nasiona marihuany

Pierwsza lampa led - potrzebna podpowiedź

Wyszukiwarka Forumowa:

brait666

Member
Rejestracja
Cze 25, 2019
Postów
15
Buchów
0
Siema, buduję pierwszą lampę led do boxa 50x50x120

wybrałem:

2xCLU048-1212C4
zasilacz ELG-200-C1750B
potencjometr
Potencjometr; Omter; RV24YN-100k

do tego radiator alu 300mm x 200mm + wentylator 120mm

diody umieściłem w holderach i przytwierdziłem dwoma wkrętami do radiatora, pomiędzy dałem jedną z lepszych past termo przewodzących (do procesora)

Pytanie brzmi: jak dokładnie je sterować, bo na grow chciałbym puścić je na 50/60% a flow na maxa może ktoś może podpowiedzieć ?
ps: czy do tej powierzchni warto dołożyć więcej diod ? jeżeli tak, jakich ?

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi


 

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Elo, ja też latam na tych diodach. Moc regulujesz potencjometrem chyba o to pytasz? Na max masz tam 120w około. Możesz dokupić jakis watomierz do kontaktu i będziesz widział ile watt masz. Leciałem uprawe z red boostem CREE XP-E 660nm teraz chyba bez niego bede leciał wiec ocenie efekt.. Ja trzymam 40-50cm od szczytów i jest ok. Jak co to pytaj
 

brait666

Member
Rejestracja
Cze 25, 2019
Postów
15
Buchów
0
Elo, ja też latam na tych diodach. Moc regulujesz potencjometrem chyba o to pytasz? Na max masz tam 120w około. Możesz dokupić jakis watomierz do kontaktu i będziesz widział ile watt masz. Leciałem uprawe z red boostem CREE XP-E 660nm teraz chyba bez niego bede leciał wiec ocenie efekt.. Ja trzymam 40-50cm od szczytów i jest ok. Jak co to pytaj

Hmm czyli brakuje mi watomierza, też na tych dwóch diodach leciałeś? warto dołożyć jeszcze jakąś, zasilacz ma 200w więc pewien zapas ma?
 

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Dwie diody więcej nie dadza rady niż 120W. Zasilacz ma zapas ale musiałbyś dorzucić trzecią diode. Ogarniasz jak to działa wogóle? :) Poczytaj datasheet tych diód. Możesz dorzucić z 12-16 sztuk Cree XP-E 660nm (znajdziesz na Aliexpress) i postaw to na jakimś APC zasilaczu na 0,5 lub 0,7A. Pokaż foto coś tam zmajstrował.
 

brait666

Member
Rejestracja
Cze 25, 2019
Postów
15
Buchów
0
zrobię i pokaże gdy zmontuję całość, na razie myślę co mi się nie wychodzi przy zasilaczu, w wersji B mam dwa kable na output jeden do diod, drugi do potencjometru, z ciekawości podpiąłem zasilanie na sucho (wtyczka zasilająca do input), sprawdziłem probówką i... świeci się tak na niebieskim jak i brązowym do diod jak i dwa do potencjometru... :/
 
Ostatnia edycja:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
zrobię i pokaże jak zmontuję, narazie myślę co mi się nie wychodzi przy zasiliaczu, w wersji B mam dwa kable na output jeden do diod, drugi do potencjometru, z ciekawości podpiąłem zasilanie na sucho (wtyczka zasilająca do input), sprawdziłem probówką i... świeci się tak na niebieskim jak i brązowym do diod jak i dwa do potencjometru... :/

Napisz to po polsku z odpowiednia składnią :D To kłuje w oczy..

Co Ci swieci na linii do podłączenia potencjometru? Próbówka?

Nie musisz mieć watomierza. Wystarczy multimetr i wyliczenia.
 

brait666

Member
Rejestracja
Cze 25, 2019
Postów
15
Buchów
0
więc tak:

mowa o ELG-200-C1750B

podłączyłem do niego wtyczkę z bolcem (przewód input) niebieski do niebieskiego, brązowy do brązowego zaś żółty przewód z wtyczki pominąłem (bo z zasilacza wychodzą tylko dwa przewody).

z drugiej strony zasilacza są dwa przewody w każdym dwie żyły, jeden to przewód do podłączenia led drugi do potencjometru, w ramach testu podłączyłem wtyczkę do sieci i próbówką sprawdziłem przewody output i.. na każdej z 4 żył próbówka się świeci delikatnie ale świeci

ps:

nie ma tematu, wczytałem się w schemat, nieobciążony zasilacz dawał napięcie, podpięcie led rozwiązuje problem, wszystko działa teraz tylko potencjometr dolutować i wysterować je, bo bez niego zasilacz daje 140V a Moc maksymalna jednej to 101,568W więc da się to jakoś ogarnąć
 
Ostatnia edycja:

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Chopie :D Te diody pracują na napięciu ok 36V. Jedna dioda da ci

36v razy max moc zasilacza 1,7A = 61WATT JEDNA DIODA NA MAXA PRZY TYM ZASILACZU (regulujesz potencjometrem nie wiem od ilu chyba 0,9?A do 1,75A)

Dioda obsłuży max ok 100watt (38v*2,7A) popatrz wykresy w datasheetach. Tak to się liczy.
Restrykcją u Ciebie jest zasilacz. Wygeneruje max 1,75A. Wersja C2100 już 2,1 (miałbyś ok.150W) ale zobacz czy widełki voltów się mieszczą (masz 72v(36*2) więc pewnie tak) albo dokładasz jedną diode albo kup inny zasilacz...
Pogoogluj najpierw i zobacz co z czym się je bo albo spalisz diody albo zasilacz w najgorszym wypadku chate...

Masz dwie więc masz ok 120W z dwóch diód z tego zasilacza. Do większej mocy większy zasilacz ewentualnie 3 dioda.
Podłączenie szeregowe.
Do twojego boxa 0,25m2 powinno być ok. Puść to na 100W na weg i na flo podkręć na 120W i testuj.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół