nasiona marihuany

Mars Hydro TS-600 wymiana diody, przeszczep.

Wyszukiwarka Forumowa:
M

Mr.f

Guest
Cześć, w moim 2 tygodniowym panelu dziś zaobserwowałem wypaloną czerwoną diodę, świeci ale jak by była na zdechnięciu, szukałem tej diody ale znalazłem żarówkę na diodach new smd epistar czyli jak mniemam, takie same jak w moim panelu, żarówka ta ma pełne spektrum i kosztuje ok 27zł, czy będzie się nadawała na przeszczep tej czerwonej diody ? Prosty to zabieg ? Dobrze kombinuję czy może to jednak zły pomysł na zakup i przeszczep ? Nie chce sie bawić w odsyłanie panelu bo kupiłem go u naszych skośnookich przyjaciół po za tym jedna dioda i być bez światła na cholera wie jak długo ? chyba to ogarnę z lutownicą ? Jak myślicie ? To te same diody ? Da radę ją przeszczepić i resztę mieć w rezerwie ? Dodaje fotkę żarówki i mojej lampy z przygaszoną czerwoną diodą


 
M

Mr.f

Guest
Prosze #admina o usunięcie tematu, najprawdopodobniej to nie żadna wada, na filmach z tym panelem zaobserwowałem że inni też mają jedną diodę czerwoną innej barwy, z 99% pewnością mogę założyć że tak ma być.
 

ALTARE

Well-known member
Rejestracja
Wrz 29, 2009
Postów
341
Buchów
4
Dokładnie, oprócz bardziej czerwonej Red light, masz pare IR Red tzw podczerwień. Ich zawsze dają mniej bo ona uzupełnia do full spectrum.
 

słoniu1

Active member
Rejestracja
Cze 12, 2019
Postów
27
Buchów
1
[MENTION=22785]Mr.f[/MENTION] siema! Dzisiaj zauważyłem to samo, ta sama dioda w tym samym miejscu. Mam ten panel od kilku dni i jak na początku go oglądałem to nie widziałem tego. Dopiero dziś. Drążyłeś dalej temat, czy tak ma być i dlaczego jedna?
 
M

Mr.f

Guest
Hej, nie martw się, wszystko jest w porządku, tak ma być :D jest to dioda z innym widmem a czemu tylko jedna... widocznie skośnookie majstry i inżyniery tak to obliczyły że jedna wystarczy no i ja im wierze hahaha :D
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
że jedna wystarczy no i ja im wierze

Nudnawo jakoś jest wiec sobie popatrzmy:

The important thing is that both use mostly full-spectrum white LED diodes, with a mix of cool white and warm white.
They supplement that white light with additional red and IR diodes. The SP series also adds in UV light.

Seria SP dodatek diody IR. Tylko jedna. Bardzo mało - to zmienia co nieco. Stacjonarna faza fotochromu.
chwila na forum cos było ;) zaraz się poszuka. Znaczy się zmienia jak jest odpowiednio dużo.

jeden obrazek jest:

14.png


o jeszcze jeden: Rośliny na podstawie stosunku R/IR stwierdzają czy są w cieniu czy w pełnym słońcu: co ma wpływ na wyciąganie się up: pokrój roślin-krzewienie: budowę liści - powierzchnie grubość rozłożenie chloroplastów, mechanizmy adaptacyjne.

Fig_Smi_2.jpg


Cały wątek był: łącznie z danymi o symulowaniu światła słonecznego i dodawaniu IR do światła lamp siarkowych.
https://www.forum.haszysz.com/showt...światła-podczerwonego-w-panelu-LED&styleid=16

Z tego co pamiętam to dodatek większej ilości IR do paneli powodował efekt wyciągania się roślin. Nawet nie stały a kilkunastominutowy pod koniec cyklu. I efektu np: wywoływania kwitnienia poprzez kasowanie fitochromu nie uzyskiwano.
Dodatek jednej diody do panelu raczej wielkiego wpływu na całokształt nie ma: dalej widmo będzie miało stosunek R/FR zbliżony do tego pod woda na wykresie up: Sztuczne źródła światła HPS/MH/Świetlówki a także Ledy tak długo jak są pozbawione dużego dodatku diod IR tak mają. I Konopie to nie ogórek - rosną w takich warunkach normalnie.

Takie tam nie na temat: Kiedyś jakieś dysputy o dupie maryni były.
 
Ostatnia edycja:
M

Mr.f

Guest
Sub :D jesteś najlepszy :D no ale to co... jak oceniasz skośnookich mastrufff ? Dali żeby była czy dali bo mieli na zbyciu ? A może dobrze że dali ? A moze to tylko chwyt biznesowy mówiący " nasz panel jest full i to dosłownie " ja to się na tyle cieszę że to nie jakiś wypalony indywidualista :D i że tak go sklepali w stodole.
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
Sub :D jesteś najlepszy :D

Na mydło. Choć w chwili obecnej więcej niż jedna kostka nie wyjdzie.

no ale to co... jak oceniasz skośnookich mastrufff ?

Nijak. Których? W dawniejszych czasach było mniej więcej tak: Skomponujemy Ci na zamówienie takie widmo jakie chcesz mieć używając do tego diod epistar. Chcesz mieć brand : to miej, inny kolor obudowy powycinane twoje logo. Ty sobie dopisujesz do tego "poetyckie" opisy - i przekonujesz ludzi, że akurat Twoje jest lepsze niż czyjeś bo coś tam.

Nie sądzę aby się wiele zmieniło. Może tyle teraz dostępne diody "epistar" niezależnie od tego czy to są diody mocy czy SMD - mają lepsze sprawności. Dawniej sprzęt oparty na chińskiej technologii miał sprawności od 0,8 do 1,2 mikromola/wat. Ten drugi wynik był wyjątkiem. Tak mniej więcej wyglądały wyniki niezależnych od producentów testów.

Poza tym na początku:

Twierdzono, że widmo HPS jest do dupy i nie napędza fotosyntezy : tak jakby nie było Inady.
Potem zaczęto poszerzać widmo - panele z kilkoma długościami fal a nie tylko dwiema, czasem z niewielkim dodatkiem diod białych.
A na końcu gdy diody białe osiągnęły wysokie sprawności zaczęto je powszechnie stosować. I nagle pierwszy sposób wciskania ciemnoty znikł.

Do każdej konfiguracji dorabiano sobie "filozofie" na użytek "marketingowy". Najczęściej dezinformacja i ściema.
Twierdzenia, że są w panelach diody cree - bardzo częsty chwyt u sprzedawców dawniej. W czasach gdy cree nie robiło chipów 660 nm - panele z takimi diodami miewały w opisie cree.

Panele oparte na chińskiej technologii w dawnych czasach nie tylko nie były nic lepsze od ulicznego HPS ale zdecydowanie poniżej. Potem osiągały podobne sprawności i zysk jeśli był wynikał z braku odbłyśnika i strat na nim.

Panele oparte na cree/osram bywały nawet 2x sprawniejsze od swoich chińskich odpowiedników.

Dali żeby była czy dali bo mieli na zbyciu ? A może dobrze że dali ? A moze to tylko chwyt biznesowy mówiący " nasz panel jest full i to dosłownie " ja to się na tyle cieszę że to nie jakiś wypalony indywidualista :D i że tak go sklepali w stodole.

;) W tym wypadku z uwagi na "ilość" jest to dokładnie to o czym mówisz. Marketing - dwie odmienne wersje produktów do wyboru. Jest tego za mało aby mogło to realnie cokolwiek zmienić.
Mieszają w nim z tego co widzę diody zimne z ciepłymi, uzyskując efekt mniej więcej taki jak po zastosowaniu diod o pośredniej temperaturze widmowej.

The important thing is that both use mostly full-spectrum white LED diodes, with a mix of cool white and warm whit

To spectralnie tyle daje.

Epistary - jak piszą nie najlepsze na rynku ale "tnie koszty". Podana sprawność jest bardzo wysoka. Aż niewiarygodnie: Czy jest to sprawność realna czy marketingowa mnie nie pytaj ;). Do weryfikacji jedynie poprzez udostępnione dane pomiarowe.

Kiedyś jeden z producentów, tak z 3-4 lata temu chwalił się sprawnością sekundę. jak znajdę to to tu dorzucę jest na forum.
edit;
tu były jakieś szacunki. DAWNO.. 07-03-2015, 17:34

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?107470-Lista-godnych-paneli-LED/page3
 
Ostatnia edycja:

ALTARE

Well-known member
Rejestracja
Wrz 29, 2009
Postów
341
Buchów
4

Tu sprawdzają i jak zawsze w takich przypadkach bywa IR i UV są chwytem marketingowym;)
Inny model ale zasada ta sama
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
i just want something i can never have

Tu sprawdzają i jak zawsze w takich przypadkach bywa IR i UV są chwytem marketingowym;)
Inny model ale zasada ta sama

W dawnych czasach Heliospectra występowała w wersji z diodami IR dodanymi w takiej ilości, że mogło to mieć znaczny wpływ na wzrost. Do tego była w pełni konfigurowalna.

ps: Dane pomiarowe w formie tabelarycznej. Ja nie lubię filmików ;) No inaczej niektóre lubię ale... ostro poza bieżącą tematyką.

ps2: Dalej jest moda na męczenie roślin UV? Tym razem z paneli diodowych. Kiedyś na tym forum było to bardzo popularne. Moda i szał a efekty zupełnie nie weryfikowalne.
 
Ostatnia edycja:
M

Mr.f

Guest
Sub, ja za moją lampkę płaciłem ok 350zł, wiem że mój panel nie dorówna ledom za 5 tyś zł ale przechodząc z dual cfl 125w na mars hydro ts600 chyba dokonałem jakiegoś skoku technologicznego ? Nie jestem znawcą światła ani roślin ani biomechiniki, kocham prostotę :D no i najważniejsze... czy na 3 roślinki jest sens kupić panel led za 5 tyś zł ? Czy ta 15 krotna róznica da mi 15x większe i lepsze kwiaty ? W moim przypadku zakup kozackiego leda jest jak zakup ph metru za 2 tyś zł do PC boxa :D nie wiem czy mój panel jest dobry, z opinii które czytałem w kwestii jakość-cena ludzie chwalą a czytałem opinie nie tylko sadzących zielsko ale ogólnie roślinność pod domowe zapotrzebowanie na warzywa :D tak czy siak wykonanie mojej lampki miło mnie zaskoczyło a ludzie którzy źle wyrażają się na temat chińskich ledów chyba nie wiedzą że inne ledy też są w chinach produkowane... ale np lutowane w panele są już w innym kraju, lepsze bo nie w chinach ? Nie kwestia gdzie ale jaki model, nie znam się na ledach ale za wielki PLUS mojej lampki uważam to że jest bezgłośna... inne lampki innych producentów napieprzają po 30dB... moja NIC :D Altare, Twoja chyba też bezgłośna ?
 

ALTARE

Well-known member
Rejestracja
Wrz 29, 2009
Postów
341
Buchów
4
ps: Dane pomiarowe w formie tabelarycznej. Ja nie lubię filmików ;) No inaczej niektóre lubię ale... ostro poza bieżącą tematyką.

.

5 min z pomiarem dasz radę;) ale nie zmuszam

Wszystko zależy od półki cenowej, lekko można to porównać do telefonów komórkowych, czy samochodów, jak weźmiesz średniaka to nie mozna oczekiwać opcji i wydajnosci flagowcow.
To są dalej przystępne cenowo lampy.

Altare, Twoja chyba też bezgłośna ?
Dokładnie tak i naprawdę dobrze wykonana z normą ip65. I Wierzę, że są na rynku lepsze, ale Ci mi płacą za promocje więc wiecie hehhehehe
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,187
Buchów
5,080
i just want something i can never have

Sub, ja za moją lampkę płaciłem ok 350zł, wiem że mój panel nie dorówna ledom za 5 tyś zł ale przechodząc z dual cfl 125w na mars hydro ts600 chyba dokonałem jakiegoś skoku technologicznego ?

Skoku. Zapewne. Cena nie jest wygórowana. Kiedyś bardzo złe panele kosztowały majątek.
CFL to technologia na wylocie. Za jakiś czas z uwagi na zmiany w prawie, zakaz używania rtęci znikną całkowicie. Może nawet szybciej, bo sprawność diodowych zamienników i ich ceny...

Nie jestem znawcą światła ani roślin ani biomechiniki, kocham prostotę :D

Co kto lubi. Ja lubiłem grzebać w dostępnych danych. Dalej chyba lubię. Gorzej z chęciami, nie chce mi się np: szukać czy przypadkiem ktoś nie wykonał dokładnych testów weryfikujących dane producenta/sprzedawcy. Nawet filmiku obejrzeć mi się za bardzo nie chce.

no i najważniejsze... czy na 3 roślinki jest sens kupić panel led za 5 tyś zł ? Czy ta 15 krotna róznica da mi 15x większe i lepsze kwiaty ?

Retoryczne. W takim wypadku z uwagi na koszty zakupu/prądu - i efektu końcowego nawet to jest sensownym wyjściem: https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Ledy_do_żyrandola_jako_oświetlenie_roślin żyrandol. Efekty nie gorsze niż pod wysokiej sprawności lampami HPS dużych mocy.

W moim przypadku zakup kozackiego leda jest jak zakup ph metru za 2 tyś zł do PC boxa :D

Możesz kupić testy "na kolorki" to było tanie i raczej bardzo dokładne. ;) Pomiary ph? w ziemi? nie przypominam sobie abym kiedykolwiek robił. Nawet przy uprawie kaktusów które niezbyt lubią ostry wzrost ph. Zakwaszanie i gotowanie wody wystarczało. Peyotle były bardzo zadowolone. Jak to mi ładnie wszystko kwitło, szkoda, że całą moją uprawę musiałem oddać i teraz nie mam NIC. ;(

nie wiem czy mój panel jest dobry, z opinii które czytałem w kwestii jakość-cena ludzie chwalą a czytałem opinie nie tylko sadzących zielsko ale ogólnie roślinność pod domowe zapotrzebowanie na warzywa :D

Dobry/zły to zawsze jest oparte na kalkulacji. Koszt/jakość - dawniej kalkulacja tego rodzaju wychodziła tak: DIY na porządnych/najlepszych diodach przy tej samej mocy realnej cena poniżej lub w granicach chińskiej tandety z nadanym brandem. Moc ta sama sprawność nawet 2x większa. Prosta zimna kalkulacja zero jakichkolwiek emocji.

tak czy siak wykonanie mojej lampki miło mnie zaskoczyło a ludzie którzy źle wyrażają się na temat chińskich ledów chyba nie wiedzą że inne ledy też są w chinach produkowane... ale np lutowane w panele są już w innym kraju, lepsze bo nie w chinach ?

W Chinach produkowane jest wszystko. Od sprzętu najwyższej klasy do totalnego szajsu i "chamskich" podróbek. Tu kraj pochodzenia nie ma znaczenia.

Nie kwestia gdzie ale jaki model, nie znam się na ledach ale za wielki PLUS mojej lampki uważam to że jest bezgłośna... inne lampki innych producentów napieprzają po 30dB... moja NIC :D Altare, Twoja chyba też bezgłośna ?

Chłodzenie pasywne jedynie. Jak duży to ma radiator? I jaka temperaturę osiągają diody. To miało duży wpływ nie tylko na sprawność spadającą wraz ze wzrostem temperatury chipów, ale i na trwałość, która przy temp. zbliżonych do max dopuszczalnych dla diod bardzo mocno spada. Nie tylko ostateczne pady diod ale i spadek sprawności w czasie. Jak ja lubię sobie pogadać ;)

5 min z pomiarem dasz radę ale nie zmuszam

Zmuszę się. Obiecuje. Podają sprawność? Czy tylko wyniki odczytów w odległościach.

Wszystko zależy od półki cenowej, lekko można to porównać do telefonów komórkowych, czy samochodów, jak weźmiesz średniaka to nie mozna oczekiwać opcji i wydajnosci flagowcow.
To są dalej przystępne cenowo lampy.

Teraz czasy są inne ;). Kiedyś opina na temat chinoli była bardzo jednoznaczna.
Plantatorzy z wielkimi produkcyjnymi szklarniami wymieniający wtedy systemy na HPS na ledowe o połowicznym zużyciu mocy, ale ... realnej sprawności nie przekraczającej HPS. Efekty doświetlania pomidorów w takim wypadku. Ciekawe ilu takich się trafiło.
 
Ostatnia edycja:
M

Mr.f

Guest
Sub, te żarówki co pokazałeś, mam w planie dokupić 2 do doświetlania dołu ale to plan na czas kiedy pokonam problemy które mnie rujnują nerwowo, mój panel nie ma żadnego radiatora, temperatura... zarówno blachę od góry jak i ledy mogę dotykać bez poparzenia, ja jestem mega zadowolony, teraz żeby tylko rosło co ma rosnąć i będę szczęśliwy. tak jak Altare wspomniał, póki nam płacą za reklamę to reklamujemy hehe ( żart )
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół