nasiona marihuany

LED do boxa 80x80

  • Autor wątku Usunięty 70596
  • Data rozpoczęcia
Wyszukiwarka Forumowa:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Nie mam w ręce i nie będę miał. Jak dla mnie zbędne. Im mniej sprzętu w namiocie tym lepiej. Tak radiator jak smok bo za coś trzeba zapłacić.

Widziałem. Nie chciało mi się zrzucać tego. Są i zalecenia ile na powierzchnie:

60x40 2x 26 3000K :-> 0,24 m2 : 52 W : 216 W/m2 : nie dużo. Aby to miało ręce i nogi sprzęt musiałby sprawnością podchodzić pod 3,0 umol/J : no przynajmniej 2,5 umol/J ... Czy tyle ma ja po zamieszczonych obrazkach nie wiem.

Bez znaczenia : nie zamierzam tego kupować.

ps: ten przestrzenny nie gra za bardzo z tym : DP60. - cokolwiek z tego wynika, jeśli wynika. Nie wiadomo czy ten sam led nawet : - czy w boksie czy nie : a Oczka: pomiarowe to nie oczka a oka: do tego wpisane są dokładnie te same wartości ;]
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 79633

Guest
A ja znowu wyskoczę z cmh 315w z odbłyśnikiem parabolicznym 80cm, bardzo dobry rozkład światła.
Żarowka CMH-Philips-Master-Green-Power 315w
Lumatek-315W-CMH zasilacz
Sekret Kardon Daisy 80
Razem mieści się w budżecie, do tego zniżka z kodem i niezły zestaw na taką powierzchnię.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

A ja znowu wyskoczę z cmh 315w z odbłyśnikiem parabolicznym 80cm, bardzo dobry rozkład światła.
Razem mieści się w budżecie, do tego zniżka z kodem i niezły zestaw na taką powierzchnię.

No ba i tak chętnie by się to zobaczyło na forum ;)

ps: Linki legalne ?
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 79633

Guest
U mnie będzie na takim zestawie tylko 100x60 odbłyśnik paraboliczny. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu. Lampki, są, jeszcze wentylacja i kilka drobnostek ale tysiaczek kolejny musi pęknąć. Uroki tego hobby...
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
U mnie będzie na takim zestawie tylko 100x60 odbłyśnik paraboliczny. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu. Lampki, są, jeszcze wentylacja i kilka drobnostek ale tysiaczek kolejny musi pęknąć. Uroki tego hobby...

Dlaczego zdecydowałeś się na CMH ?
 
U

Usunięty 79633

Guest
Lepsze spektrum jak hps, w testach wypada ciekawie. Na początku myślałem o hps, ale temperatura mnie odstraszyła. Dobry LED kosztuje, chyba że DIY... No i wszyscy teraz na ledach lub żyrandole... Ja lubię być inny, trochę
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Lepsze spektrum jak hps,

Ja wiem? Rośliny raczej maja dosyć "wyjechane" na spektrum. Popatrz na forum - poprzeglądaj fotorelacje od początków istnienie tego forum. Są bardzo udane uprawy na wszystkim - niezależnie od tego czy były to świetlówki [ jeden taki wertyk np ] Czy ledy czy HPS czy cokolwiek innego. Lampy siarkowej tu nie było - bo w zasadzie nigdy dostępne nie były.

w testach wypada ciekawie. Na początku myślałem o hps, ale temperatura mnie odstraszyła.

A CMH to niby jest "zimne" ;) To taki upgrate : Lampy metalohalogenkowej.
Znasz sprawność tej lampy ? I mniej więcej to ile realnie tracisz na odbłyśniku?

Dobry LED kosztuje, chyba że DIY... No i wszyscy teraz na ledach lub żyrandole... Ja lubię być inny, trochę

Twój wybór. Nie mnie wnikać w to co Robić Chcesz i będziesz.
 
Ostatnia edycja:
S

subaru

Guest
Lepiej się szronią po cmh przynajmniej tak mówią. Mam hps, cmh, ledy. Do mnie przemawia jednak niższy rachunek za prąd więc Ledy na pierwszym miejscu stawiam.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

[MENTION=92684]subaru[/MENTION] Pogadaj troszkę. I ja będę miał okazję.

Lepiej się szronią po cmh przynajmniej tak mówią.

A wrażenie ? Po uprawach ? Czy może jeśli tak jest to trudno to zaobserwować na tak zwane oko. To samo mówiono o uprawie pod MH zanim CMH się pojawiły. W czasach gdy w USA ludzie używali 1000 W i więcej W lamp - MH wieszanych na "kablu" z sufitu - wiszące między roślinami.

"Teoretycznie/praktycznie" rzecz biorąc to i uprawy pod liniowymi świetlówkami powinny w takim wypadku być bardziej oszronione.

Są i wyniki badań niezbyt stare - opublikowane przez kogoś. -> niebieski w widmie :
Weryfikowalność - publikacja wygląda : sensownie : polizałem ją po wierzchu przez 10 minut i zapomniałem. Nie wiem gdzie na dysk wrzuciłem to. Nie zbyt nowe.

HPS jako taki nie ma praktycznie wcale niebieskiego w strumieniu 4% ? czy 5% ? CMH te ciepłe sporo. UV za dużo z bańki nie może wychodzić - bo nie były by dopuszczone do użytku bez stroju ochronnego.

Ledy - w sumie także w porównaniu do HPS : można by na siłę porównywać światło białych led ze światłem świetlówek. W czasach gdy białe ledy były bardzo drogie i nie często używane do uprawy KNNA pisał, że jeśli chodzi o wzrost pod takim widmem - to jest on porównywalny do wzrostu pod świetlówkami. I chyba coś w tym jest - sprawność teraz : i możliwe do osiągnięcia strumienie są inne : ale sama charakterystyka wzrostu. Tak jakby konopi nie robiło wielkiej różnicy czy dostaje coś w postaci "pociętego widma" trójpasmówki - czy z emisji takiej jaka jest w wypadku białych led.

Wracając do szronienia:
Na forum dawno temu jeden człowiek zrobił bardzo duże opracowanie o UV - łącznie z wyliczeniami w arkuszu kalkulacyjnym : całość : ogarnięta - masa roboty włożona [ ja trolowałem gdzieś na przeciw na siłę ] Ludziska używali lamp: dla gadów - z emisja UVB - jakiś czas to trwało i moda przeminęła. Jest i na forum pełen art naukowy z którego się to wzięło. Jakoś go skołowałem za free. .. mniejsza z tym.. Mi się nie podobało to głównie z powodu hipotezy pewnego pana który twierdził, że - a nie że to efekt selekcji.
Do tego jeszcze był taki fajny tekst marihuana optics idealny do trollowania - tym bardziej, że był napisany ewidentnie przez kogos kto prowadził działania prolegalizacyjne [ abberacja chromatyczna : trzeba tylko z odpowiednią dozą paranoii przeczytać tekst ;) ]

Sporo paneli z UV także jest : zazwyczaj jest tego dodatku bardzo mało. Jak dobrze poszukać to na rynku są obecne wszystkie możliwe pomysły i konfiguracje kolorystyczne jakie by tylko można było sobie wymarzyć. Z dowolnego rodzaju dodatkiem mającym dodawać coś. Także jakby chcieć to i do dowolnego panelu LED można sobie dodać taki dodatkowy "dodatek" jaki sobie ktoś wymarzy od IR do UV. Nie wspominając o 660 [ chyba nieco wpływa fa fotostacjonarną fazę fitochromu : jak się patrzy na : .. ale mniejsza z tym ]

Tylko nie często używa się ledów o wysokich CRI 97 np. Samo CRI roślinie wisi zupełnie - ale takie ledy mimo niższych sprawności fotometrycznych mają większy strumień z każdego : lum : inny rozkład emisji w SPD. Nie ważne.

ps: szkoda trochę lamp siarkowych ;) Tak ładnie się to zapowiadało. [ żart ]
 
Ostatnia edycja:
S

subaru

Guest
Ważne czy nie człowiek by chciał odwzorować słońce cri 100. A suplementacja UV to tak naprawdę stresowanie rośliny żeby się szronią. Gdzieś czytałem że chyba uva ma większe znaczenie niż uvb ale to było kilka lat temu mogę się mylić. Wrażenia po cmh szczerze to nie wiem nie przeprowadziłem żadnych badań klonach więc ciężko mi się wypowiedzieć. Napewno leprze od hps..
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Ważne czy nie człowiek by chciał odwzorować słońce cri 100.

Źródła led mające CRI 97 : są temu bliskie. Żarówki i tak lepsze ;]

A suplementacja UV to tak naprawdę stresowanie rośliny żeby się szronią. Gdzieś czytałem że chyba uva ma większe znaczenie niż uvb ale to było kilka lat temu mogę się mylić.

Ma wystarczać nie tylko UVB ale i podobno już więcej niebieskości. Zaraz pogrzebie i zobaczę co ciekawego napisali.
UVA jest raczej niebezpiecznej natury. [[ UVC !!! patrz co piszesz SUB ]]
Rośliny rosnące pod sztucznym oświetleniem inaczej wykorzystują światło do fotosyntezy : Badania z lat 70? Inny przebieg krzywej dla roślin z pola i z pod sztucznych źródeł. Prawdopodobnie związane właśnie z brakiem wpływu UV - i zmianami u roślin : Wszystkie rośliny muszą sobie z tym radzić - i maja całą game mechanizmów obronnych. I we wszelakich doświadczeniach bez UV rosną lepiej niż przy jego obecności. Konopie były raczej dosyć tolerancyjne. [ pamięć: dziurawa : zbyt wiele lat temu ..]

Wrażenia po cmh szczerze to nie wiem nie przeprowadziłem żadnych badań klonach więc ciężko mi się wypowiedzieć. Napewno leprze od hps..

Moc ? Twojej lampki.

Doświadczenia na klonach. Ta.. I tak realia są takie, że 100% odpowiedź uzyskają panowie w białych kitlach przeprowadzający to z pełnym przytupem - od uzyskiwania tych samych wartości strumienia na powierzchnie z dobrą równomiernością do tego: do badań : próbek : na chromatografach. I przy okazji się jak zwykle okaże, że w wypadku badań kilku odmian - korelacja jest ale odpowiedź każdej z nich jest nieco inna.
 
Ostatnia edycja:
U

Usunięty 79633

Guest
Nie wiem może się skusiłem na komercyjna gadkę, uvb, wysokie cri. Nie wiem, nie wnikam , będę testować. Jak będzie słabo rosło będę zmieniać. Na razie wisi tymczasowo w mniejszym boxie skręcone na 50% oczywiście bez odbłyśnika :) za miesiąc trafi do docelowego.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
Nie wiem może się skusiłem na komercyjna gadkę, uvb, wysokie cri.

Ciekawe ile rzeczywiście z tego UVB wychodzi. Źródła światła są budowane tak aby - ograniczyć emisje UV do minimum. Wewnątrz masz ceramiczną bańkę z polikrystaicznego tlenku glinu. Ta sama technologia co w wypadku HPS. Reszta to upgrate tradycyjnej lampy MH - która z kolei była upgrate lamp rtęciowych.

Sprawność się zmieniła : CRI inne się osiąga. Temperatury widmowe także w nieco innym zakresie. SPD mają ciekawe - wychodzi w wypadku co niektórych zupełnie fajny strumień z : lum : Trwałość także nie jest tak kiepska jak antycznych MH.

Nie wiem, nie wnikam , będę testować.

Popatrzę o ile będzie fotorelacja ;).
Sprawności w porównaniu z HPS wychodzą raczej ładnie.

Jak będzie słabo rosło będę zmieniać. Na razie wisi tymczasowo w mniejszym boxie skręcone na 50% oczywiście bez odbłyśnika :) za miesiąc trafi do docelowego.

Ciekawe jak wpływa w ich wypadku kręcenie na "sprawność" - W wypadku HPS nie jest to zbyt korzystne. Kręcenie w górę zwiększało, kosztem trwałości lampy - w dół zmieszało. Jest tak samo zapewne. To nie led.

W sumie żadna nowość: Jak tylko się pojawiły : https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=299165 ludzie się zainteresowali. Kiedyś czytałem to na 100%. Drugi raz mi się nie chce.

W wypadku HPS ciekawe efekty modyfikacji SPD dawało się osiągać zmianami ciśnienia wewnątrz rurki wyładowczej. Choćby lampki white soda - ale to nie do uprawy. Oświetlenie do sklepów - teraz raczej nie widywane : Wszystko zmieniają na oświetlenie ledowe. Jeszcze kilka lat i nie będzie nic innego.

Ta znowu pogadałem.
Pora poszukać arta. O wpływie spektrum na zawartość substancji czynnych. Szybciej będzie googlem niż na dysku.


Zaraz zobaczę:

Patrze: I Nic nowego w tym nie ma. Co najwyżej - przywołany jest w miarę nowy art. z roku 2018.
Efekty działania UV na powierzchnie liści itp: - normal. To się przewijało.

Przywołany jest ten art: https://www.karger.com/Article/Fulltext/489030
A do niego niedawno przy jakieś okazji : link na forum się pojawił.

To co jest w nim zaskakujące to :

The drop in the THC concentration under HPS led to a corresponding decrease in CBD, THCV, and especially CBG, which consequently resulted in a significant increase in the THC proportion compared to the LED treatments.

W wypadku CBD - jest to niezrozumiałe : -> szlak metaboliczny.

substrat ->enzym-> produkt. Jedno czynnikowa cecha warunkowana genetycznie. Bez normy reakcji.
O ile wpływ na -> samą produkcje - czemu nie - to zmiany jakościowe : szczególnie ta jest co najmniej zaskakująca.

Z drugiej strony jak się popatrzy na "zakres tych zmian"

HPS had a higher proportion of THC in the total cannabinoid content (95.3% in the first experiment and 96.0% in the second experiment) compared to NS1 (94.3 and 94.9%). Moreover, comparison between experiments showed a strong difference in the THC proportion under HPS and a slight but significant (p < 0.05) difference in NS1, but not in AP673L. The average CBD concentration showed a similar pattern to the THC concentration (Fig. 2f). The CBD concentration was highest in the LED treatments and lowest in the HPS treatment in both experiments. In experiment 1, HPS had 35% less (0.1%) CBD compared to NS1 (0.2%). In experiment 2, the equivalent number was 29%.

95.3 - 96.0
94.3 - 94.9

To jest to tyle co nic. CBD między 0.1% a 0.2% ;] Zmiany wzajemnych proporcji są w sumie pomijalne. Może i istotne statystycznie ale...

Kolejny fragment:

For example, shorter wavelengths, in the range of blue and UV light, are found to be the most effective in the accumulation of anthocyanins and flavonoids, often by increasing the expression of flavonoid pathway genes or transcription factors

Dokładnie tak jest : Skoro substancje te stanowią naturalny filtr ochronny : nie ma się co dziwić, że - ich produkcja zwiększa się pod wpływem - "opalenizna" ;]

Dalej..

To : jest z kolei : bardzo wysoka różnica: aż zaskakująco :

In experiment 1, HPS had 38% less (9.5%) THC compared to NS1 (15.4%), in experiment 2, the equivalent number was 26%.
 
Ostatnia edycja:
S

subaru

Guest
Czyli suplementacja uva i uvb się troszkę opłaca. Roślina się broni a my na tym zyskujemy.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół