nasiona marihuany

Hps vs led

Wyszukiwarka Forumowa:

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Trochę off top się robi...

Jeżeli puszczasz te panele nisko nie potrzebują dodatkowego chłodzenia. To jest najprostszy sposób żeby próbować wyciągnąć te 200lm/W :)
Więc tam gdzie przestrzeń jest ograniczon, źródło światła zabierze 2 może 3 cm (tak żeby przplyw powietrza był po tylniej stronie).

Taki przykład DIY z YT

Dobór oświetlenia DIY zależy od warunków jakie mamy, kosztów jakie chcemy ponieść i efektu końcowego (w różnej kolejności) jaki chcemy uzyskać.

Tak szczególnie to raczej ogólnie teoretycznie.

Pozdrawiam
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Trochę off top się robi...

Tak jak ja najbardziej lubię.

Pozdrawiam

Ładny kot.

żul napisał:
Jaki jest sens 600W/m2 w ledach?

Maksymalizacja plonu z powierzchni ?

Przy takiej powierzchni panel na COB był by najłatwiejszy do zmontowania.

Bez trudu idzie kupić gotowego kita. Razem z zasilaniem. Klocki zero inwencji własnej.

ps: czemu oprogramowanie na którym mi najbardziej zależy jest zupełnie niedostępne w wersji "darmowej". Gierki nie gierki i inny chłam do woli - tego nie ma. ;]
ps2: spróbuje zasymulować wyniki pomiarowe Delawegi - nieco kombinowany sposób bo bez 660 i rozkład strumienia z diod mam bez soczewek - obawiam się jednak, że dialux raczej kiepsko robię radzi z symulowaniem oświetlenia w wypadku występowania wielokrotnych odbić od ścian. Taki trochę programik dla małpy - niewiele daje się w nim zmienić.
 
Ostatnia edycja:

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Co do maksymalizacji - jeżeli ktoś był by masochistą w każdej konfiguracji z panelami może użyć 2-uch temperatur barwowych np. 3000-4000k 50/50 na dwóch zasilaczach. 2 razy więcej zabawy z kablami ale jeden grow room do wszystkiego. A na veg 50% mniejsze zużycie energii (maksymalizacja wydajności zasilacza).

Co do apki - ściągnąłem, działa, nic bez sparowania nie ma oprócz jakiś growlogów, nawet ciekawie to wygląda.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Co do filmiku : koleś równo prowadzi badziewna chińską wyrzynarkę. Tyle, że tnie jakieś coś złożone z dwu płyt paździerz 4mm z jakimś wypełnieniem - ulowe? karton?. Ta ikea. Siedzę przy biurku które ma tak blat wykonany ;] zewnętrzne wrażenie zadziwiająco solidne.

Same gotowe zakupione klocki. ;)

ps: jakiej apki?
 
Ostatnia edycja:

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Szczerze to koleś sprzedaje Swój produkt, więc pokazuje jakie to łatwe i przyjemne.
Miałem na myśli apke tego jegomościa od filmiku - są tam growlogi. Po dokładniejszym przyjrzeniu się mogę stwierdzić, że zbyt dużych plonów na tym jego sprzęcie nikt nie osiągnął.
Sam pomysł jest ciekawy, ale zawsze wszystko można zrobić lepiej.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Szczerze to koleś sprzedaje Swój produkt, więc pokazuje jakie to łatwe i przyjemne.

Piłowanie/składanie zawsze jest przyjemne.

Miałem na myśli apke tego jegomościa od filmiku - są tam growlogi. Po dokładniejszym przyjrzeniu się mogę stwierdzić, że zbyt dużych plonów na tym jego sprzęcie nikt nie osiągnął.

A co ta apka robi ? Sterowanie światłem w boksie i inne takie tam rzeczy użyteczne inaczej ?
Jaka moc i sprawność źródła światła? Wyglądało na białe diody mocy na gołym MCPCB.

Sam pomysł jest ciekawy, ale zawsze wszystko można zrobić lepiej.

Pomysł ? Typowe wykorzystanie gotowego mebla - trochę inne klocki - bo niby to specjalnie dopasowane pod - poza tym nie odbiega to imo. od dziesiątek innych. Wykonany z BLC wiec się łatwiej tnie. Facet używa do klejenia czegoś czego na nie toleruje i nie lubię. Jedyna prawdziwą atrakcja jest kręcący się tam Kot. ;]

tu: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=40637 Może i jakoś Kot się na zdjęciach znajdzie. Ha same stare linki - i masa nie działa - także jakiś cudów niema. Na samym IC jest masę ciekawych pomysłów ale ten zbiorczy temat jednak ... taki sobie jest.
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

W murowanej piwnicy, tańcowali zbójnicy.
Ostatnio miałem więcej światła niż potrzebne a efekty mizerne, co za dużo to nie zdrowo. Powodzenia

O ile więcej ?

I w jakich warunkach - styl uprawy. Światło miało szansę docierać głębiej " w łan" czy raczej nie bardzo.
Liniowy wzrost szybkości fotosyntezy kończy się gdzieś w okolicy 500 umol/m2/s dla wszystkich roślin światłolubnych nie ma znaczenia czy to jest ogórek/konopie/pomidor czy nawet trawa z trawnika. Gdy nie ma penetracji - efekt zwiększenia tej wartości do 1000 będzie rzeczywiście niezbyt spektakularny.

Przy oświetlaniu HPS nawet z najlepszym odbłyśnikiem jest jakoś tak, że nierównomierność dystrybucji światła jest bardzo duża - i w centrum można przekraczać 1000 a przy brzegach mieć wartości w okolicy 300. Co innego w dużych uprawach oświetlanych oprawami w stylu e_papilon - wieszanymi wysoko - mieszanie się strumieni wielu lamp - i bardzo ładna wysoka równomierność - co innego boksik z jedna lampą wstawioną w cool tubę z odbłyśnikiem w stylu "blacha" do ciasta.

Jedną z największych zalet oświetlenia LED jest możliwość równomiernej dystrybucji światła - przy nie większej sprawności od HPS już można było uzyskiwać większe plony z mocy źródła - do tego dochodzi jeszcze możliwość regulacji mocy - I to bez takich kosztów jak w wypadku lampy sodowej. Zejście w dół oznacza wzrost sprawności źródła - Możliwa jest prosta bardzo zmiana widma - wystarczą 2 rodzaje białych pasków quantum na oddzielnych regulowanych zasilaczach. Bez trudu można dołożyć UV, IR - także z możliwością zmian regulacji. A w razie potrzeby zwiększyć wartość strumienia nawet x2 jeśli się ma panel który jest puszczony nisko. Żyć nie umierać. Zmniejszać wartość strumienia odsuwając lampę od roślin ? Po co jeśli można zdjąć z niej nieco mocy...

A wracając do...

W wypadku uprawy in zazwyczaj mówi się, że niezbyt sensowne jest przekraczanie wartości 800 umol/m2/s [ nawet kalkulator obecny na forum od samego początku niemalże - zrobiony jeszcze przez Scuna - ----- Kalkulatory SCuN Haszysz.com ----- ma wpisaną jako wartość domyślną optymalną 50.000 lx - jak to przeliczyć ;) na wartość strumienia wychodzi około 800 umol/m2/s niezależnie od źródła światła - tak długo oczywiście jak jest to źródło "białe" - HPS - nawet biały led - wyłamują się z tego z przyczyn wiadomych kolorowe ]

Jeśli się to przekracza zalecana jest suplementacja CO2. Ale jest także jeszcze - LAI i K. [ moje ulubione - skubać liście czy nie skubać liści oto jest pytanie ;] ]

Mówisz o uprawie ogórków czy kukurydzy?

Popatrz: https://www.google.com/search?q=Cuc...wHY85iYDw&bih=541&biw=1258&client=firefox-b-d

;) Każdej z roślin światłolubnych ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji gdy mowa jest nie o uprawie w stylu SCROG i pochodnych - a występowaniu "łana". Tu nie ma co prawda aż takich możliwości jak w wypadku pszenicy czy innych "traw" - gdzie przez ustawienie liści - strukturę łana wzrost idzie liniowo do bardzo wysokich wartości strumienia ale także można na tym sporo ugrać.
Nie oznacza to pakowania strumienia 2000 umol/m2/s - ale 1100 czy 1200 - w momencie gdy przez "strukturę" łana dostarcza się światło poniżej. To czy większy sens z punktu widzenia "ekonomi" miało by zwiększenie powierzchni uprawy zamiast "przeginania" z wartościami strumienia, to zupełnie inna bajka.

ps: Ogórki są pewnego rodzaju sytuacją szczególna bo w ich wypadku wysoki udział IR jest raczej niezbędny jeśli się chce mieć w miarę naturalny pokrój roślin. Problemem w ich wypadku [ partenokarpicznych sałatkowych którymi się bawiłem ] jest rozmiar roślin i ich forma. Uprawa w Boksie jest raczej mało sensowna. W grę wchodzi szklarenka. Nawet swego czasu Wyrysowałem sobie coś - kupiłem nawet spawarkę aby to postawić [ no jedn z pretekstów - można przecie z desek zbić..] - niestety z przyczyn nieco niezależnych - projekt zawisł na kołku - i posadzone zostały w niewielkiej ilości w jakimś BLC skleconym na chwilę na kilka sztuk. Szybko mi się znudziły - jest z nimi za dużo kłopotów. Produkcja własnych nasion raczej nieskomplikowana - nie wykracza to poza typowe pryskanie znane z feminizacji konopek - opartej zresztą o techniki stosowane wcześniej na ogórku Cucumis sativus L.

Wyglądać miało to mniej więcej tak: [ może na wiosnę sobie jednak to machnę ;] trochę ten daszek za wcześnie się zaczyna - ale to było nieco wymuszone tym obok czego miało to stać...]

0000000000023.jpg


ps: Jak ja lubię pisać ;D. Znaczy się mówić.. Dzięki za możliwość. Na forum ogrodniczym mnie zbanowali po kilku wpisach .. dawno to było ...

ps2: kukurydzy pod sztucznym oświetleniem jakoś sobie nie mogę wyobrazić.
 
Ostatnia edycja:
P

pyskaty22

Guest
Ziomek, walczyłem w lato z temperatura w boxie 0,36 na hpsie 150 więc mówię jak ja się ratowałem. A ty coś swojego wyhodowales czy dalej po lokalnych dilerach latasz i się mądrzysz? #OdcienZieleni
 

Alastor Moody

widzę to, czego nie widać
Rejestracja
Cze 3, 2020
Postów
198
Buchów
354
Odznaki
2
Hej!
Podepnę się za przyzwoleniem!
Czy jak mam 4xCLU 048 DIY na dwóch zasilaczach przy boxie 0,64 m2, mogę liczyć na podobne wartości dzielone na pół? Wcześniej była propzycja QUOTE=sub23;1851901]eee...

1,44 m[SUP]2[/SUP].. Sporo. Może popatrz na produkcje Zaciera [ delewegi subie ] 4x CLU058. + dopałka 660 nm ?[/QUOTE]
 

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Ja w 0,1m2 mam 43W z CLU048 1212 i 7W red boosta. W 0,3m mam ok 110W też 048 1212 i narazie światła nie brakuje. Do 0,64m2 celował bym w 200W+
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół