nasiona marihuany

Gleba spotowa, poprawa jakości, ogólne porady.

Wyszukiwarka Forumowa:

Forteca

Błyskotliwy
Rejestracja
Kwi 21, 2018
Postów
532
Buchów
54


Rośliny najlepiej rosną w glebie o strukturze gruzełkowatej, której elementy powiązane są w grudki lepiszczem jest między innymi próchnica. Dzięki takiej budowie gleba jest dobrze natleniona, zatrzymuje też dostateczną ilość wody. Taką strukturę mają między innymi żyzne czarnoziemy. Niestety, ziemia spotowa zwykle odbiega od ideału.

Nawozy organiczne poprawią jakość ziemi ogrodowej

Jakość ziemi spotowej poprawiają nawozy organiczne, ponieważ mają dużo próchnicy. Polepszają strukturę podłoża i dostarczają minerałów łatwo przyswajalnych przez rośliny.
Doskonały jest kompost. Rozkłada się go wiosną lub jesienią (5 kg/m2), ale można robić to częściej, na przykład co miesiąc podsypywać pod rośliny bo nie grozi przenawożeniem.

Bardzo wartościowy jest też obornik. Najlepiej używać dobrze przekompostowanego, który nie zaszkodzi roślinom, w takiej postaci nie ma też nieprzyjemnego zapachu. Rozrzucamy go na spocie gdzie mają być dołki ( miejsce sadzenia danej rośliny) jesienią lub wczesną wiosną (5 kg/m2) i przekopujemy. Świeży obornik można stosować tylko jesienią, ponieważ wysokie stężenie związków mineralnych może uszkodzić korzenie rośliny ze względu na zawartość dużej ilości amoniaku.

Glebę możemy także wzbogacić torfem, włóknem kokoswym lub czipsem kokosowym. Poprawia jej strukturę, ale ponieważ ma mało składników mineralnych, nie dostarcza roślinom substancji odżywczych ale spulchnia dobrze glebę. Używając torfu należy więc dodać nawozów mineralnych, najlepiej uniwersalnych wieloskładnikowych, na przykład Azofoski, Polifoski, Florovitu, Fruktusu. Godne polecenia są nawozy specjalistyczne przeznaczone dla określonej grupy roślin ( kapusta, pomidor ). Stosujemy je zazwyczaj wiosną lub wiosną i latem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Uwaga !

Nadmiar nawozów mineralnych jest znacznie groźniejszy niż niedobór składników pokarmowych – może się nawet skończyć śmiercią rośliny :).

Jak poprawić glebę piaszczystą?

Sporo kłopotu może sprawić gleba piaszczysta zaliczana do lekkich. Jest sypka, co prawda dobrze napowietrzona (co sprzyja wzrostowi korzeni), ale mało urodzajna. Woda szybko spływa do głębszych warstw, wypłukując składniki pokarmowe, które stają się niedostępne dla roślin.

Gleba ta łatwo wysycha i zamienia się w pył. Jej zaletą jest to, że szybko się nagrzewa, dobrze więc czują się w niej konopia pochodząca z cieplejszych stref klimatycznych. Taka ziemia jest łatwa w uprawie, bo jej przekopywanie wymaga mniej wysiłku.

Poprawa gleby piaszczystej polega na zwiększeniu jej chłonności, czyli zdolności gromadzenia wody i substancji odżywczych. Należy ją wzbogacić w próchnicę a€“ najlepiej kompost lub obornik albo sporo masy organicznej typu liscie kora z drzew lisciastych itp co poprawi jej plastyczność i zasili ją w składniki pokarmowe. Warto też dodać mieloną glinę. Rozkłada się ją warstwą około 5 cm na powierzchni ziemi i miesza na głębokość szpadla. Można też najpierw wymieszać glinę z nawozem organicznym (kompost, obornik) i potem dodać do gleby na spocie poprawi to chłonność i magazynowanie wody.


Jak poprawić glebę gliniastą?

Gleba gliniasta składa się głównie z cząsteczek najdrobniejszych. Zatrzymuje dużo wody, ale ma mało powietrza. W takich warunkach korzenie rośliny słabo rosną i nawet gniją. Pod wpływem wilgoci glina lepi się i maże, a wyschnięta zbija w twardą skorupę i pęka (łatwo o uszkodzenie korzeni). Wiosną ziemia bardzo wolno się nagrzewa, co opóźnia rozwój roślin.

Korzystne jest to, że dostarczone substancje odżywcze zostają związane przez cząstki gleby i nie są wymywane w głąb podłoża, dzięki czemu mogą być pobierane przez korzenie roślin.
Gleba gliniasta wymaga rozluźnienia struktury. W tym celu trzeba dodać do niej gruboziarnistego piasku lub drobnego żwiru oraz kompostu lub masy zielonej , przekompostowanego obornika lub torfu. Najlepiej wymieszać część mineralną z organiczną w proporcjach 1:2 i rozłożyć warstwą grubości 10 cm, a następnie jak najstaranniej wymieszać z podłożem na głębokość co najmniej 20/30 cm.


Co robić w przypadku zbyt kwaśnej ziemi ogrodowej?

Większość roślin w tym konopia najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym oznaczanym jako pH 6,0-7,0. moim zdaniem pH 5,5 do 6,5 jest najlepsze.
W zbyt kwaśnej ziemi powstają związki chemiczne niedostępne dla roślin, a pożyteczne mikroorganizmy giną. Do określenia kwasowości gleby wystarczy kwasomierz polowy lub elektroniczny (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Pozwali nam to uniknąć problemów w przyszłości.
Jeżeli się okaże, że gleba jest zbyt kwaśna, należy wczesną wiosną lub jesienią rozsiać nawóz wapniowy, na przykład kredę mieloną lub dolomit, i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża.

W ten sposób całkiem możliwe ze osiągniemy zadowalający nas rezultat jak na wybranym zdjęciu losowo z forum #com, pamiętając przy tym ze nie tylko samą glebą konopia żyje, liczy się też zaangażowanie i bezpieczeństwo.



Dla bardziej wymagających jest też opcja Nawóz zielony.

Przed przystąpieniem do zakładania spotu rok wczesniej wszystkie to warto obsiać zielonym nawozem, czyli szybko rosnącymi roślinami jednorocznymi. Jeżeli zostaną one wysiane wczesną wiosną, już latem w miejscu, gdzie rosły, będzie można przygotowywać spota.

Rośliny na nawóz zielony ( facelia, gorczyca, łubin ) tuż przed kwitnieniem ścina się i przekopuje z wierzchnią warstwą gleby, tak aby do rozkładającej się masy docierało powietrze (sprzyja to powstawaniu próchnicy). Ważną rolę odgrywają też korzenie roślin wrastając głęboko w podłoże, rozluźniają gleby ciężkie, a wiążą piaszczyste, poza tym wydobywają z głębszych warstw przeniesione wraz z wodą substancje odżywcze. Rozkładając się, dostarczają próchnicy.
Ten proces na bardzo słabym spocie można zastosować do trzech razy to pozwoli nam uzyskać doskonały teren do uprawy na rok przyszły.

Żródło; ogólne czytanie .
 
Ostatnia edycja:

OFFwhite

Well-known member
Rejestracja
Maj 18, 2016
Postów
136
Buchów
1
dobrze rozumiem ocb z nawóz zielony ? np. rośną pokrzywy gole do zera i przekopuje z nimi ziemie. w maju mogę już tam sadzić i będzie miodzio medium pod mj?
 

Forteca

Błyskotliwy
Rejestracja
Kwi 21, 2018
Postów
532
Buchów
54
dobrze rozumiem ocb z nawóz zielony ? np. rośną pokrzywy gole do zera i przekopuje z nimi ziemie. w maju mogę już tam sadzić i będzie miodzio medium pod mj?

Oczywiście, pokrzywa też jest dobra ale młoda nie kwitnąca.
 

hokej

Member
Rejestracja
Lut 18, 2019
Postów
13
Buchów
1
Kiedyś widziałem jak rolnik orze pole, podeszłem do niego i mówie: "chłopie a po co orasz te pole" a on na to: "bo będe sadził" ja: "co będziesz sadził" on: "nie wiem jeszcze, co kolwiek" ja: "jak co kolwiek? nie wiesz co chcesz sadzić ale wiesz że chcesz..." on: "i tak co bym nie posadził to mi to nie potrzebne, ale musi rosnąć" ja: "chcesz posadzić coś co nie jest ci potrzebe ale mówisz że musi rosnąć, po co musi rosnąć?" on: "a no bo jak nic w glebie nie rośnie to ta gleba przestaje być dobra i musi rosnąć" ja: "aha"

Ten chłop/rolnik co z nim gadałem to jest troche zacofany i ciężko sie z nim dogadać, ale chodziło mu o to że jak nic nie rośnie na polu to ziemia robi sie jałowa. Czy to prawda?
 
T

talib

Guest
Kiedyś widziałem jak rolnik orze pole, podeszłem do niego i mówie: "chłopie a po co orasz te pole" a on na to: "bo będe sadził" ja: "co będziesz sadził" on: "nie wiem jeszcze, co kolwiek" ja: "jak co kolwiek? nie wiesz co chcesz sadzić ale wiesz że chcesz..." on: "i tak co bym nie posadził to mi to nie potrzebne, ale musi rosnąć" ja: "chcesz posadzić coś co nie jest ci potrzebe ale mówisz że musi rosnąć, po co musi rosnąć?" on: "a no bo jak nic w glebie nie rośnie to ta gleba przestaje być dobra i musi rosnąć" ja: "aha"

Ten chłop/rolnik co z nim gadałem to jest troche zacofany i ciężko sie z nim dogadać, ale chodziło mu o to że jak nic nie rośnie na polu to ziemia robi sie jałowa. Czy to prawda?

Tak, to prawda.
 

hokej

Member
Rejestracja
Lut 18, 2019
Postów
13
Buchów
1
Teraz pytanie może głupie, ale sie nie znam i prosze o mądrą odpowiedź.
Ziemia z groshopu która jest w worku i nic w niej nie rośnie to też robi sie jałowa? Nie warto kupywać ziemi na zapas na 2-3 lata?
 
T

talib

Guest
Teraz pytanie może głupie, ale sie nie znam i prosze o mądrą odpowiedź.
Ziemia z groshopu która jest w worku i nic w niej nie rośnie to też robi sie jałowa? Nie warto kupywać ziemi na zapas na 2-3 lata?

Jeżeli masz ziemię w worku to nie dochodzi do jej degradacji, no bo w jaki sposób.
 

Joda_Mistrz

Well-known member
Rejestracja
Gru 6, 2015
Postów
143
Buchów
1
Gnój z pokrzyw plus ziemia z obornika i jest siłą jak sk***iel. Bez tego dużo gorzej mi wychodzi.
 

Forteca

Błyskotliwy
Rejestracja
Kwi 21, 2018
Postów
532
Buchów
54
Własnie nadszedł czas na koszenie pokrzywy i robienie gnojówki, szykujcie się !.
 

kacper byku

Well-known member
Rejestracja
Lut 10, 2019
Postów
161
Buchów
0
Własnie nadszedł czas na koszenie pokrzywy i robienie gnojówki, szykujcie się !.

u mnie pokrzywy juz walą jak niewiem po przemieszaniu i praktycznie sie rozpuscily a gnojówka z mleczu przyjemnie (jak dla mnie) pachnie kiszonką. Nie wiem tylko jakie NPK ma gnojówka z mleczu.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół