nasiona marihuany

[DIY] Purpurowe Bakterie Bezsiarkowe PSB

Wyszukiwarka Forumowa:

FakeFarmer

Well-known member
Rejestracja
Paź 4, 2017
Postów
191
Buchów
5
Domowa hodowla Purpurowych Bakterii Bezsiarkowych (PSB)

"Panie, a na ch. mi te bakterie" zapytacie zapewne.
Odpowiedź nie jest prosta, na pewno nie jest to ani złoty graal ani tym bardziej remdium na wszystko.
Część z Was słyszała zapewne o używaniu bakterii kwasu mlekowego (LAB) w uprawach organicznych,
PSB to poprostu następna cegiełka ułatwiająca życie farmerom. Rozkłada związki organiczne (i nie tylko),
blokuje dostęp patogenom, wchłania siarkowodór, do życia nie potrzebuje tlenu ...
Zawiera: 65% białka, 7% tłuszczu, 20% rozpuszczalnych węglowodanów, mnóstwo witamin B1, B2, B6, B12, kwas nikotynowy, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę itp.
Koledzy z Azji stosują to jako zwykły nawóz... Jeżeli ktoś posiada akwarium czy oczko wodne to może śmiało dodać do zbiornika ( pomaga rozkładać NO3).
Po więcej informacji zapraszam do wujka googla.
* (Po wpisaniu w wyszukiwarkę "PSB Bacteria" ukażą się nam wyniki dla dwóch różnych grup, jedne to te o których jest ten post czyli fotosyntetyczne a drugie to "Bakterie solubilizujące fosforany" więc radzę uścilić słowa kluczowe np: "PSB photosynthetic Bacteria")

Do rzeczy.

Potrzebujemy:
1) Kultura mateczna PSB:
PSB żyją w prawie każdym cieku wodnym: rzeka, staw, sadzawka, ścieki itp.
Więc idziemy nad jakiś staw, jezioro czy tam rzeczkę i napełniamy butelkę wodą.
2) Glutaminian sodu (MSG):
Sklep z orientalną żywnościa lub znany portal aukcyjny (koszt <5 PLN za 100gram)
3) Jajko
4) Sól morska, (zamiast tego dodają zamiennie słone sosy rybne, sojowe ...)



Skład:
1.5 litra zainfekowanej wody
1 jajko
1 łyżka glutaminianu sodu
1 łyżka soli morskiej


Robimy pożywkę:
Rozbijamy jedno jajko, wlewamy do blendera/miksera (wtedy możemy dodać również skorupkę jako dodatkowe źródło wapnia) albo do miseczki.
Dodajemy 1 łyżkę stołową MSG oraz jedną łyżkę stołową soli morskiej. Warto dodać troszkę letniej wody (ze dwie łyżki). Miksujemy czy tam bełtamy.

Wlewamy dwie łyżki pożywki na każde 1.5 litra zainfekowanej wody.
Zakręcamy szczelnie i umieszczamy w miejscu z dostępem do słońca na okres ~30 dni.
Dobrze jest butelki ułożyć w taki sposób aby jak największa powierzchnia była wystawiona na działąnie promieni słonecznych.
Po czym poznać że mamy już gotowy produkt ? Po barwie, powinna mieć kolor purpurowy/ciemno czerwony/brązowy/rudy.
Jeżeli już mamy wyhodowaną swoją kulturę to zostawiamy np 10 procent i traktujemy to jako starter przy następnej hodowli.
Proponuję pobrać kilka próbek z kilku różnych miejsc. (Dawki są umowne, uśrednione z różnych przepisów)
Powyższy wywód powstał tylko i wyłącznie z danych wyszukanych w internetach. Więc to czysta teoria.


Czas na praktykę, jest to forma fotorelacji w wersji live.
Dzisiaj pobrałem trzy próbki wody:
a) woda z dużej nizinnej rzeki
b) woda ze stawu
c) woda z dużego oczka wodnego/sadzawki
d) dodatkowo zrobiłem próbkę z przegotowanej wody wodociągowej do której wlałem ~50 ml produktu Azoo PSB (jest to mieszanina kilku rodzajów bakterii PSB)

Każda próbka została przelana do litrowego słoika, następnie włałem po dwie łyżki stołowe pożywki, zamknąłem soiki i umieściłem w małym boksie.
Światło to Led COB od Ledisona 50Watt 4k lumen 24/24. Aktualizacje będą zamieszczane co ~7dni chyba że okoliczności się zmienią ;)

Zestaw produktów:





Jajo, MSG, sól morska i kapka wody gotowe do blendowania:



Gotowa pożywka oraz pojemniki na roztwór (spokojnie nadają się zwykłe plastikowe butelki, najlepiej bezbarwne)


Wszystko gotowe, czas na naświetlanie:
 

Buzz Astral

The Weed Ranger
Weteran
Rejestracja
Mar 23, 2018
Postów
1,336
Buchów
3,315
Odznaki
10
Bardzo ciekawa technika - z niecierpliwością czekam na efekty :)
 

FakeFarmer

Well-known member
Rejestracja
Paź 4, 2017
Postów
191
Buchów
5
Dzień 7
Minął pierwszy tydzień "hodowli". Co ciekawego ?




Każda próbka zachowuje się inaczej.

Próbka "A" ma wszystko gdzieś ... praktycznie żadnych zmian od chwili startu.



Próbka "B" tutaj widać zmianę barwy na brunatną, płyn dość klarowny.



Próbka "C", około 4 dnia był wykwit jakiś zielonych bakterii(czy też innych glonów), aktualnie dominuje barwa brunatna, ścianki pokryte filmem bakteryjnym.




Próbka "D" widać rozwijające się kolonie bakterii o odcieniach czerwono-purpurowych. Płyn barwy różowej.



C.D.N.
 

emceero

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 8, 2017
Postów
899
Buchów
712
Odznaki
6
Przypomnę że takie praktyki a mianowicie hodowla bakterii i innych mikroorganizmów:freak2: w tym kraju jest zakazana :freak:
 

FakeFarmer

Well-known member
Rejestracja
Paź 4, 2017
Postów
191
Buchów
5
Minął drugi tydzień "hodowli". Wszystkie próbki wyglądają na gotowe do użycia. Potrzymam je jeszcze kilka dni pod światełkiem, następnie dwie trafią do lodówki a dwie postaram się utrzymać przy życiu za pomocą melasy bądź cukru w temperaturze pokojowej.
Dalszy plan to pobranie po około 50ml z każdego słoika i umieszczeniu tego na pożywce + czysta woda. Chce mieć jak najbardziej zróżnicowaną kolonię.
Zamiast jajka użyty zostanie zwykły nawóz mineralny (NPK + Mikro) plus MSG oraz sól morska.

Cały burdelik:



Próbka "A".
Ładna purpurowa barwa.




Próbka "B"
Kolor brunatno-czerwony. Widać że dają o sobie znać jakieś zielone organizmy (zielone bakterie fototroficzne ?).




Próbka "C"
Kolor jak próbka "C", tylko większa mętność.





Próbka "D"
Ładna purpurowa barwa.






Podsumowanie po 2 tygodniach:
PSB można pozyskać z różnych źródeł (rzeki, stawy, zakup w zologicznym)
Hodowla jest banalnie prosta.
Przy oświetleniu 24/h na dobę i temperaturze ~25stC wystarczą 2 tygodnie na widoczne efekty.


C.D.N.
 

POLMASS

Active member
Rejestracja
Lis 15, 2020
Postów
33
Buchów
21
Kurde zaciekawiłeś mnie tym, będę obserwował.
:)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół