nasiona marihuany

Led do boxa

Wyszukiwarka Forumowa:

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Witam mam pytanie o dobór coba do boxa 0.25mkw ok 1.8m wysokości.
Myslalem o 2x Clu036 3500k +chłodzenie aktywne co myslicie o takim zestawie?
 

spor

Heeeeeee
Weteran
Rejestracja
Cze 10, 2017
Postów
2,079
Buchów
5,502
Odznaki
3
Witam mam pytanie o dobór coba do boxa 0.25mkw ok 1.8m wysokości.
Myslalem o 2x Clu036 3500k +chłodzenie aktywne co myslicie o takim zestawie?

Ile W z tych clu036 ? Dlaczego akurat one ? Lepsze będą dwie clu048 puszczone na 100W.
 

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Ile W z tych clu036 ? Dlaczego akurat one ? Lepsze będą dwie clu048 puszczone na 100W.
1-Moc max w dtr jest 69w wiec chyba ok.
2- są dostępne bez problemu w barwie 3500k w Polsce clu048 są ale barwa 5000k.
Pytanie czy się nada czy wg szukać coś innego?

---------- Post Zaktualizowany 21:02 ---------- Data pierwszego postu 21:00 ----------

Ile W z tych clu036 ? Dlaczego akurat one ? Lepsze będą dwie clu048 puszczone na 100W.

1-Moc max w dtr jest 69w wiec chyba ok.
2- są dostępne bez problemu w barwie 3500k w Polsce clu048 są ale barwa 5000k.
Pytanie czy się nada czy wg szukać coś innego?
ps. Oczywiście te 69w to jest szt.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,073
filipjg1992 napisał:
Pytanie czy się nada czy wg szukać coś innego?

Nadają się "każde" białe diody o tej temp. widmowej. Nawet chińska tandeta. W zależności od tego jak sprawne są diody zmieni się zapotrzebowanie na moc, przy założeniu uzyskania jakiegoś tam strumienia docelowego, no i koszty jego uzyskania - od kasztów panelu do kosztów prądu potem. W jaką wartość strumienia "celujesz".? Ale to i bez mojego gadania Wiesz.

Daj linka do dokumentacji.

Czego oczekujesz?

  • Wyliczenia teoretycznie uzyskiwanego strumienia fotonów całkowitego z danego zestawu ? dla diod puszczonych na "jakimś" założonym prądzie?
  • Propozycji zastosowania innych diod COB o lepszej sprawności ? typ producent itp. Ja sie nie wyznaje - nie interesowałem się tym jakie diody są na rynku ze 4 lata.
  • Propozycji złożenia panelu z dodatkowymi diodami kolorowymi 660 nm?
  • etc itp.

pytania: ?
  • w jaką wartość docelową strumienia fotonów chcesz trafić.
  • czy zależy Ci na dużej równomierności światła - wiec większej ilości słabszych COB, czy Ci to powiewa ?
 

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Ile W z tych clu036 ? Dlaczego akurat one ? Lepsze będą dwie clu048 puszczone na 100W.

Nadają się "każde" białe diody o tej temp. widmowej. Nawet chińska tandeta. W zależności od tego jak sprawne są diody zmieni się zapotrzebowanie na moc, przy założeniu uzyskania jakiegoś tam strumienia docelowego, no i koszty jego uzyskania - od kasztów panelu do kosztów prądu potem. W jaką wartość strumienia "celujesz".? Ale to i bez mojego gadania Wiesz.

Daj linka do dokumentacji.

Czego oczekujesz?

  • Wyliczenia teoretycznie uzyskiwanego strumienia fotonów całkowitego z danego zestawu ? dla diod puszczonych na "jakimś" założonym prądzie?
  • Propozycji zastosowania innych diod COB o lepszej sprawności ? typ producent itp. Ja sie nie wyznaje - nie interesowałem się tym jakie diody są na rynku ze 4 lata.
  • Propozycji złożenia panelu z dodatkowymi diodami kolorowymi 660 nm?
  • etc itp.

pytania: ?
  • w jaką wartość docelową strumienia fotonów chcesz trafić.
  • czy zależy Ci na dużej równomierności światła - wiec większej ilości słabszych COB, czy Ci to powiewa ?

https://www.tme.eu/Document/2f98b23ee190ef8cca6a2adb8baf22ed/CoB-man.pdf

Na początek chce się dowiedzieć czy takie rozwiązanie sprawdzi się przy takiej ilości na takiej powierzchni.
Niemam osobiście doświadczenia w ledach moja wiedza opiera się na tym co udało mi się przeczytać na kilku forach.
Moje doświadczenie kończy się na mh+hps
Które odpada że względu na temperaturę
Później cfl.
Mam porównanie między hodowla na 2700k cfl gdzie nie było zadowalających efektów a cfl ds gdzie było widać znaczna różnice.
Ogólnie szukam rozwiązania bazowego które nie będzie koniecznie doskonale ale będzie dobra podstawą do porównania np. Użycie dodatkowo 660nm i sprawdzenie jaka będzie różnica.
Bo jeśli chodzi o ledy to kryteria na których się człowiek opierał przy innych źródłach światła takie jak lm. Czy moc W są tu bez użyteczne.

---------- Post Zaktualizowany 14:04 ---------- Data pierwszego postu 09:16 ----------

Edit : dtr jest tutaj wszesniejszy link pomyliłem https://www.tme.eu/Document/4eb607423d3fe6979cb33d311375902e/CLU036-1208C1-xxxH6G3.pdf
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,073
filipjg1992 napisał:
Na początek chce się dowiedzieć czy takie rozwiązanie sprawdzi się przy takiej ilości na takiej powierzchni.

Ilość wygenerowanych lumenów. ? Dane na podstawie -> wiadomej. BIN - prąd na jakim idą etc.

wejdź tu: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Konfigurowanie_panelu_led_DIY
ściągnij arkusz kalkulacyjny: nie ma w nim diody 3500K. Ale masz diody 3000K i 4000K.
Wpisz po połowie uzyskanych lumenów w każde z okienek i po połowie mocy przy nich.
Arkusz ze znośnym przybliżeniem poda Ci. Strumień fotonów - i sprawność panelu. Wpisz także sprawność zasilania.
Dokładne "inaczej" - ale wystarczy do zorientowania się.
Z uwagi na naturę widm: diod opartych na niebieskiej pompie i luminoforach YAG z drobnymi dodatkami, można tak zrobić i się to mniej więcej kupy trzymać będzie.
Dało by się o wiele dokładniej, ale wymaga to za dużo wysiłku. Może we środę? Przeliczę jak się wyśpię.
O ile do tego czasu Ktoś Ci nie da odpowiedzi takiej jakiej Oczekujesz.

celujesz w jaki strumień? Minimum 500 umol/m2 czy raczej w granicach 800 umol/m2. W wypadku białego światła sie celuje raczej wysoko, na pewno nie w granice absolutnego minimum.

filipjg1992 napisał:
Nie mam osobiście doświadczenia w ledach moja wiedza opiera się na tym co udało mi się przeczytać na kilku forach.

Teksty KNNA białe ledy ? Jeden z lepszych szpeców z lat dawnych - porównywał wzrost na białych ledach do wzrostu - pod świetlówkami o zbliżonych temperaturach widmowych. Mowa o tych samych wartościach strumienia na powierzchnie. Miało się to trzymać mimo zdecydowanych różnic w spektrum, tak jakby głównie efekt ilości promieniowania niebieskiego i czegoś poza czerwienią a wiec zieleni miał wpływ: a zdecydowanie "szersza" .. Ale o czym to ja mówiłem. Chyba znowu nie na temat.

Czasy gdy nikt COB nie używał bo ich na rynku jakby nie było. Początki power led - czasy gdy ich sprawności i ceny robiły z całej zabawy "absurt". Coś chyba jakoś tak?

Oczywiście mowa o "porównywaniu" tych samych "wartości strumienia fotonów" - na ledach białych wyciągnąć idzie o wiele więcej zdecydowanie mniejszym kosztem. Ale można i zbudować coś co będzie sprawnością w okolicy lampy HPS czy MH. Z zyskiem na braku strat na odbłyśniku.

filipjg1992 napisał:
Użycie dodatkowo 660nm i sprawdzenie jaka będzie różnica.

Sprawdzone do znalezienia IC mag np. Od mieszania 660 z białymi świetlówkami - do paneli biało czerwonych - przez panele z dodatkiem bardzo małym : gdzie dorabia się do tego filozofie z gatunku : "bost" na kwitnienie.

filipjg1992 napisał:
Bo jeśli chodzi o ledy to kryteria na których się człowiek opierał przy innych źródłach światła takie jak lm. Czy moc W są tu bez użyteczne.

Białe ledy. Dane masz w Lm - do przeliczenia z wykorzystaniem spektrum na wartość strumienia. Moc także jest pewnego rodzaju wskazówką - podobnej klasy COB zbliżona moc. Sprawności dla chińczyków odbiegały zdecydowanie od.

zobacz temat: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?105668-Photometry-and-Photosynthesis

A tu: są obrazki z wykresami dla diod: porównywanie wartości strumienia przy nieco odmiennych charakterystykach widmowych: czyli dlaczego "myk" z początku podziała wystarczająco dobrze dla wstępnego zorientowania na czym się stoi. https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?110228-Konfiguracje_-led - takie tam stare śmiecenie niezbyt na temat.

edit: moc 6na9 każdej? 69w - x2 -> 138 W na samych diodach + to co zeżrą straty na zasilaczu.
0,25 m2: Czyli -> 552 W/m2 : dużo mocy na powierzchnie. Chwila na pałkę sprawność : jaki to prąd pracy musiałby być ;)?

Nieco poniżej maksymalnych wartości dopuszczalnych: piłowane na MAX. Sprawność nijaka : ostro duszone, tendencja do grzania się :

podają: nieprecyzyjnie: 109 lm przy prądzie 0,720 Jejku nie chce mi się po linijkę iść: a programu do odrysowania nie mam postawionego na tym systemie ;). Jutro. Cree lubię bo podają wszystko w postaci na tacy: ;]

Zbyt "sprawne" to nie będzie.
 
Ostatnia edycja:

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Szczeże spodziewałem się odpowiedzi typu tak będzie ok albo nie nie będzie.
Rozwaliłeś mi tym głowę ale powoli ją zbieram i próbuje to ogarnąć.
Napisałeś o strumieniu umoli który powinien wynosić w moim przypadku 800 umoli/m2 czyli na moją powierzchnię potrzeba mi ok. 200.
Jeśli dobrze liczę to z tych diód wychodzi 178 umoli. Po dodaniu 5szt 630nm po niecałe 2 w każdą wychodzi nam ładny wynik z zasilaczem 150w i dwoma diodami clu036 puszczone na 55w. Jeśli coś źle zrozumiałem to mnie popraw. Cel to zrobienie zadowalający panel i 20w poboru w te czy wewte nie ma aż tak kolosalnego znaczenia
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,073
i just want something i can never have

Szczeże spodziewałem się odpowiedzi typu tak będzie ok albo nie nie będzie.

Nudne by to było. Pewnie ktoś o odmiennej specyfikacji technicznej tak by odpowiedział.

Rozwaliłeś mi tym głowę ale powoli ją zbieram i próbuje to ogarnąć.

Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Masz narzędzie do szacunków wstępnych. Musisz tylko odczytać dane z dokumentacji. Dla cree miałbyś je na tacy.
Narzędzie niestety nie dostosowane do tego/ale chwilowo lepszego ni ma. Może pora zrobić ?

Napisałeś o strumieniu umoli który powinien wynosić w moim przypadku 800 umoli/m2 czyli na moją powierzchnię potrzeba mi ok. 200.

Czyli zakładasz, że chcesz mieć 800?

Obliczeniowo. Realnie wygląda to tak: Nawet jeśli panel wypluwa tyle z siebie to:

  • masz straty na odbiciach od ścianek pomieszczenia,
  • realny strumień na powierzchnie zmienia się wraz z odległością od źródła,
  • przy małych odległościach bardzo blisko COBów wartości strumienia mogą być absu****nie wysokie,
  • nie ma dużej równomierności przy jedynie 2 źródłach, jeśli masz pomieszczenie na planie kwadratu to tym bardziej jakbyś tego nie rozkładał równomierność jest kiepawa.

Wyznaczenie mniej więcej realnego natężenia w jakieś odległości wymagało by nie tylko znajomości - położenia diod: wielkości ich - danych IES/czy jak się te pliki zwały - rozsył światła, pokrycie scian?, ale i bardzo specjalistycznego oprogramowania, które w wersji za free ;] jest niedostępne.

mimo - absu****nie wysokich wartości strumienia przy zbyt małej odległości od źródła, nie będzie tu raczej na pewno efektu: bielactwa : występującego czasem w takich wypadkach pod panelami kolorowymi.

Diody są białe dało by się więc w miarę znoście coś wyznaczyć dobrym profesjonalnym luxomierzem, takim za 10 koła. Wynik w Lx łatwy do przeliczenia na wartości strumienia. Ciekawe jakie błędy odczytu mają takie zabawki dla źródeł światła tego typu? Powyżej 10% ??

Jeśli dobrze liczę to z tych diód wychodzi 178 umoli.

Czyli wyszło by Ci 712 umol/m2/sek. Realnie zmienne wraz z odległością i nierównomierne, ale jest to wartość pozwalająca na uzyskiwanie bardzo dobrych plonów z powierzchni. Szacunkowa.

I to chyba była by odpowiedź na pytanie czy się sprawdzi. Powinien, ale max możliwych plonów z danej powierzchni nie uzyskasz. Nie ma szans także na rekordowe wyniki g/w. Nie przy sprawnościach jakie wchodzą w grę. Imo wyniki będą w granicach osiągalnych na HID z przeciętnym odbłyśnikiem. Taki "strzał" ;) czarnowidza. Ja zawsze widzę wszystko na czarno. A tu może jest "szarawo".

Po dodaniu 5szt 630nm po niecałe 2 w każdą wychodzi nam ładny wynik z zasilaczem 150w i dwoma diodami clu036 puszczone na 55w.

Nie warto IMO używać diod 630 - bierz 660 są sprawniejsze. To się na pewno nie zmieniło.

Jeśli coś źle zrozumiałem to mnie popraw. Cel to zrobienie zadowalający panel i 20w poboru w te czy wewte nie ma aż tak kolosalnego znaczenia

btw: A koszty ? Można dając więcej COB nawet tych samych, na mniejszych prądach uzyskać.

  • lepszą równomierność.
  • wyższą sprawność.
Warto wspomnieć o możliwej zmianie producenta diod na innego, lub/i samego typu. Koncepcji masz do wyboru masę. Od jednej mocnej diody COB - do 4 słabszych puszczanych nisko - z dodatkową "dopałką" 660 lub i bez niej. Nie myślałeś o lepszych diodach od tych ? Nie są "wybitne".

Do tego dochodzi możliwość sterowania - niektóre zasilacze umożliwiają zmianę mocy w sporym zakresie - regulacja prądu. Płaci się za to spadkiem sprawności zasilania, ale co kto lubi i jak lubi. Potrzeby/konieczności takiej nie ma.

ps: wartość 800 umoli/m2/sek - to okolice których nie warto ?? przekraczać bez dodatkowej suplementacji CO2. Choć i to nie koniecznie jest ustalenie kompromisowe.
Popatrz tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3550641/

Pozdrawiam.

ps2: pisz od razu w okienku przeglądarki polskie znaki się zachowają.
 
Ostatnia edycja:

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Stosując twoje uwagi znalazłem fajną opcję 4x CREE CXA2520 max mają 47w/szt
Puszczone po 19w przy 550mA daje lepszy umol prawie 180 przy mniejszym poborze bo wliczając straty będzie poniżej 100w
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,073
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

filipjg1992 napisał:
Stosując twoje uwagi znalazłem fajną opcję 4x CREE CXA2520 max mają 47w/szt

Patrz tu: https://ledam.pl/product/panel-cree-cxa2520-grow-led-60w radiatory niezbyt ambitne i bez wymuszonego obiegu.

Który bin bierzesz? CRI? te o 80 - ja bym pewnie takie wybierał. Raczej?

filipjg1992 napisał:
Puszczone po 19w przy 550mA daje lepszy umol prawie 180 przy mniejszym poborze bo wliczając straty będzie poniżej 100w

Zaraz sobie popatrzę na dane na stronie cree. Większość ludzi zdecydowała by się pewnie na jedna "mocną" diodę.

CXA2550. Bin R2
25 C
0.550 A : 2726.4 lm : 136.8 lm/w : 36.24 vf : 19.933 W.
temp 85 C
0.550 A : 2357.1 lm : 122.5 lm/w : 34.99 vf : 19.247 W.

Zaraz się wprowadzi w kalkulator.
 
Ostatnia edycja:

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
-Cri 80 bin s2
-może i tak ale jako 4 ładnie roloone na radiatorze mnie bardziej przekonują.
Moje poszukiwania wogóle zacząłem od power ledów po 3w ale jednak nie chce mi się tyle lutować ;p
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,073
-Cri 80 bin s2

O zanim chciało mi się wprowadzić do kalkulatora co by ładny obrazek się znalazł w wątku zweryfikowałeś BIN. Trzeba raz jeszcze odczytać.

Moje poszukiwania w ogóle zacząłem od power ledów po 3w ale jednak nie chce mi się tyle lutować ;p

;) Panele oparte na diodach mocy jako DIY praktycznie zmarły. Nikomu się nie chce tyle lutować. Ale sprawności można wyciągać naprawdę ładne.
Herbatka, coś przekąsić i zrobić obrazki.
 

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Mam w sumie jedno pytanie jeszcze bo zastanawiam się nad sensem montowania optyki biorąc pod uwagę wielkość boxa (idealny kwadrat 50x50) i wielkość samej lampy + diody będą rozłożone. A jeśli jest sens to jaką 60st.
Czy lepiej 120?
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,073
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

Mam w sumie jedno pytanie jeszcze bo zastanawiam się nad sensem montowania optyki biorąc pod uwagę wielkość boxa (idealny kwadrat 50x50) i wielkość samej lampy + diody będą rozłożone. A jeśli jest sens to jaką 60st.
Czy lepiej 120?

Optyka. Temat rzeka. ;) Ja bym wcale optyki nie montował. Uważam, że nie ma to za bardzo sensu. Inaczej - w zależności od tego czy jest czy nie styl uprawy powinien nieco się różnic. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Najlepiej to zilustrują teksty KNNA. Sekundę jest wszystko na forum.
Soczewki zmieniają dystrybucje światła - nie sprzyjają dużej równomierności oświetlenia i same z siebie zżerają cześć światła. Możesz tracić na nich lekko 10% strumienia.
Bez nich panel pracuje dobrze przy mniejszych odległościach od roślin - przy wzroście odległości od - rosną straty na odbiciach od ścian.

tu: https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?69065-teksty-różne-led

to konkretnie: Lepiej niż KNNA tego nie wytłumacze. O mieszaniu sie kolorów fragmenty nie mają znaczenia bo planujesz panel z białych COB. ;]

knna napisał:
If we want to check how is the light density drop with distance due the spreading of light, its a must to do it on a black painted area to eliminate reflection, and of course, with nothing blocking light.

On the other hand, measuring with the reflective walls we use is the best to have a good idea of actual atenuation with distance, due the loss at reflection.

But always be aware than measuring just on a line, directly below the light source may be tricky. We are measuring local irradiance here, only valid for that single point at which we measure it. If we measure just along the optical axis, for sure a narrow optic will get a lower drop with distance, because its intensity is higher, but coverage, less. The higher reading on the optical axis is compensated for the lower reading off axis: lighting is more uneven.

But as I explained, this happen because you are measuring results from just a single panel. So light spreads from it, but on a conical pattern, so light density on the axis falls at lower rate than off it. But if you put 4 panels as that on the 4 corners, you realize that past the distance at which beams joins, drop of light density is way lower, as light going out the beam is compensated from light from the other panels going into it, producing an even lighting. It happen the same if instead of panels, we place LEDs along all the top area lighting downwards.

So, what are the benefits of narrow optics (beam angle) and wide ones?

Narrow optic:

Pros:

-Lower light losses (less light goes to side walls)

-Light more focused, being able to send more light through a hole in canopy of a given size

-Work very well when placed at some distance of plants (typically, more than 1ft)

Cons:

-More uneven lighting. In the case of using LEDs separated to the next instead of crowded panels, difficulties mixing light spectrum.


-Dont work fine at short distances. Need some distance to get light distributed evenly, and, more as narrower optics used, exist the risk of excessive local irradiances when plants are too close. But in general, they can be used at short distances without deleterious effects, apart of reduced efficacy.

-Shadowing may be an issue.

In general, narrow optics is a good idea when k and/or LAI are low (low k:leaves mostly in angle, not horizontal; low LAI: leaves not too abundant, there is enough holes in the canopy) as it allows to use just top lighting.

So light losses are lower (good), but lighting obtained, less even (bad).


Wide optics:

Pros:

-Very even lighting with excelent spectrum mix still at short distances. Increased efficacy of the light, especially at short distance of the lamp.

-Produces a kind of diffuse lighting: light comes from almost all directions, being able to enter any hole in the canopy, independent of leave's angle

-Shadowing is never a problem.

Cons:

-More light loss due more photons goes to the side walls. Worse as larger is the distance from lamp to plants and walls less reflective.


So this option only have a drawback, but its an important one. I choosed to go this way and use very reflective walls to overcome the problem, as apart of it, IMHO, wide optics are way more versatile. I tend to use side lighting always that is possible, and for side lighting for sure that narrow optics arnt a good idea.

Wide beam angles are very useful on side lighting and where k is high, as there is little shadowing and light enters for all the holes in the canopy, "looking" for them on a 3D fashion, and not by brute force vertically. Two leaves separated 1" vertically may block fully space looking from top, but have a wide hole between them. Wide optics works better here.

But I admit than 90Âş beam angles are generally enough to get the advantages of "wide optics". I use larger ones simply because LEDs I like for efficiency/price arnt avalaible on it. If I could get good LEDs with 90Âş optics, I would use them. Using secondary lens on larger beam angle LEDs is not a good solution because they have their own losses.

My ideal LED setup would use 90-120Âş beam angles on the center, and 30-45Âş ones on the edges, in order to get the lowest light losses but the more even lighting and more diffuse light. And with LEDs distributed along all the grow area, not all in a central panel.

On the other hand, on side lighting, 120-170Âş beam angles are ideal. The wider the better in this case.

I am working with optical films, that may overcome all the cons for a relativelly low cost in light. Just changing the curvature of the film, it is possible to get a very wide beam angle and a colimated column of light with high intensity from the same LED string.

The debate between brick panels and LEDs evenly distributed along all the grow area is very similar to narrow/wide optics, but both pros and cons are very extreme. While narrow optics on LEDs result on a more uneven light distribution a short distance, if LEDs are not together in the top center of the grow area, at 1ft from the lamp or less there is already an even lighting. But when all LEDs are in the center, it happen very similar to HIDs, that need relatively long distance to lit effectively all the space, and always producing a very uneven lighting that seriosly drop efficacy of the light.

Using multiples sources of light is all advantages, both if considered for single LEDs or full panels: better 2 panels of 50W instead of 1 of 100, and 4 of 25 better than 2 of 50. There is disminishing results here, past a number of light sources there is little gain, but from 1 to 2 or 4, there is a very noticiable difference. Light distribution is always way evenly this way, and evenly lighting result on increased efficacy. On the other hand below a brick panel penetration is increased because intensity is higher, but it only happen below the lamp, while at the sides, penetration is lower, because the light intensity does.

Hempyguy, I dont like rules at all. They only exist to be broken

And I have noticed along the years on the growing boards that there is many different types of growers with different priorities. Its almost impossible to find rules that fits all on almost any thing related to growing. If we narrow the conditions of our "rules", as for example, efficacy of light being target nÂş1, I would rephrase rule as:

"Use wide angle LED on the center, and narrow on the sides (except if your lamps is going to work always at more of 1 1/2ft of canopy, in which case use narrow optics, and very narrow on sides)."

Or better yet, change the emphasis to:

"If your plants are taller than 2 ft, use side or intracanopy lighting"

Jak widać to co On pisze niekoniecznie się pokrywa z tym co ja bym zrobił. Tak i nie - zalety i wady. Masz 4 diody - odległość możesz trzymać niezbyt wielką od roślin. Sciany pokryte czymś co kierunkowo odbija światło - nie rozprasza. Wysoka równomierność już w niewielkiej odległości od panelu - mała odległość od roślin wiec małe straty na wielokrotnych odbiciach. Mniejsza cena bo nie trzeba optyki kupowac, która także nie może być pierwsza z brzegu, a powinna być dedykowana pod konkretnie te diody. Konsekwencje - straty na samych soczewach: konieczność oddalenia wiekszego od roślin - gorsza równomierność oświetlenia. Jeśli uprawa ma przypominac bardziej Scrog, czy sog - a nie kilka wysokich roślin z dużą ilością przestrzeni pomiędzy: brak optyki się imo lepiej sprawdzi. Czy mam racje ;) - Opinie mam jak zwykle :lol:

Oj miałem dane wprowadzać.
później
 
Ostatnia edycja:

filipjg1992

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
16
Buchów
0
Bardziej konkretnej odpowiedzi bym nie oczekiwał. Dziękuję za rzeczowe podejście do tematu ;p
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół