY o wysokiej mocy jest nie tylko upierdliwe ale i kosztowne jak diabli.

Tu bardzie w tym temacie chodzi o optymalizację z wykorzystaniem tego co inni zbadali doświadczalnie..

Jakie zastosowanie ;) ? Suplement w szklarni dobrany pod konkretną roślinę. Czy uprawa taka jak Tu na forum jest... w 99% przypadków prowadzona.

ps: ogórki z tego co pamiętam lubią 20% dodatek zielonego i IR.

a teraz pora na jakąs muzyczkę: nigdy nie szkodzi jak jest:

 
Ostatnia edycja:

adamplich

Active member
Rejestracja
Paź 12, 2020
Postów
31
Buchów
12
@sub nie bede sie spierał z badaniami z lat 90-tych. Ja opieram sie głownie na holenderskim centrum doświadczalnym WUR z badaniami ponad 30 lat, jamerykanach i duńskimi. Inni badacze mają swoje opracowania i na pewno również interesujące.

3 dni było cienko :)

Namiot idzie do mnie... 160-120x 220 145$, mam dostać lampę oświetlacz od faceta od którego kupiłem licznik, która ma 5 kolorów typowa do boxów i 90x60 specjalnie do tego wymiaru namiotu z wydajnością rzeczywistą 3,12u/w/s, ale ceny jeszcze nie znam.
Generalnie temat miał być o lampach i ich możliwości ale jak zawsze dyskus poszedł za szeroko, ale może to i lepiej.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,074
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

@sub nie bede sie spierał z badaniami z lat 90-tych. Ja opieram sie głownie na holenderskim centrum doświadczalnym WUR z badaniami ponad 30 lat, jamerykanach i duńskimi. Inni badacze mają swoje opracowania i na pewno również interesujące.

Daj linki i teksty. I powiedz mi czemu im miało by wychodzić co innego niż wszystkim innym. Wzrost pod HPS - etc: dane porównawcze na tym forum choćby:

Albo i to:

44.jpg


Świetlówki T8 najtańsze shop lights - sprawdzające się lepiej od : fluory/gro-lux etc.
Dużo mocy na powierzchnie bo wydajność ich była kiepska - a konopki potrzebują raczej niemałych strumieni jeśli się nastawiać na plon z powierzchni - brak odbłyśników : mylar naklejony na deskę. Dodatkowe straty : efekt : ;] puszka : popatrz na fotorelacje i rozmiary oraz styl uprawy to SOG [ nieco naciągane bo to klony z wyselekcjonowanej matki - wiec lepiej plonują od przeciętnej ale...- od przynajmniej 15 lat tak nikt nie uprawia raczej ]

specjalne:

10.png


kontra:
Typical Spectral Power Distributions for Halophosphor Colours [ na zdjęciach nie one - były nietrwałe i wypadły z rynku jak pojawiły się... ]
227.jpg

Typical Spectral Power Distributions for Triphosphor Colours [ na zdjęciach takie ]
228.jpg


kolejny specjal:

spd bardzo poglądowe:

229.jpg


Drogie i nic to nie poprawiało realnie.

Ale w sumie i różnicy spierać się nie warto. Raczej - teraz są inne czasy i mało kto [ jeśli ktokolwiek ??] pisze takie rzeczy jakie się pojawiały w początkach : obecności komercyjnych paneli led na rynku. Czasy UFO.

Generalnie temat miał być o lampach i ich możliwości ale jak zawsze dyskus poszedł za szeroko, ale może to i lepiej.

Przynajmniej się coś dzieje. Gdybyś się nie pojawił było by nudno i nie było by czego skrobać.
Potencjalnie Jesteś Źródłem pomiarowych SPD dla wielu typów diod ;). [ kurcze jak Ci dostarczyć - obiekty do badań ?]
Jesteś bez cenny ;) Jest z kim pogadać..
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół