nasiona marihuany

Kilka pytań o filtrację i wentylację niskiego namiotu

Wyszukiwarka Forumowa:

Serfer

Well-known member
Rejestracja
Mar 4, 2020
Postów
50
Buchów
0
Mam w planach zakup namiotu o wym. 40x40x80 Royal Room. Chciałbym w nim posadzić jeden, lub dwa małe krzaki. Priorytetem jest, jak to często bywa, wyeliminowanie zapachu na 110%.
Po pierwsze czy ktoś używa i mógłby się wypowiedzieć na temat filtrów Croco Filters? Znalazłem fajnie wyglądający 80-120m3/h który raczej powinien wystarczyć na tą powierzchnię i dodatkowo jest mały. Do filtra chciałbym kupić wentylator Axial-Quiet 100m3/h (bo cisza to priorytet numer 2)- czy będzie on odpowiedni i nie będzie za szybko ciągnął przez ten filtr? Czy lepiej wziąć na zapas większy filtr Can-Lite 150-165m3/h, ale czy wtedy znowu wentylator 100m3/h nie będzie za słaby? Czytam, porównuję różne rozwiązania u użytkowników forum, ale pewności co do optymalnej opcji nie mam.
Przy okazji - jeśli okaże się że Croco warto kupić, to pomyślałem sobie że mógłbym zrobić taki myk i zamontować wentylator bezpośrednio do filtra i wsadzić wentyl w otwór który jest na górze, albo ewentualnie nawet dać filtr na zewnątrz boxa (na dach, ale wolałbym w środku) i żeby wentyl wypychał zamiast ciągnąć. Czy można tak zrobić? Brzmi to jak niezłe rozwiązanie w przypadku niskiego namiotu. Tylko teraz czy wylot może być skierowany do góry i wentylator ustawiony pionowo, czy raczej powinien być z boku? Czy ten otwór na górze boxa służy do czegoś innego? Pasowało by mi w sumie na tym suficie, bo na otworze wylotu mógłbym dać na jakąś siatkę blok ONA, żeby zneutralizować nawet minimalny zapaszek krzaka.
I jeszcze jedno - czy wentylator podłączony bezpośrednio do filtra będzie spoko pod względem że nie będzie powodował jakiegoś dodatkowego hałasu, np. przez wibracje czy coś w tym stylu, a także czy będzie się to różniło w wydajności filtra na plus, lub na minus, niż jakby było połączone jakąś dodatkową rurą?
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Pierwsze i zasadnicze pytanie: jakie oswietlenie planujesz? Od tego zalezy wydajnosc wentylatora. Hpsy mocno sie grzeja, cfk tez potrafia wydzielac cieplo, z kolei na ledach (cob) musisz miec wieksza odleglosc swiatla od szczytow.
Odpowiednio dobrany filtr zalatwi 100% zapachu. Zasada jest taka, ze filtr musi miec wieksza przepustowosc niz wentylator. Ja na twoim miejscu zastanowilbym sue nad wiekszym wentylatorem i skreceniem obrotow - nie mialem tego axiala, ale kazdy wentylator dzialajacy na maksymalnych obrotach bedzie slyszalny. Bralbym dwubiegowy albo z plynna regulacja, z max przeplywem 150m3, zeby go skrecic gdzies do polowy - zakladajac, ze oswietlenie nie bedzie nadmiernie nagrzewac powietrza w namiocie. Sam filt lepiej wziac wiekszy, ten 150-165m3 brzmi lepiej.
Samo podlaczenie mozesz wykonac tak jak piszesz, czyli went i filtr na zewnatrz. 80cm to bardzo nisko, wiec walczylbym o kazdy centymetr. Przy filtrze na koncu trzeba zdjac filtr wstepny (materialowy) i dac go albo na poczatku rury wylotowej (w boxie), albo w srodku filtra (delavega gdzies pisal o takim rozwiazaniu). Wylot moze byc w suficie, nic to nie przeszkadza.
Najwydajniejsza opcja jest polaczyc filtr z wentylatorem na sztywno - kazdy kawalek rury zwieksza opor powietrza, ale nie powinienes widziec roznicy. Jezeli wszystko dobrze polaczysz nie powinno byc zadnych drgan.
 

Serfer

Well-known member
Rejestracja
Mar 4, 2020
Postów
50
Buchów
0
[MENTION=85529]Honza[/MENTION] dzięki za odpowiedź :) Oświetlenie planuję cfl dual 125w, widziałem tu na forum fotorelacje z tą żarówką i w niższych boxach niż 80cm i wyniki były jak dla mnie zadowalające :) Uprawę planuję na wrzesień i w pomieszczeniu temperatura raczej nie przekroczy 22-23C więc jakoś się zbytnio nie martwię że będzie zbyt ciepło w środku namiotu. No to spoko, brałbym w takim razie filtr can-lite 150-165m3 bo tak myślałem na początku, ale czytałem że wentylator z za bardzo skręconymi obrotami może zacząć buczeć i tego się trochę obawiam. Jest też Axial-Quiet dwubiegowy 75-100m3, w którym reguluje się obroty odpowiednim podłączeniem kabla. Czy podłączenie kabla na 75m3 będzie wystarczające do filtra 150-165m3? Nie będzie się dusił i hałasował ciągnąc dwa razy większy filtr? Napisałeś o skręceniu o połowę 150tki, więc mniemam że powinno starczyć? A może mógłbyś polecić jakiś wentyl z płynną regulacją? Czy miałeś raczej na myśli regulację oddzielnie potencjometrem?
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Wydaje mi sie, ze pociagnie ten filtr, sam mam zamontowany wentylator 285m3/h (na pierwszym biegu) przy filtrze 360-460m3, do tego ok 1,5m przewodu wentylacyjnego i dwa tlumiki, ktore tez ograniczaja "ssanie". Zapachu zero, chodzi bardzo cicho - mieszajace sa glosniejsze niz wyciag.
Byl tu gdzies temat o regulacji obrotow, wydaje mi sie, ze zalozony przez uzytkownika pupernikiel - poleca tam regulator transformatorowy, przy ktorym went nie buczy i mozna ograniczyc moc, poszukaj... ale to tez wiaze sie z dodatkowymi kosztami.
 

Serfer

Well-known member
Rejestracja
Mar 4, 2020
Postów
50
Buchów
0
[MENTION=85529]Honza[/MENTION] dzięki za rozjaśnienie sprawy :) W przyszłym tygodniu zaczynam kompletować sprzęt :)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół