nasiona marihuany

Budujemy Quantum Board - dostepne opcje

Wyszukiwarka Forumowa:

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Ahooooj!

Zakladam temat w celu rozpatrzenia mozliwosci i zasadnosci budowy panelu opartego na diodach "mid range" jako alternatywe dla dyskotekowych-rozowych paneli i COBow. Research robilem jakis czas temu, wiec moze cos ciekawego sie pojawilo, co warto wziac pod uwage. Ze swojej strony chcialbym przyblizyc piec rozwiazan i zrobic maly ranking. Niestety moja wiedza techniczna jest jaka jest, wiec tutaj o pomoc i analize chcialbym poprosic mr [MENTION=90095]sub23[/MENTION], ktory mam nadziejez ze pospamuje wykresami i przemysleniami, ktorych w wiekszosci nie zrozumiem, ale moze uda sie wyciagnac jakies wnioski. Nie bralem pod uwage wielu rzeczy, ale moze uda sie uzupelnic te dane z wasza pomoca :)


Najlatwiejszym sposobem na zbudowanie quantum boarda jest uzycie paskow led. Na rynku mamy dwoch producentow, ktorych warto wziac pod uwage: Samsung i Bridgelux. Nie znalazlem info o innych diodach sredniej mocy, ktore nadalyby sie do uprawy - bede wdzieczny za uzupelnienie info, jezeli jest inaczej ;)

Sprawdzmy co oferuje Samsung:
- F-series oparte na diodach LM561C
- H-series oparte na diodach LM561C
- Q-series oparte na diodach LM301B

Bridgelux ma w ofercie dwa produkty, ktore warto przeanalizowac:
- EB Strips gen.2 najprawdopodobniej na diodach 2835
- EB Strips gen.3

Wszystkie warianty sa dostepne w trzech dlugosciach:
- 275mm (Samsung), 280mm (Bridgelux)
- 560mm
- 1120mm

... i czterech temperaturach barwowych: 3000K, 3500K, 4000K i 5000K (z wyjatkiem EB gen.3)


Krotkie omowienie poszczegolnych produktow:

- Samsung strips F-series:
Az 144 diody w paskach 560mm, dla porownania seria H ma 48 szt, Q - 40, a Bridgelux EB.2 112szt.
Do wyboru mamy jedna opcje o dlugosci 275mm (jeden rzad/pasek) i po dwie konfiguracje dluzszych paskow - jeden oraz dwa rzedy ledow.

Part numbery serii F o dlugosci 560mm wraz z podstawowymi danymi:

LT-F562B (72 Diodes, 8 Series x 9 Parallel, Voltage = ~24V, Max Current=1800mA)
3000K: SI-B8V261560WW
3500K: SI-B8U261560WW
4000K: SI-B8T261560WW
5000K: SI-B8R261560WW

LT-F564B (144 Diodes, 16 Series x 9 Parallel, Voltage = ~48V, Max Current = 1800mA)
3000K: SI-B8V521560WW
3500K: SI-B8U521560WW
4000K: SI-B8T521560WW
5000K: SI-B8R521560WW

Cena dla wersji z 72 diodami 3000K: ok 65 pln
Cena dla wersji z 144 diodami 3000K: ok 120 pln


- Samsung strips H-series:
Mniejsza ilosc diod niz w przypadku serii F, czyli bedziemy potrzebowac wiecej paskow, zeby osiagnac podobna moc. Dostepne tylko jednorzedowe paski.

Part numbery serii H o dlugosci 560mm wraz z podstawowymi danymi:

LT-H562D (48 Diodes, 8 Series x 6 Parallel, Voltage = ~24V, Max Current = 1200mA)
3000K: SI-B8V11156HUS
3500K: SI-B8U11156HUS
4000K: SI-B8T11156HUS
5000K: SI-B8R11156HUS

Cena dla wersji 3000K, 48 diod: ok 60 pln


- Samsung strips Q-series:
Seria Q oparta jest na nowszych i bardziej wydajnych diodach. Wg deklaracji producenta ich efektywnosc to ponad 200lm/W (diody LM561C - 187lm/W). Wszystkie dlugosci posiadaja jeden rzad ledow.

Part numbery serii Q o dlugosci 560mm wraz z podstawowymi danymi:

LT-Q562A (40 Diodes, 8 Series x 5 Parallel, Voltage = ~24V, Max Current = 1,000mA)
3000K: SI-B8V101560US
3500K: SI-B8U101560US
4000K: SI-B8T101560US
5000K: SI-B8R101560US

Cena dla wersji 3000K, 40 diod: ok 53 pln


- Bridgelux EB gen.2
Wydajnosc deklarowana przez producenta na przyzwoitym poziomie 180lm/W, co sprawia, ze diody Bridgelux sa ciekawa alternatywa dla Samsunga, szczegolnie jak porownamy ceny poszczegolnych konfiguracji.

Part numbery EB gen.2 o dlugosci 560mm wraz z podstawowymi danymi:

BXEB-L0560Z-xxx2000-C-B3 (112 Diodes, 7 Series x 16 Parallel, Voltage = ~20V, Max Current = 1400mA)
3000K: BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3
3500K: BXEB-L0560Z-35E2000-C-B3
4000K: BXEB-L0560Z-40E2000-C-B3
5000K: BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3

Cena dla wersji 3000K, 112 diod: ok 24 pln



- Bridgelux EB gen.3
W trzeciej generacji paskow od Bridgelux dostajemy mozliwosc wyboru wersji CRI 80 albo CRI 90, czego nie znajdziemy w pozostalych specyfikacjach - wszystkie Samsungi i EB gen.2 maja CRI na poziomie 80. Zakres temperatury barwowej rowniez zostal rozszerzony: mozemy wybrac cieple 2700K, mozemy wziac zimne 5700K, czego nie oferuja pozostale rozwiazania. Wydajnosc od 156lm/W do 200lm/W, w zaleznosci od koloru i CRI.


Part numbery EB gen.2 o dlugosci 560mm wraz z podstawowymi danymi:

BXEB-L0560Z-xxx2000-C-C3 (Voltage = ~20V, Max Current = 1400mA)
CRI 80:
2700K: BXEB-L0560Z-27E2000-C-C3
3000K: BXEB-L0560Z-30E2000-C-C3
3500K: BXEB-L0560Z-35E2000-C-C3
4000K: BXEB-L0560Z-40E2000-C-C3
5000K: BXEB-L0560Z-50E2000-C-C3
5700K: BXEB-L0560Z-57E2000-C-C3

CRI90:
2700K: BXEB-L0560Z-27G2000-C-C3
3000K: BXEB-L0560Z-30G2000-C-C3
3500K: BXEB-L0560Z-35G2000-C-C3
4000K: BXEB-L0560Z-40G2000-C-C3
5000K: BXEB-L0560Z-50G2000-C-C3
5700K: BXEB-L0560Z-57G2000-C-C3

Cena dla 3000K, CRI90: ok 35pln



--------

Posilkowalem sie cenami z pierwszych wynikow google, dlatego kalkulacje moga byc lekko przeklamane. Ceny Bridgelux mocno odstaja od Samsunga, ale tutaj sa problemy z dostepnoscia i... renoma Samsunga jest nieco lepsza.


Teraz porownajmy konkrety, ale mocno upraszczajac. Zalozmy, ze skladamy panel o maksymalnej mocy 300w. Realna moc, jaka chcialbym uzyskac to ok 150w plynace z gniazdka. Dlugosc 560mm wydaje sie najlepszym rozwiazaniem do mich potrzeb. Nie biore pod uwage zasilaczy i innych elementow, policze koszt samych paskow led.

- F-series (wersja z 144 diodami): max moc ok 85W, potrzebujemy 4 sztuki. Cena: 480 pln.
- H-series: max moc ok 28W, potrzebujemy 11 szt. Cena: 660 pln.
- Q-series: max moc ok 24W, potrzebujemy 13 szt. Cena: 689 pln.
- EB Strips gen.2: max moc 28W, potrzebujemy 11 szt. Cena: 264 pln.
- EB Strips gen.3: max moc 28W, potrzebujemy 11 szt. Cena: 385 pln.


Wnioski? Bridgelux jest zdecydowanie tansza opcja, o ile znajdziemy je na stanie. Ciekawa opcja wydaja sie paski CRI 90, pytanie tylko czy warto do nich doplacic. Samsung wypada drozej, ale Samsung uchodzi za lidera w jakosci i mozliwosciach, s seria F daje nam zdecydowanie najwieksza moc z pojedynczego paska. Niestety, ceny sa duzo wyzsze niz COBow, np CLU048-1812 o max mocy ~150w kosztuje w okolicach 80 pln, czyli do uzyskania max 300W wystarcza dwie sztuki. Cena dotyczy samych ledow, teoretycznie reszta kompotentow panelu opartego na cobach bedzie nieco wyzsza (wydajniejsze/aktywne chlodzenie, wiekszy radiator).


Diody mid range wydaja sie ciekawa alternatywa dla COBow, biore je pod uwage ze wzgledu na niska wysokosc boksa i mozliwosc rozswietlenia calego sufitu, co moze pozwolic na zmniejszenie odleglosci ledow od rosliny. Kusi tez temperatura, jaka osiagaja i brak koniecznosci aktywnego chlodzenia - chociaz tutaj moze byc roznie, w zaleznosci od warunkow w pomieszczeniu uprawowym.

Jestem dosc slaby w tematyce led, moglem sie walnac w kilku miejscach, dlatego tez bede wdzieczny za wskazanie bledow.
[MENTION=85096]OG Gucilla[/MENTION] widzialem u ciebie panel na Samsungach, podzielisz sie opinia/uzytymi komponentami/cena/odczuciami? Czekam az wykorzystasz swoj panel solo, bez dodatkowego swiatla ;)
[MENTION=78183]dnx[/MENTION] jezeli dobrze pamietam to tez misles do czynienia z tymi diodami, moge liczyc na twoja pomoc?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Honza napisał:
Niestety moja wiedza techniczna jest jaka jest, wiec tutaj o pomoc i analize chcialbym poprosic mr [MENTION=90095]sub23[/MENTION], ktory mam nadziejez ze pospamuje wykresami i przemysleniami, ktorych w wiekszosci nie zrozumiem, ale moze uda sie wyciagnac jakies wnioski.

A tam nie rozumiesz ;]

Tu za bardzo nie ma możliwości spamowania wykresami.

  • wszystkie diody są białe : brak bardziej zaawansowanego doboru widma :
  • diody od obydwu producentów mają w zasadzie identyczne z punktu widzenia uprawiacza "widma" przy zbliżonych temp. widmowych i CRI - tylko te o wysokich CRI nieco odbiegają ale także nie tyle co by się było czym przejmować.
  • zakresy dostępnych temperatur widmowych - a wiec % udziału niebieskich fotonów oraz udziału IR w wypadku diod ciepłych są podobne.
  • różnice sprawności pomiędzy diodami są : zrobić tabelkę z porównaniem ewentualnie by można : choć wykresy wyglądały by ciekawiej. umol/W - dla typów binów - w zależności od prądu.
  • możliwa jest obrazkowa analiza kosztów uzyskania strumienia - czy warto lepsze wyżej puszczać - czy tańsze nisko dla uzyskiwania tych samych wartości strumienia
Łączenie pasków o odmiennych temp widmowych w celu modyfikowania % udziału fotonów niebieskich także niekoniecznie ma sens. Choć w niektórych komercyjnie dostępnych panelach takie rozwiązania są stosowane - razem z niewielkim zazwyczaj dodatkiem diod 660. Często z dodanymi pojedynczymi diodami IR, które z uwagi na to ile ich jest nie mają wpływu na cokolwiek. [ takie wrażenie po ob. kilku dostępnych gotowców ]
Można łączyć - tylko czy warto ? Można zapewne i regulować prąd na paskach o odmiennej temp widmowej i zmieniać % udział niebieskiego pomiędzy fazami wzrostu - warto ?

Dobieranie długości pasków - pod konkretne pomieszczenie - tak aby uzyskać możliwie jak największą równomierność oświetlenia. Także nie ma co za bardzo mieszać i spamować.

Można by "ewentualnie" spłodzić i jakiś arkusz obliczeniowy z zaszytymi SPD tych diod - może i razem z modułem do wyliczania sprawności lum/W w zależności od prądu na którym się to puści - w data sheet pewnie jest krzywa z przebiegiem w % i sprawność binu dla konkretnego prądu?. Co by łatwiej dobierać sobie ilość pod konkretny boks - przy założeniu jakieś docelowej wartości strumienia. Dodatek/kwiatek do kożucha. [jest Ktoś komu chyba? z przyczyn /?nieznanych?/ trzeba kupić kożuszek - ale bez dodatków do hmm.. chyba poza miejscową tematyką - ale potencjalnie o wiele "ciekawsze" od tego tematu - piekło za rogiem]
Ba: - jakaś analiza błędów "+-". Gdzie ja poupychałem oprogramowanie - podstawowe narzędzie ruszy tylko na XP - pod nowsze systemy nie ma wersji "studenckiej".

Nie mam żadnych innych pomysłów na spam. Jeśli Ktoś ma niech wrzuci.

Honza napisał:
Wnioski? Bridgelux jest zdecydowanie tansza opcja, o ile znajdziemy je na stanie. Ciekawa opcja wydaja sie paski CRI 90, pytanie tylko czy warto do nich doplacic. Samsung wypada drozej, ale Samsung uchodzi za lidera w jakosci i mozliwosciach, s seria F daje nam zdecydowanie najwieksza moc z pojedynczego paska.

Rośliny maja raczej głęboko gdzieś CRI - raczej nie warto - choć gdzieś ktoś kiedyś pisał, że jest inaczej.

Honza napisał:
Zakladam temat w celu rozpatrzenia mozliwosci i zasadnosci budowy panelu opartego na diodach "mid range" jako alternatywe dla dyskotekowych-rozowych paneli i COBow.

Kolorowe panele są martwe jako DIY. Choć sprawności jakie idzie wydusić są naprawdę dobre.
A COB mają wady - na qb można osiągnąć nie tylko lepsze sprawności ale i zdecydowanie lepszą równomierność oświetlenia. Przy używaniu pojedynczych mocnych COB równomierności są raczej nieszczególne.
Jedyne co odpada to "optyka" tu się w szczególnie w wersji DIY nie dołoży żadnych soczewek - panel zawsze będzie przeznaczony do pracy w niewielkich odległościach od szczytów.

Więcej spamu dziś chyba nie wyduszę.
 
Ostatnia edycja:

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
To wysokie CRI jako argument "za" przewijalo sie gdzies na forum, przy diodach COB, stad tez patrzylem na te wartosci. Jezeli nie ma wiekszej roznicy to zapoluje na te bridgeluxy drugiej generacji, bo dla mnie najwazniejszy jest stosunek jakosci do ceny, a przy Samsungach srednio to wypada. Jak cos wymodze to pochwale sie w tym temacie
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

To wysokie CRI jako argument "za" przewijalo sie gdzies na forum, przy diodach COB, stad tez patrzylem na te wartosci.

Daj linka. Ciekawi mnie jaka była argumentacja. Rosło dobrze pod HPS i rośnie nadal - CRI żadne - udział niebieskich fotonów minimalny w porywach 6% - prawie nie ma czerwieni - rosło dobrze pod panelami składającymi się z royal blue i 660 - panelami royal blue kropla bieli symboliczna + 2 rodzaje czerwieni 630/660. Rośliny mają raczej CRI w bardzo głębokim poważaniu. Lepiej fotki będą wychodziły.

tematy z CRI które ja pamiętam:


taki obrazek z porównaniem mi się jeszcze nawinął w jednym ze starych wątków - różnica strumień z 1lm widoczna w cyferkach i odmienne przebiegi - udział fotonów niebieskich prawie taki sam:

kolejne.jpg


i kolejny obrazek: niskie CRI i średnie CRI

nichie_oemienne_CRI.jpg


Jezeli nie ma wiekszej roznicy to zapoluje na te bridgeluxy drugiej generacji, bo dla mnie najwazniejszy jest stosunek jakosci do ceny, a przy Samsungach srednio to wypada. Jak cos wymodze to pochwale sie w tym temacie

Doczekać się nie mogę. Jak wysoko chcesz to puszczać ?

patrząc na to: https://www.samsung.com/led/lighting/mid-power-leds/3030-leds/lm301b/
Rozstrzał FV jest spory
  • bin AY 2,6-2,7
  • bin AZ 2,7-2,8
  • bin A1 2,8-2,9
Do tego dochodzą biny sprawności - różnica między AY 5K a A1 5K będzie całkiem spora.
Wykresy SPD są w tym średniej jakości - ale ujdą w tłoku.
paski miały być na tych diodach - trzeba by patrzeć na dane pasków ;]

kolejne samsungi: LM561C
https://www.samsung.com/led/lighting/mid-power-leds/5630-leds/lm561c/
jejku oczy mnie od tych cyferek już bolą - SPD dają w data sheet te same.

pora popatrzeć na Bridgelux EB
https://www.bridgelux.com/products/eb-series
Nie podoba mi się sposób podawania informacji - wartości typowe - brak zmienności realnej ? nie binuja FV

w wypadku tych pasków na samsungach pewnie tak samo jest?

ps: chyba złośliwie zakupie kożuszek typu "miś". a co niech będzie ciepło.
 
Ostatnia edycja:

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
[MENTION=90095]sub23[/MENTION] niestety nie mam czego podlinkowac, bo to dyskusje z sb. Krazyla tutaj tez grafika autorstwa Darka, ktory gdzies wsiakl. Na czerwono diody, ktore sa najlepsze bo "ultra cri lvl". O argumentach na ten temat to nie ze mna ;)

led.png



Co do drugiej czesci wypowiedzi, niestety nie rozumiem o co chodzi, mozesz wylozyc laikowi co mi mowia te literki i cyferki, gdzie znalezc info przy zakupie?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

@sub23 niestety nie mam czego podlinkowac, bo to dyskusje z sb.

Szkoda. Zawsze warto zobaczyć czym ktoś uzasadnia opinię taką a nie inną. Wydaje mi sie, że spotkałem się z podobnymi na zachodnich forach. [ czytaj widziałem na 100%] Ale do mnie to jakoś zupełnie nie docierało. Niby czemu? trochę mniej tu trochę więcej tam spłaszczony i nieco rozciągnięte SPD - co by wydusić lepsze oddawanie kolorów. Jaki to mogło by mieć realny wpływ na ?.

HPS:

słabo odtworzone spektrum - nie pomne typu dokładnie.
hps_2Bcfl.jpg

porównanie ulicznego HPS i greenpower Philipsa
greenpower.jpg


MH:
nie ma na forum - wykresów spektralnych dziwne ?!

Świetlówki:
trójpasmówki:

228.jpg


porównanie widma świetlówki kompaktowej 2700K i leda philipsa : - tu wartości strumienia wyplutego przez 23W tornado i 9W philips led 2700
23_9_philips.jpg


ledy/kolorowe:

dawny BML
BML_GROW_MAX_Chart__27274_1412972276_1280_1280.jpg


porównanie kilku:
32.jpg


porównanie pomiarowych danych kilku paneli kolorowych produkcja głównie chińska z 5-6 lat temu:

35.jpg


to wszystko rośliny miały w głęboko w D. A tak drobne różnice jak między CRI 80 a 90-parę mają robić różnice ;]


Krazyla tutaj tez grafika autorstwa Darka, ktory gdzies wsiakl. Na czerwono diody, ktore sa najlepsze bo "ultra cri lvl". O argumentach na ten temat to nie ze mna ;)

A szkoda, że nie z Tobą. Chętnie bym poczytał czemu - zapewne jakieś opinie zewnętrzne - na niektórych forach, niestety nie tym - ludzie toczą prawdziwe batalie na temat przewagi gruszki nad pietruszką. Może sobie sam poszukam jakie argumenty w tym wypadku są przytaczane. Pewnie je widziałem, ale wydały mi się nieracjonalne i "skasowałem" automatycznie zapis z pamięci.

Co do drugiej czesci wypowiedzi, niestety nie rozumiem o co chodzi, mozesz wylozyc laikowi co mi mowia te literki i cyferki, gdzie znalezc info przy zakupie?

Co podają przy tych paskach? Teoretycznie czysto można by się było spodziewać zróżnicowania cenowego pomiędzy paskami w zależności od tego jaki bin diod został użyty do ich skomponowania. Najdroższe powinny być paski z diodami o niskich wartościach FV w połączeniu z wysokim binem sprawności.
Różnica między najgorszym przypadkiem - a najlepszym - patrząc na data sheet jest niemała. W wypadku diod mocy cree szło dobierać bardzo dokładnie diody - wszystko było binowane.

Chwila 22:02 nie chce mi się dziś już nic przeglądać. Musiałbym podrukować dane i zacząć to zbierać w całość. Tylko cholera o jaki grzyb? sztuka dla sztuki => Lepiej wyjdę na poszukiwaniach ładnego kożuszka na misiu. - to byłby dobry prezent. w sam raz na lato [ zima wasza - wiosna nasza - a lato muminków - jesieni już nie będzie ]

Pora zapalić [ nikotyna - tylko nikotyna ]

---------- Post Zaktualizowany 23:03 ---------- Data pierwszego postu 22:04 ----------

nawóz mam :D
jaki? organiczny? jak to powiadają shit in =>=>=> shit out a z =>=>=> związana jest zaawansowana analiza która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania - bez niej świat, taki jaki znamy... się zawali.

a ja mam obrysowane spectrum diody clu 048 93CRI CCT około 3400K

temat:https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?133246-Wyliczenie-PPF-PPFD

widmo_CLU~0.jpg

clu.jpg


nie wiem tylko co to ma do rzeczy: tyle co kożuszek z misiem na letnie dni

Jutro obrysowywanie samsungów - o ile mi się nie odechce. Sztuka dla sztuki.
 
Ostatnia edycja:

OG Gucilla

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 20, 2017
Postów
715
Buchów
1,286
Odznaki
3
No siema Honza ;) Widze ze i Ty zaczynasz zglebiac arkana magii. Poczatki sa dosc enigmatyczne ale szybko przekonasz sie ze to nic strasznego i z latwoscia zbudujesz swoje wlasne cacko.
Co do kosztow odsylam do poprzedniej fotorelacji gdzie opisalem jak to wygladalo w moim przypadku.
https://www.forum.haszysz.com/showt...Destro99-TROPICANA-COOKIES-F4-OS-Zacier/page2
Na radiator polecam zwykle aluminiowe teowniki ktorej znakomicie sprawdzaja sie jako budrzetowy zamiennik gotowych radiatorow. Na marginesie dodam ze paski led ktore uzylem w swoim projekcie praktycznie wcale sie nie grzeja i zadne aktywne chlodzenie nie jest konieczne. Takze te dwa wielkie wolnoobrotowe wentylatory sa zbedne. Przekonalem sie o tym niestety dopiero w trakcie uzytkowania gdy testowalem jak cala konstrukcja zachowuje sie w warunkach bojowych. Panel nie grzeje sie wiecej niz kilka stopni ponad temp otoczenia nawet przy pasywnym chlodzeniu.
Jestem zdecydowanie zadowolony z mojej konstrukcji i obecnie na stare marsy300 patrze jak na zle zainwestowana kase bo moglem ten fundusz od razu przeznaczyc na samorobke.
Na vegu panel chodzil sam i zdecydowanie zdaje egzamin. Powodzenia w zmaganiach:) I frajdy z budowy zycze;)
 
Ostatnia edycja:

Phnom

#support
Weteran
Rejestracja
Lut 8, 2012
Postów
1,162
Buchów
1,682
Odznaki
3
Dobry :lum: Sorry za opóźnienie.

W założeniu że chciałbyś upchać 12 stripów jak pisałeś tych Bridgeluxów to zasilacz pod to HLG240-C700 wtedy max wyciągniesz z tego ok 150W na wyjściu. Można upchać HLG240-C1050 jest delikatnie za mały i max puścisz na tym ok 200W (poleci na 1A niecałym, brakuje V w zasilaczu) po odjeciu sprawności zasilacza... Więcej nie ma co kręcic tego do twojego boxiwa. Wybrałbym jednak tego HLG240-C1050 zawsze masz jakiś zapas a ten drugi mniejszy brat musiałby leciec na max prądzie... Masz w tym drugim ok 50W więcej w zapasie w razie W. Stripy bym przymocował do ramy w kwadrat z teowników/kątowników aluminiowych np 580x580 i zrobił 12 sztang w srodku. Możesz to poskręcać/ponitować. Powinno banglać nieźle. Dość duża sprawność lm/w i zbędne chłodzenie dla mnie same +. Jak ktoś używa to niech zerknie na ten zasilacz ale wydaje mi się że nic nie spalisz :) Pozdro i miłego majsterkowania!
 

dnx

the jungle is massive
Rejestracja
Paź 26, 2015
Postów
2,617
Buchów
2
Odznaki
1
Jak swoje panele skladalem tylko na diodach cree cxb3590,citizen clu048 i clu058 oraz bylo to dobrych kilka lat temu..
Od tego czasu jak widze technologie jak sie posunela to meksyk.
Mieszanie barw juz od dawno bylo stosowane w diy oraz gotowcach lecz czy to rzeczywiscie ma sens. Nie widzialem az takich roznic w wynikach a jak tak to za pewne bardziej przez reke farmera niz samo oswietlenie . Ja stosowalem zawsze barwy 3500k i bylem,jestem zadowolony. Spektrum oraz index jak ma byc i rosliny zadowolone ;)
Duzo zalezy od mocy jakiej bedziesz chcial uzyc. U mnie diody cxb cxy clu048 mialem 50-60w na diode i spokojnie dawalo rade pasywne chlodzenie. Jak puszczalem clu058 jakos 140w na diode to juz bez aktywnego padaka. Wiatraki silence f cos tam 12x12 na szerokosc radiatora ,wystarczajaco go chlodzil. Do tego wiatraki te maja sensor temp ktory reguluje obroty w zalenosci od temp. Wystarczy ze sensor zamontowalem w srodku radiatora i podczas wyzszej temp w boskie panele byly bardziej chlodzone. Fajne.
Bierz zawsze najnowsze generacje diod ,i zadbaj o odpowednie schlodzenie a beda Ci swiecily o wiele wydajniej a przede wssystkim dluzej.
Zlozysz jeden panel i zaraz bedziesz myslal nad kolejnym nieco ulepszonym hehe.
Ta suplementacja 660nm to dobra do efektu emerosna .
Montowalem w jednym diody jako suplementacja 660 a w kolejnym same coby 3500k i nie zaywalem roznicy wielkiej..
Jedynie przydalo sie do inicjowania ciemni przez co udalo sie skrocic cykl chyba cos kolo tygodnia.

Powodzonka i wrzucaj co tam skladasz. Mnie tez cos korci pomajsterkowac .

Pzdr
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia (zob. dobrostan subiektywny).

BTW: Musze co nieco odszczekać : jest powód dla którego super-wysokie CRI może być ok.

Wyższy strumień z każdego lm.

diody_odmienne_CRI.jpg


Tu jest przyczyna. Przy podobnej sprawności fotometrycznej będą sporo lepsze.

Art: https://store.yujiintl.com/blogs/hi...nfluencing-the-photosynthetic-photon-efficacy

Jak się to pr. Szacować na posiadanych SPD - wychodzi - dziwnie ;) Po pierwsze porównuje 3500K z 4000K i to o odmiennych SPD - po drugie - to SPD nie pomiarowe.
 
Ostatnia edycja:

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Zbudowaliśmy

Witam

Oto mój panel, zdjęcie bez okablowania:
IMG_20200924_153330.jpg
IMG_20200924_153330.jpg
IMG_20200924_153330.jpg


Chciałbym zaznaczyć, że projekt jest skrojony pod jesienną/zimową uprawę ostrych papryczek.
Nie ma to jak świeże ostre papryczki w curry.

Czego potrzebowałem:
- 4 x panel LED 48xLM561C (24W)
- 1m kątownika
- 4m ceownika
- blachowkręty (czym krótsze tym lepiej)
- kabel (jednożyłowy) 1mm
- kabel z wtyczką
- 5 x złączka na dwa kable (żeby podłączyć zasilacz)
- 4 x złączka do połączenia 5 kabli
- Zasilacz

Trochę pracy później (mierzenie, cięcie, wiercenie, wkręcanie):

Zasilacz CLG-60-24 (bo tanio kupiłem) po podłączeniu szeregowym:
Napięcie: 22,5 V
Natężenie na całym układzie: ok. 2,4x A
Natężenie na panel: ok. 600 mA
Moc: ok. 13,5W

Z pomiarów domowych (w centrum):
- odległości 20cm 50000 lumen (pi razy drzwi ppfd: ok. 700)*
- odległości 30cm 35000 lumen (pi razy drzwi ppfd: ok. 500)*

*obliczenia ppfd czysto teoretyczne.

Po godzinie pracy panel był przyjemnie ciepły w dotyku.

Mam zamiar to zainstalować w otwartym regale metalowym z marketu budowlanego (70x35x100), czekam tylko żeby ostatnie balkonowe papryczki dojrzały, aby je rewegetować (mszyce zżerają mi rośliny a do domu szkodników nie chcę bać - nie ma liści/nie ma problemu).

Zobaczymy jak będzie
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Zobaczymy jak będzie

Jakoś na pewno.
To jaki prąd idzie na każdy z tych 4 - ... 0,6A ?
One nie mają maxa 0.2 A ?
Ja tam się nie znam ale dziwnie mi to wygląda.
 
Ostatnia edycja:

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Jakoś na pewno.
To jaki prąd idzie na każdy z tych 4 - ... 0,6A ?
One nie mają maxa 0.2 A ?
Ja tam się nie znam ale dziwnie mi to wygląda.

Witam

1 panel/listwa ma 48 diod LM561C (8s x 6p).
Producent podaje 24W max, ale teoretycznie to 28.8W (max. to natężenie 1.2A).
Dodatkowe info:
Barwa 3000k
Cri 80

Sprawność użytego zasilacza to 0.9 co daje ok. 54W za nim.

54W/4 = 13.5 W na panel

Wychodzi tyle samo z jakiej strony człowiek by nie patrzył.
 

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Czy to na pewno LM561C?

Witam

Dość lakonicznie brzmiały moje poprzednie posty więc podam trochę więcej detali.
Od kilku miesięcy zacząłem interesować się QB - przeczytałem dużo internetu.
Moja wiedza jest teoretyczna - zbudowałem cały jeden panel.

Jedną z ważniejszych kwestii jest "czy to jest LM561C Samsunga"?

Inspekcja wizualna:

LM561B, LM561B+, LM561C
LM561_porownanie.jpg

(Z materiałów Samsunga)

Zdjęcie tego co dostałem (2 panele trafiły pod koła samochodu stąd zdjęcia - więc coś ciekawego dla wielbicieli LEDowego porno):

co_kryje_w_srodku.jpg

Element_2.jpg


A tutaj nieuszkodzona:
LM561c.jpg


Z kolanowej matematyki na płaszczyznach wyszło mi, że w wersji B i B+ element świecący ma poniżej 1mm (0,8mm) a w wersji C jest to powyżej 1mm (1,2mm).

Na zdjęciach widać, że elementy mają powyżej 1 mm.

Są oczywiście inni producenci którzy robią diody 5630/5730, ale z tego co się zorientowałem używają innej architektury budowy.

Więc sądzę, że rzeczywiście mam LM561C.

Kolejna sprawa to Bin:
Widoczna czarna kropka na zdjęciu to dioda Zenera (chyba tak to się nazywa) - to nie jest Bin S6...
Przy tym binie powinna być bardzo słabo widoczna.

Bin S5, S4:
Wizualnie nie da się określić nic więcej.
Jedynym sposobem byłoby przetestowanie diody, niestety nie mam odpowiednich narzędzi.
To samo dotyczy binu dla napięcia.

Wniosek:
Raczej dostałem to za co zapłaciłem, aczkolwiek nie jestem pewien na 100%



Wracając do panelu, który zrobiłem:
Koszt:
4 x panel LED = 240 PLN
Materiały na ramę (ceowniki, kątownik, śruby) = 50 PLN
Kable złączki = 12 PLN
Zasilacz = 40 PLN (bardzo dobry deal)
Taśma termoprzewodząca (czy jak to się nazywa) = 30 PLN

Suma = około 380 PLN

Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale może growlog nie konopny z tego będzie.

Jeżeli coś przeoczyłem, bądź mam złe informacje - proszę mnie poprawić, lubię się uczyć.


Wracając do tematu głównego:

Znalazłem producenta gotowych zestawów: supergreenlab
Specjalizują się w zestawach, które można zainstalować na ścianie szafki.
Używają paneli 15W bez radiatora na diodach LM301 do tego zintegrowanie oświetlenia z aplikacją na telefon.
Polecam zobaczyć filmiki z YT, może kogoś to zainspiruje.
Moim zdaniem to ciekawy pomysł na wykorzystanie paneli QB, tylko z ceną trochę gorzej.

Dziękuję za buchy z pierwszego postu.

Pozdrawiam
 

Yoyolozen

Member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
12
Buchów
3
Może chińskie z Ali?

Witam

Jakoś ostatnio mało czasu miałem.

Może teraz o Quantum Boardach z Ali-prawie-expressem.
Można znaleźć wszystko od gotowych zestawów po komponenty a prawie wszystko taniej niż europie.
Prawie bo czasem trzeba zapłacić cło, VAT i firmie kurierskiej.
Jeżeli sprzedawcy mają swoje magazyny w UE, dostaniemy towar w miarę szybko i bez dodatkowych kosztów.
Dobre ceny są też związane z tym, że chińczycy unikają płacenia VAT - systemu nie rozgryzłem, ale mam podejrzenia.

Aby kupić to za co się płaci nie polecam Ali.
Jednym ze źródeł, gdzie dostajesz to co reklamują jest firma HLG (nie mylić z zasilaczem - dobry chwyt marketingowy).
Jakiś czas temu zaprzestali produkcji w Chinach. Kupują diody bezpośrednio od Samsunga i montują na amerykańskiej ziemi.

Teraz na topie są diody LM301b/301h - różnica jest taka, jakie diody mają parametry schodząc z tej samej linii produkcyjnej.
Podejrzewam, że HLG kupuje większość diod LM301h o najwyższych binach jakie Samsung produkuje.

Jeżeli miałbym coś wybrać aktualnie z Chin były by to LM301b lub trochę starsze LM561C (większa szansa, że dostanie się to co reklamują).

LM301b są używane w spider-farmerach / marsach - duzi gracze zapewne łapią najlepsze kąski.
LM301b/h są też niby używane w klonach - teraz pytanie czy to na pewno LM301b? Jeżeli tak i wierzyć w opisy "TOP BIN" w rzeczywistości może okazać się diodą z "górnego kosza na śmieci" - dosłownie.
Są i inne możliwości - jeden chińczyk sprzedał drugiemu gorsze diody w opakowaniach po tych najlepszych.

Trochę humoru:

Rozmowa z Chińczykiem:
- Jaki bin mają te diody LM561C cc2700k?
- Bin S6, tylko taki sprzedajemy!

(Dla ułatwienia powiem, że max. bin dla LM561C cc2700k to S5)

Z uwagi, że popyt największych graczy na LM561C spadł, można założyć, że większość sprzedawców jest uczciwych. Dioda LM561B+ na pierwszy rzut oka wygląda jak LM561C. Napis "S6" w reklamie czy na opakowaniu może nic nie znaczyć...

Epistary są najbardziej popularne w niskobudżetowych QB, nawet diody 2835 w odpowiedniej ilości i dobrej cenie mogą okazać się dobrym zakupem.
Z producentów jest jeszcze firma Sanan - produkuje diody tak samo dobre a może i lepsze niż Epistar.
Są oczywiście inni producenci, ale niewiele o nich wiem.

Skupmy się na producentach Quantum - wszystkiego...
To, że producent deklaruje jakiś bin nie oznacza, że wszystkie diody na płytce będą z niego!
Miksowanie binów dla napięcia - HLG tak robił, bo wychodziło taniej.
Znając przedsiębiorczość i moc wciskania kitu przez chińczyków, jest pewne że gdzieś tam daleko pod blaszanym dachem miksją wszystko co im w ręce wpadnie, jak wiedzą co robią - będzie działało.

Zapłaciłeś za LM301b, natomiast to co dostaniesz może być na epistarach a numer seryjny na zasilaczu "Menawell" jest tak jakby za długi...
Jak świeci to dobrze, chyba że magiczny dymek zacznie lecieć z zasilacza albo diody zaczną umierać...
Wtedy najszybciej jest wejść na Ali i znów wyciągnąć kartę płatniczą.

Jak będzie świecić i będzie to w dobrej cenie, to pewnie coś urośnie i będziesz zadowolony.

Zakup jakiegokolwiek QB z Ali da zapewne więcej lm/w niż żarówko-ledy czy jakieś kolorowe wynalazki.
Istnieje mała szansa, że sprzęt padnie - chyba, że ktoś pecha ma.
Nie będziesz niestety wiedział co kupiłeś = potrzebne testy na diodach i najlepiej sfera całkująca.

Prawie wszystko jest produkowane w Chinach, ale są bardziej lub mniej uczciwy producenci/sprzedawcy.

6 lat temu kupiłem telefon bezpośrednio z Chin - raz w nim wymieniłem baterię (niewymienialną) i działa do dzisiaj!

Takie moje przemyślenia.

Pozdrawiam
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół