nasiona marihuany

żarówki led grow 50w

Wyszukiwarka Forumowa:

inferno

New member
Rejestracja
Sty 16, 2011
Postów
3
Buchów
0
Witajcie.

To mój pierwszy post, wcześniej byłem jedynie obserwatorem.
Do rzeczy, zastanawiam się nad sensem zakupu żarówek ledowych 2x 50w do boxa o wymiarach 0.18m^2
Myślicie, że zda to egzamin ? Teoretycznie pełne spektrum i 100W. Ma ktoś jakieś doświadczenia z podobnymi żarówkami ? Rzeczywisty pobór mocy jest niższy, niż deklarowana moc, zatem przy wyborze oświetlenia kierować się mocą czy poborem prądu ?
39.jpg
 

inferno

New member
Rejestracja
Sty 16, 2011
Postów
3
Buchów
0
[MENTION=93626]Rafson[/MENTION] Świecić świeci, ale co na to pomidorki ?
 

Do4Weed

New member
Rejestracja
Lip 15, 2019
Postów
3
Buchów
0
Cześć
Podpinam się pod temat z zapytaniem:
Czy te wartości można przyjąć za realne ?
Moc maksymalna - 80W Pobór prądu: ~11W która z nich przyjąć do obliczeń?
Dioda czerwona (78 szt.) 620-630 nm
Dioda niebieska (24 szt.) 460 nm
Dioda IR (6 szt.) 725-735 nm
Dioda UV (6 szt.) 390-400 nm
Dioda biała zimna (6 szt.) 6000-6500K
5730 LED
wpisując w przeglądarkę Kalkulator zaawansowany (wszystkie typy oświetlenia)
Przy założeniu
80 W 20 cm od szczytu świeceniu 12/12
450:1, 660:3 Pojedyncza długość światła liczona w nanometrach
daje
13529 LUX
Proszę o odpowiedź czy dobrze liczę?

---------- Post Zaktualizowany 10:20 ---------- Data pierwszego postu 10:15 ----------

Oczywiście obliczenia dotyczą "żarówki" tego samego producenta 80 W najmocniejszej dostępnej od niego na rynku (przy założeniu, że 80 W to prawdziwa wartość, a nie 11 W ?).
 

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
Mogę się udzielić troszeczkę.
[MENTION=36571]inferno[/MENTION] : Kieruj się poborem, jeśli pobiera 12 w to tyle tam ma. Wstanie się dobrze które wybrać policz ile jest w środku diod, i wyjdzie ci ile wat przypada na jedną diode.
[MENTION=93626]Rafson[/MENTION] : Te żarówki spełniają swoja rolę ale żarówka ktora wkleiles w linku to średnia opcja, by nie powiedzieć ze najnizs półka.o ile dobrze pamiętam to diody 5730 sa puszczone na 0,5 warta, najlepsze żarówki to te które maja mniej diod ale np 3 wattowe.
[MENTION=92419]Do4Weed[/MENTION] : Żarówka ze zdj ma ma 120 diod i 11 w tez 5730, zatem to chu*nia, nie polecam, pewnie kosztuje ze 150 . Nie warto, te sama moc uzyskasz po sklejeniu kilku pasków z allegro za 5zl za metr. Szukaj takiej lampy ktora ma z 15-20 diod i co najmniej 18 wat realnego poboru prądu cena porównywalna a dużo lepsze efekty.
Osobiście mam oświetlenie tego typu, 18 w do tego 6 żarówek 3x10w i 4 x 11w i stwierdzam, ze specjalistyczne oświetlenie w tej formie ( zarowkled grow ) to strata czasu i pieniędzy, dużo lepiej po względem efektów sprawdzają się żarówki do oświetlenia pomieszczeń. Firmy osram iphilips różnica miedzy tymi dwoma jest nie wielka, cenowo najlepiej wychodzi osram.
Ostatnio kupiłem te i te mogę porównać:
Philips 16 zl / szt lub 14zl za sz w dwupaku
Osram wychodzi w moim sklepie 12 za szt lub 8 zl za szt w dwupaku.mam 2 philipsy oraz 2 osramy wszystkie 4 maja 11 w realnej mocy i pod nimi dużo lepiej mi idzie.
Prosta kalkulacja 1 oprawka 1 wtyczka i 5 m przewodu tj 15 zl plus żarówka led grow za 150zl = 15w
lub 5 oprawek kostka elektryczna, 5 m przewodu jedna wtyczka plus 5 żarówek 25+5+8+2 + 40 = 80 zl = 55W
Nie dość ze masz ponad 3x więcej mocy na lepszych jakościowo diodach to jeszcze za polowe ceny... A zainwestuj 165 zl wsadź 10 żarówek i masz boxa jak marzenie.... Ja sam popełniłem ten błąd ibzdecydowalem sie na żarówki led grow.
Właśnie go naprawiam i te 6x10w systematycznie zamieniam na zwykle ledy osrama . Led grow oddam za piwo . Tyle sa warte ( 3,5 pln )
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Witajcie.
To mój pierwszy post, wcześniej byłem jedynie obserwatorem.

A witam Szanownego Pana. Miło, że Pan się zaczyna udzielać.

Do rzeczy, zastanawiam się nad sensem zakupu żarówek ledowych 2x 50w do boxa o wymiarach 0.18m^2
Myślicie, że zda to egzamin ? Teoretycznie pełne spektrum i 100W.

Moc realna i sprawność -> z tego wynika wartość strumienia wyplutego przez lampy. Moc prawdziwa chociaż - sprawność można brać mniej więcej z sufitu i coś oszacować z bardzo dużym błędem.

Patrząc na zamieszczone zdjęcie [ bez logo # dziwne ;] ] to jest kolorowy led z jakimś tam dodatkiem bieli - tego rodzaju spectrum daje sensowne rezultaty od wartości strumienia na powierzchnie 400 umol/m2sek. Więcej niż jakieś 700 bym nie dał - ale to tylko ja.

Teraz apropo strzelania z sufitu: jaką sprawność założysz - 1,2? 1,5? Czy skrajny optymizm 2,0 umol/j ;)
W zależności od tego - wyznaczysz sobie inną moc potrzebną na daną powierzchnie.... Lepsze niż nic - ale....

Ma ktoś jakieś doświadczenia z podobnymi żarówkami ?

Przynajmniej jedna fotorelacja niedawno - i mniemania jaką sprawność mogło by to mieć i inne - zaraz poszukam linka. Przy czym podobne z budowy - nie oznaczają podobnej sprawności/jakości itp. To zawsze jest "kot" w worku. W wypadku dobrych komercyjnych paneli led znajdziesz dane o sprawności i dystrybucji światła u producenta - i czasem testy niezależne od niego. Producenci zazwyczaj nieco "koloryzują" czasem mało - czasem sporo. Tu nie masz nawet tego.

doświedczenie np: [MENTION=52373]RoZzman[/MENTION] - przedostatnia wypowiedź w wątku... Już jest ;).. pewnie i się więcej luda znajdzie.
https://www.forum.haszysz.com/showt...rthern-Lights-fast-bonus-mix-auto-femi-ML-LST

Tyle, że On ma na diodach mocy - z dodatkową optyką - to na zdjęciu u góry jest na innych diodach - czy sprawności są inne? zapewne w wypadku każdej z tych na rynku - a ile to od siebie oddastaje - które ewentualnie są lepsze które.. zupełnie nic nie warte => Zero jakichkolwiek danych - nikt sie nimi nie chwali - pewnie nie ma czym - a nawet jeśli coś poda to jest to realnie "noname" z chin - możliwy zapewne do dostania pod rożnymi nazwami/makami - Weryfikacji danych podanych przez sprzedawcę - niezależnych pomiarów się nigdzie nie uświadczy.

Rzeczywisty pobór mocy jest niższy, niż deklarowana moc, zatem przy wyborze oświetlenia kierować się mocą czy poborem prądu ?

Nigdy nie kieruj się reklamowym bełkotem - zawsze interesuje Cię to co jest realna a nie coś co ma być odniesieniem się do nie wiadomo czego - strzeloną w wypadku takiego spektrum "na pałę" co by ładnie wyglądało.

W wypadku źródeł do żyrandola - takie opisy biorą się z przyrównywania do standardowych osiągów w lum typoszeregu wycofanych z użytku lamp żarowych. Tu to jest Marketing i łgarstwo.

inferno napisał:
Rzeczywisty pobór mocy jest niższy, niż deklarowana moc, zatem przy wyborze oświetlenia kierować się mocą czy poborem prądu ?

Zawsze jest to realny pobór prądu i sprawność źródła której w tym wypadku Ci nikt nie poda. Nie wiesz ile to jest warte i się raczej bez testu nie dowiesz. Koszty przy okazji takich zabawek są absu****ne biorąc pod uwagę ich realną moc i nieobliczane osiągi.

Cześć
Podpinam się pod temat z zapytaniem:
Czy te wartości można przyjąć za realne ?
Moc maksymalna - 80W Pobór prądu: ~11W która z nich przyjąć do obliczeń?

Realna. To pierwsze to robienie klientowi wody z mózgu.

Proszę o odpowiedź czy dobrze liczę?

Nie masz żadnych danych na których podstawie mógłbyś cokolwiek wyliczyć. Jest moc źródła realna i ile jakich diod jest w środku. Do tego spektrum takie ma bardzo słabe wyniki w lum. Możesz sobie mniemać z sufitu np, że sprawność źródła mieści się między 1,2-1,5 umol/j.

Wtedy miałbyś strumień z tej mocy między: 13,2 a 16,5 umol - zakładać sobie możesz nawet 2 umol/j - choć taka sprawność jest zupełnie nierealna imo.

Oczywiście obliczenia dotyczą "żarówki" tego samego producenta 80 W najmocniejszej dostępnej od niego na rynku (przy założeniu, że 80 W to prawdziwa wartość, a nie 11 W ?).

Te obliczenia tak jak wspomniano wyżej są oparte na wishful thinking

Właśnie go naprawiam i te 6x10w systematycznie zamieniam na zwykle ledy osrama . Led grow oddam za piwo . Tyle sa warte ( 3,5 pln )

Mam średnie doświadczenia z Osramami - padały szybko - wole Philipsa: popatrz na tego:
12 PLN

12_zeta.jpg


wyniki symulacji sprawności dla podanej na stronie wartości lum/W

smieszne.jpg


Wygląda to aż za dobrze jak na żyrandolowca: po zdjęciu półsfery rozpraszającej światło wypada jeszcze kapkę lepiej. 1,73 umol/j - jak wysoko puści się niezbyt ambitny bin np: CLU048 - można mieć realnie to samo ;] [ no powiedzmy : wybór temp widmowej jest inny : Tyle, że na wielu zyrandolowcach równomierność oświetlenia w boksie wyjdzie lepiej niż na jednej diodzie dużej mocy ]

Wada: Trwałość niezbyt duża: diody pracują w tym w wysokiej temp : szybko sprawność spada : prawdziwe da wszystkich żyrandolowców.

0023.jpg


sprawność podana w papierach philipsa: jest nawet lepsza niż ta wpisana w symulacje: Skuteczność świetlna (znamionowa) (Nom) 117,00 lm/W

papierki do niej: https://www.lighting.philips.pl/api...2-pss-pl_pl/929001234502_EU.pl_PL.PROF.FP.pdf

spektrum typowe dla 2700K -> CRI tylko 80 - czasem te żyrandolowce mają 85? - ale to znaczenia wielkiego nie ma jeśli jakiekolwiek.

6d13d73125904e2cbcd7a5c90095e7f0.jpg
 
Ostatnia edycja:

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
Nie miałem jeszcze okazji testowac, obydwie firmy wlecialy do boxa w tym samym czasie tak wiec dam znać jeśli ktoras pierwsza padnie, jak straci sprawność to już nie bo tego nie sprawdzę.
Ale [MENTION=90095]sub23[/MENTION] przecież na takich zyrandoledach tez można zastosować radiator który w JAKIMŚ nieznanym stopniu obniży temp i zwiększy żywotność:D szczerze to mam już radiator ze specjalnym wiatrakiem (fi 20 mm ) ale czasu i pomysłu jeszcze na montaż mi brakuje.
W ogóle jeśli chodzi o plany to wooohooo . Chyba skupie sie na uprawie grzybów i szukaniu odpowiedniej dawki dla mojego mózgu aby sie uspokoił.
Jeśli chodzi o temat. J.W gdybym na nowo robił boxa to w życiu nie kupił bym tego led grow shiiiit bulb. Serio
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Nie miałem jeszcze okazji testowac, obydwie firmy wlecialy do boxa w tym samym czasie tak wiec dam znać jeśli ktoras pierwsza padnie, jak straci sprawność to już nie bo tego nie sprawdzę.

Kto wie jak będzie. Pewnie inny typ niż ja miałem. 3 lata?

Ale [MENTION=90095]sub23[/MENTION] przecież na takich zyrandoledach tez można zastosować radiator który w JAKIMŚ nieznanym stopniu obniży temp i zwiększy żywotność:D szczerze to mam już radiator ze specjalnym wiatrakiem (fi 20 mm ) ale czasu i pomysłu jeszcze na montaż mi brakuje.

Popatrz jak to jest zbudowane:

https://hackaday.com/2019/02/05/what-happened-to-the-100000-hour-led-bulbs/

rozbierasz: MCPCB na radiator: klej termoprzewodzący : zasilacz ten co w środku. Masa roboty - dodatkowe koszty : mały ale zawsze wzrost sprawności bo mniej się grzeje : wzrost trwałości spory - powód ten sam. Warto? Chyba nie - jak lubisz się bawić... Baw się.
Zabawki dobre jak każde inne. może będzie miało realnie 120 lm/W - no 123-127? lm/W po modyfikacji ?? Może ?? Wróżby trochę...

Jeśli chodzi o temat. J.W gdybym na nowo robił boxa to w życiu nie kupił bym tego led grow shiiiit bulb. Serio

Btw: offik... samsung robi drogie diody COB małej mocy : puszczone na 0,7 mA przy mocy 25 W-> mają 164 lm/W 3000K 80 CRI : wynik jak dla dobrego binu CLU058 3500K 80 CRI duszonego nisko -> na ledwie 70W. Gdyby nie cena około 70 pln sztuka były by idealne do budowy paneli z wielu diod mniejszej mocy - dla uzyskiwania wysokiej równomierności oświetlenia - w wypadku boksa 0,25 m[SUP]2[/SUP] koszty jeszcze do przełknięcia.. ale gdy byłby to boks 0,6 czy 0,8 m[SUP]2[/SUP].... Czemu jeśli coś jest dobre kosztuje tyle kasy ;(
 
Ostatnia edycja:

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
[MENTION=90095]sub23[/MENTION] Jeżeli piszesz o tych csm led lm102 a samsunga to znam temat. Jest firma, bodajże lux line lub led line ktora pakuje to do swoich żarówek i sprzedaje w niższych cenach, cos koło 50 zl. Dla mnie cena wciąż zaporowa, szukam jakichś alternatyw i edukuje sie w temacie aby następny raz ruszyć z diy panelem w granicach 250 zl . Ja mam zaplecze i dużo must have mogę sobie poprostu zabrać z pracy wiec w kwocie bez problemu sie zmieszczę, tylko podejzewam, ze 90% budżetu poleci na same diody, bo te używane to cat in the (hat) bag :D w dzisiejszych czasach na każdym ******m kroku chcą cie okraść! Płacisz za specjalistyczny sprzęt taki led grow lightbulb w opisie masz info, nie niżej niż 18 cm nad rosliną, a okazuje sie ze jak jest 30 to już za wysoko. Taki przykład z życia
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

[MENTION=90095]sub23[/MENTION] Jeżeli piszesz o tych csm led lm102 a samsunga to znam temat.

o tych:

https://pl.farnell.com/samsung/sphwhahdnk25yzv3d3/cob-led-3000k-5963lm-36-7w/dp/3003210

SPHWHAHDNK25YZV3D3

Temp widmowa 3000K : typ: LC040D Series => niska moc - wiec raczej do puszczenia na ledwie 25W -> sprawność po tych danych dla:

Moc znamionowa: 36.7W
Strumień świetlny przy teście: 5963lm

to: 162,47 lm/W - przy spektrum 3000K i CRI 80 : nieźle jak na diodę małej mocy : nawet bardzo dobrze : cena niezbyt miła 75,33 zl sztuka :

: dioda CLU048-1216C4-303M2M2-F1 puszczona na 1090 mA ma moc ->36.7 i sprawność 162 lm/W

Ha prąd podobny i podobna sprawność w sumie :lol: Mniejsza z tym podobała mi się poza ceną.

popatrz: na prądy na jakich trzeba puścić różne wersje CLU048 i CLU058 aby przy identycznym spektrum mieć tę samą sprawność:

3000K, 80 CRI

symulacja_citizen.jpg


https://www.tme.eu/pl/details/clu05...citizen-electronics/clu058-1825c4-303m2m2-f1/

1+ 154.60 PLN
3+ 132.04 PLN
9+ 119.11 PLN

puszona poniżej specyfikacji.

samsung: koszty...

1+ 72,12 zl
5+ 61,78 zl
10+ 54,12 zl
50+ 48,09 zl

przy założeniu np: 250 W panelu 541,2 pln za diody ;( ... puszczone na 25 W miały by lepszą sprawność jeszcze : chyba zupełnie nie warto ;]

aby następny raz ruszyć z diy panelem w granicach 250 zl .

Moc docelowa ? Zakładana sprawność ? Na powierzchnie ?

Zakładana obliczeniowa wartość strumienia : ? : Regulacja czy brak ?
 
Ostatnia edycja:

RoZzman

Adaśkowiec
Weteran
Rejestracja
Cze 16, 2012
Postów
839
Buchów
46
3 Diody + przesyłka i mam po budżecie... w sumie ...
przewód mam, radiator mam, jeden wentylator 12v 800 obrotów + sunon
czyli mogę jeden dać za chłodzenie, wtyczka jest, kostka elektryczna... lutownicy nie mam a to koszt na co budżetu nie mam
na razie niech se jest jak jest

o tych:

https://pl.farnell.com/samsung/sphwhahdnk25yzv3d3/cob-led-3000k-5963lm-36-7w/dp/3003210

SPHWHAHDNK25YZV3D3

Temp widmowa 3000K : typ: LC040D Series => niska moc - wiec raczej do puszczenia na ledwie 25W -> sprawność po tych danych dla:

Moc znamionowa: 36.7W
Strumień świetlny przy teście: 5963lm

to: 162,47 lm/W - przy spektrum 3000K i CRI 80 : nieźle jak na diodę małej mocy : nawet bardzo dobrze : cena niezbyt miła 75,33 zl sztuka :
 
Ostatnia edycja:

TheJones0

Well-known member
Rejestracja
Sty 28, 2014
Postów
123
Buchów
11
Sub23 a czemu barwa swiatla przy cob 3000k a nie 3500k ?

Pytam ze wzgledu na plany budowy panelu z diodami CLU028-1203C353M2F
Posiadam boxa 30x30x60 (ktorego napewno nie bede zmienial ze wzgledu na brak miejsca) oraz panel 35w 2x cree cxa 2520 i chciałbym go wymienić na mocniejszy
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Sub23 a czemu barwa swiatla przy cob 3000k a nie 3500k ?

Niedostępność w sklepie 3500K uważanej powszechnie, za najbardziej uniwersalną. Różnica spektrum : zaraz wykopie kilka SPD i zademonstruje. Zimniejsze wiec o większej temp skorelowanej mają więcej niebieskich fotonów w widmie : a to ma wpływ na pokrój roślin.
Można uprawiać na 3000K 80CRI od początku do końca.
Na 3500K 80cri od startu do zbioru.
Na 4000K - także : Nikt nie poleci ale to nie znaczy , że dobrze nie urośnie - różnica między 4000K a 3500K nie jest duża.

Diod 6000K już bym na cały cykl nie użył : te w wypadkach szczególnych : specjalna lampa na wega.

Ludzie uprawiają pod żyrandolowymi ledami 2700K i także rośnie ok. o ile tylko światła jest wystarczająco dużo.

TheJones0 napisał:
Pytam ze wzgledu na plany budowy panelu z diodami CLU028-1203C353M2F
Posiadam boxa 30x30x60 (ktorego napewno nie bede zmienial ze wzgledu na brak miejsca) oraz panel 35w 2x cree cxa 2520 i chciałbym go wymienić na mocniejszy

Niski - tu nieco zimniejsze o wyższej temp widmowej mogą się lepiej sprawdzić, bo nieco bardziej zwarto to poleci.

Te diody samsunga 3000K są absu****nie drogie. Przekroczyć 160 lm/W przy takich mocach [ np: 25W na diodę ] jest fajnie tylko czy koszty które trzeba ponieść są do zniesienia.

ps: dokładka czegoś czy całkowita zmiana ? Powierzchnia jest malutka... nawet w wersji bezkompromisowej koszty kosmiczne się nie zrobią. [ ale czy warto? ]

różnice spd: to typowe przebiegi dla ledów o raczej niskim CRI - między producentami sie to mało różni poza wypadami szczególnymi. Widać, że między 2700K:3000K różnica jest minimalna raczej: 3500K nieco więcej - dopiero 4000K odstaje mocniej - ale pod nimi także dobrze rośnie.

spd_01.jpg
 
Ostatnia edycja:

TheJones0

Well-known member
Rejestracja
Sty 28, 2014
Postów
123
Buchów
11
Posiadam obecnie panel od ledam 35w 2x Cree CXA2520. duzo szukając i obserwując inne relacje doszedłem do wniosku że fajnie by było mieć panel 60-80w. Co do ledow cob o których wspomniałem wcześniej to porzuciłem pomysł i myślę o zamówieniu cree xp-e:
10x warm white 3000k
10x royal blue 450-455nm
20x red 620nm
20x photo red 660nm
Do tego dokupię radiator, zasilacz, wiatrak(rozważam) puszcze na 50% mocy z możliwością regulacji i nic więcej nie będzie mi potrzeba :D prawdopodobnie nie uzyje wszystkich diod w panelu ale zamowenia mozna robic tylko w pakietach po 10.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

popatrz na takie coś: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?147498-Panel-LED-CREE-o-mocy-52W

praktycznie 2 kolorowy: 52W będzie sprawniejszy tyle, że bez bieli.

wejdź tu i policz po binach: diod jakie osiągi możesz mieć w zależności od wyboru i konfiguracji:
Diody 630-620 niekoniecznie warto brać

zaraz machnę symulacje Twojego układu na jakiś średnich binach ;) prąd 0,7 A ?? - można i symulować dla kilku ustawień...
oj ma być mniej mocy na 0,7A wychodzi dużoo... 0,35 A koszty....

Cree XLamp XP-E {Royal Blue} bin: 16 [500] 10 sztuk: takie sobie. te XP-E :

Cree XLamp XP-E {White} bin R3 [122]

Cree XLamp XP-E {Red} bin P2 [67.2]

Coś sie dzieje z kodowaniem znowu ;]

Cree XLamp XP-E High Eff. {Photo Red} bin 28 [400]

nie wychodzi to zbyt korzystnie nawet na 0,35 A

cree_50W_XP_E.jpg

1,89 umol/J słabo:

Po zmianie konfiguracji na 660/royal i kropla symboliczna bieli lepiej: 2,25 umol/J

cree_50W_XP_E__wersja.jpg


porównaj z tym: na 0,7 A mniej diod: zdecydowanie taniej.

24 sztuki Cree XP-E, barwa HE photo red
4 sztuki Cree XP-G3, barwa royal blue
2 sztuki Cree XT-E, barwa biała neutralna 4000K

nie pamiętam binów ale raczej dosyć wysokie nie najwyższe: policzone dla 75 stopni: te powyżej dla 85:
Posprawdzaj różnice toolsa masz: instrukcja obsługi TU: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Konfigurowanie_panelu_led_DIY

symulacja_023.jpg


na najlepszych binach Cree XLamp XP-G2 0,7A wszystkie typy 660/4000K i royal blue ; temp pracy 75 stopni. sprawność 3,03 umol/J ;)
Jak na quantum boards samsunga puszczanych niziutko :D

Cree_XLamp_XP-G2_50w_najlepsze_biny_02C7a.jpg


imo takie coś znośnie uciagnie 0,3m2 : strumień w wypadku kolorowego widma nieco poniżej 500 umol/m2s jest ok.

162W/m2 i powinno się dać osiagac rekordy g/W ;]

a teraz; najsprawniejszy układ Cree XLamp XP-G3 najlepsze biny ; bez bieli na 0,35A temp pracy 75 stopni. .... Koszty zapewne godne nasa:

Cree_XLamp_XP-G3_najlepsze_biny_02C35a_660_royal_blue.jpg


12% niebieskiego : nie dużo : sprawność 3,6 umol/J !!! => strumień 177,83 : moc :49,37 W

Wystarczy na 0,36- no do 0,4 m2 strumień w granicach także ujdzie 400 umol/m2s : dla bica rekordu :

123,42 W/m2 : ;)

Potencjał plonowania: według :

Co oni tam piszą:

Photon Efficiency: Usable PPF (Âľmol) / watts

Less than 1.25 Âľmol/watt is inefficient
1.25-1.5 Âľmol/watt is average efficiency
1.5-1.75 Âľmol/watt is high efficiency
1.75-2.0 Âľmol/watt is elite efficiency
2.0-3.0 Âľmol/watt is superior efficiency
Above 3.0 = Data Error: There is no current grow light technology that can reach 3.0 Âľmol/watt

Jak to nie ma jak jest :D. technologia jest dostępna. No tak oni mierzą nieco inaczej nie total a usable...

ich wyliczenia:

cococannabis_kalkulator.jpg


dane porównawcze: panel CR róznica wiecej niebieskiego i gorsza sprawnośc:

https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Budowa_Panelu_Led

Czas na podliczenia

Ziółka wyszło 71g

tak więc licząc g/w 71:38 = 1.86 gram/wat

Według zużycia energii

pierwsze 10 dni panna była pod 2 diodami LED więc 2w x 18h = 36 x 10 = 360w:1000 czyli 0.36kwh

następne 65 dni leciała na oświetleniu po 18 godzin pod 27 watami po 18h co daje 31.59kwh

na oświetleniu 12/12 czyli 38wat, panna leciała 69 dni co daje 31.46kwh

suma zużytej energii to 63,41kwh co daje 0,89kwh/gram / 1.11g na kwh zużytej energii

symulacja jego panelu 75 stopni praca: sprawność 1,67 umol/J

symulowane_CR__75_stopni.jpg


442,46 umol/m2s : obliczeniowo : 0,15 m2

wyszło: 71 g -> więć około 1g/1umol :

ten ma strumień : 177,83 => przy założeniu tego samego potencjału plonowania = 177 g ;] - mniej niebieskiego bardziej w górę sie wyciągnie. Kto wie ?? Teoretycznie wyniki powinny być w miarę powtarzalne... Wiara w wynik/lub jej brak :lol:

Knna wieki temu pisał:

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?69065-teksty-różne-led

knna napisał:
Thus for two grows with an average light density of 800uE/m2, one very uneven (HID) and one very even (LED), plants grows more for the even distribution. Because on first case one leaf is exposed to 200uE/m2, which is below the capacity of the leaf of process light optimally, and other at 1400uE/m2, at which efficacy processing light can be half of that at 800uE/m2. While the other setup with 600uE on one leaf and 1000 on other have higher efficacy, because less light is used below its potential. This effect is especially important if we manage to grow the plants using irradiances (local light densities) not over the point that plant process optimally (300-400uE/m2 for our loved plant).

równomiernosc ; im wieksza tym lepiej

a teraz o nat oswietlenia kolorowego i potencjale plonowania

knna napisał:
The other reason is about light. LED spectums works with much higher efficacy than HPS ones at low irradiances. HPS growing only works fine at high light density levels, due its spectrum so rich on yellow-orange ask for it. With average densities below 500uE/m2, HPS usually are unable to get good buds. While with LED spectrums we are being able to get nice budding at 300uE/m2, and very good at 400uE/m2, with an efficacy of light near double.

But as we increase the light density of typical LED's spectrums, efficacy goes dropping. Its possible to grow with LEDs at high irradiances, but efficacy of light in this case, although still better than that of HPS spectrums at same irradiances, is far from being double. This is an empirical observation.

I believe its due the caracteristic of red photons of saturating photosynthetic systems of leaves, thus past some irradiance of red photons, they add little more. This happen too, at less degree, with blue, that anyway is not useful in large amounts to beat other spectrums as HPSs due its reduced photosynthetic efficacy, while green-yellow photons are way less affected and can continue increasing photosynthetic rate up to very high irradiances.

Practical consecuence is past some critical levels of irradiance, LEDs spectrums dont work much better than others, as HPS ones. While using half light we can get yields over 80%, if we want to yield same than a HPS, we need to use an amount of light near the one used for the HPS (say, 80%), and its expensive, apart of involve other problems, as the cited with elevated EC. And thats is distributing the light very evenly as we did, Im afraid that when using brick style LED panels, acheving same yield per sq meter than with HIDs will require to use near the same amount of light.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół