nasiona marihuany

System automatycznego podlewania

Wyszukiwarka Forumowa:

Deesu

Member
Rejestracja
Gru 26, 2012
Postów
14
Buchów
0
Witam

Ze względu że czasami wyjeżdżam na kilka dni szukam jakiegoś sposobu nawadniania do tygodnia. Sam osobiście myślałem by na górze szafki postawić zbiornik z wodą w której była by pompka i tą pompkę podłączyć pod timer który by np. raz dziennie na chwilę się załączył i podlał roślinki ?

co myślicie o czymś takim ? Zdało by to egzamin ? A może macie jakieś inne sposoby automatycznego podlewania ?

Obawiam się czy to wypali bo najkrótszy czas jaki mogę ustawić na timer to minuta i w tym czasie mogę już utopić roślinki ...



Dodam tylko że na tą chwilę są 2 roślinki a w przyszłości ma ich być 4
 

zielonamasa

jungle guerilla trooper
Weteran
Rejestracja
Wrz 16, 2008
Postów
3,868
Buchów
3,402
Odznaki
1
jesli chcesz uzywac pompki i timera to zobacz jak wyglada system podlewania gib - mozesz kupic gotowy, lub stworzyc samemu.
zerknij rowniez na system grawitacyjny autopot
 

Wepster

Well-known member
Rejestracja
Cze 2, 2008
Postów
161
Buchów
0
Siemanko. Polecam zestaw automatyki Wassertech do 10 roslin (170zł) na baterie. Mi niestety nie wystarczyła wydajnosc i wywaliłem oryginalna pompke i przez przekaznik 5v podłączoną mam zwykła pompe z oczka na 220v (orginalna pompa była zasilana ze sterownika 5v). rozdzielacz zrobiłem z profilu aluminiowego i do niego podłączyłem równej długości przewody wodne by równo podawało wode.

Sterownik super. wybierasz co ile godzin ma załączyć pompe i na ile czasu.
 

Gonzzo

Well-known member
Rejestracja
Sty 9, 2020
Postów
260
Buchów
1
Siemanko. Polecam zestaw automatyki Wassertech do 10 roslin (170zł) na baterie. Mi niestety nie wystarczyła wydajnosc i wywaliłem oryginalna pompke i przez przekaznik 5v podłączoną mam zwykła pompe z oczka na 220v (orginalna pompa była zasilana ze sterownika 5v). rozdzielacz zrobiłem z profilu aluminiowego i do niego podłączyłem równej długości przewody wodne by równo podawało wode.

Sterownik super. wybierasz co ile godzin ma załączyć pompe i na ile czasu.

Mialem 2 takie zestawy i wywaliłem do śmieci, co z faktu że ustawiasz czas, jak po wyłączeniu się pompy dalej woda leje się z wężyków, prznajmniej ja tak miałem, zastałem po 7 dniach , donice w korytkach pełnych wody..
 

fazogastor

Balcerowicz rulez
Weteran
Rejestracja
Mar 13, 2018
Postów
890
Buchów
480
Tego typu systemy mają sens ale jeżeli są to systemu profesjonalne i profesjonalnie zainstalowane - czyli mówimy tu bardziej o szklarniach niż małym boksie. Trudno takiej klasy systemy do przeznaczenia do małego boksu kupić w przeciętnym growszopie.

Najlepszą opcją dostepną w growshopach IMO są autopoty, też co prawda trzeba od czasu do czasu sprawdzać czy coś się nie przyblokowało, ale solidność jest o wiele większa. Do tego pamiętać że to się nadaje tylko do nawożenia mineralnego lub jeżeli organika, to sama woda, a w glebie jakieś tabletki - np. biotabs etc. w zbiorniku nie może być nawozów organicznych bo szybko zacznie capić - po jednym dniu, a wężyki się przyblokują.
 

Wepster

Well-known member
Rejestracja
Cze 2, 2008
Postów
161
Buchów
0
Mialem 2 takie zestawy i wywaliłem do śmieci, co z faktu że ustawiasz czas, jak po wyłączeniu się pompy dalej woda leje się z wężyków, prznajmniej ja tak miałem, zastałem po 7 dniach , donice w korytkach pełnych wody..

Dlatego ja przerobiłem. Wykorzystałem ten sterownik bo ma fajną regulacje. Zastosować wystarczy zaworek który zablokuje wode po wyłączeniu pompy, bądz dajesz rozgałęźnik wyżej aby właśnie grawitacyjnie nie zasysało dalej wody.
 
Ostatnia edycja:

Gonzzo

Well-known member
Rejestracja
Sty 9, 2020
Postów
260
Buchów
1
Dlatego ja przerobiłem. Ja wykorzystałem ten sterownik bo ma fajną regulacje. Zastosować wystarczy zaworek który zablokuje wode po wyłączeniu pompy, bądz dajesz rozgałęźnik wyżej aby właśnie grawitacyjnie nie zasysało dalej wody.

Tylko po co przerabiać jak można to zrobić lepiej i szybciej być może też i taniej.
 

Wepster

Well-known member
Rejestracja
Cze 2, 2008
Postów
161
Buchów
0
Pewnie, że się da.

Programator sekundowy do akwarystyki widze na allegro za 70zł do tego pompka, rozgałęźnik, przewody gumowe i gotowe w 100 da się zamknąć. Gdy szukałem programatora nie mogłem znaleść właśnie takiego co by ogarniał sekundy, jedynie co znalazłem to takie co działały minimum minute.
 

JezusQn

Member
Rejestracja
Maj 16, 2020
Postów
17
Buchów
0
Ziomo mi sam proponował zrobienie czegoś takiego na jakimś prostym systemie. On to sam zaprogramowac umie. Dodatkowy czynnik czyli moduł około 5zl. I wrzucasz sobie temp z mieszajacym. Wilgotność z wyciagajavym. Nie wiem jak badać m wilgotność podłoża ale jak da się elektronicznie to do ogarnięcia. Ewentualnie moduł wifi i kamerka. Laczysz się z tel masz podgląd na stacje pododowa i klikasz co uruchomić. jak chcesz dokładne info jak to zrobić to napisz na PW.

---------- Post Zaktualizowany 11:22 ---------- Data pierwszego postu 11:20 ----------

Ogólnie baza do tego 15zl około i moduł na czynnik dodatkowy około 5zl. A ma więcej funkcji niż progr amator do akwarium.
 

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1
witam i podpinam się pod wątek :) z uwagi na fakt że mam sporo styczności z elektroniką i automatyką postanowiłem w ramach wolnego czasu zrobić sobie smartboxa :) stworzyłem system nawożenia CO2 z pomiarem natężenia ppm, automatyczną regulację wentylacji i temperatury, tryb pracy nocnej itd....
W zasadzie jedyna rzecz jaka mi została to nawadnianie, o ile stworzenie układu nie jest żadnym problemem to nurtuje mnie inne pytanie.
Czytam dość sprzeczne opinie, często czytam że powinno się odczekać z podlaniem aż to lekkiego przesuszenia gleby aby korzeń szukał wody a w tematach o nawadnianiu większość ludzi stosuje stałe nawadnianie kropelkowe w sposób pasywny co daje w efekcie cały czas wilgotną glebę.
Zastanawiam się czy mam po prostu tak ordynarne braki w wiedzy czy zwyczajnie ludzie stosują takie układy z uwagi na prostotę wykonania ?


Docelowo planowałem "podzielenie" donicy na cztery sektory i zabudowę sensorów pojemnościowych w glebie i zaprogramowanie sterownika w taki sposób aby system nawadniał dany sektor w zależności od zapotrzebowania na wodę ale jeśli "osuszanie" gleby nie ma specjalnie znaczenia to czy jest sens się w to bawić ?
 

DevineTheDude

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 22, 2013
Postów
1,796
Buchów
1,995
[MENTION=93427]GrowBrylant[/MENTION] podłoże nie może być cały czas mokre/wilgotne, bo korzenie nie będą mieć wystarczającego dostępu do tlenu. Przesuszone też być nie powinno, ponieważ przez brak wody roślina nie będzie pobierać składników odżywczych. Gdyby ustawić szeroki zakres wilgotności podłoża np. nawadnianie by się odpalało przy 10% i pompowało by do 80% to dało by w sumie cykl sucho/mokro. Co do tych % wilgotności podłoża to tylko przykład.
Dużo lepszym medium do uprawy jest kokos i dla automatyzacji też będzie lepszy od zwykłej ziemi. Szybciej schnie, nie da się go przelać bo nadmiar zawsze wypłynie dołem, a rośliny rosną o wiele szybciej. Polecam też dać dolomit do kokosu przed sadzeniem.
 

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1
czytałem o uprawie w kokosie sporo dobrego jednak zaczynają swoją przygodę z "botaniką" rok temu wybrałem glebę i tak jadę na tym do dziś ale może z następnym pomidorem przerzucę się na kokos, co prawda z zespołem czujników w glebie można utrzymać dowolną wilgotność z precyzją do +/-1 % ale przy prostych układach nawadniania kokos z pewnością bardziej wybaczy błędy :)
 

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1
mały bumpik :) z uwagi na to że ciągle modernizuje smartboxa (dorobił się już nawet monitoringu...) i kończę powoli pracę nad systemem nawadniania mogę podzielić się wiedzą :)

Jeśli ktoś bierze się za budowę jakiegoś poważniejszego automatycznego nawadniania to warto pochylić się nad jakimś mini systemem który kontroluje i reguluje poziom wilgotności gleby tym bardziej że na portalach aukcyjnych można za 10-20zł znaleźć już gotowe układy z wbudowanym potencjometrem do regulacji, czasówką i przekaźnikiem do sterowania elektrozaworu i nie trzeba niczego programować czy lutować, a cała regulacja to pokrętełko ustawiane wedle uznania.
W zasadzie to "inteligentne"nawadnianie to mój największy projekt z całego smartboxa a z całej elektroniki wychodzi to najtaniej cO....
za 4 czujniki analogowe z konwerteremami (5zł sztuka) , dodatkowym sterownikiem (ekonomicznie klon arduino za 15zł) i zestaw przekaźników zapłaciłem mniej niż 50zł... co i mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, dokładając kilka złotych można wyjechać na wakacje i mieć spokojną głowę o to że sąsiad nie będzie pływał a i kwiatki nie wyschną :)
aktualnie amnezja znów rozsadza mi boxa ale następną uprawkę startuję z pełną foto/wideo relacją , będzie można samemu ocenić jak to działa :)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół