nasiona marihuany

panel led cob 2xclu048 3500k czy ten radiator wystarczy

Wyszukiwarka Forumowa:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
Co do soczewek, to jakie polecasz? 90 czy 120 stopni? 120 ma wieksze pokrycie, ale mniejsza penetracje roślin?
 

Barto1312

Why so serious???
Rejestracja
Cze 9, 2019
Postów
363
Buchów
7
Na soczewce 120 mozesz miec nizej ledy. 90-tka jest polecana do pomieszczeń ok 2,5m.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

ale mniejsza penetracje roślin?

tu: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?69065-teksty-różne-led teksty KNNA - wąska i szeroka optyka. Tu szeroka optyka to także brak jakiejkolwiek. Tam jest wytłumaczone co to "penetracja" ;] - mniej sexualne niż by sie mogło wydawać.

wycięty kawałek: jest więcej tego - jedne z lepszych tekstów z netu:

Knna napisał:
So, what are the benefits of narrow optics (beam angle) and wide ones?

Narrow optic:

Pros:

-Lower light losses (less light goes to side walls)

-Light more focused, being able to send more light through a hole in canopy of a given size

-Work very well when placed at some distance of plants (typically, more than 1ft)

Cons:

-More uneven lighting. In the case of using LEDs separated to the next instead of crowded panels, difficulties mixing light spectrum.

-Dont work fine at short distances. Need some distance to get light distributed evenly, and, more as narrower optics used, exist the risk of excessive local irradiances when plants are too close. But in general, they can be used at short distances without deleterious effects, apart of reduced efficacy.

-Shadowing may be an issue.

In general, narrow optics is a good idea when k and/or LAI are low (low k:leaves mostly in angle, not horizontal; low LAI: leaves not too abundant, there is enough holes in the canopy) as it allows to use just top lighting.

So light losses are lower (good), but lighting obtained, less even (bad).

Wide optics:

Pros:

-Very even lighting with excelent spectrum mix still at short distances. Increased efficacy of the light, especially at short distance of the lamp.

-Produces a kind of diffuse lighting: light comes from almost all directions, being able to enter any hole in the canopy, independent of leave's angle

-Shadowing is never a problem.

Cons:

-More light loss due more photons goes to the side walls. Worse as larger is the distance from lamp to plants and walls less reflective.

So this option only have a drawback, but its an important one. I choosed to go this way and use very reflective walls to overcome the problem, as apart of it, IMHO, wide optics are way more versatile. I tend to use side lighting always that is possible, and for side lighting for sure that narrow optics arnt a good idea.

Wide beam angles are very useful on side lighting and where k is high, as there is little shadowing and light enters for all the holes in the canopy, "looking" for them on a 3D fashion, and not by brute force vertically. Two leaves separated 1" vertically may block fully space looking from top, but have a wide hole between them. Wide optics works better here.

But I admit than 90Âş beam angles are generally enough to get the advantages of "wide optics". I use larger ones simply because LEDs I like for efficiency/price arnt avalaible on it. If I could get good LEDs with 90Âş optics, I would use them. Using secondary lens on larger beam angle LEDs is not a good solution because they have their own losses.

My ideal LED setup would use 90-120Âş beam angles on the center, and 30-45Âş ones on the edges, in order to get the lowest light losses but the more even lighting and more diffuse light. And with LEDs distributed along all the grow area, not all in a central panel.

On the other hand, on side lighting, 120-170Âş beam angles are ideal. The wider the better in this case.

I am working with optical films, that may overcome all the cons for a relativelly low cost in light. Just changing the curvature of the film, it is possible to get a very wide beam angle and a colimated column of light with high intensity from the same LED string.

Zalety i wady: odległość od roślin - inny kąt padania światła - soczewka ma to do siebie, że traci się na niej cześć dostępnego światła.
Odnosi się to do paneli z wieloma kolorowymi diodami - a nie na COB ale dalej jest dużo analogii - w zależności od stylu uprawy dodatkowe soczewki będą przydatne lub niekoniecznie.

W temacie jest także tekst o LAI i K - a to powiązane jest z tematami o kasowani części liści - czyli manipulowaniu jednym i drugim. Polecam to co KNNA pisał. Trudno o lepszego speca niż on.

btw: soczewki 120 stopni? bez nich ten Kąt to 180 - aż taka wielka różnica ;]?
tu strona 14: https://www.cree.com/led-components/media/documents/ds-CXB3590.pdf
 
Ostatnia edycja:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
tu: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?69065-teksty-różne-led teksty KNNA - wąska i szeroka optyka. Tu szeroka optyka to takĹźe brak jakiejkolwiek. Tam jest wytłumaczone co to "penetracja" ;] - mniej sexualne niĹź by sie mogło wydawać.

wycięty kawałek: jest więcej tego - jedne z lepszych tekstów z netu:



Zalety i wady: odległość od roślin - inny kąt padania światła - soczewka ma to do siebie, że traci się na niej cześć dostępnego światła.
Odnosi się to do paneli z wieloma kolorowymi diodami - a nie na COB ale dalej jest dużo analogii - w zależności od stylu uprawy dodatkowe soczewki będą przydatne lub niekoniecznie.

W temacie jest także tekst o LAI i K - a to powiązane jest z tematami o kasowani części liści - czyli manipulowaniu jednym i drugim. Polecam to co KNNA pisał. Trudno o lepszego speca niż on.

btw: soczewki 120 stopni? bez nich ten Kąt to 180 - aż taka wielka różnica ;]?
tu strona 14: https://www.cree.com/led-components/media/documents/ds-CXB3590.pdf

Dzięki :D Trochę mi to rozjaśniło. Rozumiem, że lepiej będzie zostawić diody gołe, niż dawać soczewki.

Co do wyliczania radiatora, to może to Ci też coś pomoże. Chyba, że czytałeś pdfy :D

Dla odpowiednich warunków pracy diody, temperatura złącza nie powinna przekraczać 90%Tjmax. Ja liczę tak gdzies 60%.

Tj= 140stC x 0,6 = 84stC

Sprawność diody to ok 50-60%? tego nigdzie nie mogę znaleźć.. Załóżmy więc że 50% idzie w ciepło.

P=120w x 0,5 = 60w w ciepło przy zapodaniu 120w.

Zakładając temp. otoczenia 30stC, całkowitą rezystancje termiczną układu pozwalającą na osiągnięcie dobrego poziomu Tj wyznaczamy:

Rthja=(Tj-Ta) /P=(84stC-30stC)/60w= 0,9k/w

W przybliżeniu potrzeba radiatora o takiej rezystancji ternicznej. Oczywiście dochodzi do tego rezystancja diody i pasty. Czyli poniżej 0,9k/w. To się tyczy radiatora bez wymuszonego chlodzenia. Z chlodzeniem uzyskamy jeszcze lepszą temperaturę i dioda będzie śmigać aż miło.

---------- Post Zaktualizowany 18:30 ---------- Data pierwszego postu 18:25 ----------

Co tu się od***ało :D Myślę Sub, że się doczytasz tego..
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
Dzięki :D Trochę mi to rozjaśniło. Rozumiem, że lepiej będzie zostawić diody gołe, niż dawać soczewki.

To czy lepiej czy gorzej zależy od tak zwanej sytuacji. Widziałeś ten wątek: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?146388-Pomoc-przy-dobraniu-oświetlenia-75x75x175
są w nim obliczenia szacunkowe dla: CXB3590 4 takie diody i z Twoim boksem sobie by radę dały:

1,5 A -> temp 85 stopni: 160.8 lm/w 51,273 W : 3500K 80CRI typ [12801] - dla takich danych jest symulacja - w starym arkuszu troszkę na siłę ale raczej nie odbiega to za bardzo od realiów.

Tam szacunkowy strumień - taki nie oddający realiów za zbytnio - jest w granicy limitu tego co warto dać bez suplementacji CO2.

Co do wyliczania radiatora, to może to Ci też coś pomoże. Chyba, że czytałeś pdfy :D

Rzuciłem okiem: jeden mnie nieco zmartwił - rezystancja termiczna diody zależna od temperatury i niezbyt zgodna z danymi producenta.

W chwili obecnej mam na tapecie : inne dane do obrobienia - i strasznego lenia. Niestety cześć oprogramowania które jest niezbędne do wyliczeń nie chodzi pod niczym innym niż windows XP. Nie mam alternatywy muszę wykopać stary komputer.

Co tu się od***ało :D Myślę Sub, że się doczytasz tego..

Poradzę sobie. ;) Forum od jakiegoś czasu ma takie odjazdy. Jest i elektroda i inne miejsca : chęci przede wszystkim. Mam spory kopiec różnych danych do : przyswojenia ;] Ciekawszej natury : przy okazji stwierdziłem, że kalkulator do wyliczania sprawności paneli powinien podawać także dodatkowo sprawność "energetyczną" całego układu - no z i bez uwzględnienia strat na zasilaczu. Nieco utrudni to "cyferkologię" bo zaszyć trzeba nieco więcej niż cyferki odpowiadające lumenowi czy 1 mw - dla odmiennych typów diod: ale także przeliczenia tych wynikowych danych z sumowania nazad na waty - z wartości strumienia. Do zrobienia - opcji zaszywania danych energetycznych i strumienia w jednym bez potrzeby przeliczania raczej nie mam ochoty robić. Za dużo cyferek.

To co zamieściłeś jest w zasadzie kopią postu z elektrody ;). Wygląda bardzo podobnie.
I nie ma tego co mnie najbardziej interesuje : technika wyznaczania parametrów radiatora przy użyciu linijki.

To jest do zaszycia w formie jedno linijko-wej formułki ;] -> coś bardziej wyłudzanego trza wyszukać.
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Wątku nie widziałem, ale zaraz obczaje. Łap symulator od citizena :D Zapomniałem wstawić. http://www.lightingcompass.com/simulate2.aspx?pg=hCOB

;) Był kiedyś link do niego chyba. Strumienia fotonów nie liczy ;) - Zdecydowanie wolę to co Cree ma na swojej stronie. Ładna forma - jedyna wada brak eksportu tego do xls.

znasz na pewno: http://pct.cree.com/dt/index.html : cree daje dla swoich diod wszystko co sobie tylko można wymarzyć.
 
Ostatnia edycja:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
;) Był kiedyś link do niego chyba. Strumienia fotonów nie liczy ;) - Zdecydowanie wolę to co Cree ma na swojej stronie. Ładna forma - jedyna wada brak eksportu tego do xls.

znasz na pewno: http://pct.cree.com/dt/index.html : cree daje dla swoich diod wszystko co sobie tylko można wymarzyć.

Z tego co wyczytałem, to citizen bije na głowe cree i cxb. Powiedz mi, osobiście jak bys wykorzystał ten mój podłużny radiator? W sensie, jakie zastosował byś diody i ile sztuk na jednym radiatorze. Zastanawiam się między jedna dioda a dwie na radiator. Lub 4 diody słabsze.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Z tego co wyczytałem, to citizen bije na głowe cree i cxb.

Ja wpisując tu: http://www.lightingcompass.com/simulate2.aspx?pg=hCOB dane wcale taki tego pewien nie jestem.

Wpisywałem kryteria takie oparte na ostatniej symulacji jaką zrobiłem - sprawność w temp 85 stopni temp widmowa 3500K CRI min 80.

I jakoś przy tym samym prądzie na diodę nic mi nie wypluło - Zaraz sprawdzę dokładniej. Ja lubię cree - za przejrzystość informacji. Tam wszystko jest podane dokładnie tak jak być powinno - podobnie jest w wypadku kalkulatora na stronie samsunga. Nie wspominam już o tym jak dane wyglądają w wypadku chińskich producentów - nie wiem nawet czy to można traktować jako dane.

Powiedz mi, osobiście jak bys wykorzystał ten mój podłużny radiator?

Nie wiem. Tak na oko - to po pierwsze nie wiem jaki tam masz w tej chwili strumień fotonów - z tą lampą co jest: chwilkę coś się zaraz założy.

W sensie, jakie zastosował byś diody i ile sztuk na jednym radiatorze. Zastanawiam się między jedna dioda a dwie na radiator. Lub 4 diody słabsze.

Na pewno nie jedną - nie przy takim kształcie radiatora. Ty chcesz dołożyć trochę strumienia do tego co masz: a w takim wypadku - trzeba by mieć pojęcie o tym ile w chwili obecnej jest światła. Przekraczanie pewnej wartości nie ma wielkiego sensu - plon wzrośnie ale koszt tego wzrostu będzie wysoki. Wartość ta w wypadku uprawy bez suplementu CO2 to 800 umol/m2/s. [ tu są i inne opinie ale ta jest raczej dosyć kompromisowa - na jednej stronce podają nawet niżej 700 umol/m2/s ].

Chwilka założenia: źródło światła luckygrow modular 220 : powierzchnia 80x80 0,64 m2

Źródło światła - barwa: 2 x źródło światła na kwitnienie
Wymiary: 19,8 x 37 x 7,5 cm
Zalecany obszar uprawowy: 100 x 60 cm
Prawdziwy pobór mocy: 110 W
Głośność: 39 dB
Modular 220 objęty jest 36 miesięczna gwarancją.
Źródło światła 24 miesiące gwarancji.

Nie ma sprawności źródła: nie widzę także w wynikach wyszukiwania danych pomiarowych:
Założenia: sprawność nie mniej niż 1,5 umol/W : nie więcej niż 1,9 umol/W na pałę zupełnie.

165 umol => 257,8 umol/m2/s
209 umol => 326,6 umol/m2/s

Zdecydowanie poniżej sensownego minimum 500: nawet zakładając skrajny optymizm i sprawność 2,5 umol/w => 429,7

Załóżmy dla wygody, że jest to: średnia między dwiema pierwszymi wartościami: 292,2 umol/m2/s :
w takim wypadku dołożyć by trzeba minimum: 325 umol fotonów:

Przy sprawności diod 160 lm/W temp widmowej 3500K i CRI ok 80: jest to w granicach 140 W na samych diodach nie uwzględniając zasilania: z porządnym zasilaniem 155 W mocy całości.

Imo lepiej jest to zrobić przy pomocy minimum 4 diod rozłożonych tak aby strumień się możliwie równomiernie rozłożył na powierzchnię. [ trolle zawsze mają swoje widzimisię ]

panel: który masz: ma rozmiary: 19,8 x 37 - w sumie idzie to rozrysować ;) zaraz się rozrysuje.
 
Ostatnia edycja:

Ż**l

Ye
Rejestracja
Lis 1, 2010
Postów
10,997
Buchów
20,013
A to nie luminousy biją na głowę resztę? :/
 

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
Ja wpisując tu: http://www.lightingcompass.com/simulate2.aspx?pg=hCOB dane wcale taki tego pewien nie jestem.

Wpisywałem kryteria takie oparte na ostatniej symulacji jaką zrobiłem - sprawność w temp 85 stopni temp widmowa 3500K CRI min 80.

I jakoś przy tym samym prądzie na diodę nic mi nie wypluło - Zaraz sprawdzę dokładniej. Ja lubię cree - za przejrzystość informacji. Tam wszystko jest podane dokładnie tak jak być powinno - podobnie jest w wypadku kalkulatora na stronie samsunga. Nie wspominam już o tym jak dane wyglądają w wypadku chińskich producentów - nie wiem nawet czy to można traktować jako dane.



Nie wiem. Tak na oko - to po pierwsze nie wiem jaki tam masz w tej chwili strumień fotonów - z tą lampą co jest: chwilkę coś się zaraz założy.



Na pewno nie jedną - nie przy takim kształcie radiatora. Ty chcesz dołożyć trochę strumienia do tego co masz: a w takim wypadku - trzeba by mieć pojęcie o tym ile w chwili obecnej jest światła. Przekraczanie pewnej wartości nie ma wielkiego sensu - plon wzrośnie ale koszt tego wzrostu będzie wysoki. Wartość ta w wypadku uprawy bez suplementu CO2 to 800 umol/m2/s. [ tu są i inne opinie ale ta jest raczej dosyć kompromisowa - na jednej stronce podają nawet niżej 700 umol/m2/s ].

Chwilka założenia: źródło światła luckygrow modular 220 : powierzchnia 80x80 0,64 m2



Nie ma sprawności źródła: nie widzę także w wynikach wyszukiwania danych pomiarowych:
Założenia: sprawność nie mniej niż 1,5 umol/W : nie więcej niż 1,9 umol/W na pałę zupełnie.

165 umol => 257,8 umol/m2/s
209 umol => 326,6 umol/m2/s

Zdecydowanie poniżej sensownego minimum 500: nawet zakładając skrajny optymizm i sprawność 2,5 umol/w => 429,7

Załóżmy dla wygody, że jest to: średnia między dwiema pierwszymi wartościami: 292,2 umol/m2/s :
w takim wypadku dołożyć by trzeba minimum: 325 umol fotonów:

Przy sprawności diod 160 lm/W temp widmowej 3500K i CRI ok 80: jest to w granicach 140 W na samych diodach nie uwzględniając zasilania: z porządnym zasilaniem 155 W mocy całości.

Imo lepiej jest to zrobić przy pomocy minimum 4 diod rozłożonych tak aby strumień się możliwie równomiernie rozłożył na powierzchnię. [ trolle zawsze mają swoje widzimisię ]

panel: który masz: ma rozmiary: 19,8 x 37 - w sumie idzie to rozrysować ;) zaraz się rozrysuje.

Mój panel ma niby 2400umol/s. Jest to podane na stronie luyckygrow.

"
2.png


[h=3]Wyniki PAR na poziomie 2400 µmol/s*m²[/h] Panele LuckyGrow osiągają zawrotny wynik PAR na poziomie 2400 µmol/s*m²" o proszę.

A co do mojego projektu, zmiana planów. Zamówiłem 4x radiator o wymiarach 200x200x50 i planuje wsadzić na jeden panel taką diodę wysterowaną na 70W -> CLU048-1212C4-353M2M2-F1

Zasilacze dwa z serii elg bądź hlg z duuużym zapasem mocy na przyszłość. Tylko boje się jak ta dioda wytrzyma 36v?

Max pracuje przy 36.8v .

---------- Post Zaktualizowany 20:19 ---------- Data pierwszego postu 20:14 ----------

Chyba, że te 2400umol/s/m2 to wynik ich największego panelu :D
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Mój panel ma niby 2400umol/s. Jest to podane na stronie luyckygrow.
Panele LuckyGrow osiągają zawrotny wynik PAR na poziomie 2400 µmol/s*m²" o proszę.
A co do mojego projektu, zmiana planów. Zamówiłem 4x radiator o wymiarach 200x200x50 i planuje wsadzić na jeden panel taką diodę wysterowaną na 70W -> CLU048-1212C4-353M2M2-F1
Zasilacze dwa z serii elg bądź hlg z duuużym zapasem mocy na przyszłość. Tylko boje się jak ta dioda wytrzyma 36v?
Max pracuje przy 36.8v .

Nie cytuj całości wypowiedzi: źle to wygląda: Ten wynik jest podany jako wartość na powierzchnię. I jest to pewnie wartość odczytu w jakieś absu****nie małej odległości od panelu:

podają także coś takiego: http://luckygrow.com/themes/default-bootstrap/img/PAR/PAR220.png

Również mało użyteczne. Ale po tych wynikach - zakładając, że wszystkie dane są dla kwadratu o boku 120x120cm można wyczytać, że ten panel niczym szczególnym nie jest. odległość 51 cm - wartości na dwu wewnętrznych kwadratach: ;]

Sprawnością się wcale nie chwalą pewnie jest raczej niska.
 

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
Nie cytuj całości wypowiedzi: źle to wygląda: Ten wynik jest podany jako wartość na powierzchnię. I jest to pewnie wartość odczytu w jakieś absu****nie małej odległości od panelu:

Już się poprawiam co do cytowania :D Jestem leniwy a tak było wygpdniej, na jednego klika.


Również mało użyteczne. Ale po tych wynikach - zakładając, że wszystkie dane są dla kwadratu o boku 120x120cm można wyczytać, że ten panel niczym szczególnym nie jest. odległość 51 cm - wartości na dwu wewnętrznych kwadratach:

Sprawnością się wcale nie chwalą pewnie jest raczej niska.

Czyli raczej średniawy ten panel...

A co do robienia tych 4 paneli. Polecasz te diodę, którą podałem post wyżej? Czy może jakieś inne?

---------- Post Zaktualizowany 20:30 ---------- Data pierwszego postu 20:27 ----------

Co do tego luckygrow, widziałem fotorelacje i jakoś to dawało radę.. Więc aż taki do dupy chyba nie jest.

Co do mojego projektu, myślę iż te 280w wystarczy na kilka krzaków.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Już się poprawiam co do cytowania :D Jestem leniwy a tak było wygpdniej, na jednego klika.

A ja pijany.. zdeka

Czyli raczej średniawy ten panel...

Wiesz: Jeśli się nie chwalą - to zazwyczaj oznacza, że nie mają czym.

A co do robienia tych 4 paneli. Polecasz te diodę, którą podałem post wyżej? Czy może jakieś inne?

W tej chwili jestem pijanym nieco trollem. I nawet jako troll nic nie polecam.

Co do tego luckygrow, widziałem fotorelacje i jakoś to dawało radę.. Więc aż taki do dupy chyba nie jest.

Pewnie i nie. Jaka to była powierzchnia? I jakie osiągano plony? Rosło i 5 lat temu pod ledami z chin - a wtedy wydajności były naprawdę kiepawe.

Co do mojego projektu, myślę iż te 280w wystarczy na kilka krzaków.

Wystarczy. zapewne...

nawet i strumień około 500 umol/m2 jest ok. Na kolorowych ledach koło 350 sie sprawdzało jako tako. Co tam knna pisał? nie wiem czy chce mi sie szukać. Napije sie jeszcze i spać.

Pozdro

ps: lubię korektę ortograficzną bardzo
 
Ostatnia edycja:

dzefrej59

Well-known member
Rejestracja
Cze 13, 2020
Postów
385
Buchów
6
A ja pijany.. zdeka

Spoko luz :D Ja akurat jestem abstynentem, za to lubię psychodeliki od czasu do czasu. Polecam literature "renesans psychodeliczny" z Psychologii też coś lubisz?

W tej chwili jestem pijanym nieco trollem. I nawet jako troll nic nie polecam.

Daj znać jak wytrzeźwiejesz, jakie ledy wsadzić :D Będę dźwięczny.

Wystarczy. zapewne...

nawet i strumień około 500 umol/m2 jest ok. Na kolorowych ledach koło 350 sie sprawdzało jako tako. Co tam knna pisał? nie wiem czy chce mi sie szukać. Napije sie jeszcze i spać.

Czy to można jakoś wyliczyć ile będę miał umol/m2? Tego nie mogłem znaleźć, jak to sie liczy. Pozdro.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół