nasiona marihuany

Pomoc w dobrze odpowiedniego leda

Wyszukiwarka Forumowa:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Czy mars hydro 1000w sprawdzi się tej powierzchni ?

było o nim: https://www.cocoforcannabis.com/grow-light-guide/mars-hydro-ts-1000-field-test-review/ ten link:
[MENTION=93702]BioKaktus[/MENTION]

Te dane:
Mars Hydro TS 1000 Test Results

Usable PPF 242.1 umol
Photon Efficiency 1.65 umol/w High Efficiency
Power Draw 146.7 watts

masz 0,36 m2 -> dzielisz 242,1/0.36 = 672,5 : Wynik obliczeniowy nie oddający dokładnie realiów 672,5 umol/m2/s - poniżej czemu nie oddaje to realiów: tym bardziej w boksie.
Około 800 jest limit którego nie warto przekraczać. Powyżej 500 jest już ok.

pod linkiem który już Dostałeś: jest napisane

Coverage
3.7 Sq.Feet
0.35 Sq.Meters

Czyli 0,36 także się łapie.

masz także
Harvest Potential 133 - 182 grams

To ostatnie wynika z mocy i sprawności panelu.

wyniki - pomiar na przestrzeni o którą pytasz: wartości strumienia:

https://www.cocoforcannabis.com/wp-content/uploads/2020/03/Mars-Hydro-TS-1000-PAR-Map.jpg

normal_Mars-Hydro-TS-1000-PAR-Map.jpg

test Date: July 29, 2019
Tested By: Shane Torpey
Power Draw: 146.7 watts
Test Area: 60 x 60cm (24" x 24")
Hanging Height: 45cm (18in)
Max PPFD: 740umol
Average PPFD: 673umol
Low PPFD: 600umol

W odległości 45 cm - wyniki te są bardzo ładne i równe - nie wiem jaka procedura i jak gęsta siatka była stosowana: chyba niezbyt? Poszukaj może na stronie pokazują i metodykę wykonywanych przez siebie pomiarów.

Pytasz o coś na co padła już odpowiedź - w postaci Linku do testu wyżej wymienionego panelu.

napisali tam także:

Mars Hydro TS 1000 Review napisał:
The Mars Hydro TS series really is a game changer. They deliver performance that until recently was only available on models that cost 4-5 times as much. The TS series are Quantum Board style fixtures which use Epistar 3030 chips. The photon and cost efficiency of these lights forced us to reconsider everything about how we recommend grow lights. We no longer recommend HID lights to new growers because of these Mars TS series LEDs. They are an excellent value for money, and they are our top recommendation for most growers.

Są na tyle tanie i dobre, że przestali rekomendować HPS - sprawność 1,65 przekracza to co osiągają typowe lampy HPS. Dawniej 1,7 miały lampy led drogie jak diabli np: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=BML_SPYDR .

strona z której to pochodzi wygląda wiarygodnie: są tam i inne ciekawe rzeczy np:

https://www.cocoforcannabis.com/grow-light-calculator/
zapotrzebowanie na strumień etc: proste w obsłudze - można na zwykłym kalk to samo robić ale...

kolejne: https://www.cocoforcannabis.com/calculating-grow-light-efficiency-coverage-harvest-potential/
a tam:

The New Benchmark = 0.75g/umol (Usable PPF)

We converted the old gram per watt rule to PPF and suggest that 0.75g per umol (Usable PPF) be considered the new benchmark for evaluating the success of a grow. This conversion is based on HPS lights having an average photon efficiency of 1.3umol (Usable PPF)/watt. If we consider a 600-watt HPS operating at an efficiency of 1.3umol/watt it would generate 780umol (Usable PPF). According to the gram per watt rule, we would expect good growers to harvest 600 grams. That is 600 grams per 780Âľmol (Usable PPF) = 0.77g/Âľmol.

Ja patrząc na wyniki CR z przed lat i wyliczoną sprawność jego panelu - zakładałem 1g/umol - pewnie mocno na wyrost ;) Optymistą jestem.

jak to testują: https://www.cocoforcannabis.com/grow-light-testing-protocol/ Bardzo ważne bo od procedury DUŻO zależy.

A z tego wynikało by, że wynik sprawności który podają - nie jest : wynikiem z kuli całkującej - i producent być może podaje wyniki bliższe :real: niż mi się wydawało => Bo to co oni podają to flat plane integration - po określonej powierzchni - to co się w niej nie mieści nie jest zliczane.

Piszą o tym, że to bardziej użyteczne etc: Tyle, że w pomieszczeniu te fotony które idą "na boki" ulegają odbiciu od ścianek - nie w 100% ale w zależności od pokrycia ścian - z jakąś tam - przy takim typie źródła lustrzane odbicie jest raczej korzystniejsze. To co się odbije w stronę roślin doda się do wartości strumienia na powierzchnię. Pomiary na powierzchni "chyba" wykonują bez wpływu ścian i odbić ?!

Wszyscy producenci troszkę mniej lub troszkę bardziej ściemniają ;). Testy są zawsze lepsze od - danych podawanych przez producenta czy sprzedawcę, ale warto także znać procedurę pomiarową: Bo ona ma wpływ na to jaki wynik ostateczny się otrzyma. Tu w teście całkowitego strumienia nie podają.

The Importance of Coverage Area

The size of the grow or test area has a significant impact on the Usable PPF. If we put a fixture in an area that is too small, the Usable PPF will be reduced because more photons will be lost in reflection. If lights are over an area that is too large, the usable PPF will be higher, but much of the canopy will be under less than optimal densities of light.

We can see how coverage area size affects both the density of photons and the Usable PPF by comparing two tests that Shane did with the Mars Hydro TS 1000. In both tests the light was hung at the same height of 45cm (18in) and reflective walls were set up at the edge of the test area. The only difference was that in one test the area was 60 x 60cm and in the other test the area was 90 x 90cm.

In the smaller test area, Shane measured a Usable PPF of 242.1Âľmol and an average Photosynthetic Photon Flux Density (PPFD) of 673umol. This average PPFD is close to ideal, which suggests that the smaller test area is the optimal coverage area for the TS 1000. However, in the larger test area, the Usable PPF went up to 262.3umol. This makes sense, because in the smaller area more of the photons hit the walls and in the larger area, they had a bigger target canopy. However, the slight increase in Usable PPF comes at a steep cost to average photon density (PPFD). In the larger area the average PPFD fell to only 325umol, which is far from ideal.

na większej powierzchni uzyskali 262.3 umol -> sprawność policzona z tego: -> 1,79 ;]
Jak rzeczywiście wygląda sprawność liczona tak jakby ją policzyć po danych dla diod - ocenić można w kuli całkującej - a takich pomiarów w necie niestety nie ma.

prawda: tyż prawda i gówno prawda ;) => dane producenta:wyniki pomiarów:metodologia pomiarów:związek testera z producentem/brak związku ;] - jak się nie obracać i tak Dupa jest zawsze z tyłu.

ps: Kupie sobie Baranicę - i będę jak Baca. -> stary góral?
 
Ostatnia edycja:

WeedBaron

Emeryt
Rejestracja
Lut 13, 2020
Postów
515
Buchów
515
Ten mars hydro to model 1000, nie wiem skąd wam się te 1000w wzięło - ma 150w
Tak czytam, że każdy o tym piszę i w głowie mocne rozkminy skąd tyle ludzi ma kilka patoli na 1000w lampę LED dobrze dostrojoną.

Ja polecam producenta Luckygrow, z pozoru lampa wygląda solidnie i układ w środku. Tak naprawdę jadę na niej dopiero 3 miesiące, także o trwałości za bardzo się nie wypowiem.
U mnie w fotorelacji jest modular110 (110w) z soczewką 120 stopnii uniwersalną, jak dla mnie daje radę, ale jakbym się cofnął w czasie to inaczej bym to zorganizował.

Opcja 1 - bieda (Taką niestety mam...)
Modular110 + soczewka uniwersalna 120 stopnii = 679 zł

Opcja 2 - oszczędna
Modular110 + soczewka na wzrost 120 stopnii + soczewka na kwitnienie 120 stopnii = 944 zł

Opcja 3 - optymalna
Modular220 + 2x soczewka uniwersalna 90 stopnii = 1 169 zł

Opcja 4 - na wypasie
Modular220 + 2x soczewka na wzrost 90 stopnii + 2x soczewka na kwitnienie 90 stopnii = 1 699 zł

Jakbym miał radzić po mojej obserwacji na tych wymiarach to na Twoim miejscu zastanawiałbym się nad opcją 3 lub 4.
Dużym plusem ich produktów jest to, że generują bardzo mało ciepła, opisywać Ci wszystkiego z dokumentacją nie będę, jak Cię zainteresuje to sam się z tym wszystkim zapoznasz.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Ten mars hydro to model 1000, nie wiem skąd wam się te 1000w wzięło - ma 150w
Tak czytam, że każdy o tym piszę i w głowie mocne rozkminy skąd tyle ludzi ma kilka patoli na 1000w lampę LED dobrze dostrojoną.

Jest to tania lampa o zupełnie sensownych parametrach. Można ją dostać podobno 50% taniej niż w growszopach jeśli się sprowadzi z zewnątrz.

Ja polecam producenta Luckygrow, z pozoru lampa wygląda solidnie i układ w środku. Tak naprawdę jadę na niej dopiero 3 miesiące, także o trwałości za bardzo się nie wypowiem.
U mnie w fotorelacji jest modular110 (110w) z soczewką 120 stopnii uniwersalną, jak dla mnie daje radę, ale jakbym się cofnął w czasie to inaczej bym to zorganizował.

Parametry? osiągane => sprawności?
popatrzmy: https://luckygrow.com/pl/53-universal.html

Opcja 1 - bieda (Taką niestety mam...)
Modular110 + soczewka uniwersalna 120 stopnii = 679 zł

wyniki badania wartości strumienia zamieszczone przez producenta:

modular110.jpg


odległość 51 cm - wartości strumienia dwa wewnętrzne kwadraty: analogiczne dla powierzchni przy której podane są wyniki dla marsa:
max 553 umol/m2s - przy brzegach poniżej 200 umol/m2s
moc realna: Prawdziwy pobór mocy: 55 W => nie ma się co dziwić, że wyniki są jakie są. Nawet przy wysokiej sprawności - moc była by zbyt niska. Aby było ok: przy założeniu 60x60 cm - 0,36m2 => obliczeniowa sprawność musiała by podejść pod 4,6 umol/W - nierealne nigdy diody tak sprawne nie będą. Obecny limit trudny do osiągnięcia ale nie nie możliwy przy quantum board na samsungach to ok. 3,0 umol/W

Opcja 2 - oszczędna
Modular110 + soczewka na wzrost 120 stopnii + soczewka na kwitnienie 120 stopnii = 944 zł

Zmiana spektrum - zapewne bez wartych wzmianki zmian wartości strumienia.

Opcja 3 - optymalna
Modular220 + 2x soczewka uniwersalna 90 stopnii = 1 169 zł

zbliżamy się do mocy marsa: Prawdziwy pobór mocy: 110 W

wyniki pomiarowe:

modular220.jpg


Dalej na powierzchni 60x60 dwa wewnętrzne kwadraty odległość 51 cm są niższe od osiąganych przez marsa.
max 706 brzeg około 550 ale z drugiej strony około 400 : brak równomierności w pomieszczeniu kwadrat. Rozłożenie modułów + soczewki.

Wyniki wartości strumienia na pewno lepsze niż w pierwszym przypadku : ale równomierność gorsza od marsa na pewno : + koszty

Opcja 4 - na wypasie
Modular220 + 2x soczewka na wzrost 90 stopnii + 2x soczewka na kwitnienie 90 stopnii = 1 699 zł

Jakbym miał radzić po mojej obserwacji na tych wymiarach to na Twoim miejscu zastanawiałbym się nad opcją 3 lub 4.
Dużym plusem ich produktów jest to, że generują bardzo mało ciepła, opisywać Ci wszystkiego z dokumentacją nie będę, jak Cię zainteresuje to sam się z tym wszystkim zapoznasz.

Koszty są tu zupełnie inne niż w wypadku pojedynczej lampy na praktycznie białym spektrum.
Przy opcji którą Ty masz średni strumień na powierzchnie mieści się raczej w niskich wartościach dopuszczalnych - jeszcze się to jakoś sprawdza w wypadku paneli kolorowych - i przy właśnie tak niskich wartościach w ich wypadku osiągano najwyższe wyniki g/w [ źródło Knna - jeden z lepszych specjalistów w dziedzinie ]

porównaj wyniki na taniej lampie Mars: różnica mocy w porównaniu z opcją Modular 220 nie jest duża:
A realnie osiągane wartości strumienia i wysoka równomierność jakby innej klasy. Na pewno przy tej samej powierzchni wygra on pod względem osiąganych plonów z powierzchni.

normal_Mars-Hydro-TS-1000-PAR-Map.jpg


ps: tama moja opinia prywatna zupełnie ;] subiektywna.

koszty: https://pl.aliexpress.com/item/3257...VBKMYCh0NTgIhEAQYASABEgIXwfD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://www.mars-hydro.com/mars-ts-1000-led-full-spectrum-hydroponic-led-grow-light

US$139.99

Żaden cud to to nie jest. Te ich nowsze lampy - niekoniecznie idealnie zbudowane - nawet zupełnie nie jeśłi sie patrzy na to z punktu widzenia małych boksów maja już radiatory.
 
Ostatnia edycja:

WeedBaron

Emeryt
Rejestracja
Lut 13, 2020
Postów
515
Buchów
515
[MENTION=90095]sub23[/MENTION]
Czyli wnioski nasuwają się same, lucky ssie w porównaniu z marsem, o ile dobrze rozumiem.
Jeżeli tego marsa 1000 można zrównać z modularem220 to brałbym marsa, bo wychodzi o wiele taniej.
Pomyśle sam nad tym marsem, gdzie można go dostać taniej? Używki na 100% nie chcę.

W przyszlości puściłbym marsa od góry, a lucky doświetlał od spodu, co o tym sądzisz?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,176
Buchów
5,066
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

[MENTION=90095]sub23[/MENTION]
Czyli wnioski nasuwają się same, lucky ssie w porównaniu z marsem, o ile dobrze rozumiem.

ssie? ja wiem. Jest drogi - nie wiem ile kosztuje bez marży. Może da się to zdobyć taniej.
W wypadku takiej różnicy ceny ja bym stawiał na marsa który się lepiej sprawdzi.

Te panele są zupełnie inne : jeden jest soczewkowym źródłem w starym stylu - "kolorowy" a drugi to praktycznie biały panel będący quantum board - białe widmo jest korzystniejsze przy wysokich wartościach strumienia na jednostkę powierzchni.

Jeżeli tego marsa 1000 można zrównać z modularem220 to brałbym marsa, bo wychodzi o wiele taniej.
Pomyśle sam nad tym marsem, gdzie można go dostać taniej? Używki na 100% nie chcę.

Podpytaj użytkowników którzy go mają. Znajdziesz na forum ich bez problemu i w tym wątku ktoś się wypowiadał.

W przyszlości puściłbym marsa od góry, a lucky doświetlał od spodu, co o tym sądzisz?

Soczewkowiec od spodu? w ogóle od spodu się nie świeci ;]
Do wyboru dwa kąty: 120 i 90 - odmienna zalecana odległość panelu od roślin.
W wypadku doświetlania bocznego korzystne są szerokie kąty rozsyłu: popatrz na to ledgrow.eu czasy gdy gość bił ówczesne rekordy plonu g/w dla paneli diodowych. Rozdzielił wartość strumienia na 3 spora cześć z boku - coś jakby wert. Samo to może dawać 20-25% wzrostu plonu. Ale nie jest to do zorganizowania w gotowych growboxach.


jakoś nie mogę znaleźć więcej fot na forum. Dużo tego było. wieki upłynęły od tego czasu. W tamtych czasach komercyjnie dostępne chińskie panele były delikatnie mówiąc gówno warte.

ps: Mars żadnym cudem nie jest. To znośne do tego tanie źródło światła. Można samodzielnie zbudować coś co będzie lepsze - raczej nie taniej.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół