nasiona marihuany

Wybór oświetlenia do boxa

Wyszukiwarka Forumowa:

naYERBAny

Member
Rejestracja
Maj 1, 2020
Postów
10
Buchów
0
Witam, przymierzam się do stworzenia swojego pierwszego poważnego boxa i chciałbym zapytać was jaki rodzaj oświetlenia do niego wybrać, docelowo ma mi posłużyć na kilka upraw i nie chciałbym go zmieniać już po pierwszej uprawie. Mój box będzie miał wymiar szer.85x55cm wys. 145cm. Na oku mam:
LED MARSHYDRO SP150 (z Alli)
LED CITIZEN CLU058
CMH ( jeżeli tylko jest opcja zmniejszenia mocy )
Mam też możliwość wykonania panelu LED samodzielnie.
Z jakiego rodzaju oświetlenia będę najbardziej zadowolony ?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,062
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

naYERBAny napisał:
Mam też możliwość wykonania panelu LED samodzielnie.
Z jakiego rodzaju oświetlenia będę najbardziej zadowolony ?

Z DIY - dodatkowa satysfakcja zrobiłeś coś SAM.

popatrzmy: => mars: powierzchnia 0,4675 m2 - rozmiar prostokąt:

panel: 23,5 x 3,1 cala => około 60 cm.
138W => wyszło by: 295,2 W/m2
Podają max powierzchnie 0,36 m2 z tego co widzę 2x2 stopa: masz więcej : Pewnie i tak dobrze urośnie:

- nie wiem jak z równomiernością rozkładu strumienia - on niby jest do prostokątnego pomieszczenia : ale nie widzę na stronie producenta danych pomiarowych rozkładu strumienia na powierzchnie: zaraz się obluka może gdzieś jest.

jest:

Mars_Hydro_SP_150_led_grow_lights_PPFD_output~0.jpg


Nie wygląda to ładnie: cholernie nierówno : dla taniego "kwadraciaka" starszego typu takie dane były bardzo ładne - dla kwadratowych pomieszczeń oczywiście : Sprawność lepsza od tych starszych typów do tego radiator się pojawił - tylko te durne kształty nie wiadomo do czego stworzone: przy dużych powierzchniach gdy się ich wiesza wiele nie problem ale w boksach zbliżonych do kwadratu to "nonsens"

Drugie CLU058 - 2 diody: przy takim kształcie: Dobry wybór - porządne diody bardzo popularne na forum. 3500K CRI 80?

Pod CMH rośnie dobrze : są sprawne : ale mniej mocy nie wyjdzie : oprawa etc: kształ pomieszczenia : równomierność i inne takie tam ja bym nie brał.

Jest jeszcze opcja DIY na quantum boards : potencjalnie najsprawniejsza jeśli byś brał paski na samsungach. Dostępność podobno jako taka : jest wątek na forum z opisem co jest do dostania: etc itp: przy dobraniu długości pasków i ich rozkładu do kształtu pomieszczenie można osiągnąć BDB równomierność oświetlenia: taką jak na komercyjnym żadnym raczej będzie nie do wyciągnięcia.

tu wątek: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?146340-Budujemy-Quantum-Board-dostepne-opcje w necie jest kapkę o.
 
Ostatnia edycja:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
@sub23 witam Cię serdecznie :)

To jak, zabieramy się za przeróbkę światła w moim boxie? i maksymalną wydajność z Co2? Wybacz, że tak odpisuję, ale nie mogę pisać PW częściej niż co 1500m jedną wiadomość.

Czy mógłbyś wyliczyć maksymalną wartość umol jaką przyjmą rośliny z Co2? I oczywiście także dawkę Co2 przy tym oświetleniu.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,062
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

@sub23 witam Cię serdecznie :)

To jak, zabieramy się za przeróbkę światła w moim boxie? i maksymalną wydajność z Co2? Wybacz, że tak odpisuję, ale nie mogę pisać PW częściej niż co 1500m jedną wiadomość.

Czy mógłbyś wyliczyć maksymalną wartość umol jaką przyjmą rośliny z Co2? I oczywiście także dawkę Co2 przy tym oświetleniu.

;) Chyba zupełnie nieodpowiednie miejsce. Przeszukam dostępne dane - dziś pewnie już nie : ale jutro i po jutrze jest także dzień. Od tego co piszą ludzie którzy to używają - fora - do .. danych porównawczych : Można by nawet zastanowić się nad manipulowaniem LAI i K w celu wiadomym co by "przekraczać" wszystkie granice. Do tego dobór odmiany o potencjale.

Tak na wstępie na oko. Zarówno wartość strumienia i stężenie CO2 będzie zmienna - trza poszukać przy jakim wzajemnym połączeniu wartości potencjalnie wkleić się da w tak zwane maksymalne optimum. Dwie powiązane zmienne - poszukam i zobaczę co się da wygrzebać ;]

ps: z tych danych rozkładu strumienia które są up: da się oceniając rozkład cyferek wyznaczyć optymalny stosunek szerokości do długości dla tego konkretnego panelu: - największa równomierność.
 
Ostatnia edycja:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
;) Chyba zupełnie nieodpowiednie miejsce. Przeszukam dostępne dane - dziś pewnie już nie : ale jutro i po jutrze jest także dzień. Od tego co piszą ludzie którzy to używają - fora - do .. danych porównawczych : Można by nawet zastanowić się nad manipulowaniem LAI i K w celu wiadomym co by "przekraczać" wszystkie granice. Do tego dobór odmiany o potencjale.

Tak na wstępie na oko. Zarówno wartość strumienia i stężenie CO2 będzie zmienna - trza poszukać przy jakim wzajemnym połączeniu wartości potencjalnie wkleić się da w tak zwane maksymalne optimum. Dwie powiązane zmienne - poszukam i zobaczę co się da wygrzebać ;]

ps: z tych danych rozkładu strumienia które są up: da się oceniając rozkład cyferek wyznaczyć optymalny stosunek szerokości do długości dla tego konkretnego panelu: - największa równomierność.

Na moją prośbę o odblokowanie pisania wiadomości, jeden z administratorów odpowiedział "pisz w wątkach, od tego są" :)

Aktualnie zapodaje Co2 na poziomie 500-600ppm. Mam łącznie teraz jakieś 30kg Co2 więc na troszkę starczy :D Tu już o koszta nie chodzi, ale o częste wynoszenie butli z mieszkania do napełnienia.. Gdyby nie to i wentylacja wywiewna, to utrzymywałbym maksymalne wartości Co2, które rosliny zdołają przyjać.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,062
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Na moją prośbę o odblokowanie pisania wiadomości, jeden z administratorów odpowiedział "pisz w wątkach, od tego są" :)

Skoro tak to jesteś na "prawie".

dzefrej59 napisał:
Gdyby nie to i wentylacja wywiewna, to utrzymywałbym maksymalne wartości Co2, które rosliny zdołają przyjać.

I tu jest problem. Parametry dla dwuliściennych - jakieś sensowne połączenie strumienia i stężenia CO2 się dobierze. Jest całkiem prawdopodobne, że i na tacy gdzieś to podane będzie - w końcu uprawą konopek się zajmuje bardzo dużo ludzi ;).

Właśnie -> problem - kosztów utrzymania jednego z parametrów w granicach - Hermetyzacja pomieszczenia - i wymiennik ciepła to trochę przerost formy nad treścią - koszt uzyskania zakładanych parametrów może być absu****ny.... Nawet niewykonalny z uwagi na "warunki lokalowe". Kurcze trzeba będzie znaleźć jakiś kompromis możliwy do uzyskania przy racjonalnie uzasadnionych kosztach.

Ps: Wrzuć dobremu człowiekowi co założył ten wątek Twoją wersje oświetlenia - tanie diody 4000K - dobrane zasilanie i radiatory : ile to było? 85x55cm wys. 145cm : nie wysokie może i lepiej światło które nieco skróci chwasty [ będzie pełen on topik ;) ]
 

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
Skoro tak to jesteś na "prawie".



I tu jest problem. Parametry dla dwuliściennych - jakieś sensowne połączenie strumienia i stężenia CO2 się dobierze. Jest całkiem prawdopodobne, że i na tacy gdzieś to podane będzie - w końcu uprawą konopek się zajmuje bardzo dużo ludzi ;).

Właśnie -> problem - kosztów utrzymania jednego z parametrów w granicach - Hermetyzacja pomieszczenia - i wymiennik ciepła to trochę przerost formy nad treścią - koszt uzyskania zakładanych parametrów może być absu****ny.... Nawet niewykonalny z uwagi na "warunki lokalowe". Kurcze trzeba będzie znaleźć jakiś kompromis możliwy do uzyskania przy racjonalnie uzasadnionych kosztach.

Ps: Wrzuć dobremu człowiekowi co założył ten wątek Twoją wersje oświetlenia - tanie diody 4000K - dobrane zasilanie i radiatory : ile to było? 85x55cm wys. 145cm : nie wysokie może i lepiej światło które nieco skróci chwasty [ będzie pełen on topik ;) ]

Jutro zapodam :) a wymiar radiatora to 200x200x50mm
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół