nasiona marihuany

Ekonomiczne dawkowanie Co2

Wyszukiwarka Forumowa:

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1
Witam, <br>Na wstępie powiem od razu że nie jestem jakimś turbo farmerem z wielkim doświadczeniem (chociaż kilka roślinek już w moim małym ogródku wyrosło :] ).<br><br>Czytałem trochę o magicznych zdolnościach Co2 więc zacząłem kombinować z wszelkiej maści reaktorami ale nie ukrywam że nie mam do tego nerwów więc zamówiłem butle, zegary i elektrozawór. Mam dość mały boxsik i myślę że 5kg butla z CO2 powinna trochę wytrzymać. W boxsie mam chłodzenie aktywne więc w zasadzie musiałbym wypruć 2x tyle gazu dla zadowalających efektów więc wpadłem na pewien pomysł. oto on: <br><br> <br><br><br>Dla osób nie zaznajomionych z automatyką:<br><br>Multitimer który pewnie ma prawie każdy z nas ma funkcję załączenia się i wyłączenia o odpowiednich godzinach (praca tylko za dnia). PC1 z funkcją cyklicznej pracy czasowej można ustawić w taki sposób by uruchamiał się co 3h na 30min tym samym wyłączając czasowo wentylacje i uruchamiając PC2 która otworzy elektrozawór butli na 15min przy zatrzymanej wentylacji na 30 min to dało by czas wchłonąć CO2 zamiast wywiać je z boxa.<br>Po 30 min PC1 wchodzi w stan uśpienia na 2.5h , a cykl powtarza się tak długo aż światło w boxsie nie zgaśnie.<br><br>Wszystkie czasy można sobie zmienić indywidualnie pod siebie. Tylko tak jak już na początku mówiłem , nie jestem zawodowym farmerem i jeszcze sporo muszę się nauczyć , nie wiem jak szybko rośliny potrafią przyjąć potrzebną dawkę CO2 i czy takie nagłe skoki nie przyniosą więcej szkód niż efektów dlatego proszę o ocenę tego pomysłu i ew. porady :) <br><br><br>P.s przekaźniki z taką funkcją nie są najtańsze bo to koszt około koszt około 80-90zł za sztukę ale potrzebny jest tylko jeden taki i co ciekawe na aliexpres da się dostać identyczne przekaźniki za 30zł sztuka (ale nie wymagał bym zbyt wiele od tego).<br><br>Całość to pare kabelków, nie trzeba niczego lutować czy szukać programów. Butla przyjedzie do mnie po sylwestrze i pewnie przerobię instalacje o ile doświadczenie growlerzy powiedzą mi czy to w ogóle ma sens :)<br>Pozdrawiam :)<br><br><br><br>
 

DevineTheDude

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 22, 2013
Postów
1,797
Buchów
1,998
Rozwiązanie profesjonalne, niestety odnośnie CO2 jestem zielony.
Ten schemat jest Twojego autorstwa?
 

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1
wiem że odświeżam starego kotleta ale dawno mnie tu nie było a i nadmiar wolnego czasu pobudza do kreatywności ;)

Rozwiązanie profesjonalne, niestety odnośnie CO2 jestem zielony.
Ten schemat jest Twojego autorstwa?

wstyd się przyznać ale niestety tak, zazwyczaj jak rysuje coś samemu dla siebie to specjalnie nie spuszczam się nad estetyką (przynajmniej na papierku :) jakiś czas temu chciałem coś pozmieniać w settingu i okazało się że przez bajzel w kablach popaliłem zasilacze więc uznałem że pora na remont i kilka usprawnień.

Mój patent z CO2 sprawdza się dość dobrze, zmniejsza straty ale miał jedną wadę, brak kontroli nad temperaturą podczas postoju wentylatorów trafiło się parę razy że na dworze upał, lampy grzeją, wentylacji brak a w boxsie 35 stopni....

Wczoraj zakończyłem remont i jestem w trakcie prób i testów i jak dotąd wszystko działa idealnie, jedyna rzecz która mnie zastanawia to czy regularne wahania temperatury mogą wpłynąć na wzrost roślin ?


Aktualnie idea boxa jest taka sama z tą różnicą że teraz całą wentylacją i dystrybucją CO2 steruje sterownik na podstawie temperatury. korzystając z nadmiaru czasu usprawniłem układ o takie pierdoły jak automatyczna zmiana obrotów wentylatorów w nocy czy separowane oświetlenie z niezależną wentylacją (pomocne).

W poście niżej wrzucam schemat i wszystkie moje wypociny dotyczące obecnego projektu, może komuś coś się przyda :) osobiście myślę jeszcze nad zautomatyzowaniem podlewania .

---------- Post Zaktualizowany 04:51 ---------- Data pierwszego postu 04:48 ----------

displayimage.php
[/url][/IMG]



Oznaczenia i Opis elementów oraz idea działania.



1. IDEA DZIAŁANIA ORAZ OPIS TRYBÓW PRACY:

Układ przedstawiony na schemacie i opisany poniżej ma za zadanie zautomatyzować procesy związane z obsługą boxa oraz zoptymalizować do maximum
procesy związane z nawożeniem CO2 przy możliwie najmniejszych stratach bez znacznych skoków temperatury oraz zredukować do minimum czynności związane z
obsługą boxa przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych parametrów pracy zarówno za dnia jak i w dzień.


2. TRYBY PRACY:
Box posiada kilka trybów pracy które uruchamia samoczynnie dostosowywując się zarówno do warunków panujących w boxsie jak i po za nim oraz do pory dnia.

* Tryb pracy nocnej:
-jest to tryb pracy którego zadaniem jest ograniczyć do maksimum hałas wydobywający się z boxa, w tym trybie pracy wentylatory główne (WG) przechodzą w
stan pracy ciągłej zapewniając niezbędną cyrkulację powietrza w nocy, jednak z uwagi na mniejsze zapotrzebowania w ciągu nocy wentylatory te przechodzą
na zasilanie nocne, zasilone z zasilacza regulowanego(TN) zmniejszają obroty o około 60% co znacząco wpływa na redukcję hałasu. Układ został zaprojektowany
w taki sposób aby w trybie nocnym ograniczyć do minimum pracę aparatów elektrycznych co również pływa na komfort funkcjonowania boxa w warunkach domowych.
Po przejściu w tryb pracy nocnej układ automatycznie dezaktywowywuje pozostałe tryby pracy bez konieczności ręcznego regulowania obrotów, zmiany natężenia światła
czy zakręcania na noc butli CO2.

* Tryb nawożenia:
-jeden z dwóch trybów pracy aktywujących się po przejściu boxa w fazę dzienną, w celu zoptymalizowania dystrybucji CO2 tryb ten dezaktywuje pracę wentylatorów
głównych (WG) jednocześnie cały czas monitorując zmiany temperatury otoczenia. Zredukowany przepływ powietrza pozwala efektowniej dystrybułować CO2 i zmniejszyć
straty związane z "wydmuchaniem" przez wentylacje zasobów CO2. Tak długo jak box znajduje się w trybie nawożenia uruchomiony zostaje cykliczny program który
w określonych odstępach czasowych aktywuje elektrozawór wraz z wentylatorem mieszającym (WM) w celu optymalnego wykorzystania zasobu.
Podczas pracy w trybie nawożenia pracuje wentylator chłodzący (WCH) w odseparowanej szybą części oświetleniowej w celu redukcji temperatury.
W przypadku gdy system wykryje przekroczenie temperatury ponad określone wcześniej założenia box automatycznie przechodzi w "tryb chłodzenia".

* Tryb chłodzenia:
-drugi z trybów pracy dziennej aktywowany w momencie przekroczenia założonej temperatury granicznej. Podczas pracy w trybie chłodzenia
układ odcina od zasilania przekaźnik(PC1) odpowiedzialny za dozowanie CO2 jednocześnie uruchamiając wszystkie dostępne funkcje chłodzenia aktywując
zespół wentylatorów głównych (WG). Box funkcjonuje w tym trybie aż do obniżenia temperatury która została wcześniej zaprogramowana.
Zatrzymanie dozowania CO2 podczas pracy aktywnej wentylacji do czasu obniżenia temperatury znacząco redukuje zapotrzebowanie na gaz i pozwala
dostarczyć roślinie więcej CO2 przy jednoczesnym kontrolowaniu temperatury i warunków panujących w boxsie.

Oba tryby pracy dziennej posiadają możliwość wyznaczenia zakresu zarówno górnej wartości temperatury która spowoduje aktywację trybu chłodzenia jak
i zakres dolny do którego będzie ten tryb dążył zanim ponownie aktywuje tryb nawożenia.
W praktyce pozwala to indywidualnie zarządzać zarówno zakresem skoków temperatur jak i czasem nawożenia CO2.


Przedstawiony układ został zaprojektowany i w wykonany z podzespołów które umożliwiają samodzielną regulację dowolnych parametrów w zależności od
indywidualnych potrzeb przez gatunek rośliny jak i fazę rozwoju,


3. WYKAZ ELEMENTÓW:


ZASILACZE:
-T : Zasilacz 230V AC na 12V DC
(zwykły zasilacz którego zadaniem jest obsługa wentylacji za dnia)

-TN : Zasilacz z regulatorem 230V AC na napięcie nastawne 12-5V DC
(służy do przełączania się w "tryb nocny" pracy wentylacji, redukuje szum)


WENTYLATORY:
-WG : Zespół wentylatorów głównych których zadaniem jest schłodzić box po przekroczeniu temperatury 32 stopni.
( Zespół ten pracuje jako system chłodniczy za dnia, w nocy przełącza się na tryb nocny niskich obrotów)

-WM : Wentylator mieszający
(pracuje równolegle do przekaźnika PC2 który odpowiada za uruchamianie elektrozaworu, jego zadaniem jest rozprowadzenie dawki CO2 w boxsie)


-WCH : Wentylator chłodzący
(pracuje tylko w trybie dziennym bez przerw. jego zadaniem jest wydmuchiwanie nagrzanego powietrza z odesparowanej sekcji świetlnej)


APARATURA STEROWNICZA:
-PCG : Timmer nastawny, Żródło 230V AC dla układu
(aparat odpowiadający za zmianę trybu pracy z nocnego na dzienny)

-KW : Stycznik wentylatorów 2NO + 2NC z cewką na 230V AC
(stycznik którego zadaniem jest zmiana źródła zasilania dla wentylatorów głównych (WG) )

-TEMP : Sterownik z sondą temperatury, zasilany 230V.
(sterownik pracuje w trybie pracy "chłodzenia" co w praktyce powoduje że jego styk jest rozwarty do osiągnięcia temp. 32 stopni,
w takim wypadku sterownik zamyka obwody cewek przekaźników -PT i PT2 co wprowadza box w "tryb chłodzenia" , tryb ten działa do
momentu schłodzenia boxa do 28 stopni po czym ponownie rozwiera się styk sterownika)

-PT : Przekaźnik pomocniczy temperatury (NO)
(przekaźnik którego cewkę inicjuje przekroczenie temperatury powyżej 32 stopni, powoduje zamknięcie obwodu wentylatorów głównych (WG)
po przejściu w tryb chłodzenia, nie aktywny w "trybie nocnym" i "trybie nawożenia" )

-PT2 : Przekaźnik pomocniczy temperatury (NC)
(inicjowany równolegle z PT po przekroczeniu temperatury 32 stopni, jego zadaniem jest wyłączenie cewki PC1 co w konsekwencji
powoduje przejście boxa z "trybu nawożenia" w tryb chłodzenia" )

-PC1 : Przekaźnik czasowy z funkcją nastawy dwóch czasów w trybie pracy cyklicznej, inicjuje "tryb nawożenia".
(przekaźnik który po przejściu boxa w "tryb dzienny" uruchamia układ odpowiedzialny za "tryb nawożenia"
w tym trybie wentylatory główne (WG) nie pracują, przekaźnik co 5 minut uruchamia cewkę inicjuje na minutę PC2,
po czym odczekuje 5 minut aż do przejścia boxa w "tryb pracy nocnej" lub "tryb chłodzenia" )

-PC2 : Przekaźnik czasowy z funkcją przyśpieszonego zadziałania
(przekaźnik pracujący w "trybie nawożenia", jego zadaniem jest po zainicjowaniu przez PC1 podanie napięcia na elektrozawór PZ
przez określony czas, równolegle w czasie pracy PC2 uruchamia się wentylator mieszający (WM) który rozprowadza CO2 po boxsie)

-PZ : Cewka elektrozaworu
(po zainicjowaniu przez PC2 w "trybie nawożenia" wprowadza mieszankę z butli do boxa)

-PPCG : Przekaźnik pomocniczy wentylatora chłodzącego
(przekaźnik pracujący tylko w "trybie pracy dziennej" , jego zadanie polega na zasileniu wentylatora chłodzącego w odseparowanej
części naświetlania niezależnie od trybu pracy "nawożenia" lub "chłodzenia" , pracuje ciągle do momentu przejścia w "tryb nocny" )


-LAMP : system odesparowanych szybą lamp LED GROW
(pracują w "trybie pracy dziennej" inicjowanym przez timmer (PCG) w trakcie pracy system chłodzony jest aktywnym wentylatorem (WCH) )



4. SPECYFIKACJA PODZESPOŁÓW:
- [TN] Zasilacz regulowany: 230V AC/ 5-12V DC - brak danych (noname z allegro za 40zł)
- [T] Zasilacz: 230V AC 12V DC - jak wyżej (P.s obmyślając ideę układu uwzględniłem fizycznie dwa zasilacze jednak zasilacz który
kupiłem na allegro składa się w zasadzie z 2 części, zasilacza i osobno regulatora więc aby uprościć układ, zredukować pobór mocy
i hałas użyłem jednego zasilacza, 12V DC wykorzystałem z przed układu regulującego bez konieczności pracy dwóch zasilaczy)
- [WG] Zespół wentylatorów :
a)3x Wentylator SilentiumPC Mistral 120mm / 12V DC/ 1500 obr./min. (dwa wyciągające, jeden wdmuchujący),
b)4x Wentylator SilentiumPC Zephyr 80mm / 12V DC / 1400 obr./min. (rozdział strumienia powietrza i drugi etap filtracji powietrza)
- [WM] Wentylator mieszający : Wentylator SilentiumPC Zephyr 80mm / 12V DC/ 1400 obr./min.
- [WCH] Wentylator chłodzący : SilentiumPC Mistral 120mm / 12V DC/ 1500 obr./min
- [PCG] Cyfrowy programator czasowy DT05 : AC 230V / 2x1800W / wbudowane gniazda : timer socket + unable socket
- [KW] Stycznik separacji obwodów zasilania wentylatorów : Schneider LC1D128P7 AC 230V (P.s wsadziłem go bo akurat taki miałem pod ręką,
można go zastąpić czymkolwiek co posiada 2NO/2NC )
- [TEMP] Regulator temperatury z sondą : XH-W3001 220VAC/1500W / czujnik NTC10K
- [PT] Przekaźnik pomocniczy : Przekaźnik Zamel PEM-01 /230V AC 16A
- [PT2] Przekaźnik pomocniczy : Przekaźnik Zamel PEM-01 /230V AC 16A (P.s PT i PT2 działają w zasadzie tak samo, można zastosować tutaj
jakikolwiek przekaźnik który posiada odseparowane dwie pary styków 1xNC i 1xNO , ja dałem co miałem pod ręką)
- [PC1] Przekaźnik czasowy : Zamel PCM-10 / 2-czasowy z opcją cyklicznej pracy ciągłej
- [PC2] Przekaźnik czasowy : Zamel PCM-02U / opóźnione wyłączenie / napięcie sterowania uniwersalne
- [PZ] Elektrozawór CO2 : 230V AC / zakończony szybkozłączką
- [PPCG] Przekaźnik pomocniczy : Przekaźnik 1CO 16A 230V AC
 

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1


bump, update :)

wyliczanie stężenia CO2 zwłaszcza w momencie spadku ciśnienia w butli czy regulacja, uzupełnianie po otwarciu, zamknięciu boxa nie dawało mi spokoju na tyle że do mojego smartboxa dołączyłem mikro kontroler Arduino i CO2 tak że aktualnie utrzymuje się stabilne stężenie 110ppm bez specjalnego kombinowania :)



Potrzeba wpakowania czujnika wymusiła na mnie zabudowanie w układ Arduino ale skoro już tutaj jest to popracuję nad automatycznym kontrolowanym sektorowym nawadnianiem doniczki (aktualnie czekam na czujniki) .

Jak ogarnę ten temat wrzucę trochę fotek w zasadzie w pełni autonomicznego smartboxa :)

---------- Post Zaktualizowany 14:26 ---------- Data pierwszego postu 14:09 ----------

EDIT 2.
taka informacja dla potomności gdyby ktoś kombinował dozowanie za pomocą mikrokontrolera (a widzę że tacy ludzie na forum są ).

w układzie zastosowałem jeden z najtańszych czujników od DFrobot Gravity który kosztuje prawie 300zł.
W sieci idzie trafić sporo tańszych modułów do Atmegi sygnowane jako czujniki jakości powietrza tj. SPG30, okazuję się że nie są to czujniki CO2 a pomiar w nich odbywa się jakoś w sposób pośredni co znalazłem dopiero przekopując odmęty internetu po tym jak kupiłem drugi czujnik i wydałem następne 75zł myśląc że poprzedni przypadkiem uszkodziłem. Odkręciłem butle skierowaną prosto na czujnik a ten praktycznie nie drgnął.

Niestety trzeba liczyć się z tym że najprostszy układ do pomiaru i precyzyjnego dozowania CO2 (czujnik + sterownik) to koszt około 400zł
 

Śmieszek420

World Wide Weed
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Paź 29, 2013
Postów
7,112
Buchów
7,838
Odznaki
5
dołączyłem mikro kontroler Arduino i CO2 tak że aktualnie utrzymuje się stabilne stężenie 110ppm bez specjalnego kombinowania :)

Chyba 0 zjadłeś, 1100 miało być tak?. A jeśli rzeczywiście masz tam 110ppm to 4x mniej niż w powietrzu atmosferycznym.
 

GrowBrylant

Member
Rejestracja
Gru 21, 2019
Postów
12
Buchów
1
a no zjadłem :) miało być 1100, chociaż program przestawiłem na 1500 po kilku dniach testów , jeden czujnik nigdy nie da w pełni wiarygodnego pomiaru dla całej powierzchni boxa dlatego lepiej odrobinkę przedobrzyć niż mieć niedobory :)
 

Fuplew

Well-known member
Rejestracja
Kwi 2, 2020
Postów
135
Buchów
64
a myslisz, ze butla co2 z takim z zaworem i sterownikiem - mam na mysli vdl co2 dosis zalatwi sprawe?
tam sie ustawia jaki metraz i samo sie dozuje. najlepiej by bylo sprawdzic czujnikiem ile faktycznie jest ppm w powietrzu by ewentualnie zmniejszyc lub zwiekszyc dozowanie

 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół