nasiona marihuany

Zrozumieć sztukę LST - przeczytaj to zanim obejrzysz różne zdjęcia, The Art of LST

Wyszukiwarka Forumowa:
S

sru

Guest
The Art of LST - Sztuka LST


Czym jest LST?
Dlaczego LST działa?
Jak LST działa?

Czym jest LST?


LST to znaczy trening o niskim poziomie stresu.

Jeśli chodzi o uprawę konopi, LST odnosi się do konkretnego rodzaju treningu o niskim poziomie stresu. To jedynie wygląda tak z zewnątrz (i dla niedoświadczonego oka), że trening rośliny jest jedynie prostą nauką rośliny rośnięcia nisko i produkowania wysokiej ilości topów. Jest to o wiele ważniejsze i bardziej skomplikowane niż jedynie to.

Topping roślinek (albo chopping) jest właściwie robiony z podobnych powodów, co LST, mimo że jest to kompletnie inna metoda. Jest to też forma treningu, ale o wysokim poziomie stresu, czyli HST.

Wielu z was zapewne myśli teraz „Topping i LST nie są nawet podobne. Opowiadasz bzdury. Olewam ten post”

Zostań ze mną a zrozumiesz, o co chodzi.

Dlaczego LST działa:


Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrozumieć w LST są auksyny.

Jeśli ich nie rozumiesz to jedynie umieszczasz sznureczki na swojej roślince, aby wyglądała jak inne roślinki na różnych obrazkach.

Auksyny są to hormony, które wzajemnie oddziaływają z innym hormonami w roślince tworząc „system nerwowy rośliny” – ujmując to najprościej jak się da. Auksyny są wykorzystywane do stymulowania praktycznie wszystkich płaszczyzn wzrostu rośliny.

Auksyny są używane do wspierania wzrostu nowych korzeni i są często częścią mieszanek ukorzeniających albo hormonów ukorzeniających, które są tak popularne w uprawie konopi. Istnieją badania (prawdopodobnie z lat 50tych), które mówią, że poziom auksyn wpływa na płeć konopi. Inne badania wskazują na wpływ poziomu auksyn na kwitnienie rośliny.

Ostatecznie, auksyny w roślinach konopi są znane z produkowania nieoczekiwanych topów wzdłuż łodygi i w korzeniach[? – tłum.] Chodzi o „odważną” część rośliny, która rozrasta się, kiedy roślinka jest ranna albo trenowana.

Z LST nie jest to tak proste jak „Więcej auksyn – roślinka rośnie duża”

Więc, po co uczyliśmy się o auksynach, jeśli nie planujemy uzyskiwać ich więcej? Rozumiem, że więcej znaczy lepiej, jeśli chodzi o uprawę konopi?

Niestety nie w tym przypadku. Ta część jest ważna, więc skup się: auksyny są najbardziej skoncentrowane (i tam syntetyzowane) w najwyższym topie albo w tipku (szczycie) roślinki najbliższym światłu. Reszta roślinki ma zdolność do produkowania auksyn, ale komórki muszą zostać pobudzone do robienia tego. Mimo, że auksyny są głównymi hormonami dla wielu płaszczyzn wzrostu rośliny, to jest to jednocześnie hormon HAMUJĄCY dla reszty topów w niższych partiach łodygi. Jest to stworzone, aby uchronić roślinę od produkowania topów, które będą konkurować z głównym, najwyższym topem.

Innymi słowy:
Roślinka jest szczęśliwa mając jednego topa, który stara się wyciągnąć jak najwyżej się da do źródła energii. Zrobi to, jeśli zahamuje inne odnogi poniżej przed zostaniem głównym topem, ponieważ w innym wypadku musiałaby wypchać resztę topów jak najwyżej się da. [jakieś to dziwnie napisane ale wiadomo o co chodzi – tłum.]

Jeśli nadal nie rozumiesz, wyobraź sobie drzewo i jego stożkowy rodzaj wzrostu [jak choinki – tłum.] One pracują tak, aby wypchać główny czubek jak najwyżej.

Teraz jak już rozumiesz, czym są auksyny i jak ważne są dla wzrostu konopi to możesz zacząć rozumieć, w jaki sposób LST działa.

Jak LST działa:

Niektórzy uważają, żę „Topping i LST nie są nawet podobne. Opowiadasz bzdury”

Kiedy robisz topping usuwasz najwyższy czubek [najbliższy światłu] gdzie najwięcej auksyn jest skoncentrowanych i syntetyzowanych. Roślina stresuje się mocno (HST) i ewentualnie tworzy nowe odrosty wzdłuż łodygi, które wytworzą nowe łodyżki uzyskując nowego najwyższego topa i wysyłając go prosto do nieba.

LST pomaga stymulować wzrost w dolnych częściach rośliny, ale oszukując roślinę zamiast ją uszkadzać. W naturze, jeśli coś stanie się roślinie i top najbliższy światłu zostanie zablokowany, roślina postara się ominąć to coś. Jeśli nie może, wytworzy nowe odrosty wzdłuż niższej części łodygi i wyśle je do góry do światła.

Robiąc LST chcesz, aby czubek roślinki znajdował się bardzo nisko, aby ogłupić roślinkę. Ona jest przyzwyczajona do produkowania auksyn w czubku najbliższym światłu. Jednak, gdy czubek roślinki jest ściągnięty pod niskim kątem to nie otrzymuje światła tam gdzie zwykle a więc wysyła auksyny dół łodygi, aby wyprodukować nowe odrosty, które mogą stać się głównymi topami (albo to tylko nadzieje roślinki)

Teraz, kiedy już wiesz, w jaki sposób LST działa, nie potrzebujesz już żadnego obrazka z którego będziesz kopiować. Jedynie musisz wiedzieć, że chcesz oszukać roślinkę w taki sposób, żeby myślała, że jej najwyższy czubek nie jest jej najwyższym czubkiem.

A więc czego się dzisiaj nauczyliśmy?
1. LST może być używane do wszystkich gatunków konopi
2. LST jest metodą treningu, która powoduje pobudzanie auksyn do tworzenia dodatkowego plonu.
3. LST nie służy jedynie do trenowania wzrostu roślinki
4. Zrozumienie auksyn pozwoli Ci zrozumieć LST
5. Chcesz wiedzieć więcej – szukaj sam i czytaj czytaj czytaj.
6. Im główny czubek jest niżej podczas treningu tym lepiej, bo stymuluje więcej auksyn [końcowy wniosek tłumacza ] ;]


Tłumaczenie: stu
Autor: Quazi
Źródło: http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=98355
Przetłumaczone dla http://www.forum.haszysz.com/
:spalony:


a i uważam, że dział indoor trening będzie lepszym miejscem dla tego artykułu - zwłaszcza, że niedługo uzupełnię go tym: http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=6090
 
Ostatnia edycja:

wodorotlenekcementu

Well-known member
Rejestracja
Sty 2, 2009
Postów
169
Buchów
0
Biedne wasze topisze bez LST... Wyobraźcie jak one się czują przy tym głównym topie. Roślinki jak widać dyskryminują inne topy, poza głównym, bo mu więcej dają :p

Bardzo ciekawy artykuł, gratulację stu znaleziska i tłumaczenia - leci buch!
 
S

sru

Guest
LST training in detail. Why bushes are better

Trening LST w detalach. Dlaczego gąszcze są lepsze?

od tłumacza: po pierwsze - to nie są moje krzaki! ja jedynie tłumaczę i interpretuję [nie tłumaczę słowo w słowo bo to nie o to chodzi, zresztą zazwyczaj nie miałoby sensu].
odnośnie tłumaczeń: bush - ja tłumaczę jako gąszcz chociaż może nie brzmi to jakoś super ale lepiej niż krzak :) ogólnie chodzi o roślinkę rozkrzaczoną, szeroką, rozłożoną itp Zresztą każdy wie o co chodzi


Gąszcze są idealnymi roślinami do uprawy dla każdego, kto używa małej lampy (poniżej 400W) albo korzysta z świetlówek. Mniejsze lampy i świetlówki emitują najintensywniejsze światło jedynie w krótkim dystansie, więc trzymanie jak najdłużej w fazie wegetatywnej jest konieczne do jak najefektywniejszego wykorzystania twojej lampy. Najkorzystniej wychodzi tutaj metoda SCROGa, ponieważ dzięki niej tylko topy są wystawione na światło. Trenowanie LST w celu osiągnięcia podobnego celu, a jest to jednocześnie metoda wymagającą mniejszego nakładu pracy niż SCROg, wykorzysta dobrze twoje ograniczone możliwości, jeśli chodzi o lampy.
Na pierwszym zdjęciu roślina jest związana tak, że top jest po prawej stronie praktycznie na poziomie ziemi. Dzięki temu hormony – auksyny są przenoszone to wszystkich części wzdłuż łodygi sprawiając, że każdy odnoga rośnie prawie równo.

Po tygodniu możesz uwolnić roślinkę z jej odwróconej pozycji. Wtedy przywiąż roślinkę z tyłu do donicy za pomocą śrub albo czegokolwiek w stronę którą czubek pokazuje. Ta fotka pokazuje pionowe wsparcie.

Drugi węzeł – druga linka – ustawia roślinkę w pozycji horyzontalnej tak aby auksyny zostały odpowiednio rozdysponowane do odnóg. (roślina jest odwrócona)

Po kilku dniach top sam wyrósł ponad węzełek:

Podwyższ swój bazowy węzełek [czyli ten który wiążesz najniżej na samej łodydze – tłum.] i pchnij roślinkę tak, żeby top uniósł się do góry prawie całkowicie prosto. Zwróć uwagę na odnogę na samym dole. Otrzymuje ona swoją działkę auksyn, której normalnie nie zobaczyłaby nigdy i w normalnej uprawie prędzej czy później zostałaby wycięta.

Następnie znowu zwiąż swojego najwyższego topa poniżej „najniższego kolanka” [tłumaczenie dosyć dosłowne – tłum.]

I znowu po kilku dniach top znalazł wyjście w swojej drodze na szczyt

Podwyższ swój bazowy węzełek i podprostuj roślinkę

Podwyższ najwyższy węzełek na topie i ustaw roślinkę horyzontalnie:

Kilka dni później kolejny trening nie będzie konieczny ponieważ top nie przerasta węzełków. Na tym zdjęciu roślinka jest bardzo such i będę ją podlewał dzisiaj. Wzrost ukazany na następnych fotkach powinien być duży:

Przykład auksyn w działaniu. Najniższe odgałęzienie roślinki, prawie zakopane w ziemi. Żadna nietrenowana albo jedynie poddana toppingowi roślinka nie wypuściłaby tak zwartego i jednolitego odrosta, który spokojnie może dołączyć do zbiorów, czyli „harvest party” [aż szkoda mi tego tłumaczyć, tak ładnie brzmi – tłum.]




Ta roślinka już nadaje się do kwitnienia, mimo że ostatnie zdjęcie pokazuje moją nową matkę dla klonów. Spodziewaj się, że każda z odgałęzień urośnie 2-3 krotnie kiedy zmienisz cykl na Flo.
Moment w którym powinieneś opuścić „gąszcze” w fazie Veg jest uzależniony od twojej lampy używanej przy kwitnieniu i od tego, jak wysoką chcesz otrzymać roślinkę. Roślinie na ostatnim zdjęciu zajęło 19dni na osiągnięcie stadium widocznego na fotce. Przy zastosowaniu 8 tygodniowego cyklu kwitnienia to jedynie około 10 tygodni od odcięcia [zakładam, że klonów – tłum.] do zbiorów


Tłumaczenie: stu
Autor: quest [brak konta]
Źródło: http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=6090
Przetłumaczone dla http://www.forum.haszysz.com/

:spalony:


 
Ostatnia edycja:

mr T

Well-known member
Rejestracja
Mar 29, 2009
Postów
150
Buchów
0
Hmm ciekawa sprawa. Ale mi się wydaje, że to nie kwestia światła głównego topu, tylko, że roślina najmocniej rozwija się w najwyższym punkcie łodygi, przynajmniej tak to wygląda.
BO równie dobrze można by było założyć kubek na szczyt na prosta roślinę i boki by poszły miocniej.
 
S

sru

Guest
Hmm ciekawa sprawa. Ale mi się wydaje, że to nie kwestia światła głównego topu, tylko, że roślina najmocniej rozwija się w najwyższym punkcie łodygi, przynajmniej tak to wygląda.
BO równie dobrze można by było założyć kubek na szczyt na prosta roślinę i boki by poszły miocniej.
i dokładnie tak tam pisze "roślina najmocniej rozwija się w najwyższym punkcie łodygi" sam sobie odpowiedziałeś, nie chodzi o to, aby ukryć główny top przed światłem [nie kojarzę aby coś takiego tam było napisane wogóle] :crazy: ale żeby był on niżej niż reszta roślinki, niż te topy które normalnie nie dostają auksyn, przez co stymulowane są odnogi równomiernie
 
Ostatnia edycja:

mr T

Well-known member
Rejestracja
Mar 29, 2009
Postów
150
Buchów
0
LST pomaga stymulować wzrost w dolnych częściach rośliny, ale oszukując roślinę zamiast ją uszkadzać. W naturze, jeśli coś stanie się roślinie i top najbliższy światłu zostanie zablokowany, roślina postara się ominąć to coś. Jeśli nie może, wytworzy nowe odrosty wzdłuż niższej części łodygi i wyśle je do góry do światła. Robiąc LST chcesz, aby czubek roślinki znajdował się bardzo nisko, aby ogłupić roślinkę. Ona jest przyzwyczajona do produkowania auksyn w czubku najbliższym światłu. Jednak, gdy czubek roślinki jest ściągnięty pod niskim kątem to nie otrzymuje światła tam gdzie zwykle a więc wysyła auksyny dół łodygi, aby wyprodukować nowe odrosty, które mogą stać się głównymi topami (albo to tylko nadzieje roślinki)
...no ale spoko, jak tak to wszystko jasne. Dobre tłumaczenie, dał bym bucha ale nie wiem jak?
 

Bullet

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Paź 28, 2008
Postów
815
Buchów
21
No fajny artykulik.
Wlasnie mam zamiar napisac podobny artukuł razem z fotkami o wspolpracy LST i FIM i przeprowadzaniu calego trening od seeda az do topów.
Zobaczymy ile czasu na to bede miał.
 

DAS

Well-known member
Rejestracja
Paź 31, 2009
Postów
259
Buchów
0
Ja osobiscie lapie szczyt i naginam ku dolowi aby utworzyl naturalny luk.
Dzieki temu wiem ze nic sie nie zlamie.

Chwytanie kilka cm od pow. ziemi i nienaturlane zaginanie to jak tworzenie bonsai.

Wydaje mi sie ze z LST nie ma co zbytnio kombinowac, chodzi mi o drastyczne zaginanie z jakim czesto sie spotykam.
 

DAS

Well-known member
Rejestracja
Paź 31, 2009
Postów
259
Buchów
0
Bardzo dobry i trafny opis. Zdjecia bez chamskiego zaginania i dlamszenia.

Bardzo dobrze przedstawione.
 

Homer

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Paź 24, 2009
Postów
911
Buchów
10
low stress training

Fotka jest moze ok ale na You Tube mozna znalezc wpisaujac Low stress training filmiki pokazujace jak to zrobic-naprawde pomocne.

 

ccTV

Well-known member
Rejestracja
Wrz 8, 2010
Postów
126
Buchów
0
Tak sie zastanawiam od dluzszego czasu...
Czy mozliwe jest aby auksyny ulegly zbytniermu rozproszeniu jesli poprowadzimy rosline na zbyt wiele szczytow czy roslina zsyntetyzuje ja na bierzaco w odpowiedniej ilosci?? Czy np. prowadzac rosline na 10 szczytow osiagniemy takiej samej wielkosci bobki, jak prowadzac na 20? Czy ograniczeniem jest tylko ilosc szczytow, jakie uda sie wytworzyc na drodze LST czy nalezy utrzymac jakis umiar? Jakie sa wasze doswiadczenia?
 

Marisek

Member
Rejestracja
Lut 27, 2012
Postów
15
Buchów
0
Dobrze zrozumialem? Chodzi o to ,ze skoro zrobilem lst i znikad po jakims czasie wyszlo mi z roslinki okolo 10-12 szczytow , to mam wszystkie naginac do dolu, aby zaden nei byl wyzej od innego i maja byc wszystkie rowno powiedzmy z poziomem donicy? ;)
 

Koralgol

Active member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
40
Buchów
0
Dobrze zrozumialem? Chodzi o to ,ze skoro zrobilem lst i znikad po jakims czasie wyszlo mi z roslinki okolo 10-12 szczytow , to mam wszystkie naginac do dolu, aby zaden nei byl wyzej od innego i maja byc wszystkie rowno powiedzmy z poziomem donicy? ;)

Dobre pytanie.

Ja zrobiłem próbne lst na moich 2 z 9 automatów, ale nie wiem chyba nie będę robił tego wszystkim.

Boje sie, ze coś z***ie a to moja pierwsza uprawa pod lampa (400w).

Podzieliłbym się zdjęciami moich roślinek, ale z dwóch aparatów zdjęcia wychodzą zawsze z paskami, taki to urok HPSa.
.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół