nasiona marihuany

Budowa lampy LED 100W diody Cree - Full spectrum

Wyszukiwarka Forumowa:

gatoja

Member
Rejestracja
Cze 20, 2020
Postów
10
Buchów
0
Witam,

zabieram się za budowę lampy LED do box-a 0,36m2.
Zainspirował mnie wpis https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Budowa_Panelu_Led.
Konstrukcję opieram na diodach cree. Lubię bawić się w takie tematy, wcześniej złożyłem samodzielnie urządzenie do ważenia piwa z automatycznym sterownikiem.
Moja konfiguracja poniżej, pytanie czy byście coś zmienili czy jest ok?

Lampa LED 100W szt.
Cree XP-E 2 Red 620-630nm35
CREEŸ XP-L2 cool-white 6000-6500K15
CREEŸ XP-E Photo Red 655-660nm35
CREE XPE-2 450-455nm15
Dioda IR5
Dioda UV 365-370nm5

Dziękuję za Wasze sugestie.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,170
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Robiłeś symulacje spektrum?
tu jest opisane jak się do tego zabrać: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Konfigurowanie_panelu_led_DIY
Proste bardzo niedoskonałe narzędzie ze źle dodaną dioda UV. Ale do obliczenia sprawności i strumienia generowanego przez panel się nada. Będziesz mógł wyznaczyć wartość strumienia na powierzchnie ze znośnym przybliżeniem.
Obliczysz sobie udziały % niebieskiego i czerwonego. Możesz dosyć precyzyjnie projektować panel o założonych udziałach.

Chcesz robić panel z dwoma trybami pracy? Veg-flo?
Diody Red 620-630nm można w całości zastąpić diodami 660 => nie ma potrzeby mieszania dwu rodzajów czerwieni.
Dodatek IR nie jest niezbędny : może powodowac wyciąganie się roślin bardziej up. Reszta efektów jest nie do końca "oczywista". Tak samo UV niekoniecznie jest warte zachodu - odmienne opinie znajdziesz.

ps: Jesteś jak ostatni Mohikanin : panele kolorowe są obecnie niepopularne. Gro ludzi buduje panele na białych diodach COB. Czasem z dodatkiem diod 660 - nazywają to zazwyczaj "dopałką" - Popularne spectrum w komercyjnych panelach.

Inspirujesz się art: Napisanym lata temu przez CR. Tu są symulowane osiągi jego panelu:

49.jpg


A tu w postaci pliku: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/Przypuszczany_panel_CR_02.xls

Tu na słabszym binie: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/Przypuszczany_panel_CR.xls

CR miał diody puszczone bardzo nisko i w tamtych czasach raczej rekordową sprawność.
Jego wynik g/w nadal jest bardzo trudny do pobicie. Nie wiem czy sie komukolwiek to udało na forum.
W jego panelu był duży udział% niebieskich fotonów lekko ponad 20%.

było to w roku : 11-06-2012

Czas na podliczenia ;)

Ziółka wyszło 71g
tak więc licząc g/w 71:38 = 1.86 gram/wat

Według zużycia energii

pierwsze 10 dni panna była pod 2 diodami LED więc 2w x 18h = 36 x 10 = 360w:1000 czyli 0.36kwh
następne 65 dni leciała na oświetleniu po 18 godzin pod 27 watami po 18h co daje 31.59kwh
na oświetleniu 12/12 czyli 38wat, panna leciała 69 dni co daje 31.46kwh
suma zużytej energii to 63,41kwh co daje 0,89kwh/gram /1.11g na kwh zużytej energii

Filmik z ważenia: http://uploaded.to/file/1b5a1uf5

Zbliżone plony miał z komercyjnego panelu o mocy opisowej 120W - realnej 106W powierzchnia ta sama:

Wynik końcowy to 78g topków ze 106wat LED'a na 0.15m2 ;) i 34g liści które zbierałem przez całą uprawę i z których zamierzam sobie zrobić olejek za pomocą butanu ;]

38W DIY kontra 106W chińczyka. Chyba nawet jednego z lepszych paneli pr. chińskiej w tamtych czasach - prawdziwy radiator nie kawał blachy jak w innych : taki lepszy nieco panel typu "cegła".
 
Ostatnia edycja:

gatoja

Member
Rejestracja
Cze 20, 2020
Postów
10
Buchów
0
Chciałbym, aby były dwa tryby pracy. Przeglądałem forum od dłuższego czasu i myślałem, że ten led kolorowy to nadal aktualny sprzęt. Chciałbym zainwestować w porządną lampę, więc poczytam sobie o tych diodach COB. Poleciłbyś jakiś projekt DIY do 1500 zł?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,170
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Chciałbym, aby były dwa tryby pracy. Przeglądałem forum od dłuższego czasu i myślałem, że ten led kolorowy to nadal aktualny sprzęt. Chciałbym zainwestować w porządną lampę, więc poczytam sobie o tych diodach COB. Poleciłbyś jakiś projekt DIY do 1500 zł?

Jest aktualny ;) Zdecydowanie trudniejszy do budowy - nie tańszy. Poprzeglądaj forum jest dużo tematów o budowie niezłych. Nie rezygnuj tak łatwo z kolorowego ;]

Dobrej nocy.
 

Ż**l

Ye
Rejestracja
Lis 1, 2010
Postów
10,971
Buchów
19,765
Subie, a te inicjatory to w kategorii rzeczy nieoczywistych czy też o kant dupy rozbić jak CRI?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,170
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Subie, a te inicjatory to w kategorii rzeczy nieoczywistych czy też o kant dupy rozbić jak CRI?

Co masz na myśli pisząc inicjatory? Dodatek IR - inicjacja kwitnienia? Tu jest tak: dobre efekty uzyskuje się przy uprawie pod oświetleniem które praktycznie nie generuje promieniowania z zakresu aktywnego biologicznie IR.

tu obrazek z zakresami dla dwu form fitochromu:

14.png


A tu o tym jaki jest stosunek czerwieni do podczerwieni w różnych warunkach: I equalibrium wywoływane w wypadku from fitochromu pod danym stosunkiem czerwień/podczerwień

Fig_Smi_2.jpg


Teraz: jest tak, że sztuczne źródła światła maja ten stosunek taki jaki występuje pod wodą. I Konopie rosną pod nimi prawidłowo. W wypadku ogórka siewnego cucu mis sativus już tak nie jest. Moim zdaniem jeśli w praktyce nie ma problemów - i wszystko idzie ok. nie ma potrzeby naśladowania stosunku charakterystycznego dla światła dziennego.
Przy uprawie w sztucznych warunkach zależy rolnikowi na osiąganiu plonu a nie na naśladowaniu natury. Jeśli nie ma potrzeby/konieczności to po co robić coś co nie tylko generuje koszty, ale i może wywoływać efekty niekoniecznie pożądane przez rolnika.
IR przejdzie przez łan - i w niższych partiach może mieć wpływ na wzrost wydłużeniowy - na którym przy uprawie in. nikomu nie zależy.

Suplement IR dodany dodatkowo nie jest moim zdaniem czymś co jest warto na siłę dodawać. Jeśli już ktoś koniecznie chce - można dać taki moduł na osobny zasilacz i bawić się w ocenę czy warto. Pytanie od jakich wartości/czasu naświetlania etc. wywoła to efekty które jeszcze będą korzystne. Doświadczenia które widziałem ze świeceniem na początku fazy ciemniej samym IR nie są zachęcające - efektem był po prostu gwałtowny skok roślin up.

Mi się IR kojarzy bardzo dobrze i jakoś tak bardzo ale to bardzo ciepło. Ale nie jest to powód abym widział sens stosowania specjalnego dodatku promieniowania Infra Red w panelach diodowych.?? chyba nie.

Jeszcze jedna taka drobnostka : ciepłe białe diody 3000K 2700K mają w swojej emisji nieco widma z zakresu. Tak samo diody o wysokim CRI 90 i więcej mają nieco odmienne SPD i są bogatsze w to promieniowanie od diod o CRI 80+ a tym bardziej od diod CRI 70. O ile odmienna sama nieco dystrybucja fotonów z zakresu PAR w diodzie 3000K CRI 80+ i diodzie 3000K CRI 90+ nie ma wpływu na sprawność w pędzeniu fotosyntezy - wartość strumienia jest wartość strumienia. To już zwiększony udział IR może mieć i zapewne ma wpływ na nieco odmienny sposób wzrostu roślin pod takimi diodami. Nie wiem jak duże są różnice ilościowe - nie jest to do określenia na podstawie obserwacji wyników u ludzi - zbyt duża zmienność warunków dodatkowych od odmiany poprzez styl uprawy, nawożenie - realnie osiąganej wartości strumienia fotonów - do samych umiejętności growera.
Jak na razie dochodzę jedynie do wniosku, że jeśli różnice są to nie są one na tyle duże aby było warto na siłę używać źródła diodowe o wysokich CRI i przypisywać im jakiekolwiek cudowne właściwości.

W wypadku UV z kolei - nie za bardzo wiem jakie stanowisko zajmować. Dużo niezdecydowania, ale raczej ze wskazaniem w stronę: potrzeby także nie ma. Efekty w wypadku odmian "białych" o wysokiej zawartości THC nie są do końca znane. Jedyne dane jakie są - art jest wrzucony na forum - pełna wersja - zdobyłem ;) dane źródłowe - wskazuje na istnienie liniowej korelacji między dawką UV a wzrostem zawartości THC w suchej masie. Jest jednak - po pierwsze stary jak świat - po drugie jest jeden sam sobie - bez powtórzenia wyników przez kogokolwiek i po trzecie wskazuje na brak podobnych efektów u roślin z chemotypem CBD. Tyle, że rośliny z chemotypem nienarkotycznym z punktu widzenia "genetycznego" różnią się od typu narko jednym allelem genu syntazy THC. Teraz pytanie dlaczego zaobserwowano wzrost zawartości THC u jednych i brak wpływu na zawartość CBD u drugich? Przyczyna?.
Dodatkowo całość jest powiązana z hipotezą pana Plate, który twierdził, że konopie bliżej równika są narko a dalej nie - i że to jest efekt dawki UV. Pomijał przy tym to, że to roślina uprawna selekcjonowana pod względem nie tylko zawartości THC ale i chemotypu. I w tych bliskich równikowi rejonach konopie dzikie mają często w populacji dużą częstość alellu stntazy CBD ;)

Nie mogę od tak zupełnie negować wpływu UV na końcową zawartość THC "żywicy" ;] jakiś i pewnie jest. Ale jest także jeszcze jeden bardzo mierzalny efekt - im więcej się UV doda tym mniejsze będą uzyskiwane plony. Efekt 100% pewny przy odpowiednio wysokich dawkach. W wypadku dawek wypluwanych przez komercyjnie dostępne panele diodowe gdzie są pojedyncze diody UV nie spodziewałbym się z kolei jakichkolwiek mierzalnych efektów - bo jest to dodatek zbyt mały.

Jeszcze jedna sprawa: porównanie mocy zielska z uprawy od HPS - praktycznie 0% udział UV i tej samej odmiany out => jeśli efekty były by znaczne - zioła z uprawy w warunkach naturalnych powinny bić te z pod lamp. A w praktyce jest jak jest.

W sumie i różnicy nie moja sprawa i nie moje zabawki. Każdy niech się bawi jak lubi. [ trolla bawi pisanie ;)]

Pozdrawiam

ps: IR dobre skojarzenie ale i samo I się kojarzy dobrze - kilka innych liter w alfabecie także :lol: - dygresja od dygresji.
ps2: nie czytam tego co pisze - wiec sry za ewentualne/;P występujące błędy nieścisłości i przeinaczenia.
 
Ostatnia edycja:

gatoja

Member
Rejestracja
Cze 20, 2020
Postów
10
Buchów
0
Sub23 świetna wiedza. Dziękuję za Twoje sugestie, poczytałem trochą o COB-ach.
Skorzystam z doświadczeń forumowiczów i złożę taki zestaw:
4x CLU048-1812C4-303H7M5-F1
2x ELG-200-C1750b
Zastanawiam się tylko, czy znajdę jeszcze lepsze diody, budżet mam trochę większy.
Chciałbym, aby razem dało mi 200W.
 

Ż**l

Ye
Rejestracja
Lis 1, 2010
Postów
10,971
Buchów
19,765
Jak chcesz lepsze diody to weź obie te o barwie 3500K albo jak masz większy budżet to sobie zamów luminousy cxm32 plus HLG-240H-C2100B. U mnie takie 200W spokojnie oświetla 0.5m2, nawet trochę przy dużo tego światła jak na maksa rozkręcę potencjometr. :)
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,170
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Czy takie dwie sztuki:
https://pl.mouser.com/ProductDetail/?qs=367PjNmvCmmAoib99iSH8A==
+
zasilacz:
HLG-240H-C2100B
będzie ok?

lm1380
W112,2
lm/W122,9947

Wyglądają spoko. Dlaczego CRI 90? Zależy Ci na pewnym udziale IR w spektrum?

Przy takich parametrach z diody wyłazi około ~240 do 250 umol fotonów.
Sprawność bez zasilania ~2,15 do 2,21 umol/W
Z bardzo dobrym zasilaczem: ~1,94 do 1,99 umol/W

Mowa była o powierzchni 0,36 m2 : obliczeniowy strumień średni przy założeniu braku strat:
od 1341 umol/m2s do 1380 umol/m2s. Chyba nie chcesz tego dawać na tak małą powierzchnię o jakiej mówiłeś w pierwszym wpisie?

2 diody więc pomieszczenie prostokąt a nie kwadrat jeśli ma się to równomiernie w miarę rozłożyć na powierzchnie.

popatrz sobie jak mniej więcej wychodzi sprawność w wypadku diod CXB3590 3500K CRI 80
temp 85 stopni: 160.8 lm/w 51,273 W : 3500K 80CRI typ [12801]

Podobnie: tylko CRI 80.

cree_cob.jpg
 
Ostatnia edycja:

gatoja

Member
Rejestracja
Cze 20, 2020
Postów
10
Buchów
0
lm 13800
box 0,64 powinien LED spokojnie ogarnąć, przy założeniu, że 50k lm na 1m2

---------- Post Zaktualizowany 21:34 ---------- Data pierwszego postu 21:31 ----------

Wyglądają spoko. Dlaczego CRI 90? Zależy Ci na pewnym udziale IR w spektrum?

takie są na stanie, jakoś specjalnie na IR mi nie zależy, tak jak już pisałeś, jeśli nie ma to za wielkiego wpływu to mi nie robi.

---------- Post Zaktualizowany 21:36 ---------- Data pierwszego postu 21:34 ----------

Tak, box kwadrat 80x80, trochę zmieniłem koncepcję przy okazji czytania o COB-ach.

---------- Post Zaktualizowany 21:47 ---------- Data pierwszego postu 21:36 ----------

To, które być polecił CXM-32 czy CXB3590? Mógłbyś wskazać konkretne? Widzę, że różnią się te modele od siebie pewnymi niuansami.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,170
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

lm 13800
box 0,64 powinien LED spokojnie ogarnąć, przy założeniu, że 50k lm na 1m2

Lepiej zakładać wartościami strumienia:
670~690 umol/m2s -> przy takiej powierzchni : tyle, że przy kwadratowym pomieszczeniu i dwu diodach równomierność tego będzie żadna.
Wartości 800 umol/m2s nie warto raczej przekraczać.

takie są na stanie, jakoś specjalnie na IR mi nie zależy, tak jak już pisałeś, jeśli nie ma to za wielkiego wpływu to mi nie robi.

Nie ma to aż takiego wpływu aby było warto o to kruszyć kopie. Nie przy takich ilościach jakie wchodzą w grę:

cytaty o tym Knna
- Near Red/Far Red ratio

This ratio affect many biological parameters, through Phytochrome sensing. It affect strongly phenotype, by some ways:

-Internodal distance. The higher the ratio R/Fr, the shorter internodes. This is complementary with the effect of blue light, although R/Fr effect is weaker. Strong far red spectrum promotes stretching (incandescents, for example).

-Affects branching. Again, as blue light. More blue or higher R/Fr promotes branching.

-Determine leaves morphology, together with irradiance level. High irradiance and high R/Fr promotes small but thick leaves, with high chlorophyll concentrations, while low irradiance and low R/Fr promotes large but thin leaves with low chlorophyll density. Its called respectively sun and shade adaptation. Shade adaptation works better at low light levels and sun one works better at high irradiance.

On early veg, makes sense to use a lower R/Fr ratio to promote a fast covering of ground to reach an higher light capture, which allows to faster growth. While on flower clearly is better a sun adaptation which allows to use higher irradiance and results on more compact plants. But an interesting question for what i dont have any answer is if this adaptation affect to resin production and tricomes density.

R/Fr ratio strongly affect the Phytochromes (Phy) photo stationary equilibrium, which is what in the last instance determine these effects and which affect too to photoperiod sensing of plants. Short day plants as cannabis has proven to require up to 2 and a half hour less of dark period to continue flowering when exposed to strong Fr environment at the last hour. Manipulation of Phy sensing is still very unknown and seem a promissory field of experimentation on cannabis.

Tak, box kwadrat 80x80, trochę zmieniłem koncepcję przy okazji czytania o COB-ach.

imo. raczej 4 słabsze diody a nie 2 mocniejsze. Równomierność strumienia.
dorzuciłem pewną symulacje dla diod cree post UP.

To, które być polecił CXM-32 czy CXB3590? Mógłbyś wskazać konkretne? Widzę, że różnią się te modele od siebie pewnymi niuansami.

W jakiej sytuacji? Analiza kosztów?
W takim pomieszczeniu 4 sztuki: czy CLU czy CXB czy inne : koszt przy zbliżonych parametrach i tej samej temp widmowej i CRI.
Jeśli CRI i CCT są takie same - diody z punktu widzenia wzrostu roślin są "takie same" spektralnie nie odróżnialne. W takim wypadku koszt uzyskania tej samej wartości strumienia - koszt półprzewodników - moc zainstalowana : etc. Ekonomia na zimno.
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,170
Buchów
5,061
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

To może 4x
https://pl.mouser.com/ProductDetail/Cree-Inc/CXB3070-0000-000N0HAD35G?qs=Oettwh6T2OE/lFJgmfqGNw==
powiem szczerze, że nie znam się aż tak na oświetleniu, żeby podjąć na odpowiednim poziomie dyskusję.

Bin nie wygląda na szczególnie wysoki.
CLU048 szukałeś?

popatrz na ten wątek: https://www.forum.haszysz.com/showt...cob-2xclu048-3500k-czy-ten-radiator-wystarczy trolling i gadu gadu: @ dzefrej59 wybrał ostatecznie dosyć tanie diody 4000K o CRI powyżej 90. Także się by nadały, rośliny kapkę bardziej zwarte.

Widzę, że w symulacji masz 2x 3000K i 2x 4000K. Czy taki rozkład będzie lepszy niż 4x 3500K?

Nie ;) Ta symulacja jest zrobiona na siłę. Po prostu w tym kalk nie ma SPD 3500K - ale jeśli się to tak wpisze jest to w miarę dobre przybliżenie diody 3500K. Nieco większy błąd wyznaczania wartości strumienia i tyle.
 
Ostatnia edycja:

gatoja

Member
Rejestracja
Cze 20, 2020
Postów
10
Buchów
0
Pierwszy pomysł był taki:
4x CLU048-1812C4-303H7M5-F1
2x ELG-200-C1750b
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół