nasiona marihuany

Żarówkowe LEDy do boxa 80x40x160

Wyszukiwarka Forumowa:

limitnq

Member
Rejestracja
Lis 9, 2015
Postów
20
Buchów
0
Dzień dobry,
ostatnio stwierdziłem że fajnie by było ogarnąć sobie własne ziółko, tak więc zacząłem kombinować z zakupieniem growboxa. Wymiar jest jaki jest bo chcę żeby był dość skryty w pokoju i to jest najsensowniejsza opcja by mieć też trochę powierzchni w środku (inna opcja to podstawa 50cm x 50cm, ale to trochę większe problemy ze skitraniem no i jednak odrobinę mniejsza powierzchnia).
Na 50x50 planowałem kupić Mars Hydro ts600 za ~300zł prosto od producenta. W końcu 50x50 to ładny kwadrat i pasuje do panelu, ale w związku ze zmianą planów zacząłem zastanawiać się jak to rozegrać żeby było w miarę tanio i dawało radę (a box przecież dłuższy a węższy i do tego większy powierzchniowo).

Na haszyszopedii, tak samo jak w postach przewijających się na forum, wynalazłem że można to załatwić zwykłymi LEDami, do tego gdzieś na forum wynalazłem splittery robiące z jednego gniazda żarówkowego kilka gniazd.

Plan mam następujący: na tę powierzchnię powinno wypadać 16.000 lumenów, więc potrzebuję 2x splitter na 4 żarówki i najlepiej osiem żarówek po 2.000 lumenów coby ładnie symetrycznie było, jeden zestaw na jedną stronę, drugi na drugą. Akurat Philips robi takie żarówki, 2000 lumenów w widmie 2700/4000k po ~25zł/szt, do tego 2 splittery po ~30zł i cyk, panel LEDowy na 0,32m2 za ~260zł czyli taniej niż dedykowane panele.

No i tu pytam forumowych ekspertów - dobrze wykombinowałem? Jeżeli tak to jakie żaróweczki brać, 2700k, 4000k czy zrobić mieszane 4 takie i 4 takie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

A tak w ogóle to czy każdy ma tak że polskie znaki zmieniają się w hieroglify czy to moja przeglądarka ma jakiś problem ze sobą? xD
 

Dyzma

odwyk...
Weteran
Rejestracja
Lip 11, 2009
Postów
4,089
Buchów
4,292
Odznaki
2
Przyjacielu coś kiepska czcionka,bo nie idzie rozczytać.?
 

limitnq

Member
Rejestracja
Lis 9, 2015
Postów
20
Buchów
0
Poprawiłem, sam nie wiem co się zadziało ale przy przeglądaniu forum zauważyłem że co jakiś czas trafia się post właśnie z takim problemem z polskimi znakami.
 

Dyzma

odwyk...
Weteran
Rejestracja
Lip 11, 2009
Postów
4,089
Buchów
4,292
Odznaki
2
No i teraz jest klasa.:good:
 

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
Dobrze wykombinowałeś! Policz jeszcze z 5 M przewodu(7 zl ) 2 oprawki (10 zl )wtyczka (3zl) opaskę termokurczliwą (1zl) oraz timer do tego.
Sam mam splitter ale jeden i 8x e27 ale gdybym miał wybór wziął bym 2x4 e27...(0,16m2 )
Philipsy wystarcza Ci te 13w lub nawet 11w , przy użyciu ledow kie licz lumenów, bo to nie ma sensu.
Dodam również, ze aby ściągnąć sfery rozpraszajace potrzebujesz noża i kombinerek, wbijasz nóż miedzy obudowę żarówki a aferę, odginasz , łapiesz kombinerkami za krawędź i delikatnie odklejasz sfere rozpraszającą od obudowy.
Nic trudnego ale można sie ciachnąć z nie uwagi.
Jeśli chodzi o hieroglify to wina losowania tekstu w telefonach prawdopodobnie, zauważyłem, ze na moim urządzeniu przenośnym z win 10 phone dużo częściej polskie znaki psuja posta :D
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
Dzień dobry,

A witam Szanownego Pana.

No i tu pytam forumowych ekspertów - dobrze wykombinowałem? Jeżeli tak to jakie żaróweczki brać, 2700k, 4000k czy zrobić mieszane 4 takie i 4 takie?

Ja bym nie mieszał i brał same 2700K.

Philipsy 13W po 12 PLN sztuka.

12_zeta.jpg


Popatrz jaką mają obliczeniową sprawność:

Obliczenia dla 10 sztuk: zaraz symulacja dla Twojego boksa:

U Ciebie około 12 sztuk da wartość strumienia którego bez suplementu CO2 nie warto przekraczać.

Philips_13W_2700K_80_CRI_10_sztuk.jpg


One wszystkie mają wadę: małą trwałość : temperatura pracy szybko spadnie im sprawność. 1,5 roku i nie warto dalej używać: [ raczej??]

0023.jpg


SPD typowe dla takich wynalazków:

6d13d73125904e2cbcd7a5c90095e7f0.jpg


Takie przewidywania daje kalkulator ze strony: https://www.cocoforcannabis.com/grow-light-calculator/

12_sztuk_13W_philips_2700K.jpg


On pomniejsza wyliczoną sprawność o : typowe straty na odbiciach od ścian etc: Realny strumień to nigdy nie jest : wartośc strumienia całkowitego : podzielona przez powierzchnie.

[[ edit: pomniejsza zdecydowanie za bardzo : => jest opisane dalej w wątku : nie sądzę aby aż tyle się na sprawności traciło przy równomiernie rozłożonych lampkach nad całą powierzchnią ]]

Ważna jest także równomierność rozkładu strumienia: Chcesz to w kręcać w jakieś gotowe coś? - nie lepiej zrobić to tak równomiernie nad powierzchnią jak się da ?

Tak jak zazwyczaj ludzie którzy spopularyzowali używanie takich abawek na IC robili.

DIY popatrz na to: zrobisz taki rozstaw jaki chcesz : Po co kupować coś co wymusza mniej korzystny ?

by: [MENTION=93818]GreenWitcher[/MENTION]
normal_IMG_19700221_0944385B15D.jpg
 
Ostatnia edycja:

GreenWitcher

Lambert lambert ty ch**u
Rejestracja
Lut 12, 2020
Postów
152
Buchów
9
Nic trudnego ale można sie ciachnąć z nie uwagi.

Można się ciachnąć przy każdej czynności z tapeciakiem xD ostatnio wycinałem otwory w kartonie i w palcu jednocześnie :jprd: jak szybko ranę zakleisz to goi się moment jak wolverin xD

DIY popatrz na to: zrobisz taki rozstaw jaki chcesz : Po co kupować coś co wymusza mniej korzystny ?

by: @GreenWitcher

Dzięki [MENTION=90095]sub23[/MENTION] - dla mnie to wyróżnienie :tiphat:

Dodam coś od siebie
[MENTION=78354]limitnq[/MENTION] apropo DIY :ele:= koszty znikome, najdroższe to były oprawki jak dobrze pamiętam, pomijam koszt żarówek, a masz coś idealnie pod wymiar

... śrubki skęcane, dla stabilności możesz dać kątowniki, całośc jest lekka, ten kawałek aluminium to tak naprawdę listwa podłogowa, pocięta na 20cm odcinki, ja nie używałem kątowników, kształt litery L nadaje sztywność i podpierają się o siebie i ciasno siedzi, oprawki mają dziury przez które śrubki przechodzą jednocześnie skręcając narożniki, kostka ratuje jeśli nie masz lutownicy, a w oprawkach masz zaciski, które siedzą bezpośrednio na listwie, więc może to robić w minimalnym stopniu za radiator xD

...

zastanawiam się czy by po bokach boxa nie zainstalować 2 wiatraczków komputerowych 120mm, aby chłodziły żarówki - zawsze to wpłynie lepiej na ich wydajność i żywotność
 
Ostatnia edycja:

limitnq

Member
Rejestracja
Lis 9, 2015
Postów
20
Buchów
0
Myślałem o czymś takim, jak to oceniacie?

Zastanowię się nad tym czy nie zrobić tego samemu jakimś sposobem niewymagającym wiertarek itp., szczególnie jeśli okaże się że samoróbka jest według was dużo lepsza.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Myślałem o czymś takim, jak to oceniacie?

Ja bym nie kupił : wymusza rozkład : Może i wygodniej ale nie lepiej : daj wymiary : rozrysuje Ci jak to Ci w boksa wejdzie : [ 3d moze byc ; ??]

O są na obrazku: chwilkę dłuższą:

edit: drugi komp... na jutro??
dużo dłuższą ;] licencja na Rhino 5 wyszła ;....
 
Ostatnia edycja:

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
Myślałem o czymś takim, jak to oceniacie?

Zastanowię się nad tym czy nie zrobić tego samemu jakimś sposobem niewymagającym wiertarek itp., szczególnie jeśli okaże się że samoróbka jest według was dużo lepsza.

Widzisz ! Problem w tym, ze aby cos zrobić trzeba mieć z czego, jak ie masz musisz kupic, moim zdaniem, jeśli już idziemy w najwydajniejsze źródło światła najmniejszym kosztem to lepiej zrobić taki stelaż samemu, problem wtedy gdy nie masz z czego i musisz pokupic potrzebne rzeczy... Często sie okazuje, ze kupno tych rzeczy przekracza koszt chińczyka z allegro... Taki splitter kosztuje może z 50 zl kawałek plastiku i kilka oprawek... Ja kupiłem gotowca, cały zestaw box + wyposażenie. I nie jestem zadowolony... Szczególnie gdy mam dwie rośliny w różnym stadium rozwoju... Z drugiej strony wole to niż kupywanie wszystkich tych pie**ol potrzebnych do sklecenia własnego stelażu na ledy
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
https://www.googleadservices.com/pa...ilqJjf29nrAhWQlIsKHX18CUIQ9aACegQIDBBq&adurl=

oprawka 1 pln. ;]

Przesyłka droga : ceramika :

To można do kawałka płyty OSB czy innej przykręcić : płyta 4 haczyki i łańcuszki ;] Koszty na pewno mniejsze od gotowego i rozkłada sie jak sie chce.

jakieś stare 3D..

rhino napisał:

Dziury dla przepływu powietrza:
Raczej za mało ich tam na powierzchnie : to czasy gdy philips 9W 806 lm kosztołał "promocyjnie" 20 PLN

Castorama drogo: https://www.castorama.pl/oprawka-porcelanowa-pawbol-e27-typ-426-id-102517.html

Castorama plastyk: do przykręcenia na wkręty do deski: droga: https://www.castorama.pl/oprawka-odchudzona-e27-czarna-id-102516.html

I szajs jakich mało:....

castorama plastyk napisał:

kolejna: https://www.obi.pl/akcesoria-do-montazu-lamp/kanlux-oprawka-ceramiczna-hldr-e27-d/p/6120489 => 2,99 zł ceramika

Pewnie w mieście w elektrycznym sie coś dorwie bez problemu: koło 2 PLN kiedyś kosztowały.
 
Ostatnia edycja:

bws

Well-known member
Rejestracja
Gru 18, 2017
Postów
130
Buchów
0
Z doswiadczenia moge tylko napisac ze 8 na box o wymiarach podanych na modelu to za mało . Dalbym 10-12
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Z doswiadczenia moge tylko napisac ze 8 na box o wymiarach podanych na modelu to za mało . Dalbym 10-12

Zdecydowanie ;) To był jakiś tam szkic : nie pomnę czy na 9W Philips : czy jakiś 12-15W : wtedy nie były tak sprawne jak teraz. Schemat nie projekt ;]

0,65X0,45=0,2925 : Licząc strumień z 12 9W Philipsów 148 umol : nadal za mało imo: około 500 umol/m2s nie uwzględniając strat : nie było by super plonu.

10 - 13W Philipsów : i wychodzi pod 796 umol/m2s : 12 sztuk : 953 umol/m2s : czyli po uwzględnieniu strat to co warto jeszcze dać.

według naszej wiki: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Ledy_do_żyrandola_jako_oświetlenie_roślin

wiki# napisał:
  • Około 400 W na każdy m2 powinno zapewnić wystarczającą ilość światła by uzyskać bardziej niż sensowne plony z powierzchni.
  • Przy około 500 W m2 "full wypas" więcej niekoniecznie warto.

Tak btw według zaleceń z wiki: na boksa:

0,8x0,4=0,32 : od: 128 W do 160W : 10 lub 12,3 sztuki 13W Phipils e27 2700K 1521 lm ;) - zaokrąglenie góra 14? do parzystej -> 182 W trochę dużo.....

Osramy 13W mają podane te same parametry dostępne w wielopakach. Ale ja nie lubię osramów jedna z serii nie tania padała jak muchy. Może przypadek?
 
Ostatnia edycja:

bws

Well-known member
Rejestracja
Gru 18, 2017
Postów
130
Buchów
0
Ja lece caly czas na 10 zarowek (okolo 140W) na 50/50cm , mieszane barwy 2700-4000 i jedna 6700K na szafe , wczesniej zauwazylem ze tam gdzie bylo 6700 panny szronily sie o wiele intensywniej niz te sama odmiana w szafce obok bez . zreszta zawsze mozesz zobaczyc.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,178
Buchów
5,068
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Ja lece caly czas na 10 zarowek (okolo 140W) na 50/50cm , mieszane barwy 2700-4000 i jedna 6700K na szafe , wczesniej zauwazylem ze tam gdzie bylo 6700 panny szronily sie o wiele intensywniej niz te sama odmiana w szafce obok bez . zreszta zawsze mozesz zobaczyc.
[MENTION=87078]bws[/MENTION]
Już oglądałem. Jesteś osobą nie pierwszą która twierdzi, że więcej niebieskiego światła w widmie ma wpływ na szronek. Taka stara opinia z czasów gdy zwolennicy MH walczyli ze zwolennikami HPS. W wiki także coś o tym jest - opina ma z 20-30 lat? UV to nie było - MH mają bańkę która odfiltrowuje to praktycznie na 100% bez tego wywoływały by oparzenia.

UV jako takiego z LEDA nie ma ;)

btw: Teraz po tym co napisałeś ludizska będą mieszali 2700K - o wysokiej sprawności z ledami 6500 : W zależności od proporcji uzyskując jakąś pośrednią temp barwową światła lepiej lub gorzej wymieszaną. Trzeba zrobić arkusz do liczenia sumarycznej sprawności takich układów : SPD diody 6500K o CRI w okolicy 80.. Google....

A teraz zupełny OFF ;] Czyli to co ja kocham najbardziej - niby w temacie a jednak obok.

https://lumatek-lighting.com/lumatek-zeus-600w/ wersja nie pro: a zwykła ->

lumatek zeus 600W napisał:
The Lumatek Zeus 600W LED is a linear multi-light bar fixture producing PPF of 1380 Âľmol/s and a Photon Efficacy (fixture efficiency) of 2.3 umol/J.

Kontra: https://leddo.pl/10x-swietlowka-led-22-4w-3330lm-3000k-1500mm-substitube-advanced-osram.html

Długie kapkę: 10x Świetlówka LED 22,4W 3330lm 3000K 1500mm SubstiTUBE Advanced OSRAM
I temp widmowa 3000K - wiec wszystko bardziej up.

3330lm_3000K_1500mm_SubstiTUBE_Advanced_OSRAM.jpg


Sprawność 2,12 umol/J

cena za 10 sztuk: 681,78 zł :
powiedzmy 3 zestawy: 30 sztuk: 2045,34 PLN :
Moc: 672 : sumaryczny strumień : 1423,49 umol : dla zeusa nie pro podają: 1380 umol

Cena Lumateka zeus 600 w Polsce: https://www.growbox.pl/product-pol-4369-Lumatek-ZEUS-600W-LED.html

5 849,00 PLN

Te ledy: => Wady:

1: Kąt świecenia 190 ;] Niestety cześć światła odleci.

2: Niezbyt korzystny kształt: 1500 mm.

Zaleta : osiągi sprawności zbliżone do Lumateka w wersji nie PRO a zwykłej [ lumatek jest dokładnie tym samym ;] lepsze diody, chłodzenie, inna temp widmowa, trochę diod 660 - to nic innego jak - zestaw "świetlówek LED" o regulowanej mocy : pozwalający uzyskiwać wysoką równomierność oświetlenia]

Rosło będzie nieco inaczej : podobnie jak na samych 2700K Led do żyrandola :

Ale co tam ;] => szkoda, że takich sprawnych do mikroboksów chyba ni ma. Pewnie podobnie sprawne są i w innych długościach ? ;) Po ile : nie chce mi się teraz szukać.

===============================================================================
EDIT:
===============================================================================

https://www.lighting.philips.pl/pro...ledtube-instantfit-hf/929001284602_EU/product

philips napisał:
Kod barwy 830 [ Tb 3000K]
Kąt rozsyłu światła (Nom) 160 stopni
Strumień świetlny (Nom) 2900 lm
Oznaczenie koloru biała (WH)
Skorelowana temperatura barwowa (Nom) 3000 K
Skuteczność świetlna (znamionowa) (Nom) 145,00 lm/W

Bez wady poprzednich : kąt rozsyłu 160 stopni nic sie nie marnuje:
mniej sprawne : 2,07 umol/J

MASTER_LEDtube_HF_1500mm_HO_20W830_T8_30_sztuk.jpg


I mamy strumień : 1239,68 umol : lumatek zeus 600 ma : max 1380 umol : prawie to samo : Cena ?!

Wada ta sama : Długość produktu 1500 mm

spd jak SPD 3000K CRI około 80.

3fb9be3ecb25439c91aaa6e40061f975.jpg


Koszty ;] chwila : tylko 10 sztuk ..
https://hurtownia-swiatla.pl/zrodla...MIlZHq567a6wIVl9wYCh3nhQ8KEAQYAyABEgICs_D_BwE

85,33 PLN za sztukę przy większych ilościach rabat:

bez rabatu: 30x85,3 => 2559,9 PLN
Lumatek w Polsce : raz jeszcze: 5 849,00 PLN

tj: 2,3 x drożej ;)

Zmieńmy nieco Spektrum: dojdźmy do okolic 3500K 80 CRI - powszechnie używanego w DIY w wypadku diod COB CLU048 i CLU058.

15 poprzednich i 15 tych=> Efektem takiego mieszania jest dokładnie to:
https://www.lighting.philips.pl/pro...ledtube-instantfit-hf/929001284402_EU/product

czyli po połowie na każdy z typów:

Sprawność 2,17 umol/J strumień : 1304,08 : Lumatek 600 : max 1380 umol - niecałe 80 umol różnicy : obliczeniowe - szacunkowe ale dosyć bliskie real raczej ;)

MASTER_LEDtube_HF_1500mm_HO_20W830_i_840_T8_po_15_sztuk_600W.jpg


zobaczmy co nam powie na to: https://www.cocoforcannabis.com/grow-light-calculator/ ten ich kalkulator :

dzisiejszy kurs dolara nbp: 1 USD 3,7666 : cene wezmę te up: 2559,9/3,7666=679,63 $

calc_MASTER_LEDtube_HF_1500mm_HO_20W830_i_840_T8_po_15_sztuk_600W.jpg


Dobra cena : mocno zaniża osiągi ?? porównajmy z testem mocniejszego brata u nich:

https://www.cocoforcannabis.com/grow-light-guide/lumatek-zeus-600w-pro-field-test-review/

1460.5 umol Photon Efficiency 2.33 umol/w Superior Efficiency Power Draw 626 watts

producent podaje : Efficiency: 2.7 umol/J

Biorąć to za dobrą monetę: około 16% :

wyliczona: w taki sposób sprawność: 2,17x0,84=1,8228 : ciekawe czemu tak zaniżają? co oni piszą na tej stronie :

piszą:

Some manufacturers publish measured PPF values, however they measure the a Total PPF. Total PPF describes the number of photons that a fixture produces. It is measured with sophisticated sensors in a device called an integrating sphere which captures all the photons that a fixture produces. In the real world of indoor gardening, not all those photons will actually reach the canopy. Even in an ideal grow setting with an excellent grow light, 10-15% of the photons are lost in radiance and reflection.

Biorąć pod uwagę jak to można rozłożyć : to ten ich kalkulator na sztywno ucina za dużo : dla takiego typu źródła. dobrze liczę? 27% ??

10-15% czy prawie 27% ;) Może przy panelu typu cegła : i nierównomiernym oświetleniu ?? Kto ich tam wie: kiepski ten kalkulator ;]

przy tych 16% dla Philipsów 13W 2700K 80CRI - ze sprawności 1,79 umol/J zrobi się : 1,5 umol/J użytecznych : cokolwiek : bez pomiaru w boksie to i tak "lekkie" wróżby z Fusów.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół